Per dvejus metus krenta antras bankas(2)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2013-02-19 10:34
Žydrūnės Jankauskienės nuotrauka

Ūkio bankas Tauragėje – vienas iš daugelio, o Pagėgiuose jis buvo vienintelis. Autorės nuotrauka

Žaibišku greičiu Lietuvą apskriejusi žinia apie Ūkio banko uždarymą vėl privertė gyventojus krūptelti. Dar po neseniai žlugusio „Snoro“ banko neatsigaunantys indėlininkai patyrė antrą smūgį – Lietuvos banko sprendimas laikinai apriboti Ūkio banko veiklą nuskambėjo lyg nuosprendis. Sustabdytos piniginės operacijos, įšaldyti indėliai tarp banko klientų sukėlė šiokią tokią paniką. Pagėgiuose nebeliko nė vieno banko, o Savivaldybė savo finansus laikė būtent šiame banke.

 

Veiklą sustabdė

Vasario 12 dieną Lietuvos Bankas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos bankų įstatymu, paskelbė Akcinės bendrovės Ūkio banko laikiną dalinį veiklos apribojimą, laikinuoju Ūkio banko administratoriumi paskyrė Adomą Ąžuolą Audicką ir informavo apie tai Ūkio banką.

Laikinai, kol bus įvertintos Ūkio banko veiklos atkūrimo galimybės ir būdai, Ūkio bankas neteiks jokių finansinių ar kitų paslaugų. Laikinai neveiks ir Ūkio banko filialai bei skyriai.

Lietuvos bankas primena, kad indėlių Ūkio banke saugumą garantuoja Lietuvos Respublikos indėlių ir įsipareigojimų investuotojams draudimo įstatymas. Pagal jį juridinių ir fizinių asmenų indėliai bei grynieji sąskaitose iki 345 280 litų (100 000 eurų) yra apdrausti valstybės.

Bandė patekti į banką

Tauragiškė Ona, gyvenanti netoli Ūkio banko skyriaus Tauragėje, pasakojo, kad paskelbus informaciją apie laikiną banko veiklos sustabdymą banko pastatą iš visų pusių ėmė atakuoti pagyvenę žmonės.

– Šiame banke laikiau terminuotus indėlius. Todėl pamačiusi, kad aplink banką būriuojasi žmonės, nuėjau pasižiūrėti, kas vyksta. Viena čia sutiktų moterų pasakojo, kad dar tą pačią dieną, prieš pietus, buvo priimta banko darbuotojų ir netgi nuo sąskaitos nusiėmė dalį pinigų. Atgal ji sugrįžo po to, kai per radiją išgirdo nemalonią naujieną. Buvo maždaug 14 valanda, bet banko durys jau buvo uždarytos. Nežinau kodėl, bet būrelis pensininkų nutarė pro medines banko duris įeiti pasinaudoję banko kortelėmis: jie korteles kišo į durų plyšius. Aš jiems dar paaiškinau, kad bankas uždarytas, kad jo veikla sustabdyta – tai skelbė ir ant banko durų pakabintas informacinis pranešimas, – pasakojo buvusi mokytoja.

Pašalpų gavėjų pinigai – savivaldybėje

Tauragės rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Ligita Rimkuvienė patikino, kad tauragiškiai, gaunantys išmokas ir turėję sąskaitas Ūkio banke, nenukentės.

– Jiems pinigų šį mėnesį dar nebuvome spėję pervesti. Tad visi pinigai tebėra mūsų sąskaitoje. Todėl, kad niekas nenukentėtų, vasarį mokamus pinigus gavėjai gali atsiimti savivaldybės pastate veikiančioje kasoje. Ūkio banko klientų tarp pašalpų gavėjų Tauragėje nebuvo daug, gal 78 asmenys. Dar noriu priminti, kad Ūkio banko klientai, norintys, jog nekiltų nesusipratimų dėl išmokų ateinantį mėnesį, turi suskubti ir atsidaryti sąskaitą kitame banke bei Savivaldybei pateikti sąskaitos, į kurią norėtų, kad būtų pervedami pinigai, numerį, – nuoširdžiai gyventojams patarė L.Rimkuvienė.

Pagėgiškiams – ne pyragai

Pagėgių savivaldybės administracijoje, kitaip nei Tauragėje, vyrauja visiška nežinia. Mat Ūkio bankas Pagėgiuose buvo vienintelis bankas (be iki šiol egzistuojančios Kredito unijos – aut.past.). Tad Savivaldybės administracija pasitikėjo Ūkio banku. Ir, kaip sako Finansų skyriaus vedėja Rūta Fridrikienė, visos Savivaldybės lėšos, įskaitant skirtas pašalpoms, mokinio krepšeliui, investiciniams projektams ir t.t., laikomos Ūkio banke.

– Atsidarėme naują sąskaitą kitame banke, kurio artimiausias padalinys yra Tauragėje. Rinkomės iš tų bankų, kurių bankomatai jau yra Pagėgiuose. Taip siekiame savo žmones apsaugoti nuo papildomų rūpesčių. Labai gaila, bet vasario mėnesio pinigėliai, skirti mūsų gyventojams, liko užšaldyti: mes lyg tyčia prieš sustabdant banko veiklą, juos pervedėme bankui. Žinoma, su nerimu laukiame žinios apie Ūkio banko likimą. Tačiau šiuo metu nieko pakeisti negalime, – sakė Pagėgių savivaldybės administracijos Finansų skyriaus vedėja.

Senjorams lenkiasi „Šiaulių bankas“

Praėjusį trečiadienį Šiaulių bankas Ūkio banko klientams pažadėjo nemokamai išduoti mokėjimo korteles, o Ūkio banko senjorams suteikti ir „pensijos avansą“ iki 300 Lt, suteikiamą iki kitos pensijos gavimo dienos. Lengvatinėmis sąlygomis į Šiaulių banką galima pereiti iki balandžio 1 d. Prašymus „Sodrai“ dėl senatvės pensijos pervedimo į Šiaulių banko sąskaitas galima užpildyti Šiaulių banko skyriuje. Atvykstant reikia turėti pensininko pažymėjimą ir galiojantį asmens tapatybės dokumentą. Tiems, kurie naudojosi Ūkio banko mokėjimo kortelėmis, Šiaulių bankas nemokamai išduoda „Visa Electron“ ir „Maestro“ mokėjimo korteles. Šis pasiūlymas galioja iki kovo 12 d.

Bankas reikalavimų nepaisė

Lietuvos bankas praneša, kad patikrinimas Ūkio banke vyko gruodžio–sausio mėnesiais. Jo metu nustatyta, kad „bankas vykdė rizikingą veiklą, netinkamai vertino prisiimamą kredito riziką, ne visais atvejais įsitikino skolininkų galimybėmis vykdyti skolinius įsipareigojimus, neformavo pakankamų specialiųjų atidėjinių probleminėms paskoloms, taikė nepriimtinus sandorių atvaizdavimo apskaitoje būdus ir taip pažeidė riziką ribojančius teisės aktus.

Įvertinus inspektavimo metu surinktus duomenis, nustatyta, kad, suformavus tinkamus specialiuosius atidėjinius probleminėms paskoloms, tinkamai įvertinus kitą turtą, Ūkio banko turto grynoji vertė būtų mažesnė nei deklaruojama priežiūros institucijai pateikiamose ataskaitose, o bankas nevykdytų su kapitalu susijusių riziką ribojančių normatyvų. Be to, pagal Lietuvos bankui pateiktus duomenis, Ūkio bankas vasario 12 d. nebevykdo likvidumo normatyvo.

Ūkio banko akcininkai ir vadovybė neįgyvendino paskolų pertvarkymo plano, nepaisė Lietuvos banko nurodymų iš esmės sumažinti su pagrindiniu akcininku susijusių paskolų portfelio dalį arba tik formaliai juos vykdė. Būtent su pagrindiniu akcininku susijusioms įmonėms suteiktos paskolos sudaro didžiąją probleminių paskolų portfelio dalį.

Net ir po keleto pakartotinių reikalavimų Lietuvos bankui nepateikta duomenų, įrodančių, kad Ūkio banko pagrindiniai akcininkai būtų pasirengę užtikrinti patikimą banko valdymą ir turėtų realių galimybių stiprinti banko kapitalą bei pašalinti kitus banko veiklos trūkumus.

Banko veiklos trūkumai ir teisės aktų pažeidimai nustatomi ne pirmą kartą. Tačiau, kaip atskleidė pastarojo inspektavimo metu surinkta informacija, ankstesni bankui nustatyti reikalavimai gerinti banko turto kokybę, stiprinti kapitalo bazę ir riboti veiklos riziką, neįvykdyti.

Įvertinusi su Ūkio banko veikla susijusių aplinkybių visumą, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos bankų įstatymu ir siekdama finansų sistemos stabilumo, Lietuvos banko valdyba priėmė sprendimą skelbti akcinės bendrovės Ūkio bankas veiklos apribojimą ir paskyrė banko laikinąjį administratorių Adomą Audicką“, – skelbia Lietuvos bankas.

Laikinai, kol bus nuspręsta dėl Ūkio banko problemų sprendimų būdų, bankas finansinių paslaugų neteiks.

Lietuvos bankas pabrėžia, kad Ūkio bankui pritaikyta poveikio priemonė yra išimtinai susijusi tik su šiuo banku. Visi kiti Lietuvoje veikiantys bankai ir užsienio bankų skyriai vykdo riziką ribojančius normatyvus ir rizikos jų veiklos stabilumui nėra. Ūkio banko įsipareigojimai kitiems šalyje veikiantiems bankams ar kredito unijoms yra nereikšmingi.

Skolininkams

Visus mokėjimus, kurie yra privalomi sumokėti, Ūkio bankas ragina pervesti į sąskaitą Nr. LT60 7010 0010 0090 8025.  Pranešama, kad banko veiklos laikinas sustabdymas neturi įtakos skolininkų įsipareigojimams, t.y. visi AB Ūkio banko klientų (skolininkų) mokėjimai pagal paskolos, kredito, mokėjimo kortelių kredito limitų (išskyrus UAB „Ūkio banko lizingas“) ir kitas sutartis turi būti vykdomi nustatytais grafikais.

„Sodros“ pinigai niekur nedings

„Sodra“ informuoja, kad socialinio draudimo išmokų gavėjai, turintys sąskaitas Ūkio banke ir per jį iki šiol gavę jiems priklausančias išmokas, turėtų būti ramūs – jiems priklausantys pinigai niekur nedings. Žinoma, laikinai, kol vertinama Ūkio banko veikla, bankas jokių paslaugų neteiks, neveiks šio banko skyriai, negalima ir elektroninė bankininkystė. Todėl socialinio draudimo išmokų gavėjai laikinai negalės atsiimti jiems šį mėnesį jau pervestų lėšų. Kada ir kaip tai padaryti paaiškės po to, kai Lietuvos bankas priims sprendimą dėl tolesnės Ūkio banko veiklos. Manoma, kad pasiūlymai bus pateikti per 6 dienas.

„Sodra“ primena, kad visas socialinio draudimo įmokas, delspinigius ir palūkanas galima sumokėti ne tik bankuose, bet ir Lietuvos pašto skyriuose bei „Perlo“ terminaluose. Ūkio banko klientai (tiek gyventojai, tiek bendrovės), kurių piniginės operacijos apribotos ne dėl jų kaltės, galės būti atleisti nuo delspinigių. Laiku nesumokėjus VSD įmokų delspinigiai skaičiuojami bendra tvarka. Draudėjai turės pagrįsti, kad VSD įmokų laiku nesumokėjo dėl Ūkio banke nevykdomų operacijų. Todėl reikės kreiptis į „Sodrą“ su prašymu atleisti nuo delspinigių.

Kol laikinai yra sustabdyta Ūkio banko veikla, „Sodra“ rekomenduoja draudėjams nevykdyti mokėjimų į „Sodros“ atsiskaitomąją sąskaitą Ūkio banke, o visas socialinio draudimo ir sveikatos draudimo įmokas mokėti į šias surenkamąsias sąskaitas: AB „DNB bankas“ – LT584010042403495020; AB „SEB bankas“ – LT337044060007740589;  AB „Swedbank“ – LT777300010129002656;  UAB „Medicinos bankas“ – LT167230000000691047; AB „Citadele“ bankas – LT617290000000691020; „Danske Bank“ A/S Lietuvos filialas – LT757400039089423810; AB „Šiaulių bankas“ – LT027180300000690001; „Nordea Bank Finland Plc“ Lietuvos skyriuje – LT462140030002632951.

 

Ūkio banko klientams aktuali informacija skelbiama internetu Ūkio banko ir Lietuvos banko tinklalapiuose. Klientų patogumui, Ūkio banke veikia nemokama telefono linija 8 800 10 007. Šiuo numeriu interesantai gali skambinti nuo 8 val. iki 20 val. darbo dienomis ir nuo 9 val. iki 13 val. savaitgaliais. Laiškų su klausimais bankas laukia el.paštu info@ub.lt.

Informacija bendrais bankininkystės bei finansų stabilumo klausimais teikiama ir specialia Lietuvos banko linija (8 5) 268 0068. Telefonu skambinti galima nuo 8 val. iki 18 val. darbo dienomis ir nuo 10 val. iki 15 val. savaitgaliais.

Skaityti komentarus (2) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras