Konteinerių aikštelėse – rudeniniai lapai, sukiužę baldai ir padangos(4) 

Karolina STAŽYTĖ | karolina@kurjeris.lt

2013-09-29 13:25
Karolinos Stažytės nuotrauka

Kas antroje aplankytoje konteinerių aikštelėje – į šiukšliadėžes netelpančių buities rakandų bei pageltusių medžių lapų gausa. Autorės nuotraukos

Vartotojiškumas pasiekė piką. Tuo galima įsitikinti apvažiavus miesto konteinerių aikšteles. Ne veltui benamiai šiuos laikus pakrikštijo „aukso amžiumi“ – konteineriai perpildyti, juose galima rasti visko. Anot UAB „Dunokai“ direktoriaus Alvydo Lapinio, daugėjant atliekų ryškėja ir mūsų kraštiečių nevalyvumas. Šiukšlių kalnai kraunami kur papuola.

Tauragėje yra vietų, kuriose šiukšlynas ima ir gimsta iš niekur. O kartą gimęs jis neišnyksta ilgam. Pavyzdžiui, šiukšlės, pasak A.Lapinio, kaip grybai po lietaus dygsta prie „Tauro“ dirbtinės dangos stadiono esančių kapinių prieigose.

– Šalia net niekas negyvena. Neįsivaizduoju, kas ten atliekas suneša. Vienas numetė šakų krūvelę, kitas, žiūrėk, jau ir kelis maišus šalia padėjo. Ten tikras šiukšlių židinys. Visaip bandėme jį panaikinti: ir žolę sėjome, ir gėlėmis užsodinome – niekas nepadėjo, – teigė „Dunokų“ direktorius.

Jis pasiūlė apvažiuoti pagrindines miesto konteinerių aikšteles ir patiems įsitikinti tauragiškių nevalyvumu.

– Meta viską, ko nori atsikratyti. Senus čiužinius, baldus, įrėmintus langų stiklus, įvairias atliekas iš sandėlių, obuolius. Labiausiai stebina prie kapinių pastatytų konteinerių turtas. Atrodo, jose turėtume rasti tik vainikus ir gėles. Deja, aptinkame ir pelenų, ir televizorių. Tikriausiai dar ilgai tauragiškiai neįsisąmonins, kad reikia tausoti savo aplinką, rūšiuoti šiukšles ir laikytis tvarkos, – piktinosi A.Lapinis.

Jis įvardijo penkias problemiškiausias konteinerių aikšteles mieste: Aerodromo gatvėje prie Tauragės profesinio rengimo centro, Vytauto gatvėje prie senojo televizijos bokšto, Bažnyčių ir Respublikos gatvių sankirtoje, J.Tumo-Vaižganto gatvėje prie 120-uoju numeriu pažymėto namo (vykstant gatvės rekonstrukcijos darbams konteineriai laikinai perkelti į Birutės gatvę) bei Miško gatvėje.

Nusprendžiau susipažinti su atliekų atsikratymo įpročiais Tauragėje ir aš. Tiesa, apžiūrėti pagrindinių šiukšlių kaupimosi vietų leidausi kiek pavėluotai – daugelis miesto centre stovinčių konteinerių jau buvo ištuštinti. Tačiau gyventojų nevalyvumo ženklų vis vien pavyko aptikti. Ne viena konteinerių aikštelė buvo užversta senais čiužiniais, rudeninių lapų krūvomis bei padangomis. Daugelyje šiukšlės netilpo į pačias šiukšliadėžes – sudėtos į papildomus maišus ar tiesiog palaidos gulėjo šalia jų. Štai vienoje tarp Ateities tako daugiabučių įrengtų aikštelių sutikau po konteinerius besirausiantį vyrą. Šis stebėjosi šiuolaikiniu žmogumi, kuris į šiukšliadėžę išmeta dar ilgai galėjusius tarnauti daiktus. Išvardijęs vietas, kuriose dažniausiai randa „gerų“ daiktų bei pasirausęs po dar tą pačią dieną atrastus lobius, kostiumu vilkintis vyriškis atkišo man keletą dovanų – porą vazoninės gėlės žiedų bei lagaminą su stalo įrankiais. Palinkėjęs geros dienos, vyras toliau įniko į paieškas.

Paklausiau „lobių ieškotojo“ patarimo ir aplankiau Vytauto gatvės gale, prie pat geležinkelio įrengtą konteinerių aikštelę. Joje aptikau sulūžusį fotelį ir krūvą dar žaliuojančių medžio šakų. Kiek didesnį fotelį radau ir prie konteinerių, pastatytų šalia senojo televizijos bokšto. Greta mėtėsi ir keletas pageltusių čiužinių. Matyt, daugelis tauragiškių atsakingai ruošia guolį žiemai. Ten, kur neaptikau čiužinių, radau padangų ar drabužių.

Perpildyti atliekomis konteineriai bei šiukšlynas šalia jų tikrai nepuošia pagrindinių miesto gatvių. Tai, kad sukiužusių baldų nederėtų palikti prie šiukšliadėžių – akivaizdu. Tačiau kur juos dėti?

– Tauragėje yra įrengta stambiųjų atliekų aikštelė. Būtent į ją ir reiktų pristatyti senus baldus, čiužinius, buitinę techniką, langų stiklus ir padangas. Jų negalima tiesiog palikti prie konteinerių. Šias stambiąsias atliekas į aikštelę priimame nemokamai. Tiesa, padangų priėmimo kiekis ribotas – neapmokestiname tik penkių, – į mano užduotą klausimą atsakė A.Lapinis.

Dukart per metus „Dunokai“ organizuoja stambiųjų atliekų surinkimą bei išvežimą.

– Skelbiame specialų grafiką, laiką ir vietas, į kurias reiktų pristatyti stambiąsias atliekas, – paaiškino „Dunokų“ direktorius. – Žadame pasirūpinti ir didesnėmis į vieną vietą sušluotų lapų krūvelėmis. Kas antrą savaitę organizuojame žaliųjų atliekų išvežimą.

Taigi apsikuopę namus gyventojai apšnerkščia savo daugiabučių kiemus ir gatves. Neva iškeliavusios pro buto duris šiukšlės – nebe jų nuosavybė. Viskuo pasirūpins „Dunokai“. Toks tauragiškių atsainumas formuoja ne tik nuomonę apie juos pačius, bet ir miesto įvaizdį. Taip, į konteinerius netelpančių šiukšlių tinkamas atsikratymas reikalauja papildomų pastangų – reikia rasti tiek laiko, tiek mašiną joms išvežti. Tačiau šias menkas pastangas vainikuotų tvarka. Tvarka pačių kiemuose ir gatvėse.

Skaityti komentarus (4) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras