Ukrainos varpai skambina ir mums(5)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2014-02-21 13:19

Vakar Atgimimo aikštėje tauragiškiai rinkosi pagerbti žuvusiuosius Ukrainoje ir palaikyti jų siekį gyventi demokratiškoje valstybėje. Karolinos Stažytės nuotrauka

Visa Lietuva sulaikiusi kvapą seka įvykius Ukrainoje. Ukrainos piliečių troškimą gyventi laisvoje valstybėje bandoma numalšinti karine jėga, o į žmonių valią ir siekius neįsiklausoma. Situacija ypač paaštrėjo antradienį. Vasario 18-oji jau imama vadinti Kruvinuoju antradieniu. Žuvo keletas dešimčių protestuose dalyvavusių žmonių, sužeista per tūkstantį. Ketvirtadienį situacija tapo visiškai nevaldoma. Į taikius gyventojus šaudė snaiperiai. Užsienio šalių ambasados uždaromos. Tauragės apskritis, su Ukrainos Ternopilio sritimi bendradarbiaujanti jau bene dešimtmetį, yra įkūrusi net Ternopilio bičiulių bendriją, kasmet keičiamasi vizitais, ieškoma verslo kontaktų. O ar pasidomima, kaip bičiuliai ukrainiečiai laikosi dabar, sunkiu jų šaliai momentu?

Lietuviai palaiko ukrainiečius

Trečiadienio vakarą didžiuosiuose Lietuvos miestuose rinkosi žmonės, norintys išreikšti solidarumą su ukrainiečiais. Miestų centruose uždegtos žvakutės, sukurti laužai. Taip siekta parodyti palaikymą Ukrainos tautą ir paremti sužeistuosius Maidane. Į akcijas žmonės rinkosi Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Marijampolėje, Šilutėje ir kituose miestuose. Susirinkusiems žmonėms Kijeve ir vakarinėje Ukrainos dalyje vykstantys įvykiai primena Sausio 13-osios baisumus.

Trečiadienio vakarą Tauragės centre, Atgimimo aikštėje, atsirado užrašas „Dieve, padėk“ ir sužibo žvakių šviesa, ketvirtadienio vakarą rinktasi į akciją, kurios metu uždegta daugiau žvakelių ir pagerbti mirusieji tylos minute.

Tauragės rajono savivaldybės tarybos nariai trečiadienio posėdyje pagerbė žuvusiuosius Maidane tylos minute.

Įvykiams Ukrainoje abejingi neliko ir Lietuvos vyskupai. Jie paskelbė kreipimąsi, kuriuo ragina padaryti viską, kad nutrūktų kraujo liejimasis, o Lietuvos tikinčiųjų prašo melsti Ukrainai taikos ir susitaikymo.

Bendradarbiaujama jau 7 metus

Tauragės apskritis su Ternopilio srities valstybine administracija užmezgė bendradarbiavimą 2007 m. balandžio pradžioje, kone prieš septynerius metus. Per tą laiką užmegzta daug naujų ryšių tarp verslininkų, viešojo sektoriaus ir savivaldos subjektų. Kasmet vyksta oficialių ir darbinių delegacijų vizitai. Pastaraisiais metais apskrities Regiono plėtros taryba bendradarbiavimą vykdo per asociaciją Tauragės apskrities Ternopilio (Ukraina) bičiulių bendriją, procesą koordinuoja Regioninės plėtros departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Tauragės apskrities skyrius.

Susisiekti su šio skyriaus vadovu Vidu Bičkumi nepavyko, jis serga. Tauragės apskrities Ternopilio (Ukraina) bičiulių bendrijos prezidentė Aušrinė Norkienė telefonu atsiliepė, tačiau pareiškė atostogaujanti ir esanti ne Lietuvoje, taigi nieko nežinanti.

Kalba nenoriai

Kiek daugiau informacijos suteikė už ryšius su Ternopiliu atsakingas Regioninės plėtros departamento Tauragės apskrities skyriaus vyriausiasis specialistas Simas Einikis. Jis papasakojo reguliariai pabendraująs ternopiliečiais telefonu arba elektroniniu paštu, jau pakvietęs juos į tradicinę mūsų miesto šventę, rengiamą gegužės pabaigoje. Vis dėlto kur kas svarbiau už šventę šiuo metu yra situacija Ternopilyje ir kaip laikosi bičiuliai.

S.Einikis papasakojo prieš kelias savaites susisiekęs su Marina Griciuk, Ternopilio srities viešųjų ryšių skyriaus vadovo pavaduotoja. Ji pasakojo, kad situacija esanti labai įtempta, srities administracijos pastatas pilnas pašalinių žmonių, jie jaučiasi esą apgultyje.

– Vis dėlto supratau, kad apie realią padėtį kalbama labai atsargiai ir nenoriai. Supratau, kad tai ne ta tema, kuria būtų galima laisvai kalbėti su mažai pažįstamais žmonėmis, – pasakojo jis.

Pasak E.Einikio, jis tik išreiškė savo užuojautą ir palaikymą, palinkėjo stiprybės.

Susisiekti su Ternopiliu pabandėme ir mes. Vasilijus Pavlovičius Kravecas, viešųjų ryšių skyriaus vadovas, vakar atsiliepęs telefonu sakė šiuo metu negalįs kalbėti, skubąs į pasitarimą.

– Situacija labai sudėtinga, sunku pasakyti, kaip viskas išsispręs. Tikiuosi, kad pavyks rasti kelius iš susidariusios sunkios padėties, – trumpai tarstelėjo jis ir paprašė paskambinti po poros dienų.

Už tai, kad Tauragės ryšiai su Ternopiliu nenutrūktų, kad jie gali būti labai perspektyvūs, aktyviai yra pasisakęs ir Tauragės apskrities verslininkų asociacijos valdybos pirmininkas Sigitas Mičiulis. Ir dabar pakalbintas sakė esąs labai sunerimęs dėl situacijos Ukrainoje.

– Dabar neskambinau, nekalbėjau, tačiau labai dėl jų nerimauju ir užjaučiu, – sakė S.Mičiulis. –  Ukraina labai didelė šalis. Ji turi senų gilių vis neužgyjančių žaizdų, kurios ją irgi skaldo. Vakarų Ukraina yra labiau orientuota į Vakarus, o Rytų Ukrainoje didelės įtakos turi Rusija. Kaip viskas pakryps, kuriuo keliu pasuks šalis, pasakyti dabar sunku. Europos Sąjunga jau paskelbė Ukrainai prekybos embargą, 28 jos valstybių vadovai skubiai renkasi tartis, ką daryti. Tikėkimės, kad gaisras bus užgesintas.

Pasak jo, privalome palaikyti ukrainiečius bent jau morališkai.

Situacija permaininga

Ukrainoje jau kelis mėnesius tęsiasi protestai prieš prezidentą Viktorą Janukovyčių. Jie prasidėjo prezidentui lapkritį viršūnių susitikime Vilniuje atsisakius pasirašyti asociacijos sutartį su Europos Sąjunga.

Pastarosiomis dienomis demonstracijos peraugo į kruvinus susirėmimus, per kuriuos žuvo dešimtys žmonių.

Ukraina šiuo metu yra tarsi tarp kūjo ir priekalo. Iš vienos pusės – vakarai, Europos Sąjunga, iš kitos – Rytai, Rusija. Ukraina yra strateginiame žemyno taške, per kurį eina daug svarbių Europai ir kitoms šalims linijų. Ši šalis turi dvidešimt du branduolinius objektus. Tačiau svarbiausia visgi yra ukrainiečių tauta ir jos žmonės.

Dar prieš savaitę atrodė, kad Maidanas tarsi išsikvėpė, nurimo. Tačiau pastarosiomis dienomis Kijevo centre liejasi protestuotojų, milicininkų ir žurnalistų kraujas.

Skaityti komentarus (5) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras