Policija kibo į atlapus prokuratūrai(18)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2013-09-02 14:55
Žydrūnės Jankauskienės nuotrauka

Regis, Tauragės policiją gerokai supykdė prokurorų sprendimas nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl įvykio, kuriame dalyvavo garsaus tauragiškio sūnus. Žydrūnės Jankauskienės nuotrauka

Tauragės policijos komisariato išplatintas pranešimas apie Tauragės rajono apylinkės prokuratūros nutrauktą tyrimą dėl įvykio, kuriame minimas Arūno Pukelio, pravarde Švinius, sūnus Marius, sukėlė tikrą audrą. Policija dūrė pirštu į prokurorų darbą ir tokį jų žingsnį viešai pavadino malone verslininko sūnui. Prokurorai ginasi, kad kelti baudžiamosios bylos pagrindo nebuvo.

 

Viešiejį ryšiai

Diskusijų audrą sukėlusį pranešimą antradienio vakare išplatino Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas. Policija tekste priminė, kad viešosios tvarkos pažeidimas užfiksuotas liepos 4-osios (buvo ketvirtadienis – aut.past.) paryčiais. Tuo metu miesto centre prie Martyno Mažvydo evangelikų liuteronų bažnyčios garsiai grojo muzika, keturi jaunuoliai sėdėjo prie uždegto laužo, aplink mėtėsi šiukšlės. Vienas iš ketveriukės buvo žymaus tauragiškio, verslininko A.Pukelio, pravarde Švinius, sūnus (jau pilnametis – aut.past.). Policija neneigia, kad iškart, tik atvykus pareigūnams, jaunuoliai sutiko pažeidę viešąją tvarką, nuvyko į policijos komisariatą, davė parodymus. Komisariate dėl šio įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas – pareigūnams knietėjo keturis triukšmadarius nubausti baudžiamąja tvarka.

Kaip paaiškėjo rugpjūčio viduryje, Tauragės prokurorė Lolita Marcinkutė, kuravusi pastarojo įvykio tyrimą, nusprendė, kad jaunuoliai padarė tik administracinį pažeidimą ir ikiteisminį tyrimą nutraukė. Tai iššaukė policijos įsiūtį, kuris vėliau virto pranešimu spaudai papiktinusiu prokurorus ne tik Tauragėje, bet ir Klaipėdoje.

Pranešimas

„<...> Apie vykstantį „vakarėlį“ mieste policijos budėtojus informavo pro šalį važiavęs neabejingas tauragiškis. Į įvykio vietą atvykę pareigūnai netrukus iš tiesų aptiko visai šalia bažnyčios šventoriaus liepsnojantį laužą, sudaužytus viskio butelius, išmėtytas alaus skardines bei ketvertą apsvaigusių jaunuolių, tarp kurių ir vieno žymaus Tauragės verslininko sūnus, jau anksčiau turėjęs problemų su teisėsauga dėl įžūlaus pasivažinėjimo žymiąja „Toyota Tundra“ Jūros upės krantinėje.

<...> Tyrimo metu policijoje buvo surinkti įrodymai dėl teisės pažeidimo padarymo, apklausti įvykio liudytojai ir patys jaunuoliai.

Vis tik, kaip paaiškėjo rugpjūčio viduryje, lėbauti mieste garsiai plyšaujant muzikai bei laužus kūrenti prie bažnyčios, nėra toks didelis pažeidimas kaip iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti neabejingiems gyventojams bei viešąjį saugumą mieste užtikrinantiems pareigūnams – rugpjūčio 9 d. Tauragės apylinkės prokuratūra priėmė nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl viešosios tvarkos pažeidimo.

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai, siekdami, kad panašūs teisės pažeidimai netaptų norma, o viešosios tvarkos nepaisantys asmenys sulauktų pelnytos atsakomybės, esant panašių pažeidimų ateityje ir toliau reaguos principingai, kad nebaudžiamumas netaptų įprastu reiškiniu mūsų visuomenėje“.

Vertina tuos, kurie juos kontroliuoja

Klaipėdos apygardos prokuratūros atstovė spaudai Palmira Martinkienė neslėpė, kad tokio akibrokšto iš policijos nesitikėjo – per 14 jos darbo metų nieko panašaus nėra buvę.

– Mažų mažiausiai tai neetiška. Aukščiausiu lygmeniu yra susitarta, ir policijos atstovai turi tai puikiai žinoti, kad negalima vienai institucijai žeminti kitos, ypač visuomenės akyse. Stebina ir tai, kad iki šiol (vakar pavakario – aut.past.) policija, su kuria bendravome iškart po informacinio pranešimo išplatinimo, neišima jo iš internetinės komisariato svetainės, nepašalina net menkinančių ar įtartinas emocijas keliančių žodelių. Todėl manome, kad ši visuomenę klaidinanti informacija Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato tinklalapyje atsirado ne atsitiktinai, o piktybiškai, – dėstė prokuratūros atstovė.

Ji atskleidė, kad Klaipėdos apygardos prokuratūroje nedelsiant buvo peržiūrėtas prokurorės L.Marcinkutės priimtas nutarimas. Prokurorai vienbalsiai nutarė, kad kolegė iš Tauragės priėmė teisingą sprendimą – keturių jaunuolių padarytas pažeidimas labiau atitinka Administracinių teisės pažeidimų kodekso (ATPK), o ne Baudžiamojo kodekso (BK) taikomą atsakomybę. P.Martinkienės teigimu, vyriausiasis prokuroras jau kreipėsi į policijos vadovus, kad būtų ištirtos viešumon iškilusio nesusipratimo aplinkybės.

– Negalima viešai pradėti tikrinti prokuratūros darbo. Jau turėjome vieną garsią bylą, kuri baigėsi tragedija. Prie gero tokia taktika nepriveda, – primindama vadinamąją Kedžio bylą, pokalbį baigė P.Martinkienė.

Audrą sukėlė žodžių žaismas

Šiuo metu atostogaujantis Tauragės AVPK viršininkas Remigijus Rudminas nuo bet kokių komentarų susilaikė:

– Pirmąkart gyvenime atostogauju taip, kad nė nežinau, kas rašoma komisariato tinklalapyje. Nežinau, apie ką kalbate, – paprašytas pakomentuoti komisariato poziciją, sakė R.Rudminas.

Jo pavaduotojas Marius Draudvila paaiškino, kad jokių pašalinių minčių viešinant šią informaciją neturėta.

– Straipsnis kaip straipsnis. Prokurorų darbo tikrai nekritikuojame ir jokios korupcijos jų darbe neįžvelgiame. Nežinau, dėl ko kilo toks sąmyšis: visi skambina, klausinėja, ar nekilo tarp policijos ir prokuratūros karas. Galiu nuraminti – tikrai ne. Paprasčiausiai siekėme informuoti visuomenę apie tai, kas šiuo konkrečiu atveju padaryta. Visada taip darome: būtų byla išsiųsta į teismą, informuotume lygiai taip pat. Ko gero, šiuo atveju lemiamą vaidmenį suvaidino vienas vienintelis žodis pavadinime – „malonė“, – komentavo komisariato viršininko pavaduotojas.

Jam antrino ir informaciją rengusi atstovė spaudai Simona Šniaukštaitė.

– Tai ne kritika. Tiesiog apie įvykį pranešė gyventojai, norėjome visuomenę, netvarkai neabejingus žmones informuoti, ką nuveikėme, kaip sekasi tramdyti pažeidėjus. Be to, viskas tuo dar nesibaigė – policija gali kreiptis į vyresnį prokurorą, kad prokurorės, priėmusios nutarimą ikiteisminį tyrimą nutraukti, veiksmai būtų peržiūrėti iš naujo, – sakė S.Šniaukštaitė.

Pažeidimas vienas, atsakomybė skirtinga

Baudžiamojo kodekso (BK) 284 straipsnis numato, kad viešoje vietoje įžūliu elgesiu, grasinimais, patyčiomis arba vandališkais veiksmais kas nors demonstravo nepagarbą aplinkiniams ar aplinkai ir sutrikdė visuomenės rimtį ar tvarką, numato viešųjų darbų, arešto, laisvės apribojimo, baudos ar net laisvės atėmimo bausmių alternatyvas. Už necenzūrinių žodžių vartojimą viešoje vietoje vartojimą, nepadorų elgesį, kas trikdytų visuomenės rimtį ar tvarką, galima sulaukti bausmės viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.

Administracinių teisės pažeidimų kodekso (ATPK) 183 straipsnyje minimas ir viešosios rimties trikdymas. Triukšmas, tai yra šauksmai, švilpimas, garsus dainavimas arba grojimas muzikos instrumentais bei kitokiais garsiniais aparatais ar kiti panašūs veiksmai gatvėse, aikštėse, parkuose, paplūdimiuose, viešajame transporte bei kitose viešosiose vietose, o nuo 22 iki 6 valandos – ir gyvenamosiose patalpose, įmonėse, įstaigose ar organizacijose, jeigu tai trikdo viešąją rimtį, – užtraukia įspėjimą arba baudą piliečiams arba pareigūnams iki vieno šimto litų.

Policijos departamentas gina saviškius

Policijos departamento atstovė Lina Nemeikaitė redakciją informavo, kad nebaudžiamumas visuomenės akyse gali turėti neigiamų padarinių. 

– Informuojame, kad Policijos departamentas prie VRM nėra gavęs Klaipėdos apygardos prokuratūros kreipimosi dėl Jūsų minimo atvejo, – po paros atsakė departamento atstovė. – Kiekvienas įvykis yra individualus. Policijos pareigūnai tiria ir vertina įvykio aplinkybes bei priima tam tikrus sprendimus. Nereikia pamiršti, kad nusikalstamumas pridaro daug daugiau blogybių nei vien tik finansinė ir fizinė žala. Socialinė nusikalstamumo žala yra netiesioginė ir ne tokia pastebima. Pavyzdžiui, susidūrimas su nusikalstamumu ir matymas, kad ne kiekvienas nusikaltimas yra baudžiamas, o atneša kokią nors naudą darančiajam nusikaltimą, visuomenės nariams leidžia suabejoti valdžios gebėjimu apsaugoti visuomenę nuo nusikaltimų. Be to, ir kitiems visuomenės nariams, matant nusikalstamumo nebaudžiamumą, gali kilti pagundų nusižengti.

Skaityti komentarus (18) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras