Brakonierių įžūlumas neturi ribų(8)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2013-01-21 13:52
Redakcijos archyvo nuotrauka

Ikiteisminis tyrimas dėl pernai rugpjūčio mėnesį nušautų keturių stirnų eina į pabaigą. Redakcijos archyvo nuotrauka

Neseniai kalbintas gyvosios gamtos sergėtojas Tauragėje Petras Survilas yra pastebėjęs, kad brakonieriavimas nesustabdomai plinta. Gamtosaugininkas tikisi, kad nuo sausio 15-osios gerokai padidėjusios piniginės baudos bent kiek pristabdys įsisiautėjusius miško žvėrių naikintojus. Mat iki šiol brakonieriai buvo labai įžūlūs – net su įkalčiais ir sučiupti nusikaltimo vietoje jie sugebėdavo išsisukti.

 

Pirmąjį savaitgalį – pirma neteisėta medžioklė

Pirmąjį šių metų savaitgalį Dabrupinės miške buvo nušautos dvi stirnos. Tiesa, aplinkosaugininkai rado tik vieną neteisėtai sumedžiotą žvėrį, antrojo, esą, galbūt nė nebuvo. Tauragę kaipmat pasiekė žinios, kad medžioklei vadovavo girininko pavaduotojas Mindaugas Jankevičius. Tačiau šis medžioklės vadovas nuo atsakomybės išsisuko aplinkosaugininkui paaiškinęs, kad nematė, jog medžiotojas nukovė draudžiamą medžioti žvėrį. Pats medžiotojas R.M. prisipažino suklydęs.

– Tokias kalbas, kad buvo sumedžiotos dvi stirnos, girdėjome ir mes. Bet turime vadovautis ne kalbomis, o faktais. Mes radome tik vieną nukautą stirną, tiksliau, jos kailį. Medžiotojas geranoriškai sutiko paaiškinti, kaip viskas įvyko. Todėl taikant nuobaudą į geranorišką prisipažinimą buvo atsižvelgta. Maždaug 6–7 metus medžiojantis vyras jau sumokėjo gamtai padarytą žalą – 546 litus. Jis paaiškino, kad žvėrį supainiojo su šiuo metu leidžiamu medžioti tauriojo elnio jaunikliu. Neturiu pagrindo juo netikėti, bet už klaidas irgi privalu atsakyti pagal įstatymą, – dėstė P.Survilas.

Medžiotojui skaudžiausia prarasti teisę medžioti

Pasak aplinkosaugininko, medžiotojams kaip pažeidėjams taikomos ne piniginės baudos, o medžiotojo teisės atėmimas ir ginklo konfiskavimas. Tai atsieina labai brangiai. Įstatymas numato, kad medžiotojas teisės medžioti gali netekti nuo 1 iki 3 metų laikotarpiui. Šiuo atveju stirną nušovęs R.M. teisių neteko metams, konfiskuotas brangus šautuvas, kurio jis jau niekada nebeatgaus.

– Dar daugiau, informacija apie medžiotojo padarytą pažeidimą perduodama policijai, kuri pasirūpina ne tik ginklo konfiskavimu, bet ir panaikina išduotus leidimus visiems ginklams. Tokiu atveju teisę medžioti praradusiam medžiotojui suteikiamas tam tikras laikotarpis, per kurį žmogus dar gali ginklus, kurie jam mažiausiai metus bus nebereikalingi, parduoti arba perduoti kitam šeimos nariui, draugui. Vėliau, norėdamas medžiotojo teises susigrąžinti, iš naujo gauti licencijas ginklui laikyti žmogus bus priverstas praeiti „kryžiaus kelius“. Tad bausmė medžiotojui, pažeidusiam taisykles, tikrai didelė, o kur dar prarastas ginklas. Tarkime, šiuo atveju vyras medžiojo šautuvu „Beretta“, kurio vertė – apie 5 tūkstančiai litų, – kalbėjo administracinio teisės pažeidimo protokolą medžiotojui surašęs P.Survilas.

Baudos išaugo dešimteriopai

Paklaustas, kas būtų, jeigu laikui einant kalbos apie dvi, o ne vieną medžiotojo nukautą stirną pasitvirtintų, pareigūnas sakė, kad būtų perskaičiuota tik gamtai padaryta žala, kitos bausmės rūšys nesikeistų. P.Survilas primena, kad naujojo aplinkos ministro įsakymas dėl dešimteriopai padidintų neteisėtos medžioklės įkainių įsigaliojo tik nuo sausio 15 dienos. Visa žala, kuri gamtai buvo padaryta iki įstatymo įsigaliojimo dienos, skaičiuojama senaisiais tarifais.

– Paprastai kalbant, kiekvieną iki šiol galiojusią sumą reikia dauginti iš 10 ir sužinosime, kiek neteisėta medžioklė atsieitų šiuo metu. Stirna, kaip minėjau, iki šiol buvo įvertinta 546 Lt, nuo šiol kainuoja 5460 Lt, taurusis elnias – 1860 Lt, dabar – 18600 Lt, bebras – 109,20 Lt, dabar – 1092 Lt ir t.t., – vardijo gyvosios gamtos sergėtojas.

Ne visi prisipažįsta

Naujojo aplinkos apsaugos ministro Valentino Mazuronio teigimu, brakonieriauti esant tokioms mažoms baudoms tiesiog apsimokėjo. Nors iki šiol žala gamtai buvo skaičiuojama kone juokingais įkainiais, įstatymo sergėtojams įkliuvusieji nesidrovėdavo skųsti jiems pritaikytų baudų dydžių, bausmės terminų teismui. Taip pasielgė ir su teisėsauga glaudžiai susijęs „Pušyno“ medžiotojų būrelio medžiotojas V.D. Šiam būreliui nuo praėjusių rinkimų į LR Seimą vadovauja ilgametis policijos pareigūnas bei artimas pažeidėjo bičiulis V.S. Tąkart V.D. nušovė tauriojo elnio antrametį patiną, nors turėjo licenciją tik patelių ir jauniklių iki 1 metų medžioklei. Be 1860 Lt paskaičiuotos žalos gamtai, V.D. buvo skirta bausmė: konfiskuotas turėtas medžioklės ginklas bei metams atimta teisė medžioti. P.Survilas neslepia turįs žinių, kad šis vyras nesutinka su jam skirta nuobauda ir ieško teisybės teismuose.

Tarp neteisėtai medžiojusiųjų atsidūrė ir medžiotojas iš Batakių V.P. Vyras, naudodamas neteisėtus spąstus, svetimuose plotuose sumedžiojo bebrą. Už šį pažeidimą bausmė jau skirta: metams atimta teisė medžioti, konfiskuoti aptikti spąstai, suskaičiuota gamtai padaryta žala (109,20Lt). Anot pareigūnų, pažeidėjas sutiko su jam skirtomis bausmėmis, pripažino kaltę, tačiau dėl kokių priežasčių taip elgėsi, nepaaiškino.

Ikiteisminis tyrimas baigiamas

Iki šiol dar neaišku, kaip baigsis Tauragės policijoje atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl 4 neteisėtai sumedžiotų stirnų Šakvietyje praėjusių metų rugpjūčio mėnesį („Tauragės kurjeris“, 2012 m. Nr. 67, „Įsisiautėjusį brakonierių sučiupo medžiotojai“). Tąsyk 1984 m. gimęs vietos gyventojas T.P. įkliuvo su įkalčiais – traktoriaus priekaboje, paslėpęs po žolėmis, brakonierius gabenosi 4 neteisėtai sumedžiotas stirnas: dvi suaugusias ir du jauniklius. Įstatymas už tokį nusikaltimą numato keletą bausmės alternatyvų: nuo baudos iki laisvės atėmimo keleriems metams. Vakar Tauragės policijos atstovė spaudai Simona Šniaukštaitė patikslino informaciją:

– Ikiteisminis tyrimas jau artėja prie pabaigos, greit medžiaga bus perduota prokuratūrai, ji ir spręs, ar tyrimą galima baigti ir bylą perduoti nagrinėti teisme, ar ikiteisminį tyrimą papildyti.

Paspruko, bet neilgam

Praėjusį penktadienį, prieš pat įsigaliojant naujiems žalos gamtai įkainiams, Pagėgių savivaldybėje, ties Šilgaliais, užfiksuotas dar vienas brakonieriavimo atvejis. Ten stirną nukovęs didžiavyris, suvokęs, jog jį mato medžiotojai, metė ginklą, paliko nukautą žvėrį ir paspruko. Šaunamasis ginklas, policijos duomenimis, buvo savadarbis. Tad gali būti, kad ir nelegalus.

– Jeigu šis žmogus ne medžiotojas, jam grės 2–4 tūkstančių litų bauda. Atskirai bus suskaičiuota gamtai padaryta žala, o policija pradės ikiteisminį tyrimą ne tik dėl neteisėtos medžioklės, bet ir dėl neteisėtai laikyto bei panaudoto ginklo. Tačiau kol kas apie šį atvejį dar negalime nieko konkretaus pasakyti, – kalbėjo P.Survilas.

Vienok, įtarimų, kas buvo sumedžiojęs stirną ir leidęsis bėgti vyras, jau yra. Tad pareigūnai tiki, kad šis atvejis irgi bus išaiškintas. Gyvosios gamtos sergėtojai viliasi, kad įsigaliojus dešimt kartų didesnėms baudoms bent kurį laiką nelegalios medžioklės turėtų jeigu ne visiškai liautis, tai bent jau sumažėti.

Skaityti komentarus (8) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras