Žygaitiškių kovoms prieš skalūnus – vieneri(9)

Karolina STAŽYTĖ | karolina@kurjeris.lt

2013-12-19 15:33

„Mažiau kalbų, daugiau darbų“, – teigė Jonui Nairanauskui kalaviją dovanoję bendraminčiai. Renaldo Malycho nuotrauka

Šeštadienį prieš daugiau nei mėnesį duris atvėrusio renovuoto Žygaičių universaliojo daugiafunkcinio centro salėje tvyrojo džiugi, pergalinga nuotaika ir skambėjo sveikinimo žodžiai. Prieš skalūninių dujų žvalgybą bei gavybą pasisakantys judėjimo nariai minėjo pasipriešinimo bei kovos už švarią Žemaitijos žemę metų sukaktį.

Renginys pradėtas būgnų dūžiais bei visų susirinkusiųjų atliekamu Lietuvos himnu.

– Šiuo metu Vyriausiojoje rinkimų komisijoje (VRK) sprendžiamas labai svarbus klausimas. Svarstomi referendumo dėl draudimo pirkti žemę užsieniečiams iniciatorių pateikti dokumentai. Tautiškąja giesme bei būgno dūžiais palaikome bendraminčius. Kiek girdėjau, trūksta 8000 parašų (gruodžio 14 dieną VRK nusprendė leisti referendumo iniciatoriams per 15 dienų pašalinti neesminiais pripažintus parašų rinkimo trūkumus – aut. past.), – teigė renginį vedusi Žygaičių seniūnaitė Jolanta Vaitiekienė.

Kęsčių kaimo bendruomenės pirmininkė Laimutė Sungintienė prisiminė įsimintiną 2012 metų gruodžio 18-osios susirinkimą, kurio metu ir buvo nuspręsta stoti į kovą prieš skalūninių dujų gavybos užtarėjus, Žygaičių krašte vadinamus tiesiog ateiviais.

Po šių judėjimo lyderių kalbų vienas po kito prisiminimais bei padrąsinančiomis istorijomis scenoje dalijosi Žygaičių seniūnijos bendruomenių nariai, Tauragės rajono politikai, Seimo narių Dariaus Petrošiaus ir Aurelijos Stancikienės padėjėjai, Lietuvos žaliųjų judėjimo atstovai, bendraminčiai iš Jurbarko, Klaipėdos, Vilniaus, Skaudvilės, Šilutės bei Šilalės.

– Dėl kovos prieš skalūnus Žygaičių bendruomenės tapo žymiausiomis bendruomenėmis Lietuvoje. Lyg iki tol Žygaičiai nebūtų egzistavę. O juk rašytiniuose šaltiniuose pirmąkart jie paminėti dar 1561 m. Pryšmantų kaimas skaičiuoja 600 metų istoriją. Susitarė mūsų protėviai su kryžiuočiais, manau, susitarsim ir mes su ateiviais. Žygaitiškiai – ne iš kelmo spirti. Suskaičiavau, kad šiuo metu Žygaičių seniūnijoje darbuojasi 80 ūkininkų, kurie valdo daugiau nei 30 hektarų žemės ir turi 2600 karvių. Tik 8 proc. gyventojų, tai yra 260, gauna socialines pašalpas. Tai mažiausias rodiklis Tauragės rajone, – pasidžiaugė Žygaičių seniūnas Vytautas Juška.

Renginio vinimi tapusią poemą „Jei ne Jonas, būt suėdęs mus „Chevronas“ Žygaičių kaimo bendruomenės „Žygava“ lyderiui Jonui Nairanauskui dovanojo šilališkis Antanas Bukauskis bei kartu su klaipėdiečiu bendraminčiu Dariumi įteikė stiprybę bei vertybių gynimą simbolizuojantį kardą.

Tardamas sveikinimo žodžius, Tauragės rajono tarybos narys Darius Stankus patarė žygaitiškiams išnaudoti per šiuos metus susiformavusį Žygaičių vardo žinomumą, tai yra, kurti verslo planą ir pritraukti į šį kraštą kuo daugiau turistų. O pratęsdamas D.Stankaus mintis, prieš skalūninių dujų gavybą kovojantis šilutiškis Rimas Jaruškevičius pasiūlė pastatyti kovą prieš „Chevron“ simbolizuojantį paminklą. J.Nairanauskui jis netgi įteikė 500 Lt kupiūrą, teigdamas, kad tai pirmasis indėlis į skulptūros pamatus.

– Keista, kad sulaukęs tokio amžiaus įbridau į tokį chaosą. Prieš metus maniau, perduosiu pareigas jaunimui ir pasitrauksiu, bet nepavyko. Mane dažnai tituluoja pasipriešinimo lyderiu, tačiau aš tik liežuviu plaku. Sunkųjį darbą atlieka kiti. Smagu viena – kad per šiuo metus meilės žemei žodžiai skambėjo dažniau nei bet kada. Tačiau nereikia užmiršti, kad šešėliukas vis dar kabo virš mūsų, – paskutinis renginio metu kalbėjo kiek susigraudinęs J.Nairanauskas.

Pasibaigus kalboms susirinkusieji vaišinosi vietos bendruomenių pagamintais skanėstais, klausėsi kapelos atliekamų dainų bei dėliojo tolimesnės kovos planus.

Anot J.Nairanausko, sausio viduryje turėtų būti išleistas leidinys „Žemaičių kraštas“, kuriame temos apie skalūnus ir „Chevron“ nebus eskaluojamos.

Skaityti komentarus (9) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras