Kultūrą smaugia badas(1)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2013-10-05 16:07
T.Vinickio nuotrauka (Delfi)

Virginijus Bartušis įsitikinęs, kad kultūros darbuotojus valdžia pamiršo nepelnytai. T.Vinickio nuotrauka (Delfi)

Prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės rūmų (Gedimino pr. 11, Vilniuje) užvakar vyko kultūros darbuotojų piketas dėl atlyginimų didinimo. Nuo kolegų neatsiliko ir tauragiškiai – pikete dalyvavo apie 20 Tauragės kultūros centro ir Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos darbuotojų.

Telefonu „Tauragės kurjeriui“ Tauragės kultūros centro direktorius Virginijus Bartušis sakė, kad Prie Vyriausybės rūmų iš visos Lietuvos suvažiavo ne tik kultūros centrų darbuotojai, bet ir bibliotekininkai, ir muziejininkai – visi, kurių darbas susijęs su kultūra. Prie Vyriausybės rūmų išsakyti savo nuoskaudas tądien nutarta todėl, kad Vyriausybė pradeda svarstyti kitų metų biudžetą, o šiuo metu svarstomas kultūros darbuotojų atlyginimų klausimas.

– Galiu pasakyti vieną faktą: per Nepriklausomybės laikotarpį pedagogų atlyginimai pakilo 90 proc., o kultūros darbuotojų – 3,5 proc. – sakė jis. – Iškalbinga, tiesa?

Piketą organizavo visos kultūrininkų asocijuotos organizacijos: Lietuvos bibliotekininkų draugija, asociacija „Kultūros savivaldos kolegija“, Lietuvos kultūros centrų asociacija, Savivaldybių muziejų bendrija, Lietuvos muziejų asociacija ir kt.

Iš viso prie Vyriausybės rūmų buvo susirinkę apie porą šimtų bibliotekininkų, chorvedžių bei kultūros centrų darbuotojų. Lietuvos kultūros darbuotojų trišalės tarybos komiteto pirmininkas Petras Zurlys sakė, kad piketu norima priminti Vyriausybei, jog buvo pažadėta nuo kitų metų peržiūrėti bibliotekininkų ir kultūros darbuotojų atlyginimai. „Po Konstitucinio Teismo sprendimo tuos pažadus atidėjo į šalį, tad mes dabar norime, kad jie būtų iš stalčiaus ištraukti ir kad būtų daromi kažkokie judesiai“, – teigė jis.

Nebūtų kultūros darbuotojai – piketuotojai dainavo, šoko ir apskritai nestokojo geros nuotaikos.

Į sostinę susirinkę piketuotojai savo pozicijas išreiškė transparantais su užrašais „Elgetos žino, kad jie elgetos, bet mes kodėl?“, „Mes – už žmogaus orumą nežeminančią algą“, „Be kultūringų algų – kultūringa emigracija“ ir kt.

Proteste pasirodė ir kultūros ministras Šarūnas Birutis. Jis priminė Vyriausybės programos nuostatas remti kultūros sektorių bei  padidinti jo darbuotojų atlyginimus. Ministras išreiškė viltį, kad bibliotekininkų, muziejininkų ir kultūros centrų darbuotojų atlyginimai galėtų išaugti nuo kitų metų, tačiau jų kilimą užtikrintų tik atitinkama suma kitų metų biudžete.

Susirinkusių palaikyti buvo atvykęs Tauragės meras Pranas Petrošius – vienintelis pikete dalyvavęs meras. „Tauragės kurjeriui“ jis patvirtino iš tiesų kultūros darbuotojų padėtį laikąs apverktina.

– Porą metų, per patį sunkmetį, radome galimybių bent šiek tiek pakelti jų atlyginimus. Mūsų rajono kultūros darbuotojų atlyginimai truputį didesni nei respublikos vidurkis. Iš Savivaldybės biudžeto pridėti nebeturime ko, tačiau visiškai pritariu, kad jų atlyginimus didinti būtina. Ir, esu įsitikinęs, dabartinė Vyriausybė savo pažadus įgyvendins.

Tie pažadai tokie: premjero Algirdo Butkevičiaus sudaryta darbo grupė, vadovaujama kultūros ministro Š.Biručio, buvo parengusi kultūros ir meno darbuotojų darbo užmokesčio didinimo 2014–2016 metais programą. Per trejus metus pagal ją tikimasi pasiekti, kad mažiausiai uždirbančių kultūros ir meno darbuotojų mėnesio darbo užmokestis būtų ne mažesnis kaip 1732 litai, o kitų darbuotojų darbo užmokestis padidėtų vidutiniškai 45 procentais. Skaičiuojama, kad tai kasmet papildomai iš valstybės biudžeto pareikalautų po 49 mln. litų.

Vyriausybė, liepos pabaigoje svarsčiusi darbo grupės išvadas dėl kultūrininkų algų kėlimo, sprendimus atidėjo rudeniui. Pinigų kultūrininkų algoms didinti nuspręsta ieškoti svarstant kitų metų biudžetą, kartu sprendžiant, kaip įgyvendinti Konstitucinio Teismo nutarimą dėl valstybės tarnautojų ir teisėjų algų.

Prieš sudarydamas darbo grupę gegužę A.Butkevičius žadėjo iki 2016 metų pakelti kultūrininkų atlyginimus iki pedagogų algų dydžio.

Skaityti komentarus (1) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras