Blogą kvapą skleidžiantis verslas dusina kaimynus(5)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2013-10-23 10:26
Žydrūnės Jankauskienės nuotrauka

Audinių fermos aplinka pravažiuojantiems ir kaimynystėje gyvenantiems kelia siaubą, bet pareigūnai tame nieko blogo neįžvelgia. Autorės nuotrauka

Gyvenantieji Trūkiškės kaime, netoli Dapkiškių, kelia triukšmą dėl antrus metus auginamų audinių (kailinių žvėrelių) – netoliese įsikūrusi ir vis besiplečianti žvėrelių ferma skleidžia specifinį kvapą. Fermos savininkai aiškina, kad ferma veikia teisėtai, turi visus reikiamus leidimus, veterinarijos specialistai juos palaiko. O aplinkosaugininkai neslepia – fermos savininkams už aplinkos teršimą skirta bauda.

 

„Ar viskas ten gerai?“

 – Kreipiausi visur, kur tik įmanoma: skambinau seniūnei, ėjau į aplinkosaugą, bet niekas nieko nežino arba nenori žinoti. Aplinkosaugininkai buvo atvykę, pavaikščiojo ir išvažiavo, o mums juk kasdien čia gyventi reikia. Jie paaiškino, kad kvapų netiria, žiūri tik, ar neteršiama aplinka, – šaukdamasis žurnalistų pagalbos, kalbėjo Trūkiškės kaimo gyventojas, įsikūręs per 700 metrų nuo audinių fermos.

Vyras pasakojo, kad iki šiol keistai aptvertoje vietovėje buvo pastatytos keturios pašiūrės. Šiuo metu ferma plečiasi – pašiūrės dygsta viena po kitos lyg grybai po lietaus: jau yra bene septynios naujai suręstos, ir statybos tęsiasi. Žmogus nerimauja, kas bus kitą vasarą:

 – Jau šiemet, kai buvo keliskart mažiau žvėrelių, smarvė buvo tokia, kad neįmanoma nei į lauką išeiti, nei skalbinių padžiauti, nei lango atidaryti. Ypač kai pūsdavo šiaurės vėjas. Neįsivaizduoju, kas mūsų laukia, kai ta vadinamoji ferma išaugs trigubai.

Vyras tikino, kad kaime gyvenant prie mėšlo kvapų priprantama, bet šie žvėreliai skleidžia itin stiprų, specifinį kvapą. Todėl Trūkiškės kaimo gyventojas teiravosi, kokie reikalavimai keliami statiniams, skirtiems šiems žvėreliams auginti. Tačiau jam į šį klausimą negalėjo atsakyti niekas, nesutiko paaiškinti ir fermos savininkai. Jis sakė, kad pastarieji su juo apskritai nenori bendrauti, neatsiliepia nė mobiliuoju telefonu.

Užtarėjų nedaug

Tauragės rajono savivaldybės administracijos Kaimo reikalų skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Jacikevičienė, išgirdusi nuogąstavimus, nieko paguodžiančio negalėjo pasakyti:

 – Kvapą įrodyti labai sunku. O apskritai kalbant, tvarka fermoje yra žmogaus sąžinės reikalas. Vieni sugeba net mieste gyvulius laikyti ir kvapais aplinkinių nepykdyti, o kiti kaime 10 vištų laikydami apsišnerkščia lyg rimtą ūkį turėdami.

Tauragės valstybinės maisto ir veterinarijos viršininko pavaduotojas – valstybinis veterinarijos inspektorius Vaidotas Gudžiūnas nustebo, kad šia ferma skundžiamasi:

 – Lankėmės joje ir, priešingai nei jūsų skaitytojas, pasigėrėjome, kad verslininkai, užsiimantys ūkine veikla, o ne ūkininkai, sugeba taip šauniai tvarkytis. Tiesa, paskutiniu laiku ten nebuvome. Tačiau galiu patikinti, kad ši ferma mūsų tarnyboje yra tinkamai įregistruota. O dėl smarvės galima pasakyti tik tiek, kad kiaulių ar karvių fermos irgi skleidžia nemalonius kvapus, bet kaimas todėl ir yra kaimas. Ir niekas dėl to nesiskundžia.

Abu pašnekovai dėl fermos augintinių skleidžiamo kvapo siūlė kreiptis į Visuomenės sveikatos centrą (VSC). Situaciją dėl sanitarinių apsaugos zonų trumpai pakomentavo VSC Saugos skyriaus vedėja Gilma Masiulionienė, priminusi, kad Tauragės VSC tiria gyventojų skundus dėl stacionarių taršos kvapais šaltinių: „Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. gegužės 12 d. nutarimo Nr. 343 ,,Dėl specialiųjų žemės ir miško naudojimo sąlygų patvirtinimo“ (aktuali redakcija 2012-09-23) 73 punktu – pastatų, kuriuose laikomi ūkiniai gyvūnai, su esančiais prie jų mėšlo ir srutų kaupimo įrenginiais arba be jų, sanitarinių apsaugos zonų dydžiai yra: pastatuose, kuriuose laikoma daugiau nei 300 ūkinių gyvūnų, sanitarinės apsaugos zonos dydis yra 300 metrų. Tikslų fermoje laikomų gyvūnų skaičių minimame ūkyje turėtų žinoti VMVT“.

Keistas statinys

Nuvykus į Trūkiškės kaimą fermos ilgai ieškoti neteko – keistas objektas pūpso viduryje laukų. Keistu objektu šią fermą vadinu dėl to, kad XXI amžiaus Lietuvoje tokių statybų dar neteko matyti. Visa fermos teritorija aptverta specifine tvora – senais, jau atitarnavusiais asbestinio šiferio lapais. Šiais lapais dengiami ir naujai renčiami pastatai-pašiūrės brangiakailiams augintiniams. Viena ferma yra tik betoninis takas, iš abiejų pusių apstatytais mediniais stelažais metaliniams narveliams prilaikyti. Kad žvėreliai savo mėšlu neblogai tręšia aplinką, galima spręsti iš fermų tarpuose augančios žolės – ji sodrios tamsiai žalios spalvos, vešliai sudygusi.

 – Fermos savininkas šiais metais buvo nubaustas. Nors vykome tirti gyventojo skundo dėl kvapų, radome aplinkosaugos pažeidimų: protokolą surašėme dėl netvarkomo mėšlo – srutos tekėjo tiesiai į pro fermą einantį melioracijos kanalą. Už tokį pažeidimą numatyta 200–500 litų bauda, o pritaikius administracinį nurodymą pažeidėjas galėjo sumokėti 100 Lt. Taip jis ir padarė, – sakė Tauragės rajono aplinkos apsaugos agentūros vyriausiasis specialistas Petras Jukna.

Stebina netvarka

Į fermos vidų neįėjome. Teritoriją sergsti ne tik vaizdo kameros, bet ir fermos darbuotojai. Jie tik pasiteiravo, kokį klausimą norime užduoti savininkams, ir pakvietė vieną jų atvykti.

 – Atvažiuok, vėl kaimynas skundžiasi, – kvietė darbininkas.

Kol laukiau, pavaikščiojau vieškeliu, greta kurio ferma įsikūrusi. Įsitikinau – skaitytojas sakė tiesą: ferma plečiasi. Ilgų siaurų pašiūrių pristatyta per dešimt, ir jos vis dar tebestatomos. Tiesa, investicijų tokioms statyboms nereikia daug: „bobcat'as“ kabino ir vežė betono mišinį, kurį darbininkai lygino tarsi taką. Nerimą kėlė fermos aplinka: greta vieškelio mėtėsi ir sveiki šiferio lapai, ir šiferio laužas, matėsi ir keli maišai neaiškių statybinių medžiagų. O vos prieš pusvalandį specialistai tvirtino, kad viskas šioje fermoje puiku, švaru ir tinkamai įrengta.

Tiesa, kvapo nepajaučiau, bent jau tokio stipraus, kad nebūtų įmanoma tverti.

Skundžiasi, nes pavydi

Su „Tauragės kurjerio“ žurnaliste atvykęs susitikti vyras prisistatė esąs fermos ūkvedys Vitalijus Irtmonas.

 – Tas žmogus skundžiasi nebe pirmą kartą. Nežinau, kodėl jis nerimsta, gal tiesiog pavydi. Juk šie žvėreliai – brangiakailiai, verslas plečiasi. Mes viską darome legaliai, tinkamai, turime visus reikalingus leidimus, dokumentus, laikomės visų reikalavimų. O smirdi visos fermos, kitaip gyvulių neužauginsi, – šypsodamasis aiškino situaciją ir konflikto esmę vienas iš fermos atstovų.

Jis patikino, kad audinių fermos tokios, kokias matome, ir turi būti: žvėreliams šilumos nereikia, o vandenį žiemos metu jie tiekia rankiniu būdu.

Skaityti komentarus (5) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras