Pacientų kelias į kliniką – tikras kliūčių ruožas (3)

Karolina STAŽYTĖ | karolina@kurjeris.lt

2014-08-31 12:40
Karolinos Stažytės nuotrauka

Į kliniką pacientę neštuvuose ant ratukų atvežę Tauragės greitosios medicinos pagalbos darbuotojai kaskart vargsta, bandydami išsukti tarp laiptų ir siauro įėjimo. Autorės nuotrauka

Sakoma, jog sotus alkano neužjaučia. Pasirodo, retai kada užjaučia ir sveikas ligotą. Tauragės greitosios medicinos pagalbos darbuotojų teigimu, kaskart atvežę sunkios būklės ligonį į hemodializę atliekančią UAB „Diaverum“ kliniką, jie susiduria su nepatogumais. Nėra tinkamo privažiavimo, o pacientus į įstaigą tenka gabenti per balas bei nepatogų užvežimo taką. Galiausiai vargstama prie itin siaurų lauko durų. Kam turėtų rūpėti šios problemos sprendimas, taip ir liko neaišku. Pakalbinti tarptautinės bendrovės atstovai gynėsi į skundus reagavę, kiek galėję, o atlikti asfaltavimo darbus – ne jų reikalas. Juk žemė šalia pastato – valstybės. Savo ruožtu valdininkai pabrėžė laukiantys įmonės vadovų kreipimosi. Juk būtent milijoninį pelną skaičiuojančiai tarptautinei bendrovei turėtų rūpėti pacientų patogumas.

Gaišta laiką pristatydami pacientus

Prie J.Tumo-Vaižganto gatvės 118-ajame daugiabutyje įsikūrusios „Diaverum“ klinikos nuvykau būtent tuomet, kai greitosios medicinos pagalbos darbuotojai bandė neštuvais su ratukais nugabenti ką tik hemodializę baigusią pacientę į grietosios pagalbos automobilį. Šiaip ne taip išsukinėjusi ligonę mažame plote tarp siaurų durų bei laiptų ir jau besileisdama palei sieną įrengtu neįgaliesiems skirtu taku felčerė Jolita man šūktelėjo:

– Nenorėtumėte, kad ir jus taip smagiai pavėžintume? Per kalniukus, staigius posūkius, ilgus pirmyn atgal stūmius?

Greitosios medicinos pagalbos ekipažas tą dieną Tauragėje budėjo vienintelis, tad laikas, sutaupytas pristatant pacientus į procedūrą, itin svarbus. Išvežti ligoninę iš klinikos išties užtrunka.

– Kartais per dieną čia vykti tenka dukart. Įėjimas toks siauras, kad pacientų prašome tvirtai prispausti rankas prie šonų, kad alkūnių nenudaužytume. Nekart taip buvo. Išsisukinėti tarpduryje sunku. Siauras ir koridorius. O ir kelias iki automobilio – vien balos ir duobės. Skundžiamės, bet niekas nesikeičia. Jūs (žiniasklaida – aut. past.) – mūsų paskutinė viltis, – kalbėjo felčerė.

Jai antrino ir greitosios vairuotojas Romanas. Vyras teigė kaskart susiduriantis su problema, kur pastatyti mašiną. Privažiavimo prie durų nėra – tenka „šoktelti“ per šaligatvio bortelį ir pervažiuoti patį šaligatvį, tai yra nuolat pažeidinėti kelių eismo taisykles. Žiemą kelią pastoja sniegas bei ledas. Kitu metų laiku neasfaltuotame daugiabučio kieme ant žolyno tyvuliuoja balos.

– Negaliu automobilio palikti ant pravažiavimo – trikdyčiau eismą tarp daugiabučių kiemų. Užvažiuoju per bortelius ir pasistatau šalia klinikos laiptų. Galėčiau po to nuvažiuoti tiesiai, per šalia esančio prekybos centro mašinų stovėjimo aikštelę, bet negaliu. Ten juk ir žolynas bei didelis bortelis, – situaciją nupasakojo Romanas.

Abiejų teigimu, būtina asfaltuoti plotą šalia laiptų, įrengti privažiavimą ir praplatinti įėjimą.

Pakeitė užvežimo ir nuvežimo taką

Užėjau į klinikos vidų. Koridorius išties siauras. Kaip teigė „Diaverum Tauragė“ vyr. slaugytoja-administratorė Zita Andruškevičienė, šiuo metu įstaigoje lankosi 32 pacientai. Pusę jų į kliniką ateina patys, kita dalis yra atvežami. Greitosios medicinos pagalbos automobiliu atgabenami tik tie, kurie gydomi ambulatoriškai arba glaudžiasi Slaugos skyriuje. Toks šiuo metu tik vienas. Kitus atveža socialinės rūpybos darbuotojai arba namiškiai. 10 atvyksta iš įvairių Tauragės kaimų, 8 – iš Šilalės. Vienu metu klinikoje hemodializę galima atlikti dešimčiai pacientų. Per dieną jų apsilanko nuo 10 iki 20. Procedūra privaloma kas antrą dieną ir trunka apie 4 val. Ką tuo metu klientai veikia?

– Ką ir namie. Vieni miega, kiti skaito, treti žiūri televizorių. Būna ir tokių, kurie naudojasi kompiuteriu. Kiek žinau, peritoninę hemodializę, kurią pacientas gali atlikti pats sau namuose, Tauragėje darosi tik keli asmenys. Tad visi su inkstų problemomis keliauja pas mus. Artimiausia klinika veikia Jurbarke, – teigė Z.Andruškevičienė.

Paprašyta įvardinti ilgiausiai klinikoje besilankančią pacientę, ji paminėjo 14 m. hemodializę Tauragėje besidarančią moterį iš Gaurės. Prieš tai ji 3 m. lankėsi Marijampolės įstaigoje.

Užsiminus apie greitosios medicinos pagalbos darbuotojų skundus pašnekovė patvirtino juos girdėjusi.

– Skundžiasi, kad sunku su ligoniu išsisukinėti, bet reikia suprasti, kad pacientai ne vežimėliuose sėdi, o lovose ant ratukų guli. Visur su tokia įranga yra keblumų. Įmonė savo lėšomis šalia laiptų išdėjo trinkeles, prieš metus pakeitė nuvažiavimui ir užvažiavimui skirtą takelį. Dabar jis tiesesnis, mažiau vargo. Atrodo, palengvino ligonių bei juos atvežančiųjų būtį, bet, pasirodo, skundai vis tiek plaukia. Aš to komentuoti negaliu, turite susisiekti su įmonės vadove Vaida Kojaliene arba direktorės pavaduotoju Klaipėdos kraštui Kaziu Vilku, – nukreipė moteris.

Paklausta, kas žiemą valo sniegą, ji patvirtino, kad patys darbuotojai:

– Kasame sniegą, barstome laiptus ir trinkeles druska. Šalia esantį šaligatvį tvarko valytoja. Nežinau, ar ji – daugiabučio administracijos paskirta, ar miesto seniūnijos.

Direktorė atostogauja

Susisiekiau su Z.Andruškevičienės nurodytu „Diaverum“ direktorės pavaduotoju K.Vilku. Išklausęs skundą dėl privažiavimo prie klinikos ir siauro įėjimo, vyras tepasakė, kad nuvažiavimo ir užvažiavimo tako nuolydžiai yra suderinti, viskas įrengta pagal taisykles.

– Negaliu nieko daugiau pasakyti. Kreipkitės į įmonės direktorę. Girdėjau, kad skundžiamasi prie įėjimo plytinčiomis balomis, bet juk bendrovei žemė šalia klinikos nepriklauso. Ne mūsų žemė, nieko ir negalime padaryti, – teigė vyras.

Susisiekti su įmonės direktore V.Kojaliene nepavyko – ji atostogauja. Paprašyta pateikti trumpą komentarą, tai padaryti atsisakė ir „Diaverum“ spaudos atstovė Giedrė Teresevičienė. Neva nėra direktorės, tad niekas kitas pateikti komentaro šia tema negali.

– Taip, direktorę pavaduojantis žmogus yra, tačiau šia tema jis nieko jums doro nepasakys. Laukite, kol į darbą sugrįš direktorė, – dar kartą pakartojo įmonės spaudos atstovė.

Reikia įmonės kreipimosi

Kadangi žemė šalia daugiabučio, kuriame įsikūrusi klinika, valstybinė, susisiekiau su Tauragės miesto seniūno pavaduotoju Juozu Buikiu. Galbūt seniūnija gali savo iniciatyva spręsti privažiavimo problemą, galbūt galima toje vietoje „nuleisti“ šaligatvį bei išasfaltuoti kelių kvadratinių metrų lopinėlį?

– Seniau šaligatviai, daugiabučių kiemai buvo klojami, įėjimai į įstaigas įrengiami neatsižvelgiant į jokius patogumus neįgaliesiems. Dabar viską taisome. Norint išasfaltuoti kokį plotą laukia ilgas procesas. Ne taip paprasta. Šiemečiams darbams skirti pinigai jau išdalinti. Įmonė turi kreiptis į savivaldybę. Jos kreipimąsi svarstys 11 žmonių komisija ir galbūt nuspręs kitais metais įrengti tinkamą privažiavimą prie klinikos. Imtis iniciatyvos gali ir seniūnija. Reiks nuvažiuoti į vietą ir  apžiūrėti, kokia ten situacija. Turiu pasitarti ir su seniūnu, – teigė J.Buikys.

Pasak jo, būna, kad įmonė savomis lėšomis išasfaltuoja dalį daugiabučio, kuriame įsikūrusi, kiemo. Nors žemės sklypas jai ir nepriklauso. Tokia iniciatyva sveikintina.

Tą patį pabrėžė ir Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Algirdas Mosėjus. Pasak jo, jei „Diaverum“ sumąstytų išasfaltuoti šalia įėjimo esantį privažiavimą, jiems tą padaryti leidimai būtų išduoti greitai. „Be jokių užtempimų“, kaip teigė administracijos direktorius.

– Keista, kad tie, kas skundžiasi privažiavimu, pirma nesikreipė į savivaldybę. Nesikreipia į mus ir įmonė. Būtent ji turi pateikti prašymą. Tuomet svarstytume, ką daryti. Bendrovės išasfaltuoti kiemą juk nepareikalausi. Tiesa, jei klinika būtų įsteigiama šiuo metu ir turėtų tokį įėjimą bei privažiavimą kaip dabar turi, licencijos ji negautų. Bet kadangi tais laikais, kai kūrėsi, reikalavimų nebuvo, tai ir veikia sėkmingai, neatitikdama šiuolaikinių standartų, – paaiškino A.Mosėjus.

Apyvarta didelė

„Diaverum“ yra viena iš inkstų ligų gydymo paslaugų lyderių pasaulyje ir didžiausia nepriklausoma paslaugų teikėja Europoje (būstinė Miunchene, Vokietijoje). Inkstų ligų gydymo srityje ji veikia jau 20 m. ir turi įsteigusi beveik 300 klinikų 18 pasaulio šalių. Jose aptarnaujami daugiau nei 24 tūkst. pacientų.

„Diaverum Lietuva“ įsteigta 2006 m. Mūsų šalyje veikia 15 klinikų, kuriose gydomi beveik 500 nuolatinių pacientų bei dirba beveik 200 darbuotojų. „Diaverum“ internetinio portalo duomenimis, 2012 m. įmonės apyvarta siekė 440 mln. eurų. Tad ar išties bendrovė negalėtų skirti lėšų ir sutvarkyti Tauragėje veikiančios klinikos privažiavimą, kad pacientams būtų patogiau?

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras