Prakartėlės statytojus priešina pinigų šešėlis(11)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2014-12-18 11:41

Pilies aikštėje jau ruošiamasi statyti prakartėlę. Arnoldo Vydmato nuotrauka

Pilies aikštėje, ant pakylos, šiandien bus pradėta montuoti Betliejaus prakartėlė. Idėjos sumanytojai viliasi, kad prakartėlės tradicija Tauragėje prigis ir gražus paprotys gyvuos ilgus metus. Kaip ir kasmet, idėjos autoriai ieško rėmėjų – juk prakartėlė skirta visiems tauragiškiams ir miesto svečiams. Tačiau vieni pagrindinių idėjos įgyvendintojų – Tauragės moksleivių kūrybos centras šiemet užsispyrė: nei kūrybos procese, nei koncertinėje programoje dalyvauti nebežada. Priežastis – pinigai, tiksliau, jų panaudojimo nežinomybė. Pinigų šešėlis persekioja ir kitus šios gražios idėjos įgyvendintojus.

Prakartėlės niokotojai nubausti

Pirmą kartą miesto istorijoje prakartėlė Pilies aikštėje suręsta 2012-ųjų pabaigoje. Tąsyk gražią idėją, sumanymą, kuriam pritarė ne tik miestelėnai, bet ir miesto svečiai, aptemdė vandalai. Trys nuo alkoholio apsvaigę 19–20 metų jaunuoliai per Naujųjų sutiktuves prakartėlę nuniokojo. Vandalai buvo surasti ir nuteisti. Tauragės visuomenės interesus teisme gynė vienas prakartėlės idėjos autorių, Tauragės radijo įkūrėjas ir vadovas Valdas Latoža. Būtent šiam vyrui ir buvo priteistas tiek vandalų padarytos materialinės, tiek moralinės žalos atlyginimas. Du iš trijulės per tris mėnesius privalėjo atlyginti 1600 litų materialinę žalą, moralinė 2000 litų žala terminu nebuvo apibrėžta.

V.Latoža teismo tąsyk prašė dvigubai didesnio moralinės žalos atlygio. Vyras sakė, kad nesiekia vandalams jokios kitos bausmės – tik piniginės. Tokia bausmė, visuomenės intereso gynėjo nuomone, turėjo paskatinti jaunus tauragiškius susimąstyti apie tai, ką jie padarė.

2013–2014 metų sandūroje prakartėlė miesto centre vėl stovėjo, vėl buvo šventinama. Jos statyboms ruošiamasi ir šiemet. Tačiau tarp statytojų ir idėjos įgyvendintojų ėmė sklandyti nesutarimo debesys. Paaiškėjo, kad ne visi tradicija tampančios idėjos įgyvendintojai žino, ar V.Latoža gavo iš vandalų teismo priteistus pinigus, kaip juos panaudojo ir apskritai – ar panaudojo pagal tikslą.

Nori žinoti, kur pinigai

Nuo pat pradžių prakartėlės idėjai pritarė ir daug pastangų, kad toks statinys šventiniu laikotarpiu Tauragėje atsirastų, įdėjo Tauragės moksleivių kūrybos centras (MKC). 

– Šiemet prakartėlės renginiui nesiruošiame. Nerandame nei laiko, nei fizinių jėgų. Mūsų dailininkė, dirbusi su šiuo projektu, pasiligojo, o visi kiti ir šiaip esame užimti žmonės. Niekam jokių priekaištų nereiškiu, bet žmogiškąja prasme mums vis dėlto būtų įdomu žinoti, kam buvo panaudoti pinigai, kuriuos už prakartėlės suniokojimą vandalams skyrė teismas. Paprasčiausiai apmaudu, kai tiek dirbom, dirbom, o apie mums padarytos žalos atlyginimą nieko nežinom, – „Tauragės kurjeriui“ sakė MKC direktorė Jolanta Kazlauskienė.

Ne pinigai svarbiausia, bet...

Panašiai kalbėjo ir kiti prakartėlės atsiradimo Tauragėje iniciatoriai: Tauragės švč. Trejybės bažnyčios parapijos vadovas Tauragės dekanas kunigas kanauninkas Alvydas Bridikis ir verslininkas Edmundas Abromas.

– Visko gyvenime būna, ne vien rožėmis gyvenimo kelias klotas. Nemanau, kad antrasis teismas, ypač prieš šventas Kalėdas, būtų reikalingas. Galų gale piniginiai reikalai ne tokie ir svarbūs. Reikia tik pasidžiaugti, kad dauguma tauragiškių visgi supranta – prakartėlė kuriama bendram labui. Manau, kad tie klausimai, apie kuriuos kalbame, bus išspręsti. Reikia susėsti, pakalbėti ir galbūt viskas išsispręs, – kalbėjo klebonas A.Bridikis.

Pasak E.Abromo, šiemet pagrindinis prakartėlės statybos iniciatorius yra Tauragės dekanas.

– Kaip ir kasmet, žadame prašyti Moksleivių kūrybos centro pagalbos. Apie pinigus nesinori kalbėti. Žinoma, rėmėjai yra ir bus reikalingi, jų ieškome. Todėl mums įdomu, ar gavo vienas idėjos iniciatorių pinigus, kuriuos jam, kaip Tauragės visuomenės atstovui, teismas priteisė iš prakartėlės niokotojų. Tikiuosi, kad Valdas Latoža tuos pinigus tebeturi ir jais galėsime pasinaudoti, – sakė E.Abromas.

Pasak  pašnekovo, šiemet ketinama prakartėlei skirtą statinį nusipirkti (anksčiau buvo nuomojamas). Jo gamyba jau baigiama. Tauragės dekanas A.Bridikis patvirtino – statinį Pilies aikštėje ketinama pradėti ręsti gruodžio 18–19 d. Įsigytas statinys, kaip ir prakartėlei skirti kiti daiktai, bus saugomi katalikų parapijos žinioje.

Paklaustas, ką darys, jeigu vienas prakartėlės renginio organizatorių nepanorės atskleisti, kur ir kaip naudoja teismo priteistus pinigus, E.Abromas sakė, kad tokiu atveju greičiausiai V.Latožos ir kitų organizatorių keliai išsiskirs.

– Apsieisime be jo. Juk renginys jokio pelno nesiekia. Tai dvasiniai dalykai, – kategoriškai atsakė bene daugiausiai lėšų šiam renginiui aukojantis (aukojamos sumos neįvardijo) E.Abromas.

„Viską seniai paaiškinau“

V.Latoža apie jo atžvilgiu išsakytas replikas sakė nieko nežinąs, nors MKC atsisakymas dalyvauti šiųmečiame renginyje jam jau žinomas.

– Apie teismo priteistus pinigus visiems viską seniai pasakiau, paaiškinau. Prakartėlę nuniokoję jaunuoliai man atnešė 1600 litų, tai yra atlygino materialinę žalą. Moralinės žalos atlyginimo, kiek žinau, jie dar nesumokėjo. Vienas jų pervedė tik 80 litų. Byla perduota antstoliui. Jaunuoliai dingę, niekur nedirba. Kalbėjausi su antstole ir galiu perduoti jos žodžius. Pasak jos, tai „mirusi byla“. Nežinau, kodėl šiemet atsisako bendradarbiauti Tauragės moksleivių kūrybos centras. Matyt, yra kažkas daugiau, nei pasakoma garsiai. Manau, kad visus dominančius klausimus galima užduoti tiesiai šviesiai. Juk kuriame renginį visuomenei, visi dirbame bendram labui. Gal liko kažkam per mažai padėkota arba ne tam asmeniui dėkojome? Regis, po renginio su visais išsiskyrėme draugiškai. Ne ta vieta ir ne ta šventė, kur reikėtų rodyti ambicijas, – spėliodamas, kas ir už ką galėjo užpykti, sakė V.Latoža.

Vyras atskleidė, kad šiųmečiam renginiui jis intensyviai rengiasi – jau susitarė dėl koncertinės programos. V.Latoža kol kas neįvardijo, ką konkrečiai pakvietė koncertuoti prakartėlės šventinimo ceremonijoje, bet sakė, kad tai bus artistai iš Klaipėdos ir Kauno. Jau trečius metus iš eilės prakartėlė miesto Pilies aikštėje bus šventinama ir šventinis renginys miestelėnams bei miesto svečiams vyks pirmąją šv. Kalėdų dieną – gruodžio 25-ąją.

Skaityti komentarus (11) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras