Sveikatos reforma Tauragei grasina nemaloniomis naujovėmis (papildyta)(7)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2013-07-19 07:33
Renaldo Malycho nuotrauka

Vietinės dispečerinės tarnybos darbuotojai aptarnaujamą teritoriją žino kaip savo penkis pirštus. Renaldo Malycho nuotrauka

Nesibaigiantys sveikatos apsaugos sistemos pertvarkymai gyventojams kelia nemažai nerimo. Į pabaigą eina prieštaringai vertinama Greitosios medicinos pagalbos (GMP) reforma, kuria siekiama naikinti mažųjų miestų dispečerines tarnybas jas prijungiant prie didžiųjų miestų. Reformos šalininkai įsitikinę, kad medikų brigada pas ligonį atvyks kaip įmanoma operatyviau. Tačiau Tauragėje GMP tarnyboje dirbantys specialistai mano, kad tai atneš daugiau sumaišties nei realios naudos. O į rajono tarybą išrinkti medikai įsitikinę, kad vyksta kova dėl ligonių.

 

„Meras nekvietė diskusijai“

Rajono savivaldybės tarybos narė medikė Iveta Skurvydienė šiuo klausimu turi aiškią nuomonę.

Be to, ji numato ir galimą gana nemalonų šių permainų rezultatą:

– Tauragės rajono GMP darbuotojai netektų darbo, mūsų ligoninė prarastų nemažą dalį pacientų, kurie galimai būtų nuvežami į kitų miestų ligonines, iškiltų grėsmė netekti regioninės ligoninės statuso. Tauragės rajono gyventojams tektų vykti gydytis į didžiųjų miestų ligonines, nes Tauragės ligoninėje nebeliktų kai kurių gydytojų specialistų, – sakė I.Skurvydienė.

Ji papasakojo, kad prieš pastarąjį, liepos mėnesio, posėdį tarybos nariai gavo Tauragės PSPC administracijos prašymą spręsti GMP dispečerinės steigimo klausimą, kadangi nuo 2013 m. lapkričio 1 dienos Klaipėdos teritorinė ligonių kasa dabartinės Tauragės greitosios medicinos pagalbos tarnybos nebefinansuos kaip dispečerinės, neatitinkančios Sveikatos apsaugos ministro įsakymo keliamų reikalavimų.

– Įsakymas išleistas 2012 lapkričio 7-ąją. Tauragės rajono savivaldybės meras buvo informuotas apie įsakymo reikalavimus, tačiau iki šiol „veikė vienas“, nekvietė diskusijai apie Tauragės greitosios pagalbos problemas Tauragės rajono savivaldybės tarybos komitetų, – sakė I.Skurvydienė. – Be to, po pastarojo tarybos posėdžio jis informavo tarybos narius, kad Tauragei per brangu būtų turėti savo GMP dispečerinę, ir siūlė rinktis Kauno arba Vilniaus dispečerines, kaip vieninteles atitinkančias Sveikatos ministro įsakymo keliamus reikalavimus.

Medikė tvirtina, kad gerokai arčiau Tauragės miesto esanti Šiaulių centrinės apskrities greitosios medicinos pagalbos dispečerinė savo internetiniame puslapyje pateikia štai tokią informaciją: „Vykdant Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymą, dispečerinės veikla modernizuota ir nuo 2013-02-19 įgyvendintas vienas iš sudėtingiausių projektų įdiegiant naują sistemą, pirmąją Baltijos šalyse ir Rytų Europoje. Pernai ši sistema įdiegta Kaune ir Vilniuje. Mūsų stotyje įdiegtas ne tik pajėgų valdymo, bet ir skambučio priėmimo bei kvietimo registravimo protokolo algoritmas, kurį iki šiol turėjo tik Kauno GMP dispečerinė.  

Sistema naudinga tiek dispečeriui, tiek skambinančiajam. Dispečerinės darbo apimtis susideda iš dviejų dalių – kvietimo registravimo protokolo algoritmo ir GMP pajėgų valdymo sistemos.

Iškvietimą priėmęs dispečeris jį tuoj pat perduoda kitam dispečeriui, kuris į iškvietimą išsiunčia kompiuterio parinktą arčiausiai įvykio esančią brigadą, o pats toliau bendrauja su skambinančiuoju ir pagal ligonio būklę pataria, kokius veiksmus daryti, kol atvyks brigada. Ši standartizuota, tarptautiniu lygiu pripažinta sistema jau seniai naudojama keliasdešimtyje pasaulio šalių. Ši sistema turi kelis svarbius pranašumus. Dispečeris, nepriklausomai nuo nuovargio, žinojimo ir patirties, pagal protokolą gali suteikti vienodos kompetencijos ir kokybės paslaugą. Taip pašalinama rizika suklysti. Naujoji pajėgų valdymo sistema apima GMP brigadų stebėjimą žemėlapyje, leidžia matyti, kaip aptarnaujamoje teritorijoje išsidėsčiusios GMP brigados, ar brigada laisva, ar vyksta, ar jau yra nuvykusi pas pacientą. Sistema padeda teisingai parinkti arčiausiai įvykio esančią brigadą. Įdiegus naują sistemą dispečerinės auditorius kasdien perklauso ir analizuoja bei vertina kiekvieno dispečerio skambučių dalį ir su kiekvienu dispečeriu aptaria jo darbo rezultatus“.

Įstatymas nedraudžia turėti savo

I.Skurvydienei neaišku, kodėl nebuvo Tauragės rajono savivaldybės pastangų laiku modernizuoti apskrities GMP dispečerinės. Pasak jos, pagal galiojantį Sveikatos ministro įsakymą „Greitosios medicinos pagalbos dispečerinių tarnybų funkcijas vykdo Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Marijampolės, Panevėžio, Šiaulių, Tauragės, Telšių, Utenos ir Vilniaus apskričių centrų greitosios medicinos paslaugas teikiančios įstaigos pagal sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis. Jei šios įstaigos neturi galimybių centralizuotai vykdyti dispečerinės tarnybos funkciją visoje apskrityje, jos privalo sudaryti sutartis su apskričių centrų greitosios medicinos pagalbos paslaugas teikiančiomis įstaigomis dėl greitosios medicinos pagalbos dispečerinės tarnybos paslaugų teikimo ir apmokėjimo“.

Taigi, pasak I.Skurvydienės, šis įsakymas nedraudžia apskričių centrams turėti dispečerinės, o rajonų greitosios medicinos pagalbos įstaigoms privalu sudaryti sutartis su apskrities centro dispečerine. Įsakyme nieko nerašoma apie savo rajono dispečerinės funkcijų perdavimą kitos apskrities centrinei dispečerinei, o būtent tai ir siūlė tarybai Tauragės rajono meras.

– Jei visgi valdančioji dauguma, neįsigilinusi į reikalą, nubalsuotų už sutikimą leisti Kauno ar Vilniaus centrinei GMP dispečerinei teikti paslaugas Tauragės rajone, tai pasirinktoji dispečerinė turėtų sudaryti sutartį su GMP paslaugas teikiančia įstaiga (tai galėtų būti licenciją teikti GMP paslaugas turintis Tauragės PSPC GMP padalinys arba privati GMP įstaiga, tokia, kaip Vilniaus  „Ambulansas“, kuris apdairiai iš anksto atsiuntė prašymą tarybai jam leisti teikti GMP paslaugas Tauragės rajono teritorijoje) ir tada Tauragės savivaldybės taryba niekaip negalėtų įtakoti centrinės dispečerinės pasirinkimo.

„Trečias keliukas į dešinę…“

PSPC Greitosios pagalbos skyriaus slaugos administratorė Virginija Puzonienė įsitikinusi, kad geriau, kai nėra jokių tarpininkų. Jie niekada nebus geriau nei savi dispečeriai. Mat jie puikiai žino ne tik rajoną, jo kaimus, kaimelius ir gatves, bet net ir pavienius ligonius, gali ne tik operatyviai ir tiksliai perduoti vairuotojams, kur reikia važiuoti, bet neretai ir patarti telefonu.

– Aišku, mūsų, eilinių darbuotojų, nuomonės niekas neklausia, tačiau galiu pasakyti, kad ir dabar, kai gauname pranešimus iš Bendrojo pagalbos centro, visokių kuriozų pasitaiko. Būna, kad pasako tik gatvę, o nepasako miesto, arba pasako kaimo pavadinimą, o nuvažiavus paaiškėja, kad pagalba kviesta į visai kito rajono kaimą tokiu pat pavadinimu.

Tauragės GPM dirba 3 dispečeriai, kurie pasirinkus centrinę dispečerinę netektų darbo. Tiesa, V.Puzonienės įsitikinimu, jie galėtų prisijungti prie greitosios pagalbos brigadų, nes, pasak jos, visi skyriaus darbuotojai yra universalūs.

Apsispręsti teks tarybai

Tauragės rajono meras Pranas Petrošius „Tauragės kurjeriui“ patvirtino, kad iš tiesų tarybai būtina apsispręsti dėl Greitosios medicinos pagalbos (GMP), nes PSPC paprašė rajono savivaldybės tarybos spręsti greitosios medicinos pagalbos dispečerinės klausimą.

– Tauragės GMP dispečerinė, savaime suprantama, reikalavimų neatitinka. Įrengti Sveikatos apsaugos ministerijos įstatymus atitinkančią dispečerinę reikia maždaug 2,5 mln. litų. Tokių pinigų mes neturime, taigi teks apsispręsti, prie ko jungtis. Reikalavimus kol kas atitinka tik Vilniaus ir Kauno, nes ateityje šalyje, ko gero, tik jos ir liks.

Meras tvirtina, jog toks sprendimas tauragiškiams nieko blogo nežada – jiems skubi pagalba bus teikiama kaip ir anksčiau. Greitosios pagalbos skyrius liks kaip buvęs, gali nelikti tik jo dispečerinės tarnybos.

Pasak P.Petrošiaus, tarybos nariai iki kito posėdžio privalo įsigilinti į šį klausimą, apsvarstyti komitetuose, išklausyti medikų nuomonių ir nuspręsti, kaip pasielgti.

Skaityti komentarus (7) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras