Tarybos narys stoja į kovą su aplinkosaugininkais(5)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2014-05-27 06:35
Raimondos Alysienės nuotrauka

Orestas Kliunka įsitikinęs, kad aplinkosaugininkai jį nubaudė nepagrįstai. Raimondos Alysienės nuotrauka

Tauragės politikų, ypač socialdemokratų, pavardės vis dažniau linksniuojamos ne itin palankiame kontekste: tai tarp taurelės mėgėjų, tai tarp miško vagių. Šįkart „pasižymėjo“ Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys socialdemokratas Orestas Kliunka, įsivėlęs į teisminius ginčus su aplinkosaugininkais. Kovo mėnesį politikas, besiverčiantis automobilių prekyba, nubaustas 4500 litų bauda už ūkinę veiklą be taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (TIP) leidimo. Verslininkas tikina esąs nubaustas be reikalo. Šią savaitę Tauragės rajono apylinkės teismas nagrinėjo O.Kliunkos skundą.

Politikui – 4500 litų bauda

Kovo 25 dieną O.Kliunkai, kaip įmonės vadovui, Tauragės rajono aplinkos apsaugos agentūros inspektorius Petras Jukna surašė administracinio teisės pažeidimo protokolą.

– Šis asmuo nubaustas vadovaujantis Administracinių teisės pažeidimų kodekso 51/2 straipsnio antrąja dalimi. O.Kliunkai skirta 4500 litų bauda už ūkinę veiklą pažeidžiant aplinkos apsaugos reikalavimus, – paaiškino aplinkosaugininkas.

Įstatymo straipsnis, kurį cituoja pareigūnas, sako, kad už „ūkinės ar kitokios veiklos vykdymą, objektų naudojimą neturint taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimo, kai tai numatyta įstatymuose ar kituose teisės aktuose, arba nesilaikant šio leidimo sąlygose nustatytų reikalavimų, arba kai planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimą reglamentuojančių teisės aktų nustatyta tvarka nėra atliktas planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimas ar atranka dėl planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo arba nėra priimtas sprendimas leisti vykdyti planuojamą ūkinę veiklą, arba vykdoma ūkinė ar kitokia veikla pažeidžiant teisės aktuose nustatytus aplinkos apsaugos reikalavimus, eiliniai piliečiai baudžiami pinigine bauda nuo 1000 iki 2000 litų, pareigūnai – nuo 2000 iki 4000 litų, o įmonių vadovai – nuo 3000 iki 6000 litų“.

Tikrino skundą

Pažeidimą aplinkosaugininkai nustatė angare netoli Profesinio rengimo centro. Ten įsikūrusi O.Kliunkos vadovaujama automobilių ir jų dalių importo ir eksporto įmonė „Luminaris“.

– Patikrinimo metu įmonėje radome daug atliekų, daug išardytų automobilių detalių. O tokiai veiklai (automobilių ardymui – aut.past.) ši įmonė būtino TIP leidimo neturi. Pažeidėjas mūsų skirtą baudą apskundė teismui. O.Kliunka aiškina, kad jo įmonėje atliekamas tik mašinų remontas ir automobiliai esą nedemontuojami, – ginčo esmę paaiškino aplinkosaugininkas P.Jukna.

Tiek protokolą surašiusieji, tiek nubaustas Tauragės rajono savivaldybės tarybos narys O.Kliunka žino, kad patikrinimas buvo atliktas gavus aplinkinių namų gyventojų skundą.

– Kažkas kažkuo buvo nepatenkintas ir parašė skundą, o aplinkosaugininkai atvažiavo jo tikrinti. Mano įsitikinimu, nieko tokio, dėl ko buvo galima surašyti protokolą ir skirti šią baudą, tikrintojai nerado. Aplink mano įmonę teritorija yra švari, prižiūrima – nė šiukšlelės nerasi. Bet aplinkosaugininkai greičiausiai turėjo tokį tikslą – nubausti. Keistą jų elgesį liudija ir darbininkai, patikrinimo dieną dirbę angare. Tai – atskiras klausimas. Dėl pareigūnų elgesio ketinu kreiptis į jų aukštesnę valdžią – negalima nei tokiais žodžiais svaidytis, nei taip elgtis, kaip jie elgėsi, – pasakojo O.Kliunka.

Bauda už buitines atliekas?

Pasak verslininko, skundo ir patikrinimo motyvai du: internete publikuoto skelbimo žodis „ardome“ ir rasta buitinių atliekų krūva. Pastarųjų po patikrinimo įmonės vadovas išvežė apie 400 kilogramų. O.Kliunka sakė, kad tai liudijančius dokumentus jis rodė ir jį tikrinusiems bei bausti ketinusiems pareigūnams.

– Bet niekas manęs nė girdėti nenorėjo. Tuometinis Tauragės rajono aplinkos apsaugos agentūros vedėjas liepė man „nemandravoti“ ir neišsidirbinėti. Aiškino, kad rado išardytų automobilių kėbulų. Paprašiau parodyti įrodymus. Jie tokių neturi, nes nieko tokio mano įmonėje nebuvo. Nežinau dėl ko, bet man buvo pasiūlyta sutikti su skundo esme ir tuo, kad buvo rasti minimi pažeidimai. Aplinkosaugininkai už nuolankų prisipažinimą mane siūlė nubausti tik 500 litų bauda. Bet aš jaučiausi tada ir dabar jaučiuosi esąs teisus. Tad kodėl turiu mokėti baudą? – piktinasi aplinkosaugininkų pričiuptas O.Kliunka.

Kova iš principo tęsis

Pašnekovas sutinka, kad tuometinis užsispyrimas įrodyti savo tiesą jam kainuos ir netgi jau kainavo kur kas brangiau nei siūlytoji bauda. O.Kliunka sako, kad dėl to nesigaili. Dabartinė kova teisme su jį nubaudusiais aplinkosaugininkais – daugiau principo įrodyti tiesą reikalas.

– Tikslinausi ne tik Tauragėje, teiravausi Klaipėdos aplinkos apsaugos departamente, Vilniaus Gedimino Universitete. Visur gavau tą patį atsakymą – TIP leidimas mano įmonei nereikalingas. Jo reikia įmonėms, superkančioms metalo laužą, besiverčiančioms neeksploatuojamų automobilių demontavimu. Koks bus Tauragės teismo sprendimas, sunku iš anksto spręsti. Viliuosi, kad laimėsiu, – pasibaigus pirmajam teismo posėdžiui savo teisumą grindė Tauragės verslininkas ir politikas.

Tačiau net ir tuo atveju O.Kliunka nesitiki būti laimėtojas. Jo įsitikinimu, aplinkosaugininkai jiems nepalankų teismo sprendimą greičiausiai skųs aukštesnės instancijos teismui. Verslininkas irgi nelinkęs nusileisti, nors pripažįsta, kad sveikatos šis incidentas iš jo atėmė jau nemažai.

Skaityti komentarus (5) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras