Miesto veido „makiažas“ byra nepraėjus nė dešimtmečiui(6)

Karolina STAŽYTĖ | karolina@kurjeris.lt

2013-10-26 13:42
Karolinos Stažytės nuotrauka

Dėl neatliktos pamatų hidroizoliacijos pilies sienos ima greitai irti bei pelyti. Autorės nuotrauka

Miesto veidu vadinamas Tauragės pilies pastatų ansamblis šiandien lankytojus pasitinka nuo drėgmės pažaliavusiomis, yrančiomis ir nutrupėjusiomis fasado sienomis. Seniausiam miesto pastatui tai galėtų suteikti papildomo žavesio, o užklydusiam turistui byloti apie išsaugotą autentiškumą. Tačiau ne šiuo atveju. Dažai ir tinkas byra nuo vos prieš dešimtmetį remontuotų sienų. Kol vienas pilies korpusas po neseniai atlikto remonto švyti naujumu, kitas lankytojus pasitinka atsilaupiusiomis sienomis.

Problema – neatlikta hidroizoliacija

 

Pilies įėjimo ir sienos šalia įėjimo renovacija, anot Tauragės rajono savivaldybės Statybos skyriaus vyriausiojo specialisto Aivaro Preikšaičio, buvo atlikta 2003 m. Darbų tuomet ėmėsi UAB „Restauracija“. Kiek konkrečiai tam buvo skirta lėšų, A.Preikšaitis prisipažino nežinantis – užsakovė buvo ne Savivaldybė, o valstybinė įmonė „Lietuvos paminklai“.

Paklaustas, ką mano apie prieš dešimtmetį atliktus darbus ir ar normalu, jog tinkas ir dažai ėmė po kurio laiko byrėti, Statybos skyriaus specialistas priminė pasibaigusį 5 metų garantinį terminą bei įvardijo vieną tuometinio projekto trūkumą – pamirštą hidroizoliaciją.

– Atsižvelgdamas į pilies statybos metus bei medžiagas, kurios buvo naudojamos prieš dešimtmetį daryto remonto metu, manau, kad nebuvo atlikta pamatų hidroizoliacija. Todėl drėgmė per pamatą kilo į pastato sienas ir ėmė jas ardyti. O esant dideliam konstrukcijos drėgnumui siena pelija, – šiandien plika akimi matomų defektų atsiradimo priežastis paaiškino A.Preikšaitis. – Šiuo metu Savivaldybės administracija lėšų remonto darbams atlikti neturi.

Pasak specialisto, pilis buvo remontuojama etapais. Per 2004–2010 metus remonto darbams buvo skirta apie 1 902 604 Lt. Pakeisti pagrindinio pastato langai, atliktas fasado tinkavimas bei dažymas, tvoros ir bokštų prie galerijos ir bibliotekos, pačios bibliotekos pastato langų, fasado, stogo remontas, muziejaus pastato langų, stogo ir fasado remontas. 2012–2013 m. Europos Sąjungos ir Savivaldybės lėšomis (apie 2,4 mln. Lt) UAB „Klaipėdos apdaila“ atliko šiaurės vakarinio korpuso vidaus patalpų remonto, kiemo sutvarkymo, bokšto, tvorų tarp bokštų sutvarkymo darbus.

 

Pastatų kontrastas: šalia dvaro – arklidės

 

Tauragės pilies korpusuose šiandien veikia Moksleivių kūrybos centras (MKC), vaikų biblioteka, Tauragės krašto „Santakos“ muziejus, Tauragės turizmo ir verslo informacijos centras, fotografijos galerija.

Pakalbinta apie prieš dešimtmetį atliktų remontų kokybę, MKC direktorė Jolanta Kazlauskienė priminė, jog kai kurie pilies korpusai iš viso neremontuoti.

– Korpuse, kuriame įsikūrusi MKC administracija, nėra keisti net langai. Žmonės juokiasi, jog MKC patalpos primena dvaro daržinę. Esą aplink visus pastatus sutvarkė, o tą, kurioje esame įsikūrę mes, paliko egzistuoti kaip kokias arklides. Visas dvaro ansamblis. Matosi puikus kontrastas – pastatai prieš ir po atnaujinimo. Kaip kokia statybos darbų ekspozicija po atviru dangumi. Tiesą pasakius, visa tai man primena pasaką be galo. Kol vieną pilies sieną tvarko, kita spėja ir atsilaupyti, – sarkazmo nestokojo J.Kazlauskienė.

Moteris prasitarė, jog šių metų rugsėjo mėnesį Tauragės rajono savivaldybės tarybos posėdyje buvo gvildenamas ir MKC administracijos pastato renovacijos klausimas. Tauragės valdininkai sprendė, į kokius fondus būtų galima kreiptis ieškant lėšų.

– Savivaldybė turėtų globoti architektūrinius paminklus. Jeigu jie remontuojami, mano nuomone, atliekamų darbų kokybė turėtų būti ideali, o priimančios darbus komisijos turėtų jausti didesnę atsakomybę. Norisi ilgaamžiškumo. Kiek girdėjau, netrukus turėtų būti sukurti fondai, skirti neformaliojo švietimo įstaigų projektams finansuoti. Iki šiol dėmesys buvo skiriamas bendrojo lavinimo mokykloms, – teigė MKC direktorė.

 

Pilies išlaikymas atsieis daug

 

Pasak po pernai metais baigtų remonto darbų naujai nušvitusiame šiauriniame korpuse įsikūrusio Tauragės turizmo ir verslo informacijos centro direktoriaus Aivaro Betingio, miesto veidu vadinamas pastatas neturėtų lankytojų pasitikti atsilaupęs.

– Nesu statybos darbų specialistas, tad vertinti prieš dešimtmetį atliktų remonto darbų negaliu. Iš lankytojų replikų apie nubyrėjusį pilies sienų tinką negirdėjau. Tačiau mes defektus pastebime. Norėtųsi, kad viskas būtų idealu, – nuomonę išsakė A.Betingis.

Tauragės krašto muziejaus direktoriaus pavaduotojas Viktoras Kovšovas šiuo klausimu įžvelgė nemažą problemą. Anot jo, vizitine miesto kortele vadinama Tauragės pilis ateityje pareikalaus nemažai lėšų.

– Didžiausias pilies priešas – drėgmė. Juk XIX a., kuomet buvo statomi pilies pastatai, apie hidroizoliaciją niekas nebuvo girdėjęs. Tai labai brangi technologija. Nereikia pamiršti ir pačios pilies paskirties: statyta ji buvo kaip muitinė ir tarnavo kaip ūkinės paskirties pastatas. Niekas tuomet apie ekspozicijas joje negalvojo, – teigė V.Kovšovas.

Anot jo, problemų šiandien nėra centriniame pastate, kuriame nuo pat pradžių buvo įkurtos administracinės patalpos: pamatai – skaldyto granito, tad drėgmė sienų nepasiekia.

– Prieš dešimtmetį svarbiausia buvo įrašyti pilį į renovuojamų pastatų sąrašą. Tuomet mus vijo šalin ir teigė, jog Lietuvoje apstu XVI a. dvarų, kuriuos atnaujinti kur kas svarbiau. Esą, ko jūs norit su tuo savo XIX a. muitinės pastatu. Tačiau į sąrašą patekome. Pirmiausia buvo pakeisti stogai. Tiek šiandien ir teturime. Vidaus remonto darbai atlikti tik viename korpuse, tad ateityje miesto vizitinė kortelė pareikalaus nemažai lėšų. Jei norime išsaugoti savo architektūrinį paminklą – teks pakloti nemenką sumelę, – išvadą pateikė V.Kovšovas.

Skaityti komentarus (6) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras