Sąskaitos už šildymą: nuo kelių dešimčių iki pusės tūkstančio litų(8)

Karolina STAŽYTĖ | karolina@kurjeris.lt

2014-02-20 11:59

Renovuotuose namuose kiekvienas butas šilumos suvartojimą ir temperatūrą kambariuose reguliuoja pats. Autorės nuotrauka

Praėjusią savaitę daugiabučių gyventojus pasiekė sausio mėnesio šildymo sąskaitos. Vieni, ypač gyvenantys renovuotuose daugiabučiuose, jomis džiaugėsi, kiti buvo priversti pakloti daugiau nei 500 litų. Anot Sigito Sendžiko, Tauragės šilumos tinklų vartotojų aptarnavimo tarnybos vadovo, šilumos sąnaudos tarp vidutinio šilumos suvartojimo efektyviai šilumą vartojančiuose renovuotuose namuose ir neefektyviai šilumą vartojančiuose senos statybos daugiabučiuose skiriasi daugiau kaip 2,3 karto, o palyginus energetiškai efektyviausius ir prasčiausius namus – daugiau kaip 5 kartus. Jei mokama daugiau, gal bent jau gyvenama šilčiau?

 

Sąskaita už šildymą – 500 Lt

 

Pagal Tauragės šilumos tinklų pateiktą statistiką daugiausiai šilumos energijos Tauragėje sunaudoja senos statybos neapšiltinti daugiabučiai namai, tokie kaip Dariaus ir Girėno g. 16A, Dariaus ir Girėno g. 20, Prezidento g. 60. Pirmaujančiųjų sąrašo viršūnėje sausio mėnesį buvo dvyliktu numeriu pažymėtas šešiabutis Bažnyčių gatvėje. Vidutinė sąskaita už 60 kv.m. buto šildymą šiame pastate sausį siekė 493 Lt. Nutariau aplankyti kelis šio daugiabučio gyventojus.

Pakalbinta pirmajame aukšte gyvenanti Eleonora už 67 kv.m. buto šildymą praėjusių metų gruodį teigė paklojusi 341 Lt. Be pritaikytos kompensacijos jai būtų tekę mokėti 463 Lt.

Sausio mėnesio sąskaita dar didesnė – viršija 500 Lt. Pusė tūkstančio vien už šildymą? Gyventi Bažnyčių 12-ajame name – iššūkis net ir turtingiesiems.

– Nesame patenkinti ir temperatūra bute. Būna arba karšta, arba šalta. Iš kur jie žinos, kaip mes gyvename, jei retai apsilanko ir paklausia. Štai gruodį kambariuose buvo apie 24 laipsnius šilumos. Paprašėme, kad prisuktų. Prisuko taip, jog temperatūra nukrito iki 16-os. Vėl turėjome eiti ir prašyti, kad padidintų, – nepasitenkinimą dėstė Eleonora.

Vasario 11-ąją, kai lankiausi jos bute, termometras rodė dvidešimt kelis laipsnius šilumos. Išklausiusi pašnekovės priekaištus, adresuotus Tauragės šilumos tinklų vadovui Vaclovui Karbauskiui, pasukau antrojo aukšto link.

 

Kai šalta, pasikuria židinį

 

Pasak vieno iš antrojo aukšto butų savininkų Arvydo, sąskaitos Bažnyčių g. 12-ojo namo gyventojus pasiekia beveik vienodos. Už šildymą 2013 m. gruodį vyras teigia paklojęs kiek daugiau nei 400 Lt. Kartą yra tekę sumokėti ir 600 Lt.

– Neturime automatinės šildymo sistemos, kuri reaguotų į lauko temperatūros pokyčius. Todėl šiltesnį mėnesį butuose kaistame, o šaltesnį – šąlame. Negalime ir patys nuspręsti, kiek šilumos suvartoti. Namo prižiūrėtojas rakina duris, už kurių yra šilumos mazgas. Butų ūkis teigia tai darantis dėl to, jog namo gyventojai įsigudrino ten įsirengti skalbinių džiovyklą. Tačiau ką reiktų daryti, jei kiltų kokia komunikacinių tinklų avarija? Laužti duris? – gūžčiojo pečiais Arvydas.

Vasario 11-ąją viename pašnekovo kambarių buvo itin šilta. Termometro stulpelis rodė 25 laipsnius šilumos. Tačiau, kaip teigė pašnekovas, neretai temperatūra nukrenta iki 17 laipsnių. Tada tenka kurti svetainėje įrengtą židinį. Už šildymą tenka pakloti pusę algos ir dar reikia papildomo šilumos šaltinio? Pasirodo, būna ir taip.

– Šalta bute ar ne, priklauso ir nuo to, iš kurios pusės pučia vėjas. Šaltis sklinda per neapšiltintą stogą ir laiptinę. Reikia renovacijos. Jau pradėtas ruošti investicinis projektas, – artimoje ateityje numatomais pokyčiais džiaugėsi Arvydas.

 

Nei šąla, nei daug moka

 

Atnaujinus namą sąskaitos už šildymą išties sumažėja. Tačiau Tauragėje yra tokių daugiabučių, kurie, kad ir nerenovuoti, šilumą vartoją efektyviai. Tarp tokių minimi Gedimino g. 27, J.Tumo-Vaižganto g. 140, M.Mažvydo g. 47. Pagal sausio mėnesio vidutinę sąskaitą už 60 kv.m buto šildymą pirmauja J.Tumo-Vaižganto g. 120A daugiabutis.

Šio namo pirmojo aukšto (kraštinė laiptinė) gyventoja Danguolė už 72 kv.m savo būsto šildymą gruodžio mėnesį sumokėjo 191 Lt. Už sausį teks pakloti kiek daugiau – apie 270 Lt. Kambario temperatūra vasario 12 dieną Danguolės bute siekė 21 laipsnį.

– Šiluma nesiskundžiame. Jei šalta, įsijungiame kondicionierių. Mano vyras, kaip matote, namuose vaikšto marškiniais trumpomis rankovėmis, – šyptelėjo pašnekovė.

Anot jos, jų daugiabutyje veikia automatinė prie lauko temperatūros prisitaikanti sistema. Todėl kai lauke spaudė minus penkiolika, bute buvo itin šilta.

– Girdėjau, Gedimino 35-ojo daugiabučio gyventojai už šildymą moka kiek ir mes, tačiau pas juos kambariuose šalčiau, – teigė Danguolė.

Atsisveikindama pašnekovė nustebino pareiškusi, jog, nors ir nesusiduria su šildymo problemomis, daugiabučio renovacijai pritartų.

 

Sąskaitos sumažėjo daugiau nei perpus

 

Vieno pirmųjų atnaujintų daugiabučių Tauragėje – Prezidento g. 65 – gyventojai temperatūra jų butuose irgi nesiskundžia. Pakalbintas ketvirtojo aukšto gyventojas Darius nustebino pasakęs, jog radiatorius „atsisuko“ tik pačioje lapkričio pabaigoje. Tiesa, ne visose kambariuose. Kadangi svetainėje nėra pertvarų, užtenka šilumos, sklindančios iš virtuvės.

– Prieš renovaciją šalčiausią mėnesį už šildymą mokėdavome apie 400 Lt, dabar mokame tik apie 160 Lt. Skirtumą jaučiame ne tik palyginę sąskaitas, bet ir bute vyraujančią temperatūrą. Anksčiau šaldavome, o dabar nuolat laikosi 19–21 laipsnio šiluma. Renovacijos metu buvo sutvarkytas stogas, todėl vasarą nebebūna karšta, o žiemą nebejaučiame pro lubas sklindančio šalčio ir drėgmės, – po namo atnaujinimo išsisprendusiomis problemos džiaugėsi pašnekovas.

Už 50 su truputėliu kv.m. buto šildymą praėjusių metų gruodį Darius paklojo 68 Lt.

 

Dėl kaimynų šąla kojos

 

Mažiausiai šilumos sausį sunaudojo energetiškai efektyvūs renovuoti (apšiltinti) daugiabučiai namai. Tarp jų labiausiai išsiskyrė Ateities tako 16, J.Tumo-Vaižganto g. 134, Vytenio g. 16. O energetiškai efektyviausiu Tauragėje tituluojamas 2012 metais renovuotas Dainavos g. 5 daugiabutis. Vidutinė sąskaita už 60 kv.m buto šildymą šiame name sausį siekė 86 Lt.

Dainavos g. 5-ojo namo vidurinėje laiptinėje, trečiajame aukšte, gyvenanti Aldona teigė gruodį už 52 kv.m buto šildymą paklojusi tik 58,67 Lt. Nors mokėti teko nedaug, moteris pasiskundė sutaupyti kitų sąskaita mėgstančiais kaimynais.

– Visi turi šildytis solidariai. Jei pirmojo ir antrojo aukšto kaimynai užsisuka radiatorius, man tenka pasididinti šildymą – ilgiau trunka, kol šiluma ateina iš apačios. Buto grindys būna labai šaltos. Tačiau jei atsuki radiatorių iki maksimumo, jis įšyla ir pats išsijungia. Viskas automatiškai valdoma. Tad karšta kambariuose niekad nebus. Laikosi maždaug 21 laipsnio temperatūra, – teigė Aldona.

Vieninteliu renovacijos trūkumu moteris įvardijo orlaidžių languose nebuvimą. Tai lemia prastą oro cirkuliaciją, dėl to vasarą bute būna vėsiau nei iki atnaujinant namą, rasoja langai.

– Tenka atverti langus ir daryti skersvėjus, – problemos sprendimą įvardijo moteris.

 

„Šilumos vagis“ sutramdė nauja sistema

 

Apsilankiau Dainavos g. 5-ojo daugiabučio komendantės Birutės bute kraštinėje laiptinėje, pirmajame aukšte. Moteris mane supažindino su sausio mėnesį gautomis sąskaitomis už šildymą. Didžiausia suma, kurią paklojo Dainavos g. 5 gyventojas, – vos 150 Lt. Pasak pašnekovės, sąskaita kiekvienam butui skaičiuojama pagal nuo šių metų pradėtą taikyti specialią formulę. Taip išvengiama „šilumos vagysčių“, kai, kurie užsisuka radiatorius, šildosi kaimynų sąskaita.

– Mūsų daugiabutyje yra ne vienas užsisukęs radiatorius, tačiau už šildymą vis vien moka. Ir nemažai – apie 62 Lt. Priklauso nuo buto kvadratūros. Yra ir tuščių butų. Temperatūra juose nenukrenta žemiau 17 laipsnių. O tiems, kurie šilumos suvartoja daugiausiai, taikoma nuolaida. Tad nė vienas šį šildymo sezoną neliks nuskriaustas, – paaiškino Birutė.

Prieš renovaciją, 2012 m. sausį už 64 kv.m. buto šildymą komendantė sumokėjo 258 Lt. Šiemetinė suma – 118 Lt. Kambaryje, kuriame mes bendravome vasario 13 dieną, – 22 laipsniai šilumos.

– Prieš namo modernizaciją per visą šildymo sezoną šildymui išleisdavau per 1000 Lt, dabar – apie 300 Lt. Reikia atkreipti dėmesį dar ir į tai, jog mano butas yra pirmajame aukšte ir kraštinis, todėl kiek šaltesnis nei visi kiti. Šildymą šį sezoną įsijungėme tik lapkritį. Tą mėnesį sumokėjau 12 Lt. Juokinga, ar ne? Renovacijos nauda aiški, – atsisveikindama pabrėžė Birutė, ant kurios koridoriaus sienos kabo renovuoto daugiabučio, kuriame gyvena, nuotrauka bei Tauragės rajono savivaldybės padėka už pagalbą, suteiktą atliekant šio namo atnaujinimo darbus.

 

Sąskaitos mažesnės nei pernai

 

Tauragės šilumos tinklų duomenimis šilumos energijos suvartojimas Tauragės miesto daugiabučiuose namuose per 2014 m. sausio mėnesį buvo vidutiniškai 37 proc. didesnis nei per 2013 m. gruodžio mėnesį. Lyginant 2014 m. sausio mėnesį su 2013 m. sausiu gyventojams sąskaitos už daugiabučių namų šildymą vidutiniškai sumažėjo 18 proc. Nemažai įtakos šilumos suvartojimui turėjo lauko oro temperatūra. 2014 m. sausį ji buvo minus 4,7 laipsnio, praėjusių metų sausį – minus 6 laipsniai.

Tauragėje 2014 m. sausio mėn. šilumos kaina gyventojams siekė 20,78 ct/kWh (su PVM). Lyginant su praėjusiu gruodžiu ji padidėjo 1,1 proc., tačiau buvo 7,1 proc. mažesnė nei 2013 m. pradžioje.

Anot S.Sendžiko, gyventojai Tauragės šilumos tinklams neretai skundžia savo daugiabučių namų šildymo bei karšto vandens sistemų prižiūrėtojus. Dažniausia priežastis – neužtikrinama higienos reikalavimus atitinkanti minimali 18 laipsnių šiluma butuose.

Skaityti komentarus (8) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras