Naujasis šviesoforas kelia pavojų?(12)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2014-01-02 14:56

Tauragėje, Gedimino ir J.Tumo-Vaižganto gatvių sankryžoje, įrengti šviesoforai labiau klaidina neužtikrina  eismo saugumą. Autorės nuotrauka

„Kuo toliau į mišką, tuo daugiau medžių“ – byloja liaudies išmintis. Panašiai reikalai klostosi ir su naujuoju šviesoforu Gedimino ir J.Tumo-Vaižganto gatvių sankryžoje. Kad dėl šio įrenginio ir sankryžos reguliavimo bei ženklinimo kyla daug problemų, pripažįsta ir vietos valdininkai, atsakingi už eismo saugumą rajone. Paaiškinimą, kaip tokios sankryžos turėtų būti įrenginėjamos, atsiuntė inžinierius projektuotojas iš Kauno.

Dar neįrengus – problemos

Ši sankryža jau ne kartą buvo ir „Tauragės kurjerio“ publikacijų „herojė“. Viena pagyvenusi  tauragiškė skundėsi, kad geltonas signalas mirksi be paliovos ir ji negali pereiti gatvės. Po kurio laiko įjungus šviesoforus pasipylė vairuotojų skundai: sankryžoje tekdavo sugaišti po 20 minučių ir net ilgiau. Beveik tuo pačiu metu, kai buvo įjungti tradiciniai šviesoforų signalai, policija pranešė ir apie eismo pakitimus. Nuo šiol nuo Autobusų stoties viaduko link važiuojantieji tiesiai privalo judėti tik viena – kraštine juosta, vidurinioji skirta sukantiems į kairę – J.Tumo-Vaižganto gatvę. Šie vairuotojai turi būti itin atidūs – mat žalios spalvos signalas jiems negalioja, jie turi laukti, kol užsidegs papildoma, prie šviesoforo žalios spalvos signalo prikabinta sekcija (rodyklė) ir liausis važiuoti judantieji tiesiai nuo viaduko autobusų stoties link. Jokių kitų kelio ženklų, liudijančių šiuos eismo pokyčius, naujai įrengtoje sankryžoje nėra. Net ir skirtingos eismo kryptys pažymėtos tik ant asfalto. Tad nenuostabu, kad tauragiškiai Gedimino gatve važiuoja kaip buvo iki šiol įpratę: tiesiai abiem juostomis, suka į kairę vos užsidegus žaliam signalui. Bet, ko gero, didžiausia problema buvo nesureguliuotas šviesoforo darbo laikas.

Derina „Vilnius“

Jau rašėme, kad Saugaus eismo komisijos pirmininkas Silverijus Statkus prašė, jog gyventojai ar miesto svečiai informuotų apie visas negeroves, eismo problemas šioje sankryžoje („Tauragės kurjeris“, Nr. 94 „Eismo naujovės neįveikiamos ir policijos pareigūnams“). Nusiskundimų sulaukta nemažai. Todėl baimindamiesi, kad šventiniu laikotarpiu, kai eismas mieste dar labiau suintensyvėja, nesusipratimų skaičius išaugs arba netgi kils grėsmė eismo saugumui, komisijos nariai nusprendė kreiptis į projekto rengėjus, jog šviesoforas būtų laikinai išjungtas.

 –  Kol kas projektas savivaldybei dar neatiduotas naudoti, o tai reiškia, kad visus klausimus dar galime spręsti. Bėda ta, kad projektinių darbų pas mus paprastai niekas su rajono savivaldybe nederina. Viskas vyksta aukštesniame lygmenyje. Tad tokių ar panašių problemų kyla nuolatos, o blogiausia, kad jos aikštėn iškyla tik tada, kai prasideda galutinis projekto darbų derinimas arba norima projektą atiduoti naudoti. Todėl komisija savo posėdyje nusprendė, kad ateityje šią ydingą praktiką reikėtų keisti: kas geriau, jeigu ne vietos gyventojai, žino, ko jie tikisi iš projekto rengėjų. O kalbant apie šį šviesoforą galiu pasakyti tik tiek, kad iškilo nemažai problemų. Jis modernus, tad jį reguliuoja tik specialistai. Nežinia dėl ko, bet jie šviesoforo suderinti tinkamai taip ir nesugebėjo. Todėl paprašėme, kad jis bent laikinai būtų išjungtas, – kalbėjo Saugaus eismo komisijos pirmininkas S.Statkus.

Paklaustas, ar ateityje dar bus keičiamas Gedimino gatvės ženklinimas, pašnekovas atsakė teigiamai. Jo nuomone, taip ženklinta ir taip reguliuojama sankryža, kokia yra iki šiol, vienoje judriausių miesto gatvių negali būti.

Informavo ministeriją

Kad ir kaip būtų keista, tauragiškių problemos pasiekė Kaune gyvenantį inžinierių projektuotoją Dalių Santockį.

 – Vien šis faktas, kad apie problemą kalba visa rajono žiniasklaida, rodo, kad tai problema, į kurią privalu atkreipti dėmesį. Turiu daug darbinės patirties įrenginėjant šviesoforais reguliuojamas sankryžas. Tad išgirdęs apie tauragiškių bėdas nutariau padėti – nusiunčiau informaciją, kurią siunčiu ir „Tauragės kurjeriui“, Susisiekimo ministerijai, Tauragės rajono savivaldybės administracijai bei Tauragės apskrities vyriausiajam policijos komisariatui. Kaip pavyzdį, kaip ši sankryža turėtų būti įrengta, pridedu Kauno mieste, T.Masiulio gatvėje, įrengtą šviesoforu reguliuojamą sankryžą. Iš tiesų sukantieji į kairę turėtų vadovautis atskiru, šiai juostai skirtu šviesoforu, kuriame yra visos trys spalvos su rodyklėmis. Tada vairuotojai matytų, kuri spalva konkrečiu laiku dega norintiems sukti, o važiuojantys tiesiai, vadovautųsi kitu šviesoforu (be rodyklių). Tauragėje Gedimino ir J.Tumo-Vaižganto gatvių sankryža rekonstruota pagal nebegaliojantį standartą, – pasakojo inžinierius projektuotojas.

Taisyklės pasikeitė

D.Santockis patikino, kad naujosios Kelių šviesoforų įrengimo taisykles galioja nuo 2012 m. gegužės 1 d. „Sankryžų rekonstrukcija privalo būti atliekama pagal tuo metu galiojančius teisės aktus. Nuo 2012 m. gegužės 1 d. galioja Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2012 m. sausio 31 d. įsakymu Nr. 3-81 (Žin., 2012, Nr. 20-911) patvirtintos Kelių šviesoforų įrengimo taisyklės (toliau – Taisyklės). Lietuvos standartas LST 1405:1995 „Kelio ženklų ir šviesoforų naudojimas“ nuo 2012 m. birželio 1 d. pripažintas netekusiu galios. Taisyklių 22 – 26, 92 punktai nurodo, kad jeigu privažiavus sankryžą kairysis posūkis reguliuojamas atskirai nuo kitų krypčių, jam privalo būti įrengtas atskiras šviesoforas su rodyklėmis. Minėtoje sankryžoje po rekonstrukcijos įrengta sunkiai pastebima papildoma sekcija į kairę, dėl to vairuotojai jos nepamato ir suka į kairę užsidegus pagrindiniam žaliam signalui, nors papildomos sekcijos signalas išjungtas. Tokios situacijos pavojingos ir kelia grėsmę eismo saugumui. Atsižvelgiant į Taisykles, Gedimino gatvėje turi būti įrengtas atskiras šviesoforas į kairę, siekiant užtikrinti sankryžos rekonstrukcijos atitikimą galiojantiems teisės aktams ir aiškų bei saugų eismą šioje sankryžoje. Atkreipiu dėmesį, kad Taisyklėse nėra numatyta dubliuoti šviesoforus už sankryžų. Šviesoforai sankryžoje turi būti išdėstomi prieš sankryžą, atsižvelgiant į Taisyklių 3 – 7 pav.“, – savo rašte dėsto D.Santockis. 

Savivaldybė nekomentuoja

Šį projektą kuruojantis Tauragės rajono savivaldybės Statybos skyriaus vedėjas Aivaras Preikšaitis komentuoti susidariusios situacijos nepanoro:

 – Apie šį projektą žinau ir galiu papasakoti, bet pas mus tokia tvarka. Klausimus turite užduoti Savivaldybės atstovei ryšiams su visuomene, o po to, kai juos gausiu iš šios specialistės, atsakysiu, – pažadėjo specialistas.

Jo įvardintos atstovės rasti darbo kabinete nepavyko. Tad prašymą paaiškinti situaciją nusiunčiau tiesiai tam pačiam specialistui. Atsakymo nesulaukiau.

Skaityti komentarus (12) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras