Ginklais žvanginama ir Lietuvos pasienyje(12)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2014-03-05 14:56

Rusijos karinė galia kelia grėsmę visam regionui. Renaldo Malycho nuotrauka

Tuo metu, kai visas pasaulis sunerimęs dėl įvykių Ukrainoje, ypač Kryme, kur Rusija įvedė savo kariuomenę, prisidengdama esą Rusijos piliečiams kylančia grėsme, ginklai žvanga ir visai šalia Lietuvos. Kaliningrado srityje vyksta didelės karinės pratybos. Lietuvos politikai mano, kad NATO turėtų parengti karinius planus, kaip sustabdyti Rusijos agresiją, ir dislokuoti tam tikrą skaičių karių prie rytinių NATO sienų.

 Kaliningrade – didžiulės pratybos

Pranešama, kad daugiau nei 3500 Rusijos Baltijos laivyno karių dalyvauja taktinėse pasienio apsaugos pajėgų pratybose viename karinių poligonų Lietuvos pašonėje esančioje Kaliningrado srityje. Šie manevrai buvo pradėti atliekant iš anksto neskelbtą pajėgų ir kovinės technikos parengties patikrinimą Vakarų ir Centrinėje karinėse apygardose. Patikrinimą praėjusią savaitę įsakė surengti Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.

Didelio masto pratybose Kaliningrado srityje naudojamasi per 450 karinės technikos vienetų, įskaitant šarvuotuosius transporterius BMP-2, tankus T-72, savaeigius pabūklus ir ryšių kompleksus, pirmadienį naujienų agentūrai ITAR-TASS sakė Vakarų karinės apygardos atstovas spaudai 2-ojo laipsnio kapitonas Vladimiras Matvejevas.

„Esame saugūs“

Ar gali būti, kad pratybos susijusios su situacija Ukrainoje, kurią Lietuva palaiko? Galbūt taip bandoma daryti spaudimą Lietuvai?

Pirmadienį popiet „Tauragės kurjerio“ pakalbintas Seimo narys Darius Petrošius, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys, sakė:

– Viskas susiję. Rusija žaidžia savo karą, ir grėsmė kyla visam regionui. Pratybos, mano žiniomis, antradienį turi baigtis. Jei jos nesibaigs kaip numatyta, tai gali reikšti, jog pratybos pereina į kitą etapą. Tada ir atsiskleis tikrieji Rusijos tikslai.

Vis dėlto jis tvirtino tiesioginės grėsmės mūsų šaliai nematąs – esame NATO šalis, taigi mums niekas negresia.

– Tiesioginių grėsmių Lietuvai nėra, galime kalbėti tik apie informacinį karą, – sakė jis. – Tokiam karui galima priskirti ir Rusijos žiniasklaidos pranešimus, kad Ukrainos smogikai neva buvo rengiami Lietuvoje.

Kol kas, pasak D.Petrošiaus, Lietuva laikosi pozicijos, kad visa situacija turi būti labai atidžiai stebima ir adekvačiai vertinama.

– Koordinuojame savo veiksmus su NATO, Lietuva, kaip ir kitos Baltijos šalys bei Lenkija, yra pasirengusi visiems netikėtumams, – sakė jis.

Seimo komitetai ragina NATO parengti planus

Seimo Užsienio reikalų bei Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetai siūlo NATO parengti planus, kaip gintis nuo Rusijos agresijos, ir dislokuoti tam tikrą skaičių karių prie rytinių sienų.

Dėl įvykių Ukrainoje Seimo komitetai pirmadienį priėmė pareiškimą. Jame teigiama, kad Rusija vykdo karinę agresiją Ukrainos atžvilgiu, jos pagrindinis tikslas yra nuversti dabartinę Ukrainos valdžią. Šitie Rusijos veiksmai kelia pavojų ir Europos Sąjungos, ir NATO šalių saugumui. Turi būti imamasi, visų pirma, diplomatinių, politinių priemonių. Jos turi būti išnaudotos agresijai sustabdyti ir grąžinti Rusijos karinius dalinius į savo dislokacijos vietą. NATO turėtų parengti karinius planus, kaip sustabdyti Rusijos agresiją ir dislokuoti tam tikrą skaičių karių prie rytinių NATO sienų. Tai irgi  būtų stabdantis veiksnys dabartinei Rusijos agresijai. Pareiškime teigiama, kad siekiant sustabdyti Rusijos agresiją, kad ši išvestų karius iš Krymo ir nejudėtų į Ukrainos gilumą, reikia panaudoti visas diplomatines priemones – nuo dvišalių kontaktų iki tarptautinių organizacijų, įvairių kitų junginių, kuriuose būtų galima kelti šiuos klausimus.

Šeštadienį Rusijos Federacijos Taryba patenkino prezidento Vladimiro Putino prašymą leisti panaudoti ginkluotąsias pajėgas Ukrainos teritorijoje. Šis Rusijos sprendimas ir karių dislokavimas Kryme iššaukė griežtą ES ir NATO šalių reakciją.

Lengvos laisvės nebūna

Pasak Seimo nario Remigijaus Šimašiaus, tam, kad valstybė būtų saugi, reikia kelių dalykų: kad būtume pasiruošę ginti šalį, kad turėtume draugų, pasiryžusių padėti, kad turėtume kuo mažiau priešų, norinčių pulti. „Spėju, šiandien ne vienas vėl pagalvojome, kad geriau būti NATO nariu, negu atvirkščiai. Ko gero, turime pripažinti, kad ir šios narystės našta, nors kartais ir sunki, yra būtina mūsų saugumui. Šiandien turbūt tas laikas, kai galime pasidžiaugti Lietuvos spalva NATO šalių žemėlapyje“.

R.Šimašius įsitikinęs, kad Ukrainos įvykių akivaizdoje pasipylę komentarai, esą ne mes sprendžiame savo likimą, kad Rusija per didelė ir per galinga, yra vergo mentaliteto išraiška. Ir ji veda tik į vergo būtį. „Laisvė yra tai, ko niekada negauni laisvai ir lengvai. Tiesiog reikia atlikti namų darbus, ir tada tavo situacija tampa tvirtesnė nei tų, kurie norėtų tave skriausti, bet to nebesugeba“, – rašo jis.

Ukrainą palaiko ir tauragiškiai

Vakar, 17.30 val., Atgimimo aikštėje vyko pilietinė akcija už taiką ir laisvę Ukrainoje. Susirinkusieji rankose laikė plakatus su užrašu „Stop Rusija“, vyravo niūrios nuotaikos. Katalikų ir evangelikų liuteronų bažnyčių kunigai ragino susirinkusiuosius palaikyti ukrainiečius malda, Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys Raimondas Matemaitis sakė, jog neramumai Ukrainoje gali paliesti ir lietuvius. Ričardas Dapkus, Tauragės apskrities LDK Kęstučio šaulių 7-osios rinktinės jaunųjų šaulių vadovas, apgailestavo, kad į mitingą susirinko tiek mažai miestelėnų, ir ragino visus nelikti abejingus tam, ką pastarosiomis dienomis tenka patirti Ukrainos gyventojams. Kariškis ragino jaunimą prisijungti prie jaunųjų šaulių, kad galbūt atėjus laikui būtų kam ginti ir Lietuvą. Įvykiai Ukrainoje prilyginti kruviniesiems 1991 metų Sausio 13-osios įvykiams.

Skaityti komentarus (12) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras