Daugiabučio renovacija klimpsta problemų liūne(9)

2013-10-09 11:24
Žydrūnės Jankauskienės nuotrauka

UAB „Meliovesta“ statybininkai surengė streiką: darbdavys su jais dar neatsiskaitė už liepą. Autorės nuotrauka

Prieš savaitę UAB „Meliovesta“ darbininkai, triūsiantys prie daugiabučio Gedimino gatvėje renovacijos, surengė piketą – nedirbo. Į darbą atvykę renovacijos darbų rangovo darbininkai teigė negalį dirbti „už ačiū“ – esą atlyginimai vėluoja jau 3 mėnesius, o darbdavys su jais nė nesiteikia susitikti, paaiškinti situaciją. Įmonės direktorius Bronislovas Budvytis aiškino sergąs ir kontakto su darbuotojais nevengiąs, tačiau patvirtino – striuka su pinigais. Daugiabutį administruojančio Tauragės butų ūkio vadybininkė viliasi, kad viskas susitvarkys, o Valstybinės darbo inspekcijos pareigūnai darbininkus ragina kreiptis į Darbo ginčų komisiją.

 

„Vyras ar višta?“

Tokį klausimą man uždavė vienas streikuojančių darbininkų.

 – Alga paprastai mums išmokama kiekvieno mėnesio 25 dieną. Dirbame šioje bendrovėje apie metus, ir ši istorija nuolatos kartojasi. Uždaras ratas, jau net pripratome: dirbame, streikuojame, gauname algas, vėl dirbame. Bet be streiko pinigų negauname. Ir dabar greičiausiai bus tas pats. Bet šįkart, skirtingai nuo ankstesnių kartų, bendrovės direktorius B.Budvytis atsisako su mumis susitikti. Kiek su juo norėjome susitikti, jo vis nėra. Gamybos direktorius Linas mums paaiškina, kad B.Budvytis Vilniuje. Ir taip kasdien: sueiname ryte į įmonės salę gal 100 žmonių, paklausome Lino užgauliojimų ir išsiskirstome į objektus. Mus atveža į Tauragę, susirenka tauragiškiai, pasamdyti dirbti prie šio daugiabučio, ir sėdime. Negi dirbsi, kai algos nemoka? Įsivaizduokite, kaip į mane turi žiūrėti žmona, jeigu per 3 mėnesius nė lito neparnešu. Paskutinį kartą į namus pinigų parnešiau liepos mėnesį. Kas aš jos akyse: vyras ar višta? – žėrė susikaupusias nuoskaudas statybininkai.

Bėda ne viena

Laiku nemokamas atlyginimas, pasak streikuojančiųjų, ne vienintelė problema. Į dar vieną pabaksnojo darbininkų iškoneveikti išėjęs minėtasis Linas. Vyrų žodžiais, gamybos direktorius pavaldinius išvadino klounais. Ir čia yra dalis tiesos: statybininkų vagonėlyje susirinkę streikuotojai atrodė kiekvienas skirtingai. Tik vienas jų buvo pasipuošęs firmine „Meliovestos“ apranga. Visi kiti vilkėjo bet kaip: kas kombinezonu, kas sportiniu kostiumu, kas kitos įmonės apranga.

 – Argi taip turėtų būti save gerbiančioje kompanijoje? Juk įmonei turėtų būti prestižas, kad jos darbininkai dirba, kad praeiviai matytų – čia dirba „Meliovesta“. O dabar – klounų kompanija. Beveik nesiskiriame nuo to „bomžo“, kur po balkonais nuolatos gulinėja, – guodėsi streikuotojai.

Vyrai pastebi, kad darbininkų kaita bendrovėje didelė: vos spėja vieną apmokyti, jau jis išeina, o į jo vietą ateina kitas. Besiskundžiančiųjų nuomone, bendrovei taip naudinga: tie atėjūnai šį tą padirba ir algų jiems neva nereikia mokėti. O vargti su tokiais tenka ne administracijai, bet eiliniams darbininkams ir darbų vadovams.

 – Šiaip darbo sąlygomis nesiskundžiame, bet ta nežinomybė dėl atlyginimo smaugte smaugia. Niekada nežinai, kada gausi algą ir kokio dydžio ji bus. Juk visi esame įdarbinti už minimumą, o kitą dalį algos mums išmoka „vokeliuose“. Tačiau laiku negauname nei oficialaus, nei neoficialaus atlyginimo. Kad tik pavasario sulauktume, ir mausim iš čia lauk. Dirbčiau privačiai kaip iki šiol, jokio vargo nematyčiau, – kalbėjo daug metų statybose dirbantis vyras.

Streikai pinigų neatneš

UAB „Meliovesta“ direktorius B.Budvytis nesiginčija – atlyginimai vėluoja. Būtent vėluoja, o ne nemokami. Šie metai, direktoriaus teigimu, tarsi bendrovės prakeiksmas: pinigų yra, bet jų nėra.

 – Teisingai pastebėjote, vis vėluojame atsiskaityti „Sodrai“. Ir tai puikus įrodymas, kad įmonė neturi pinigų sąskaitoje, o ne specialiai vilkina atlyginimų išmokėjimą darbuotojams. Atvirkščiai, visada stengiuosi pirmiausia atsiskaityti su darbininkais, po to – su darbų vadovais ir tik paskiausiai – su administracija.  Vėluoja mums atsiskaityti už jau atliktus darbus, įgyvendintus europinius projektus, vėluojame su dirbančiaisiais atsiskaityti ir mes. Šiemet baigėme net 8 objektus, visi jie – europiniai, – guodėsi direktorius. – Galima streikuoti, galima nedirbti, bet pinigų nuo to juk neatsiras. Suprantu, kad yra patvirtinta tvarka, jog turime su darbuotojais atsiskaityti per 30 dienų, bet to nebus. Sistema neveikia, nes europiniai projektai, kaip minėjau, turi kitus terminus – atsiskaito per 60 dienų, o būna išimtinė sąlyga, kad atsiskaitys per 120 dienų. Tai ne UAB „Meliovesta“ problema, su tuo susiduria visos organizacijos, įgyvendinančios europinius projektus, – kalbėjo bendrovės vadovas.

Pasak jo, pavyzdžių toli ieškoti nereikia.

– Vilkyškiuose Šv. Onos bažnyčią baigėme rekonstruoti liepos mėnesį. Tačiau pinigų dar negavome, šiuo metu dar tik tvarkome sąskaitas. Taip yra ir su kitais mūsų jau užbaigtais projektais. Žinoma, konkurso metu galima sakyti, kad nesutinkame su tokiomis atsiskaitymo sąlygomis. Bet kas iš to? Laimėtoju bus paskelbtas kitas konkurso dalyvis.

Jau 16 metų įmonei vadovaujantis B.Budvytis sako suprantantis laikinai jo bendrovėje dirbančius ir streikuoti nutarusius žmones. Pasak pašnekovo, tai gali būti jau gyvenimo negandų mokyti vyrai, atėję iš bankrutavusių įmonių, kur neteko to, ką buvo uždirbę. O „Meliovestoje“ esą yra kitaip – su dirbančiaisiais anksčiau ar vėliau atsiskaitoma. Apie atsiskaitymą „vokeliuose“ direktorius nenorėjo nė girdėti ir pavadino šią žinią kliedesiais.

Renovacija baigs ar mes nebaigę?

B.Budvyčio žodžius palaiko ir tauragiškis šios bendrovės statybos darbų vadovas Saulius Kibickas. Abu pašnekovai puse lūpų prasitarė, kad bendrovė, pasiryžusi rekonstruoti šį daugiabutį, buvo apgauta: lėšų darbams atlikti reikės kur kas daugiau nei planuota.

– Šį darbą dirbu apie 20 metų, vien tik „Meliovestoje“ – 13. Anksčiau buvo kitokia tvarka: projektuotojai iškart numatydavo 5 proc. paklaidą statybinėms medžiagoms statant naują objektą arba 10 proc. paklaidą namą remontuojant. Dabar to nėra. Jeigu dirbant išryškėja darbo brokas, būtinybė peržiūrėti lėšas, atsakomybė gula ant statybininkų pečių. Darau išvadą, kad šiais laikais projektuotojų kaip tokių apskritai nėra. Nenuostabu, kad apsirikta ir skaičiuojant medžiagų kiekius šio namo renovacijai, – dėstė S.Kibickas.

Pasitaikė „juoda avis“

Gedimino 24-ąjį namą administruojančio Tauragės butų ūkio vadybininkė Gintarė Rakauskienė, išgirdusi apie rangovo finansines problemas, liko rami:

 – Tai ne jūsų ir ne mūsų, o įmonės vidaus problema. Mums tai įdomu tiek, kiek liečia namo renovaciją. O liečia tiek, kad konkursą laimėjusi įmonė pasirašė sutartį ir savo įsipareigojimus privalo įvykdyti. Juk mes sutartį sudarėme ne su darbininkais, o su UAB „Meliovesta“. Kaip bendrovė savo įsipareigojimus įvykdys, jos reikalas. Tikimės, kad viskas bus gerai. Žinoma, renovacija vyksta ne taip, kaip mes tikėjomės, bet vyksta. Praėjusį pirmadienį vyko objekto statybos techninė apžiūra. Viskas tvarkoje. Kitą savaitę prasidėsiančiam šildymo sezonui, manau, spėsime ir radiatorius butuose baigti jungti (vakar dar tebestyrojo vamzdžiai, o radiatorių apskritai nebuvo – aut.past.). Nors šiaip apie šio daugiabučio renovaciją būtų pasakyti taip: iš būrio pasitaikė viena juoda avelė, – baigdama pokalbį, sakė G.Rakauskienė.

Algos negali vėluoti

Valstybinės darbo inspekcijos Darbo ginčų komisijos sekretorė Rita Lesevičiūtė besiskundžiantiems darbininkams pataria nelaukti, kol susikaups didelė neišmokėtų atlyginimų suma.

 – Į Darbo ginčų komisiją galima kreiptis jau po pirmojo mėnesio. Kiekvienas besiskundžiantis asmuo turi kreiptis asmeniškai. Kreiptis galima tiek pagal darbo vietą, tiek pagal įmonės registracijos vietą. Skundas išnagrinėjamas per 20 dienų. Jeigu per šį laiką darbdavys su pareiškėju atsiskaito, skundo autorius privalo ateiti ir atsiimti prašymą. Jeigu kitą mėnesį atlyginimas vėl vėluoja, tas pats žmogus gali kreiptis iš naujo. Komisija nagrinėja ne tik vėluojančių atlyginimų klausimus, bet ir ginčus dėl atostogų, drausminių nuobaudų skyrimo ir panaikinimo. Skundus nagrinėja trijų asmenų komisija, kurią sudaro inspekcijos, darbdavių ir darbuotojų profsąjungos atstovai. Kreiptis gali tiek darbuotojai, tiek darbdaviai, – sakė R.Lesevičiūtė.

 

Spalio 2 -ąją UAB „Meliovesta“ „Sodrai“ buvo įsiskolinusi 41 936,8 Lt. Įmonėje dirbo 113 asmenų.

Statyba ir remontu besiverčianti įmonė įkurta 1993 m., privatizavus nuo 1953 m. veikusią įmonę.

Vakar vienas iš trečiadienį streikavusiųjų iš darbo išėjo savo noru. B.Budvytis, paaiškinęs, kad tai nesusiję dalykai, pažadėjo su darbuotojais atsiskaityti iki šios savaitės pabaigos.

Skaityti komentarus (9) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras