Vasaros kaitra ugniagesius apkrovė darbu(0) 

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2014-08-01 18:55
Redakcijos nuotrauka

Skaudvilėje, Tauragės g. 41-uoju numeriu paženklintoje sodyboje po gaisro liko tik nuodėgulių krūvos. Redakcijos nuotrauka

Dar visai neseniai Tauragės apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos (APGV) ir savivaldybės ugniagesių komandų (UK) ugniagesiai gelbėtojai džiaugėsi, kad nelaimių mūsų krašte gerokai sumažėjo: žiemos metu kilo mažai gaisrų, pavasarį mažai kas degino pernykštę žolę. Tačiau pastarosios savaitės išskirtinės – ugniagesiai vos spėja lakstyti iš vienos gaisravietės į kitą ir kam nors į pagalbą. Kelios nelaimės – itin skaudžios. Gyventojai turėtų atsiminti, jog šiuo metu būtina įvertinti, kad nuo kaitros gaisras gali kilti savaime.

Dar visai neseniai Tauragės apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos (APGV) ir savivaldybės ugniagesių komandų (UK) ugniagesiai gelbėtojai džiaugėsi, kad nelaimių mūsų krašte gerokai sumažėjo: žiemos metu kilo mažai gaisrų, pavasarį mažai kas degino pernykštę žolę. Tačiau pastarosios savaitės išskirtinės – ugniagesiai vos spėja lakstyti iš vienos gaisravietės į kitą ir kam nors į pagalbą. Kelios nelaimės – itin skaudžios. Gyventojai turėtų atsiminti, jog šiuo metu būtina įvertinti, kad nuo kaitros gaisras gali kilti savaime.

 

Sudegė iki pamatų

 

Per praėjusį savaitgalį rajone kilo 9 gaisrai. Didžiausias iš jų – sekmadienį Skaudvilėje. Pranešimas apie Tauragės gatvėje degantį 41-uoju numeriu pažymėtą namą gautas 17.19 val. Po keturių minučių gautas papildomas pranešimas – užsidegė antras namas. 17.31 val. informacija papildyta – nurodytoje sodyboje dega trys namai. Gaisro gesinti išsiųstos 7 autocisternos. Į pagalbą skubėjo ne tik Tauragės, bet ir Jurbarko, Šilalės, Raseinių ugniagesiai gelbėtojai. Nors gelbėtojų pajėgų būta gausių, sodybos išgelbėti nepavyko – sudegė beveik viskas.

Tauragės apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos valstybinės priešgaisrinės priežiūros skyriaus viršininkas Tadas Vosylius sakė, kad visi sodybos pastatai buvo mediniai. Gyvenamasis namas buvo pastatytas 1896 metais, o ūkiniai pastatai – dar senesni. Ugnis pasiglemžė 10x12 m gyvenamąjį namą, 30x15 m ūkinį pastatą, 5x5 m lauko virtuvės, 8x8 m kalvės pastatus. Sudegė 15 kub.m rąstų, 80 kub.m malkų, diskinis pjūklas, dvi žoliapjovės, grandininis pjūklas, namų apyvokos daiktai, o 15 rulonų šieno pavyko išsaugoti.

– Labiausiai tikėtina versija – savaiminis užsidegimas. Gaisro židinys – ūkinis pastatas, o jame elektros tiekimo nebuvo. Greta stovėjo stiklinis šiltnamis, o už jo buvo sukrauti šieno rulonai. Pastarieji nuo saulės kaitros greičiausiai ir užsidegė. Be to, ūkinio pastato sienos buvo impregnuotos naftos produktais, pūtė gana stiprus vėjas. Susidarė palankios sąlygos ugniai plisti. Tai ir nulėmė tokį staigų sodybos gaisrą. Ugniagesiai gelbėtojai pasakojo, kad visi trys pastatai užsiliepsnojo beveik vienu metu, – sakė pareigūnas.

Tauragės ugniagesiai darbą šioje gaisravietėje baigė apie 5 valandą, Įvykio liudininkai pasakojo, kad šeimininkas buvo namuose, bet gaisro kilimo momento nepajuto. Degančius namus pastebėjo atsitiktinai pas tėvą užsukęs sūnus. Jis džiaugėsi spėjęs laiku išvesti tėvą iš namų, kurie netrukus tapo nuodėgulių krūva.

Dar vienas gyvenamasis namas užsidegė liepos 24 d., apie 13 val. Melagiškės kaime (Batakių sen.). Atvykus pro namo langą matėsi liepsna – kambaryje degė medinė siena. Ją ugniagesiai užgesino per 8 min., iš namo išnešė dujų balioną, o dar po 10 min. darbai šioje gaisravietėje buvo baigti. Manoma, kad šįkart ugnis įsižiebė dėl elektros įrangos įrengimo ir eksploatavimo taisyklių pažeidimų.

 

Iš vieno gaisro į kitą

 

Tą pačią liepos 24-ąją ugniagesių pagalbos prireikė Tauragėje, Tremtinių kelyje. Vyras pranešė, kad  dega didelis žolės plotas. Žolė tądien degė ir Ruikių k. Dar kartą apie žolės deginimą tame pačiame kaime pranešta liepos 27 d., tada degė apie 1500 a durpingos pievos. Pranešta ir apie degančią žolę Trūkiškės k. (Tauragės sen.).

Pranešimas pasitvirtino – išdegė apie 1000 a žolės.

Joniškės soduose degė prie sodo namelio sukrautas šienas ir žolė 3 kv.m plote. Nuo dūmų aprūko už 2 m stovėjusio ūkinio pastato siena. Lauksargiuose, nežinomo savininko teritorijoje, pradalgėse degė šienas. Ugnies plotas – hektaras.

Gurklių k. degė apie 2 kub.m iškastų ir į krūvą sukrautų kelmų.

Naktį iš gegužės 27-osios į 28-ąją Tauragėje, Ateities take, ties 6-uoju daugiabučiu degė automobilis. Pagalba atvyko per 4 minutes. Gaisro metu apdegė automobilio „Audi A4“, priklausančio UAB „Norketas“, bagažinė, variklio dangtis ir vienerios dešinės pusės durelės.

Liepos 28-osios naktį individualiame name K.Jauniaus g. antrajame aukšte ruseno mediniai laiptinės laiptai. Juos pareigūnai užgesino dviem kibirais vandens, kuriuos pasėmė iš sodybos šulinio. Apdegė maždaug kvadratas laiptų.

Naktį iš liepos 18-osios į 19-ąją, Bažnyčių g., ties 10-uoju namu, metaliniame konteineryje degė šiukšlės. Šiukšlės degė ir prie Tauragės dvaro g. 12-ojo namo, ąžuolo drevėje. Išdegė apie 4 metrai medžio drevės. Po dviejų valandų pranešimas apie degantį medį pasikartojo – skambinusysis sakė, kad medis vėl kibirkščiuoja. Apie 1 val. nakties prie užgesinto ąžuolo nuvykę ugniagesiai rado smilkstančių žarijų, kurias iš naujo suliejo vandeniu. Darbai baigti apie 2 valandą. Žolė degė ir Miško g. , viena autocisterna ją užgesino per 10 minučių.

Šikšniuose (Žygaičių sen.) degė A.V. ūkinis pastatas. Ugnis buvo numalšinta iki atvykstant ugniagesiams, atviros ugnies nebuvo. Nustatyta, kad buvo užsidegusios pastato medinės sienos (apdegė apie 2 kv.m) ir viduje sukrautas šienas. Ugniagesiai gyventojų užsigesintą gaisro židinį dar kartą perliejo. Liepsnojo ir ūkinis pastatas Šakių k. (Lauksargių sen.). Atvykus pirmiesiems ugniagesiams gelbėtojams pastatas jau degė atvira ugnimi, stogas buvo sukritęs į vidų, degė ir už 3 metrų stovėjusi malkinė su malkomis bei šieno rulonai, laikyti prie ūkinio pastato sienos. Todėl buvo paprašyta papildomos pagalbos – iš viso šį gaisrą gesino šešios autocisternos. Pavyko išsaugoti du statinius, stovinčius už 10 m nuo gaisravietės: gyvenamąjį namą ir medinį ūkinį pastatą bei 7 kub.m malkų. Gaisro metu nudegė ūkinio pastato stogas bei medinis perdengimas, sudegė 2 t šieno, medinė malkinė, 3 kub.m malkų, 8 rulonai šieno, 3 vištos, 2 antys, šuo. Šį gaisrą tiriantys pareigūnai sako, kad nelaimę sukėlė mažamečiai vaikai, neatsargiai išdykavę su ugnimi.

Gaisrų būta ir daugiau.

 

Gaisro pavojus – itin didelis

 

Hidrometeorologijos tarnyba įspėjo, kad pastaruoju metu daugelyje urėdijų numatomas didelis miškų gaisrų pavojus (4 klasė). Todėl šiuo metu lankantis miškuose būtina elgtis itin atsargiai. Nes, kaip rodo statistika, dažniausiai  gaisrus miškuose sukelia neatsargūs poilsiautojai, grybautojai ir uogautojai, numetę neužgesintą nuorūką, degtuką arba palikę neužgesintą laužą. Miške dabar labai greitai gali užsiliepsnoti sausa žolė, spygliai, dervingos medžių šakelės, sausos samanos. Ypač didelį pavojų miškams kelia juose deginami laužai. Todėl esant sausam ir karštam orui juos kūrenti  miške draudžiama.

Tauragės VPPS viršininkas T.Vosylius įspėja, kad šiuo metu būtina atsargiai elgtis su ugnimi.

– Pagrindiniai patarimai būtų trys: nekūrenti laužų, atjungti elektros energiją pastatuose, kur ji nenaudojama, ir atidžiau prižiūrėti savo atžalas. Dar būtų gerai, kad gyvenantys ūkiuose vakarais apeitų ūkinius pastatus, pažiūrėtų, ar nesmilksta šienas. Kol kas ekstremalios situacijos mūsų regione nėra, tad nėra ir apribojimų lankytis miškuose, durpyne. Kiek žinau, pastarajame nuolatos budi žmonių komanda, pasirengusi ugnį gesinti savo jėgomis, miškuose taip pat budima – apylinkės žvalgomos iš visų bokštų, – sakė T.Vosylius.

Jei pastebėsite miške beįsiplieskiantį gaisrą, nepraeikite abejingai pro šalį, tuoj pat skambinkite bendruoju pagalbos telefonu 112 ir mėginkite jo plitimui užkirsti kelią – kastuvu ar lazdomis išrauskite ne siauresnę kaip 0,5 metro mineralizuotą juostą. Jei gaisras nedidelis, pasistenkite jį užgesinti patys, nelaukdami kol ugnis išplis į didesnius plotus. Užsidegusią miško paklotę nedideliame plote galima užgesinti, užplakant liepsną medžių šakomis, drabužiais arba užtrypiant kojomis. Tokius gaisrus galima gesinti ir vandeniu arba užberti žemėmis. Nepavykus ugnies užgesinti nedelsiant iškvieskite ugniagesius. Jeigu liepsna įsisiautėjo ir matote, kad jos neįveiksite, geriausia pasišalinti į tą pusę, iš kurios pučia vėjas.

Skaityti komentarus (0) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras