Per Kalėdas vieni vaikai „lygesni“ už kitus(10)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2014-12-26 08:33
Margaritos Pūdžiuvienės nuotrauka

Margaritos Pūdžiuvienės nuotrauka

Didžiausių metų švenčių proga dovanų iš savivaldybės sulauks ne visi vaikai. Pasirodo, esama vaikų, kurie yra lygesni už kitus. Tam, kad Kalėdų Senelio sulauktum, reikia nedaug – vaikų tėvai privalo priklausyti kuriai nors miesto ar kaimo bendruomenei. Mat Kalėdoms skirtą „pyragą“ šiemet dalijasi tik šių visuomeninių organizacijų nariai. Vaikai, kurių tėveliai jokiai bendruomenei nepriklauso, Kalėdų gardėsių negaus.

Kalėdos – išrinktiesiems?

Prieš keletą metų Tauragės mieste ir rajone egzistavo kitokia tvarka: Kalėdų renginiams, vaikų dovanoms skirtus pinigus gaudavo seniūnijos. Jų darbuotojai pasirūpindavo, kad neliktų nuskriaustas nė vienas vaikas. Dabar tvarka kitokia – šiuos pinigus gauna bendruomenės. Jų vadovai ir paskirsto, kam duoti dovanų.

– Natūralu, kad saldainių gauna tik tie vaikai, kurių tėvai priklauso bendruomenei. O tie, kurių tėvai nėra bendruomenės nariai, jokių dovanų nesulauks, jų niekas nepakvies ir į susitikimą su Kalėdų seneliu. O juk tokių šeimų ar net kaimų, kurie nepriklauso tam tikrai kaimo ar miesto bendruomenei, yra ne vienas, – kalbėjo Lauksargiuose gyvenanti moteris.

Pašnekovė sakė žinanti, kad pernai Kalėdų dovanų sulaukė net pilnamečiai bendruomenėms priklausančiųjų vaikai, o mažamečiai, kurių tėveliai nėra bendruomenės nariai, liko be dovanų. Mūsų skaitytoja klausia – kuo prieš visuomenę nusikalto vaikai, kurių tėvai nepriklauso bendruomenei? Juk bendruomenių narių atžaloms perkamos dovanos nupirktos už visų mokesčių mokėtojų pinigus. Logiškai mąstant, nė vienas vaikas Kalėdų švenčių metu neturėtų būti išskirtas.

Kalėdoms – po 300 litų

Tauragės rajono savivaldybės administracijos Kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Rita Matemaitienė patvirtino – pinigai Kalėdoms skiriami tik bendruomenėms.

– Kaip buvo anksčiau, negaliu komentuoti, tuo metu dar nedirbau. O šiuo metu finansuojame tik bendruomenes. Iš viso rajone ir mieste yra 36 bendruomenės. Ūkinei jų veiklai skiriame po 700 litų, o Kalėdų išlaidoms – po 300 litų. Tai rajono savivaldybės biudžeto pinigai. Juos skirstome pagal Tauragės rajono savivaldybės bendruomenių rėmimo programą. Kaip ir kam bendruomenės panaudoja gautas lėšas, mes nesikišame ir tolimesnio jų paskirstymo nežinome, – sakė R.Matemaitienė.

Tarp įvardytų kaimų bendruomenių – Adakavo, Dauglaukio „Gimtinė“, Gaurės „Gaurkiemis“, Eičių „Karšuva“, Skaudvilės, Lomių „Lomiai“, „Mažonų rytas“, Lauksargių „Lauksargiškiai“, „Taurų žiburys“, Žygaičių „Žygava“, Baltrušaičių, „Kunigiškietis“, Pilaitės, Juodpetrių, Pagramančio „Gramančia“, „Sartupietis“, Aukštupių „Aukštadabrupis“, Dacijonų, „Galmena“, Batakių „Aukaja“, Trepų, Batakių „Santakai“, Šakviečio, Kęsčių „Elbenta“, „Skaudvilės kraštas“, „Griežpelkiai II“, Sungailiškių, Stragutės, „Vaitimėnų šilas“, Pajūrio, Vaidilų. Tauragės mieste po 300 litų savo narių šventėms gavo bendruomenės „Ramovė“, „Tarailių ratas“, „Berža“, Jovarų ir Tauragės naujakurių bendruomenės.

„Tiek net neužtenka“

Viename turtingiausių kvartalų Tauragės mieste įsikūrusi „Ramovės“ bendruomenė taip pat gavo 300 litų. Šios bendruomenės valdybos narę Birutę Stankienę užklupome kaip tik perkančią saldainius.

– Šventinis renginys ir saldainių dalybos pas mus vyksta atskirai. Kalėdų proga saldainių pas mus gauna visi vaikai – nuo mažiausio iki didžiausio. Paprastai už 300 litų visiems dovanų nenuperkame. Dar pridedame lėšų iš bendruomenės iždo. Stengiamės, kad visiems dovanos būtų vienodos, nesitaikome prie kiekvieno vaiko skonio, – kalbėjo „Ramovės“ atstovė.

Pasak pašnekovės, jų bendruomenėje auga 58 vaikai. Saldainius jiems įteikia į namus atskubėjęs Kalėdų Senelis. O šventinis renginys vyksta, kai lauke būna švęsti tinkamas oras.

Dovanos – visiems atėjusiems

Juodpetrių kaimo bendruomenė šiųmetes Kalėdų dovanas jau išdalijo. Šventė vyko praėjusį šeštadienį. Renginį organizavusi kaimo bendruomenės pirmininkė Genovaitė Ona Budreckienė sako, kad tiek daug dalyvių savo krašto šventėje dar nebuvo regėjusi.

– Nupirkome 30 dovanų, pakvietėme šeimas iš trijų kaimų: Juodpetrių, Molupio ir Lapurvio. Atėjo 24 šeimos. Dalyvavo ir vaikai, kurie tik svečiavosi. Bet dovanų užtekome visiems. Ir kiek žinau, Kalėdų senelio maiše dovanų dar liko. Tad vežiau keletą į namus neatėjusiems vaikams, o likusias dovanas dovanosime vienkiemiuose gyvenantiems vienišiems seneliams, – vardijo Juodpetrių kaimo bendruomenės pirmininkė.

G.O.Budreckienės žodžiais, šiųmečiam apsipirkimui (saldiniams, kanceliariniams pirkiniams, kurie šventės metu tapo prizais, ir kitiems reikmenims) bendruomenė panaudojo apie 600 litų. Tad į šventę atėjusieji neapsigavo: vaikams (jų amžius nebuvo ribojamas) skirtos dovanos buvo tokios didelės, kad teko vežti vežimėliu – Kalėdų senelis tiesiogine to žodžio prasme dovanų maišo nepanešė.

„Be dovanų vaikų likti neturėtų“

Lauksargių kaimo bendruomenės „Lauksargiškiai“ vadovui Kęstučiui Vaidilauskui prisiskambinti nepavyko.

Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Algirdas Mosėjus įsitikinęs, kad rajone neliks vaiko, kuris negautų dovanų Kalėdų proga:

– Neseniai kalbėjausi su bendruomenių pirmininkais. Kaip tik aptarėme, kad nė vienas vaikas švenčių proga neturi būti išskirtas. Nesvarbu, ar vaikų tėvai pavyzdingai moka nario mokestį, ar apskritai bendruomenei nepriklauso. Visi vaikai dovanas turi gauti. Juk tam ir skyrėme pinigus.

Ar bendruomenėms nepriklausantys Tauragės miesto vaikai šių Kalėdų proga sulauks saldainių, miesto seniūnas Virginijus Žilius sakė negalįs atsakyti:

– Mes jokių pinigų dovanoms nei gavome, nei kam nors davėme. Kiek žinau, dovanoms skirtas lėšas šiuo metu dalijasi bendruomenės. Miesto seniūnija tuo neužsiima. 

Skaityti komentarus (10) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras