Tai bent radinys – samanė, ginklai ir neprižiūrėti vaikai(5)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2014-01-12 12:08
Tauragės apskrities VPK nuotraukos

Policijos radiniai Sakalinės kaime. Tauragės apskrities VPK nuotraukos

Vos praaušus Naujųjų metų rytui policija gavo informacijos apie nelegaliai laikomus šaunamuosius ginklus. Skubiai surengtas policijos patikrinimas davė rezultatų daugiau nei buvo galima tikėtis: ginklai nelegaliai laikyti dviejose sodybose. Be šių radinių, pareigūnai aptiko ir nelegaliai laikomo alkoholio – naminukės. Dar labiau pareigūnams į akis krito tai, kad tarp visų tų „gėrybių“ sukinėjosi apgirtusių suaugusiųjų neprižiūrimi mažamečiai.

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) atstovė spaudai bei ryšiams su visuomene pirmadienio popietę išplatino pranešimą apie Sakalinės kaime pareigūnų įvykdytą akciją: „Naujametis, sausio 1-osios, rytas dviem Sakalinės kaime gyvenančioms šeimoms prasidėjo policijos pareigūnų vizitu. Per patikrinimus, atliktus dviejose to paties kaimo sodybose, Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai aptiko ne tik savadarbių ir neregistruotų ginklų, naminės degtinės, bet ir tarp girtaujančių suaugusiųjų augančius vaikus.

Vienoje Sakalinės kaimo sodyboje, apieškoję gyvenamąsias ir pagalbines patalpas, policijos pareigūnai aptiko neregistruotą pistoletą bei graižtvinį šautuvą, kurį, sodybos šeimininko teigimu, paliko kaimynas. Be neteisėtai laikomų neregistruotų ginklų, pas Sakalinės kaimo gyventoją dar rasta ir 12 litrų skysčio, turinčio specifinį naminės degtinės kvapą.

Kitoje sodyboje policijos pareigūnus pasitiko liūdnesnis vaizdas – tarp apgirtusių namiškių besisukinėjantys mažamečiai vaikai ir tiesiog ant žemės besimėtantis pistoletas, lengvai prieinamas šioje šeimoje augantiems vaikams. Vienas iš sodybos šeimininkės sūnų, kuriam, pirminiais duomenimis, priklauso šis ginklas, teigė jį įsigijęs iš draugo Norvegijoje, tačiau jo nespėjęs užregistruoti. Policijos pareigūnai aptiko ir savadarbį šautuvą, kuris, kaip spėjama, priklauso kitam sodybos šeimininkės sūnui, gyvenančiam toje pačioje sodyboje.

Neteisėtai laikomus ginklus ir naminę degtinę paėmė policijos pareigūnai, Tauragės apskrities vyriausiajame policijos komisariate pradėtas ikiteisminis tyrimas. Dėl tėvų valdžios nepanaudojimo pradėta administracinė teisena – tinkamai savo atžalų saugumu nesugebantiems pasirūpinti tėvams gresia bauda iki 400 litų“.

Tauragės apskrities VPK Nusikaltimų tyrimų skyriaus viršininkas Aurimas Banys patikino, kad patikrintieji asmenys, pas kuriuos rasta ginklų, iki šiol policijai nebuvo žinomi:

– Tai įprasta šeima, eiliniai žmonės. Anksčiau apie juos jokios informacijos neturėjome nei kaip apie pažeidėjus, nei kaip apie brakonierius. Informacija apie tuose namuose nelegaliai laikomus ginklus buvo gauta tą pačią dieną, t.y. sausio 1-ąją. Mums šią šventinę dieną pavyko operatyviai sutelkti tiek viešosios, tiek kriminalinės policijos pajėgas, todėl skubiai reagavome, ir štai kokie rezultatai. Tiesa, kokie tai ginklai, kokiai kategorijai priskirtini, ar buvo iš jų šaudyta ir kada, atsakyti bus galima tik atlikus ekspertizę. Kol kas galiu pasakyti tik tiek, kad sodybose aptikome vien tik ginklus, šovinių neradome. Todėl kol kas negaliu ir tiksliai įvardinti, kokia atsakomybė gresia asmenims, kurių namuose tuos ginklus radome. Pradėjome du ikiteisminius tyrimus: dėl nelegaliai laikytų ginklų ir dėl naminės degtinės laikymo, – vakar komentavo A.Banys.

Pareigūno įsitikinimu, net ir be šovinių aptikti laisvai prieinami ginklai galėjo būti pavojingi neapdairiai besielgiantiems apgirtusiems suaugusiesiems, tačiau dar didesnį pavojų jie kėlė mažamečiams. Pavojų vaikams, jų sveikatai ar net gyvybei galėjo sukelti ir namų gamybos alkoholis.

Ar tuose namuose buvo tik girtaujama, t.y. naminukė laikyta savo reikmėms, ar buvo ir prekiaujama, Nusikaltimų tyrimų skyriaus viršininkas tiksliai atsakyti negalėjo:

– Tai paaiškės ikiteisminio tyrimo metu. Todėl kol kas pradėjome tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso 201 straipsnio 1 dalį, pagal kurį atsako asmenys, kurie laiko ar gabena daugiau nei 10 litrų naminių stipriųjų alkoholinių gėrimų, neturėdami tikslo jų realizuoti. Įstatymas numato, kad toks žmogus gali būti baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, – patikslino A.Banys.

Kitas straipsnis, pagal kurį atsakomybė gresia Sakalinės kaimo gyventojams, kalba apie neteisėtą disponavimą ginklais: žmogus, laikęs, nešiojęs, gabenęs vieną šaunamąjį ginklą arba sprogmenis, gali sulaukti arešto arba laisvės atėmimo iki 5 metų, o jeigu ginklų būta ne mažiau kaip trys – laisvės atėmimo nuo 4 iki 8 metų.

Medžiotojų būrelio „Sakalas“, medžiojančio Sakalinės kaimo teritorijoje plytinčiuose miškuose, pirmininkas Juozas Maroščikas patvirtino, kad šeima, kurios namuose policija šįkart aptiko šaunamųjų ginklų, medžiotojams yra žinoma iš seniau:

– Maždaug prieš 3 metus mes, medžiotojai, patys juos „supakavome“. Pasekėme tąkart, kur jie ginklus laiko, radome slaptavietę miške, informavome policiją. Buvo tada didelė operacija: juos teisė teismas, ginklus atėmė. Bet tada medžiotojai patys ėmėsi iniciatyvos, nes brakonieriai buvo labai suįžūlėję. Buvo net iki to nusiritę, kad be baimės medžiotojų bokštelius persigabendavo ten, kur jiems reikėdavo. Todėl ir ėmėmės tvarką įvedinėti. O dabar net neaišku, kas juos galėjo įskųsti. Gal vieni kitus išdavė? – leidosi į svarstymus medžiotojas.

J.Maroščiko teigimu, senosios istorijos metu irgi buvo paimtas ne vienas šaunamasis ginklas, rasta ir šovinių. Dar jis atskleidė, kad ir praėjusį rudenį miške buvo aptiktas nušautas briedis, prisiminė, kad istorija apie „niekieno“ šaudymą miške automatiniais ginklais taip ir liko neišaiškinta.

Tauragės rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) vedėja Jolita Vaišvilaitė paaiškino, kad šeima, kurios namuose buvo rasti ginklai, naminė degtinė ir tarp viso šio blogio be suaugusiųjų priežiūros šmirinėjantys mažamečiai, VTAS yra žinoma.

– Šeima jau iki šio įvykio buvo žinoma. O po įvykio šeimoje irgi ne kartą lankėmės. Mūsų skyriaus socialinė darbuotoja tuose namuose apsilankė jau porą kartų. Vaikų motina buvo pakviesta pokalbiui ir į VTAS. Kaip ir sakė policijos atstovė, už tėvų valdžios nepanaudojimą arba panaudojimą priešingai vaiko interesams gresia nuo įspėjimo iki 400 Lt, – vakar sakė Jolita Vaišvilaitė.

Skaityti komentarus (5) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras