Tauragėje dar nematytas ginklas prieš bankrotą – restruktūrizacija(12)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2013-10-29 06:06
Redakcijos archyvo nuotrauka

UAB „Stragutės mėsa“ direktorius Arvydas Armonas viliasi, kad jo įmonei pavyks išvengti bankroto. Redakcijos archyvo nuotrauka

Lapkričio 5 dieną Klaipėdos apygardos teismas spręs Tauragės mėsos įmonės – UAB „Stragutės mėsa“ – likimą. Bus svarstomas klausimas dėl restruktūrizavimo bylos iškėlimo. Šio žingsnio įmonė griebiasi siekdama išvengti bankroto. Nors įmonė turi skolų, bet iki šiol nė vienas darbuotojas neatleistas, nė vienas neišėjo nemokamų atostogų. Įmonės direktorius Arvydas Armonas tikina, kad viskas bus gerai. Bankroto administratorius Juozas Žvirblis sako negirdėjęs, kad Tauragės rajone kam nors būtų buvusi iškelta restruktūrizavimo byla.

Įmonės restruktūrizavimas, dar vadinamas restruktūrizacija, yra laikinų finansinių sunkumų turinčios įmonės, arba įmonės, kuri finansinių sunkumų gali turėti artimiausiu metu, pertvarkymo būdas, kurio tikslas yra grąžinti skolas kreditoriams, atkurti įmonės mokumą ir išvengti jos bankroto.

Pirmoji rajone

Tauragiškis bankroto administratorius Juozas Žvirblis sako, kad apie „Stragutės mėsos“ problemas jam neteko girdėti:

 – Sutikimo administruoti restruktūrizuojamos bendrovės „Stragutės mėsa“ nedaviau. O tokiu atveju bankroto administratorius yra būtinas. Jeigu teismas pritars įmonės prašymui restruktūrizuotis, bus paskirtas administratorius, kuris viską įvertins ir nuspręs, kaip toliau įmonei dirbti. Būtent bankroto administratorius duoda leidimą įmonei tęsti veiklą be skolų.

J.Žvirblio žodžiais, jam neteko girdėti, kad kam nors mūsų rajone būtų buvusi iškelta restruktūrizavimo byla. Bankroto administratoriaus įsitikinimu, restrūkturizavimas yra naudingas visoms šalims: įsiskolinusiai įmonei, jos akcininkams ir netgi kreditoriams.

 – Mano supratimu, yra kur kas geriau žinoti, kad skolos tau bus grąžinamos tam tikru laiku, tam tikrais intervalais nei blaškytis ieškant skolininkų, jiems skambinėti. Teismas nurodo, kada įmonė privalo įvykdyti kreditorinius reikalavimus. Jeigu jie nevykdomi, restruktūrizuojamai įmonei keliama bankroto byla ir ji likviduojama, o jeigu įmonei pavyksta laikytis reikalavimų, restruktūrizavimo byla yra nutraukiama. Trumpiau kalbant, restruktūrizacija yra tarsi bankroto byla, kurios metu bandoma finansinių sunkumų turinčią įmonę atgaivinti.

Privalumai ir prievolės

Svarbiausias restruktūrizavimo požymis yra tai, kad restruktūrizavimo proceso metu įmonei yra suteikiama laikina apsauga nuo jos kreditorių. Stabdomi išieškojimai pagal vykdomuosius dokumentus, nuimami areštai nuo atsiskaitomųjų sąskaitų, turto; bendrovei negali būti iškelta bankroto byla; sustabdomas netesybų ir palūkanų už visų įmonės prievolių, susidariusių iki teismo nutarties iškelti įmonei restruktūrizavimo bylą įsiteisėjimo dienos, skaičiavimas, išskyrus delspinigius už išmokas, susijusias su darbo santykiais. Palūkanos kredito institucijoms restruktūrizavimo plano rengimo laikotarpiu gali būti mokamos atskiru susitarimu.Visi įsipareigojimai, susidarę iki teismo nutarties iškelti įmonei restruktūrizavimo bylą įsiteisėjimo dienos, yra užfiksuojami ir jų dengimas pagal įstatymą sustabdomas. Šios skolos mokamos patvirtinus Restruktūrizavimo planą, pagal suderintą skolų grąžinimo grafiką, restruktūrizavimo plano vykdymo laikotarpiu, kuris gali būti iki 4 metų (galima teismo sprendimu pratęsti iki 5 metų). Skirtingai nei bankroto atveju, įmonės valdymas lieka akcininkų ir direktoriaus (vadovo) rankose, restruktūrizavimo administratorius prižiūri restruktūrizavimo procesą.

Restruktūrizuojama įmonė turi ir prievolių: restruktūrizavimo proceso laikotarpiu turi būti vykdomi visi einamieji mokėjimai; be teismo leidimo restruktūrizavimo plano rengimo laikotarpiu negali būti pardavinėjamas turtas; patvirtinus restruktūrizavimo planą, bendrovė turi griežtai vykdyti restruktūrizavimo plane numatytus veiksmus. Nevykdant restruktūrizavimo plano arba nevykdant restruktūrizavimo įstatyme numatytų reikalavimų restruktūrizavimo procesas gali būti nutrauktas.

Skolingi jie ir jiems

UAB „Stragutės mėsa“ direktorius A.Armonas į teismą dėl įmonės restruktūrizacijos kreipėsi po visuotinio bendrovės akcininkų susirinkimo. Jo metu nuspręsta, kad finansinių problemų kamuojamai įmonei gali padėti tam tikras laikotarpis, kai ji galės dirbti nemokėdama įsiskolinimų.

 – Tokį sprendimą priėmėme dėl to, kad bendrovė turi pradelstų skolų ir neįstengia atsiskaityti. Tačiau mūsų padėtis nėra visiškai beviltiška. Ir mūsų įmonė turi skolininkų. Bendra tokių skolų suma sudaro 200–300 tūkstančius litų. Šiuo metu Lietuvos teismuose nagrinėjamos keturios bylos, siekiant skolas prisiteisti. Labai gaila, bet praėję metai įmonei buvo pragaištingi, dirbome nuostolingai. Todėl norėdami atsiskaityti su kreditoriais ėmėme pinigus iš apyvartinių lėšų. Tačiau šiemet, įvertinus pirmojo pusmečio rezultatus, galime teigti, kad situacija pasikeitė: dirbome pelningai. Todėl turime vilties, kad per keletą metų mums pavyks stabilizuoti padėtį ir išlikti rinkoje. Jeigu teismas pritars mano prašymui, per pusmetį parengsime restruktūrizavimo planą. Tikimės, kad įmonė vėl „atsistos ant kojų“ per 2–4 metus. Kol kas konkretaus plano neturime, jis tik pradinėje stadijoje, – situaciją aiškina UAB „Stragutės mėsa“ vadovas.

Dirba įprastu ritmu

Paprašytas plačiau papasakoti apie savo viziją, ką ketinama daryti, kad situacija įmonėje pagerėtų, A.Armonas neslėpė – teks veržtis diržus. O tai reiškia, kad daliai darbuotojų gresia atleidimas. Skaudžiausias kirtis teks Logistikos skyriui. Iki šiol bendrovė turi 12 specialiųjų automobilių ir išlaiko tiek pat vairuotojų, moka už juos mokesčius.

 – Ateina laikas nebebūti geru žmogumi. Per gerą širdį dalis tų skolų ir susidarė. Turime visi suprasti, kad kiekvienas darbuotojas turi įmonei nešti pelną, kurti gerovę, o ne būti našta. Todėl jau dabar naikiname mažiausiai pelningus prekybos taškus. Kita vertus, iki šiol dar niekas nebuvo atleistas ir šiuo metu nė vienas neatostogauja nemokamai. Įmonė dirba visu šimtu procentų, – atsisveikindamas ir tikėdamas šviesia UAB „Stragutės mėsa“ ateitimi kalbėjo jos direktorius A.Armonas.

Skaityti komentarus (12) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras