Tauragės ligoninėje atlikta pirmoji ginekologinė operacija naudojant laparoskopą(7)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2014-10-09 07:33

Tauragės ligoninės Akušerijos ir ginekologijos skyriuje atlikta pirmoji ginekologinė operacija naudojant laparoskopą. Autorės nuotrauka

Pastaraisiais dešimtmečiais siekiama, kad visos chirurgijos sritys būtų kuo mažiau invazinės: naudojamos endoskopinės sistemos, mažėja pjūvių skaičius ir dydis. Įvaldžius minimaliai invazinės chirurgijos metodus, operacijas, kurios anksčiau buvo atliekamos atviru būdu, galima atlikti laparoskopiškai. Praėjusios savaitės penktadienis įėjo į Tauragės medicinos istoriją: Tauragės ligoninės Akušerijos ir ginekologijos skyriuje atlikta pirmoji ginekologinė operacija naudojant laparoskopą. Medikai sako, kad tokia operacija iki šiol buvo įmanoma tik didžiosiose didmiesčių ligoninėse, o Tauragėje ji buvo atliekama atviru būdu – reikėdavo didelio pjūvio.

Istorinė operacija

Akušerijos ir ginekologijos skyriui vadovaujanti gydytoja Irena Narbutienė šią atsakingą vaginalinės histerektomijos (gimdos ir jos priedų šalinimo) operaciją atlikti patikėjo jaunajai medikų kartai.

– Šįkart aš buvau tik  operacijos dalyvė. Operavo mūsų skyriaus jaunoji gydytoja, akušerė ginekologė Asta Morkūnaitė, jai asistavo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų gydytojas rezidentas Artūras Dobilas. Operacijos stebėti buvo pakviestas ligoninės direktoriaus pavaduotojas chirurgas Danas Masiulionis, – pasakojimą apie į Tauragės ligoninės istoriją įėjusią operaciją pradėjo Akušerijos ir ginekologijos skyriaus vedėja.

– Penktadienis tikrai buvo džiugi diena ligoninės istorijoje. Jungtinė gydytojų komanda kartu atliko kombinuotą laparoskopinę/transvaginalinę gimdos ir priedų šalinimo operaciją. Tai pirma tokia sudėtinga operacija naudojant laparoskopinę įrangą, – vakar sakė ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai D.Masiulionis.

Ateitis priklauso jauniems specialistams

Gydytojai akušeriai ginekologai prisimena, kad išoperuota moteris į medikus kreipėsi dėl komplikacijų priešmenopauziniu laikotarpiu. Gydytoja A.Morkūnaitė aptiko gerybinių pakitimų, kurie reikalavo gimdos šalinimo operacijos.

– Iki šiol Tauragėje tokias operacijas, bet tik atviru būdu, atlikdavau aš pati, – pasakoja gyd.I.Narbutienė. – Kitas kelias būdavo siųsti pacientę į trečiojo lygio ligoninę. Tai, kad nuo šiol galime šias operacijas atlikti mūsų skyriuje, – nuostabu. Be galo vertinu tai, kad į Tauragę atvyksta jaunų, ką tik mokslus baigusių specialistų. Naujos, modernios technologijos – jų darbas, – pasibaigus operacijai kalbėjo ilgametė gydytoja ir skyriaus vadovė. 

Įranga lenkia klinikose naudojamas

Ją papildęs operacijoje dalyvavęs gydytojas rezidentas A.Dobilas sakė, kad tokias operacijas galima atlikti ne visuomet.

– Laparoskopo pagalba operacijas galima atlikti, kai gimdos svoris yra iki 800 gramų. Noriu pasakyti, kad įranga Tauragės ligoninėje yra labai moderni – tokia pat kaip ir Kauno klinikose. Skirtumas tik tas, kad Kaune operuojama dažniau ir daugiau. O kuo dažniau įranga naudojama, tuo greičiau susidėvi, – mįslingai šypsodamasis kalbėjo gydytojas rezidentas.

Jis patikino, kad ateityje mūsų ligoninėje bus galima atlikti daugiau ir kur kas sudėtingesnių operacijų.

Greičiau sveikstama

Gyd.I.Narbutienė sakė, kad tokių operacijų, kokia atlikta praėjusį penktadienį, poreikis mūsų miesto ligoninėje nemažas. Tačiau kur kas svarbiau yra tai, kad pacientės po šitaip atliktos operacijos kur kas greičiau sveiksta – jau 4–5 parą išleidžiamos namo. Pasak gyd.A.Morkūnaitės, konkrečiai šios operacijos metu buvo daromi vos trys mažyčiai pjūviai.

Visą straipsnį skaitykite elektroninėje laikraščio versijoje (Nr. 76).
Skaityti komentarus (7) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras