Akiniuočių rinkoje darosi ankštoka(13)

Karolina STAŽYTĖ | karolina@kurjeris.lt

2013-03-04 17:12
Karolinos Stažytės nuotraukos

Miesto centre ankšta: keturios optikos įsikūrusios visai šalia viena kitos. Autorės nuotraukos

Ilgą laiką Tauragėje egzistavusi vienintelė optika šiandien rinką dalijasi dar su keturiais konkurentais. Ir tai ne pabaiga – sklinda kalbos, kad netrukus duris turėtų atverti dar dvi naujos rėmelių prekyvietės. Be to, keturios iš penkių dabar egzistuojančių optikų įsikūrusios pačiame miesto centre, viena šalia kitos, o paskutiniosios atidarymas apaugo ne tik gandais, bet ir paslaptimis. Pasidomėjus apie jos savininkus klausimų kilo dar daugiau.

Tauragės pirminio sveikatos priežiūros centro oftalmologė Danutė Paulikienė teigia silpniau reginčių pacientų pagausėjimo nejaučianti, tačiau besilankančiųjų jos kabinete niekuomet netrūko. Daugėja tik „akiniuoto jaunimo“.

Jaučiasi silpniausia grandimi

Jau trisdešimt trejus metus veikiančios „Tauragės optikos“ savininkė Loreta Stažienė teigia konkurencijos nesibaiminanti.

– Pradžioje darbavausi šioje srityje viena. Nebuvo optikos net Šilalėje. Ir užtekdavo. Dabar kiti laikai. Galiu pasakyti tik tiek, kad konkurencija nėra blogis, jei tik ji sąžininga. Nesižvalgau į kitų darbus, – teigia „Tauragės optikos“ savininkė.

Kardinalių pokyčių moteris imtis neketina, kadangi iki sparčiai artėjančios pensijos įdėtos investicijos neatsipirktų. L.Stažienė negalėjo įvardinti net jokio savos optikos privalumo.

– Visi konkurentai turi akis tikrinančius gydytojus, tik „Tauragės optika“ ne. Manau, burbulas sprogs, ir kažkas turės pasitraukti iš rinkos. Tikriausiai tai bus mano prekyvietė. Štai „Solregis“ įsigijo puikią aparatūrą, šalia atidaryta nauja optika, o aš pokyčių nebežadu, – save silpniausiąja grandimi įvardino L.Stažienė.

Moters teigimu, klientų su kiekviena diena daugėja, tačiau į jos prekyvietę labiau užsuka „biednesni“.

– Atėjusieji kalba, kad kainos pas mane kiek mažesnės. Be to, neturiu labai brangių, firminių rėmelių. Tačiau nutinka ir taip, jog į optiką klientas užsuka jau nusipirkęs akinius kitur. Pamatęs, kad tokie patys pas mane kainuoja mažiau, jis ilgai dar save keiksnoja, – privalumų bandė atrasti L.Stažienė.

Priklauso 50 optikų tinklui

O optikos „Vizija“ savininkė Daiva Glotenė prisipažino jaučianti kylančią konkurenciją. Jos nuomone, Tauragėje nėra tiek gyventojų, kad būtų reikalingos penkios rėmelių prekyvietės.

– Juk gyventojų mažėja. Tad mažėja ir pirkėjų, – savo nuomonę pateikė moteris.

Anot jos, pagrindinis prieš dešimtmetį Tauragėje duris atvėrusios „Vizijos“ privalumas – priklausymas plačiam, 50 optikų vienijančiam, tinklui. Tai byloja apie ilgalaikę strategiją ir ilgametę patirtį. Vietą pačiame centre, šalia tuo metu jau veikusių dviejų optikų, padiktavo ne kokie nors konkurenciniai žaidimai, o sudėtinga nekilnojamojo turto rinka.

– Iš pradžių ketinome kurtis kitoje vietoje, kiek tolėliau, tačiau nepavyko. Daugelyje miestų optikos įsikuria centre, tad nieko keisto tame nematau. Klientams patogu – greitai apeina visas ir išsirenka tinkamiausią. Juk pirkėjai mėgsta rinktis, – teigė D.Glotenė.

„Vizijoje“ dirba du atvykstantys gydytojai iš Šiaulių bei Kelmės. Anot pašnekovės, nors akis galinčių tikrinti specialistų daugėja, mažai kas iš jų vyksta į mažus miestus. Optometrininkus ruošia Šiaulių universitetas, o šiame mieste yra tik 15 optikų. Daugelis studentų nesusiranda darbo.

Įsikūrė ne ten, kur kitos

J.Tumo-Vaižganto gatvėje veikiančios „Luna optika“ savininkas Karolis Stasytis teigia niekuomet nenorėjęs įsikurti centre, šalia konkurentų.

– Džiaugiamės parduotuvę atidarę miegamajame mikrorajone. Užsukti pas mus klientams patogiau. Ir privažiuoti su mašina galima prie pat durų, – privalumus dėliojo K.Stasytis.

Prieš atidarydamas optiką, vyras prisipažino rinką ilgai studijavęs.

– Jei nebūčiau galvojęs, kad iš to galima uždirbti, nebūčiau šio verslo ir ėmęsis. Svarbiausia buvo neturėti to paties, ką tuo metu turėjo konkurentai. Norėjome atrasti savą klientą. Sekame tendencijas. Parduodame net ir vardinius rėmelius, – teigė „Luna optika“ savininkas.

Prisiminiau, kaip vienas tauragiškis pasakojo netikįs Tauragės optikose parduodamų firminių rėmelių originalumu. Esą didžiausi užrašai ant jų byloja esant kopiją, o pavarčius dizainerių katalogus tokių nė su žiburiu nerastum. Paklaustas, kaip įrodytų vardinių rėmelių originalumą, K.Stasytis teigia, kad tokiu atveju būtų priverstas atversti dokumentus. Beje, jis perka rėmelius ne iš bet kur, o iš firminių parduotuvių atstovybių Lietuvoje, kurios ir garantuoja prekių originalumą bei kokybę.

Klaipėdietis gydytojas į „Luną optiką“ atvažiuoja kartą per savaitę. Regą bet kurią dieną gali patikrinti ir vietoje dirbanti optometrininkė. Kalbėti apie konkurentus K.Stasytis griežtai atsisakė, esą tai būtų netaktiška.

Atsidarys dar dvi?

Nuo 1997 metų veikiančios optikos „Solregis“ savininkė Daiva Razbadauskienė į klausimus atsakinėjo kupina įtarumo. Paklausta, ką mano apie keturis konkurentus tokiame mažame mieste, moteris atsakė bėdos nematanti. Juk niekas nesidomi, pavyzdžiui, kiek drabužių parduotuvių yra Tauragėje ir kodėl vis atidaromos naujos.

– Tai natūralūs verslo srityje vykstantys procesai. Bet koks konkurentas, žinoma, mažina rinką, bet tuo pačiu ir verčia dar labiau stengtis. Kai kuriuose mažesniuose miestuose nei Tauragė optikų galima aptikti ir daugiau. Greitu metu turėtų atsidaryti dvi „Optikos pasaulio“ parduotuvės. Štai kam reikia ruoštis. Kiek žinau, Tauragėje jie jau ieško patalpų, – paaiškino D.Razbadauskienė.

„Solregio“ parduotuvės veikia ir Jurbarke bei Šilalėje. Būtent į šį miestą atėjus konkurentui „Optikos pasauliui“ klientų persiskirstymas, anot D.Razbadauskienės, pasijuto labai.

– Mūsų privalumas – profesionalūs darbuotojai bei gydytojai. Įsigijome naujausią oftalmologinę įrangą, leidžiančią diagnozuoti ir gydyti akių ligas, vertinti įvairias refrakcijos ydas, – „Solregio“ išskirtinumą pateikė D.Razbadauskienė.

Optikoje parduodamų vardinių rėmelių originalumą pašnekovė teigia galinti įrodyti jų pristatymo visuomenei metu.

Sutartis su Ligonių kasomis

Viešai nepanorusio prisistatyti tauragiškio nuomone (vardas ir pavardė redakcijai žinomi), naujos optikos šalia senųjų kuriasi vien dėl to, kad jas „numarintų“. Daugelis prekių tiekėjų – tie patys, tad ir Tauragės optikose siūlomų rėmelių asortimentas panašus. Gal kiek skiriasi tik kainos. Tačiau naudos, anot jo, dar neša ir Ligonių kasų išmokos. „Solregis“ vienintelis yra pasirašęs sutartį su Ligonių kasomis. O tai reiškia, kad gydytojams išrašius kompensuojamų lęšių receptus juos gavusieji yra siunčiami tik į šią optiką.

– Kompensuojamuosius receptus išrašome gana retai ir tik tiems, kurių regėjimas labai prastas. Kompensacija siekia vienos mėnesinės pašalpos dydį. Tai reiškia, kad optikoje tokiems pacientams galima įsigyti lęšius, kainuojančius ne daugiau nei 350 Lt. Rėmelius jie turi nusipirkti už savus pinigus. Vaikams tokį receptą galima išrašyti kartą per metus, suaugusiajam – kartą per dvejus metus, – paaiškino gydytoja D.Paulikienė.

Paslaptingasis savininkas – kas jis?

Tauragėje atsidarius penktajai rėmelių prekyvietei „Optikaplius“ ėmė sklisti gandai, kad taip savo verslą nusprendė išplėsti būtent D.Razbadauskienė. Sužinoti, kas yra šios naujausios optikos savininkas, nepavyko ir man. Anot „Solregio“ vadovės, „Optikaplius“ priklauso jos giminaičiams.

Užėjus į patį saloną jame pasitiko anksčiau „Vizijoje“ dirbusi mergina. Paprašyta savininko kontaktų, pardavėja atsakė jų niekam nedalinanti. Vėliau ji ėmė kažkam skambinti. Telefono ragelyje girdėjosi moteriškas balsas, moteriai buvo įdomu, kas čia ir ko teiraujasi.

– Ne ne, žurnalistė atėjo į „Optikaplius“, – aiškino pardavėja.

Supratau, kad ryšys su „Solregiu“ nėra iš piršto laužtas. Bet kodėl tai reikia slėpti? Pardavėja perdavė telefoną man. Kai pasiteiravau paslaptingosios moters, kas ji tokia, pastaroji atsakyti nepanoro.

– Ne savininkė. Savininkas išvykęs į užsienį. Ko jums reikia? – mįslingai tepasakė ji.

Baigusi šį nerišlų pokalbį pasiteiravau pardavėjos, su kuo čia kalbėjausi, ar kartais ne su „Solregio“ savininke. Pastaroji papurtė galvą ir tarstelėjo, esą kalbėjau su „Optikaplius“ dirbančia kolege. Tačiau jos vardas bei pavardė liko paslaptyje...

Skaityti komentarus (13) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras