Futbolas siunčiamas į nokdauną(10)

Karolina STAŽYTĖ | karolina@kurjeris.lt

2014-02-14 09:44
Karolinos Stažytės nuotrauka

Tauragės futbolo klubo „Tauras“ fanai nežada nuleisti rankų ir teigia palaikysiantys savo komandą, kur ji bežaistų. Autorės nuotrauka

Vasario 10-ąją Lietuvos futbolo federacijos (LFF) Vykdomojo komiteto (VK) priimtas sprendimas neleisti „Taurui“ dalyvauti aukščiausioje šalies futbolo lygoje gali būti pražūtingas visam Tauragės futbolui. Klubo vadovybė teigia, jog pritraukti investuotojų žaidžiant žemesnėje lygoje yra neįmanoma, tad susiklosčius tokiai padėčiai belieka nuleisti rankas. 150 klubo jaunųjų futbolininkų netektų galimybės sportuoti profesionaliai, treneriai liktų be darbo, o 7 mln. litų atsiėję stadionai virstų architektūriniais paminklais. Nekalbant apie tai, kad kasmet veltui iš rajono biudžeto iššvaistėme po keletą šimtų tūkstančių litų. Ant klubo laiduotojos rajono valdžios sprando liktų pakibę neįvykdyti finansiniai įsipareigojimai, o futbolo bendruomenei tektų tenkintis tik prisiminimais, jog septynis dešimtmečius Tauragė buvo laikoma futbolo miestu.

Nuostatus prisimena, kai paranku?

Po to, kai pirmadienį pasklido žinia, jog „Tauras“ šių metų A lygoje nežais, užvirė aršios diskusijos. Netilo Tauragės komandos vadovų telefonai. Daugelis ieškojo priežasčių, kodėl taip nutiko. Juk A lygos licenciją komanda gavo, ruošėsi sezonui, laukė investuotojų iš Rusijos finansinės paramos. Per kelis mėnesius naujasis klubo prezidentas Yuri Shelenkov kontrolinėms varžyboms, trenerio bei žaidėjų išlaikymui išleido daugiau nei dešimt tūkstančių eurų. „Tauro“ vadovams nė karto neužsiminta apie žadamą pritaikyti LFF varžybų nuostatuose įrašytą sportinį principą. VK sprendimas toks netikėtas, jog pirmadienį pakalbintas „Tauro“ dalininkas Jaunutis Šetkus negalėjo paaiškinti, nei dėl ko taip nutiko, nei ką ruošiamasi daryti toliau.

LFF pozicija – pakankamai lakoniška. „Tauragės kurjerio“ redakcijai atsiųstame laiške rašoma, jog „Trakai“ priimti VK sprendimu, plečiant lygos sudėtį iki dešimties komandų. O komandų skaičiaus lygoje didinimas arba mažinimas – išskirtinai VK prerogatyva. Taigi „Tauro“ likimas pirmadienį priklausė nuo trylikos žmonių – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Telšių, Tauragės apskričių futbolo federacijų prezidentų bei septynių LFF atstovų malonės. Šiuo atveju pasirinkti „Trakai“. Komanda, kuriai pagrindo pakilti į A lygą nuostatai nenumato.

„Sportinis principas taikomas visuomet, kiek tai realiai įmanoma atsižvelgiant į klubų galimybes. Per pastaruosius septynis sezonus tik kartą (2009 m.) paskutinę vietą užėmusi komanda kitą sezoną žaidė lygoje. Tuomet ji buvo plečiama iki dešimties komandų. Prisijungė dvi I lygos ekipos. Tad ir šįkart „Tauras“ galėjo tikėtis į A lygą būti pakviestas tik išimties tvarka, t. y. VK nusprendus kitaip,“ – paaiškinama LFF rašte redakcijai.

 

Kam neįtiko „Tauras“?

Kodėl 2013 metų lapkritį, pasibaigus sezonui, „Tauras“ nebuvo informuotas, jog neturi teisės likti A lygoje? Komanda ruošėsi žaisti aukščiausiajame divizione, ir LFF tai žinojo.

– Kai LFF galvojo, jog 2014-aisiais nesurinks A lygai reikiamo skaičiaus komandų, mes buvome reikalingi. Dėl to ir buvo nutylimas sportinis principas. Ruošėsi pritaikyti išimtį, kaip ir visuomet. Tačiau kai sausio pabaigoje atsibudo ir apie savo egzistavimą bei dalyvavimą A lygoje pareiškė ilgai tylėjusi Pakruojo „Kruoja“ ir Šiaulių „Šiauliai“, tapome nebereikalingi. Išdrėbė kaip musę iš barščių, – savo poziciją pateikė VK posėdyje dalyvavęs vienas jo narių Tauragės apskrities futbolo federacijos (TAFF) prezidentas Sigitas Jukna.

Vyras teigia pirmadienį vienintelis pakėlęs ranką už tai, kad „Tauras“ išliktų A lygoje.

– Sausį klubų atstovai išsakė norą, jog A lygoje rungtyniautų dešimt komandų. LFF išdavė dvylika licencijų, tad VK turėjo patvirtinti arba dešimt, arba dvylika dalyvių. Kai atrodė, jog viskas linksta link antrojo varianto, paskambino Kauno „Spyrio“ atstovai ir pranešė, kad keičiasi jų planai, nes negavo žadėto finansavimo. Tuomet imta kalbėti tik apie dešimties komandų A lygą. Užvirė diskusija, kam atiteks dešimtoji vieta – iš A lygos neva iškritusiam „Taurui“ ar trečiąją vietą I lygoje užėmusiems „Trakams“, – VK posėdžio eigą nupasakojo Sigitas.

Pasak TAFF prezidento, prieš balsavimą LFF atstovai uždavė jam keletą klausimų apie „Tauro“ investuotojus. Vieni VK nariai pasisakė, jog nuopuolis „Taurui“ – sveikas dalykas, kiti – kad tai Tauragės futbolo žlugdymas.

 

Griebiasi šiaudo ir prašo pritarimo

Tai, kad toks sprendimas gali sunaikinti dar vieną šalies futbolo centrą, pritarė ir keturiasdešimt metų „Taurui“ atidavęs klubo dublerių ugdytojas, „Tauriukų“ treneris Jonas Stažys.

– Gerbiame VK sprendimus, nes jie galutiniai, tačiau buvo padaryta klaida. Kokiu pagrindu į A lygą priimti „Trakai“? Be pagrindo. Sutinku, dalyvaujančiųjų skaičių reikia plėsti. Nuolat buvo kalbama apie idealią keturiolikos komandų A lygą. Tad kodėl neleidus aukščiausiame divizione žaisti ir „Taurui“, ir „Trakams“? Varžybos vyktų trijų ratų sistema. Sumažėjus rungtynių skaičiui klubams sumažėtų ir finansinė našta. Toks variantas VK iš viso nebuvo aptartas, – nuomonę išdėstė J.Stažys.

Šokiruotas vasario 10 d. VK sprendimo, antradienį kartu su J.Šetkumi jis išvyko į Vilnių. Sostinėje, dalyvaujant visų dešimties A lygos klubų atstovams, buvo tvirtinamas tvarkaraštis bei traukiami LFF taurės pusfinalio burtai. Pristatę susirinkusiesiems savąją poziciją, J.Stažys ir J.Šetkus paprašė klubų užtarimo. LFF vadovams įteiktas advokatų surašytas, VK sprendimui prieštaraujantis raštas.

– Mums davė keletą dienų, kad gautume oficialius atsakymus iš visų dešimties A lygos klubų. Jei bent šeši iš jų pasisakys už vienuolika komandų (su „Tauru“) aukščiausiame divizione, kovo 1 dieną susirinkęs VK spręs, ar palikti Tauragės komandą A lygoje, – įsižiebusią viltį atskleidė J.Stažys.

 

Gaus leidimą, bet neliks komandos?

Trečiadienį pakalbintas J.Šetkus optimizmu jau netryško ir prisipažino prieš dieną į sostinę vykęs vedinas emocijų. Anot jo, lietuvių futbolininkų Lietuvoje labai trūksta, tad klubams tiesiog nenaudinga, jog „Tauras“ išliktų. Kas, anot jo, norėtų su kitais dalintis retu duonos kąsniu.

Nepaisant to, iki ketvirtadienio pietų už „Tauro“ dalyvavimą A lygoje buvo pasisakę trys klubai: „Šiauliai“, Gargždų „Banga“ ir „Klaipėdos Granitas“. Tačiau, anot J.Šetkaus, iškilo kita problema. Žinodami situaciją, apie planus išsiskirstyti ėmė kalbėti žaidėjai. Laukti nenusiteikęs ir naujasis klubo prezidentas Y.Shelenkov. Šis netgi užsiminė apie gautą kvietimą prisijungti prie kitos komandos bei norą, kad būtų grąžinti pasiruošimo sezonui metu investuoti pinigai.

– Tarkime, šešis pliusus surinksime, tačiau iki kovo 1 dienos VK posėdžio nebeliks komandos bei investuotojų. Įsivaizduokit, kas būtų, jei visi lauktų iki paskutinės minutės ir paaiškėtų, jog VK leidimo vis dėlto neduos? Investuotojams tai būtų dar vienas spjūvis į veidą. Be to, kaip tuomet žaidėjams per savaitę susirasti kitą klubą? Lankiausi treniruotėje, paaiškinau vyrams, kaip yra. Belieka tikėtis, kad jie bei investuotojai palauks, – naujai iškilusią problemą įvardijo J.Šetkus.

Anot jo, gaila, kad VK nusprendė užgesinti po kelių juodų metų įsižiebusį spindulį. Naujasis prezidentas teikė vilčių. Numatytos komandos gairės: šeši geri legionieriai, o visi kiti – vietiniai. Vis dar buvo ieškoma kelių užsieniečių bei keturių lietuvių žaidėjų.

 

Žaidėjai ir fanai sutrikę

Tai, kad šiemet komandoje vyrauja kitokia dvasia, pripažino ir jaunasis „Tauro“ futbolininkas Lukas Ankudinovas. Antradienį pakalbintas vaikinas teigė esąs visiškai sutrikęs.

– Labai liūdna. Esame visi sutrikę. Nemiegojau iki penkių ryto. Nežinau, ką reiks daryti, jei „Tauro“ nebeliks. Šią vasarą baigiu mokyklą, ketinau likti Tauragėje ir žaisti futbolą, bandyti kabintis į aukštesnį lygį. Griūva visi mano planai. Šiemet norėjau įrodyti, kad praėjęs sezonas „Taurui“ buvo tiesiog nesusipratimas, sunkus laikotarpis. 2014-aisiais būtume pasirodę geriau. Tikiuosi, kad bent I lygoje žaisime, – nuogąstavo Lukas.

Pritrenkti vasario 10-osios VK sprendimo ir „Tauro“ fanai „TauRagai“. Vienas jų, Rolandas Valančius, pakalbintas teigė iš pradžių net nepatikėjęs, kad Tauragės komandos A lygoje nebėra.

– Tikime, jog kiti klubai mums pasakys „taip“. Tikrai neišsiskirstysime, net jei komanda niekur nežais. Štai fanų turnyre dalyvauja ir tų sirgalių komandos, kurių palaikomi klubai seniai išnykę iš futbolo žemėlapio. Mes irgi gyvuosim. Sulaukiame palaikymo ir iš kitų klubų fanų. Niekas nesupranta, kas įvyko, – sirgalių poziciją dėstė R.Valančius.

Šiuo metu siūloma kurti „Taurą“ palaikančią peticiją.

 

I lygoje žaisti neišgalėtų, II – neapsimoka

Kas būtų, jei vis dėlto nieko pakeisti nepavyktų? Ar „Tauras“ rungtyniautų žemesnėje lygoje?

– Nemanau. Finansiniu požiūriu I lyga beveik niekuo nesiskiria nuo aukščiausiosios. Kiek mažesnis tik startinis mokestis (anot LFF, A lygoje mokesčiai už teisėjavimą siekia 65 tūkst. Lt, I lygoje – apie 20 tūkst. Lt – aut. past.), samdomi pigesni žaidėjai. Tačiau algas mokėti reikia, išlaikyti infrastruktūrą, 150 jaunųjų futbolininkų bei keturis jų trenerius – taip pat. Vien jau išmokėti dirbtinės dangos stadiono įrengimui skirtą paskolą reikia dar 320 tūkst. litų. Kas dengs išlaidas? Savivaldybė tikriausiai neprisidės, investuotojų nebus, pasitrauks ir tie keli likę akcininkai. O ir komandos deramos nesurinksime. Juk pirmadienį VK priėmė naujus nuostatus, kuriais uždrausta I lygoje žaisti užsieniečiams. Iš kur paimti tiek konkurencingų lietuvių žaidėjų? – situaciją pateikė J.Šetkus.

Jam pritarė J.Stažys. Pasak jo, žaisdami I lygoje mes prarastume ir didžiąją dalį Europos futbolo asociacijos UEFA skiriamų lėšų. Apie 80 proc. jų atitenka A lygos klubų jaunimo išlaikymui. Štai praėjusiais metais iš UEFA per LFF „Tauras“ gavo apie 100 000 Lt.

– Neapsimoka mums dalyvauti ir II lygoje. Juk „Tauro“ jaunimas jau dabar žaidžia savo amžiaus grupės futbolininkų Lietuvos aukščiausioje lygoje. Kam jiems du turnyrai? Negana to, II lygoje taip pat reikia sumokėti kelių tūkstančių litų startinį mokestį. Išvada – Tauragėje nelieka futbolo. Ir, manau, ilgam, – liūdnai kalbėjo J.Stažys.

Kyla klausimas, kam tuomet tarnaus du 7 milijonus litų atsiėję stadionai?

Pagrindinės „Tauro“ dalininkės, Tauragės rajono savivaldybės, pozicija lieka neaiški. Neaiški, nes neaiškus ir galutinis komandos likimas. Viena žinoma, Tauragės rajono meras Pranas Petrošius palaiko Tauragės klubo vadovus ir žadėjo susisiekti su LFF prezidentu Juliumi Kvedaru.

Skaityti komentarus (10) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras