Suklupusi verslo milžinė byra į šipulius(23)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2014-09-22 13:00

Viena didžiausia Tauragės rajono įmonė bankrutavo. Renaldo Malycho nuotrauka

Prieš savaitę Klaipėdos apygardos teismas vėl atvertė dar visai neseniai buvusios vienos didžiausių ir moderniausių Tauragės verslo įmonių – bankrutavusios žuvų perdirbimo bendrovės „Lignesa“ – bylą. Šįkart tam, kad patvirtintų kreditorių sąrašą. Sudarytos trys kreditorių eilės: darbuotojų, valstybės įmonių ir visų kitų, parėmusių įmonę. Dviejuose sąrašuose mirga ir buvusio įmonės vadovo Jono Dungveckio bei jo šeimos narių pavardės. 

Sąrašas patvirtintas

Vienai garsiausių Tauragės regione įmonių – uždarajai akcinei bendrovei „Lignesa“ – bankrotas paskelbtas šių metų kovo 24 dieną Klaipėdos apygardos teismo nutartimi. Įmonės bankroto administratore paskirta bendrovė „Eurobankrotas“. Nuo tos dienos per nustatytą 45 dienų terminą kreditoriai, kuriems įmonė buvo skolinga, galėjo pareikšti bankroto administratoriui savo reikalavimus. Ši teismo nutartis įsigaliojo gegužės 13 dieną. Rugsėjo 9-ąją tas pats teismas patvirtino bankroto administratoriaus pateiktą BUAB „Lignesa“ kreditorių sąrašą. Bendra finansinių reikalavimų suma – 5 333 389,99 Lt.

Su visais neatsiskaitys 

Bankroto administratorės UAB „Eurobankrotas“ direktorė Regina Stuogienė sakė, kad kreditoriams visų „Lignesai“ pareikštų finansinių reikalavimų atgauti nepavyks.

– Kol kas negaliu prognozuoti, kiek turto ir už kokią kainą mums pavyks parduoti. Tad nežinia, kiek pinigų turėsime ir kokiu procentu su kreditoriais bus atsiskaityta. Paprastai pirmumas eilės sąraše nieko nereiškia – su kiekvienu kreditoriumi yra atsiskaitoma procentaliai, tai yra, jeigu bus galima padengti, tarkime, 30 procentų kreditavimo, kiekvienas kreditorius atgaus 30 proc. savo kreditorinio reikalavimo. Tokių eilių, kaip žinote, yra trys, – aiškino bankroto administratoriaus vadovė.

Pirmiausia – darbuotojai

Pirmosios eilės kreditoriais yra pripažinti buvę „Lignesos“ darbuotojai. Jų sąraše – 151. Pinigų suma, kurią reikėtų išmokėti šioje eilėje laukiantiems, – 759 543, 97 Lt.

Šio sąrašo kreditorių pareikšti finansiniai reikalavimai yra dvejopi: vieniems įmonė liko skolinga darbo užmokestį, kitiems – netesybas, tretiems – ir viena, ir antra. Mažiausia darbo užmokesčio skola – 369 Lt, didžiausia – 33 189 Lt.

Netesybų skiltyje vardijami tūkstantiniai įsiskolinimai – nuo 1 020 Lt iki 8 278 Lt. Ir šią didžiausią netesybų sumą sukaupęs darbuotojas „Lignesos“ neapleido – dirbo toliau, tad jo bendra kreditorinių reikalavimų suma viršija 9 tūkstančius litų. Bankroto administratoriaus atstovė paaiškino, kad netesybos galėjo atsirasti įmonei bandant išvengti bankroto, kai nemokėdama darbo užmokesčio bendrovė raštu darbuotojams pasižadėjo savo finansinius įsipareigojimus įvykdyti. Beje, šiame sąraše įrašyti ir įmonės įkūrėjo ir vadovo J.Dungveckio šeimos nariai. Direktoriui liko neišmokėta per 2 150 Lt, jo sutuoktinei – 380 Lt, vienai iš dukrų – 20 932 Lt, jos sutuoktiniui – 4 135 Lt. 

Eilė trumpa, bet skolos – didelės 

Antrojoje kreditorių eilėje – valstybės įmonė „Sodra“ ir Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). Bendra šių kreditorių reikalaujama suma – 1 118 582,36 Lt. „Sodra“ pareiškė, kad „Lignesa“ turi 433 395,93 Lt skolos ir 12 559,56 Lt delspinigių. VMI finansiniai reikalavimai dar didesni – 672 626,87 Lt.

Trečiojoje eilėje surašyti visi likusieji bankrutavusios įmonės kreditoriai: nuo pačių įmonės savininkų iki tiekėjų ir net Tauragės rajono savivaldybės administracijos (113,17 Lt). Čia pareikštų kreditorinių reikalavimų suma solidžiausia: 3 455 263,66 Lt. Vieni kreditoriai skaičiuoja tik skolą, kiti prideda ir delspinigius, dar kiti primena apie palūkanas, o yra ir tokių, kurie dėl skolos buvo kreipęsi į teismą ir reikalauja grąžinti bylinėjimosi išlaidas. Sumos, kurių prašoma grąžinti, šiame sąraše – pačios įvairiausios. Pavyzdžiui, viena bendrovė norėtų susigrąžinti 20,26 Lt, kita – keliasdešimt ar net kelis šimtus tūkstančių litų. Bene didžiausia šio sąrašo kreditoriaus pareikšta suma – 592 612,21 Lt. Tarp 94 kreditorių sąrašo gale įrašyti J.Dungveckis ir jo dukra, dabar vadovaujanti bendrovei „Taurų žuvys“. Moteris įmonei paaukojo 91 863,86 Lt, direktorius – 456 783,7 Lt. Daugiau už pačius Dungveckius įmonę finansavo tik Nyderlanduose įkurta bendrovė. 

„Kiek atgausiu, tiek“

Vienas buvęs „Lignesos“ darbuotojas, irgi įrašytas kreditorių sąraše, nustebo išgirdęs, kad gali atgauti prarastus pinigus.

– O yra ir toks sąrašas? Smagu girdėti. Man neišmokėta atlyginimo dalis nėra didelė. Tiesa, skaičiuojama tūkstančiais, bet lyginant su kitiems bendradarbiams susikaupusiomis sumomis – niekai. Pernelyg tos skolos nesureikšminu – kiek atgausiu, jeigu atgausiu, tiek bus gerai. Žinojau, kad „Lignesa“ išgyvena ne pačius geriausius laiku, bet iš darbo nėjau. Tad atlyginimo ir „prikapsėjo“, – sakė tauragiškis, kuris tikisi atgauti bent dalį uždirbtų pinigų. 

„Atidaviau įmonei viską“

Kalbintas „Lignesos“ įkūrėjas ir dabar jau buvęs direktorius J.Dungveckis sakė sunkiai išgyvenąs šį laikotarpį.

– Labai apmaudu, kad taip išėjo. Viskas per gerą širdį ir pasitikėjimą kitais. Pasitikėjau nedoru, apsukriu žmogumi, štai taip ir išėjo. Juk viską, ką turėjau ir galėjau, sudėjau į šitą įmonę. Ir Europos Sąjungos pinigai „įmerkti“, ir mano iš banko paimtos paskolos, ir mano dukros. O kažkas svetimas atėjo, pasinaudojo visų mūsų pinigais, per daug metų užtarnauta padėtimi, ir nustūmė visus į prarają. Nieko čia nepadarysi – tokie kai kurių asmenų veiksmų metodai. Aš asmeniškai, mano šeima, sąžiningai sakau, jokios naudos neturėjome ir neturime. Esame lygiai taip pat nukentėję, kaip ir kiti įmonės kreditoriai, – kalbėjo J.Dungveckis.

Pasak pašnekovo, labai keista ir tai, kad buvę draugai jo dabar nenori nė pažinoti. O juk „Lignesa“, kol gyvavo, buvo reikalinga visiems, niekas neįsivaizdavo jokio renginio ar šventės, kurios rėmėja nebūtų ši Tauragės įmonė.

– Dabar niekas ne tik gero žodžio nepasako, bet į kitą gatvės pusę perbėga ar apsimeta manęs nematantys. Iš pradžių buvo ne tiek keista, kiek baisu. Dabar, kai praėjo geras laiko tarpas, apsipratau. Sveikata susitvarkė, pradedu galvoti, kad nieko nepakeisiu – reikia gyventi toliau. Pradėsiu, kaip sakoma, nuo nulio. Turiu būti reikalingas jeigu ne sau, tai bent savo vaikams, anūkams, – atsisveikindamas kalbėjo sargams tūkstantines algas mokėjęs tauragiškis.

Šlovinga praeitis 

UAB „Lignesa“, kaip J.Dungveckio prekybos firma „Lignesa“, buvo įkurta 1995 m. kovo mėnesį. Bendrovės vardas jai suteiktas 2003 m. rugpjūčio 1d. Nuo įkūrimo pradžios pagrindinė įmonės veikla buvo žuvų ir žuvų produktų paruošimas, perdirbimas ir konservavimas. Įmonėje perdirbtos jūrų ir vandenynų žuvys importuotos iš užsienio šalių, daugiausia iš Norvegijos, Švedijos, Islandijos, Argentinos, Kanados, Škotijos, ir žuvys, sugautos Baltijos jūroje ir Lietuvos ežeruose. UAB „Lignesa“ turėjo filialus Vilniuje ir Alytuje. 2003 m. UAB „Lignesa“ įteiktas ES kokybės sertifikatas, suteikiantis galimybę eksportuoti savo produkciją į ES šalis. 2003 m. įmonė buvo pripažinta geriausia įmone Tauragės rajone. „Lignesos“ gaminiai buvo realizuojami ne tik Lietuvoje, bet ir eksportuojami į užsienio šalis – Vokietiją, Lenkiją, Airiją ir kt.

Skaityti komentarus (23) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras