Sąnario keitimo operacija – iš arti(4) 

Renaldas MALYCHAS | redakt@kurjeris.lt

2013-12-04 06:45

Pirmą kartą sąnario keitimo operaciją leista fiksuoti „Tauragės kurjerio“ fotografui. Autoriaus nuotrauka

Nors pirmoji sąnario keitimo operacija Tauragės ligoninėje atlikta dar 2008 metų gruodžio 5-ąją, tačiau ir šiandien daug kas nustemba išgirdę, kad tokio lygio operacijos atliekamos mūsų mieste. Puikių traumatologų dėka operacijos įgavo tokį pagreitį, kad susidėvėję sąnariai pakeičiami net ir keletui žmonių per dieną. Praėjęs trečiadienis medikams buvo eilinė darbo diena, tačiau tik ne „Tauragės kurjerio“ fotografui. Skaitytojų dėmesiui – sąnario protezavimo operacija iš arti.

Operacinė – lyg avilys

Įėjimas į operacinę reikalauja atitinkamų saugumo reikalavimų. Matuojuosi rūbus, kuriais dažniausiai į operacinę žengia pasidabinę chirurgai ir traumatologai. Rankų dezinfekcija, kaukė ant veido, galvos ir – kojų apavas mediniais padais. Pro pravertas operacinės duris žengiu su jauduliu. Ant operacinio stalo jau ruošiama pacientė, kuriai netrukus bus pradėta klubo sąnario keitimo operacija.

Visas pasiruošimo subtilybes nupasakoti sudėtinga. Operacinė pilna lyg dūzgiančių darbščiųjų bitučių moteriškių su kaukėmis ant veidų – vienos ruošia nesuskaičiuojamą galybę sterilios medžiagos, kitos kažką užrašinėja, trečios stebi vaistų poveikį, bendrauja su paciente. Stebiu situaciją iš šalies. Į operacinę žengia traumatologas daktaras Tomas Lingaitis. Kol maunamos sterilios guminės pirštinės, iš gydytojų lūpų nuskamba frazė – „O kur muzika?“. Šalia visų aparatų stovi nedidukas muzikos grotuvas. Į palatą įžengia ir ilgametis Tauragės ligoninės traumatologas Eugenijus Alekna.

Pacientė gausiai „įvyniojama“ į sterilių medžiagų apklotus paliekant tik nedidelį apnuogintą kūno plotą klubo srityje. Ligonei atlikta spinalinė nejautra, kitaip tariant, nuskausminamieji vaistai suleidžiami į stuburo kanalą ir ligonis visos operacijos metu nejaučia tik apatinės kūno dalies.

– Kadangi operacija ilgoka, taikome pastarąjį nejautros būdą. Tačiau ligoniui prašant ir jei leidžia jo sveikata, taikome bendrinę nejautrą, – sakė traumatologas E.Alekna.

Kruopštumas – juvelyriškas

Aštrus traumatologo T.Lingaičio skalpelis pradeda darbą. Šalia ant stalo sudėta gausybė instrumentų – kaltai, grąžtai, plaktukas, replės. Sudėtingos operacijos metu traumatologui būtinos ne tik žinios ir patirtis, bet ir fizinė jėga. Darbas kruopštus lyg juvelyro, viskas turi būti atlikta tiksliai, nes mažiausias netikslumas gali ateityje sukelti komplikacijų ar nepatogumų. Kiekviena protezo detale išpakuojama tik traumatologui patikrinus ir davus leidimą, visos panaudotos medžiagos operacijos metu kruopščiai surašomos.

Kai susidėvėjęs sąnarys pašalinamas, į jo vietą „montuojamas“ naujas protezas, kuris susideda mažiausiai iš trijų detalių. Į paruoštą vietą dubens kaule įstatomas pusės golfo kamuoliuko dydžio gūžduobės implantas, įstatomas metalinis protezo stiebas iš specialaus lydinio. Atsakingiausias momentas – vadinamosios statybinės medžiagos, „cemento“, įliejimas aplink naująjį protezą. Ši medžiaga į kaulą sukietėja per 14 minučių, o įvairioms korekcijoms ir pritaikymui  ligonio organizme traumatologai turi viso labo 4 minutes. Galiausiai parenkama atitinkamo dydžio metalinė galvutė, kuri ir užtikrina sklandų sąnario judėjimą.

Stebina ramybė

Žinodamas, kad kai kuriems žmonėms net įsipjovus į pirštą darosi nejauku, visos operacijos eigos ir matytų vaizdų nedetalizuosiu. Pasakysiu tiek – nieko šokiruojančio ar neįprasto. Tiesiog stebino medikų ramybė, profesionalumas ir atsidavimas darbui.

Po dviejų intensyvių valandų užsiuvinėjančių žaizdą traumatologų paklausiau, kada gi ligonis jau galės išbandyti naują protezą. Abu medikai nė dvejodami atsakė:

– Nors ir dabar. Žinoma, reiks laiko, kol sugis audiniai, bus reikalinga reabilitacija, ji tęsis apie du mėnesius.

Paklaustas, kas asmeniškai jam sunkiausia atliekant protezavimo operacijas, T.Lingaitis sakė:

– Tikriausiai tai ir sunkiausia, kad smulkmenų čia nėra, kiekvienas dalykas labai svarbus, todėl privalai būti maksimaliai susikaupęs. Komplikacijų tikimybė, žinoma, egzistuoja, kaip ir kiekvienos operacijos, tačiau ji itin maža. Ir rizika ne didesnė nei bet kurios kitos operacijos. 

Jis sakė neretai sulaukiąs buvusių ligonių padėkų. Tačiau smagiausia – kad jie ateina savomis kojomis ir nekamuojami skausmo.

Per 5 metus – 300 operacijų

Netrukus bus penkmetis, kai Tauragės ligoninėje atliekamos kelio ir klubo sąnario keitimo operacijos. Per tą laiką, pasak gydytojo T.Lingaičio, atlikta apie 300 operacijų, vienų ir kitų maždaug po lygiai. Beje, operuotis Tauragėje ryžtasi toli gražu ne vien tauragiškiai, bet ir šilališkiai, atvažiuoja pacientų ir iš tolimesnių miestų. 

O ar ilgai reikia tokios operacijos laukti?

– Manau, maždaug metus. Pavyzdžiui, šiuo metu klubo sąnario keitimo operacijos reiktų laukti apie 10 mėnesių, kelio – apie 13 mėnesių, – pasakojo T.Lingaitis.

Planinės operacijos yra nemokamos. Tačiau jei pacientą kamuoja nepakeliami skausmai, jis gali operuotis nelaukdamas Ligonių kasų kompensuojamo sąnario ir nusipirkti jį pats. Šiuo metu klubo sąnario protezas  kainuoja 4,5–5 tūkst. Lt, kelio sąnario – apie 7 tūkst. Lt. Sulaukus eilės Ligonių kasos kompensuoja pusę už  protezą sumokėtos sumos.

Skaityti komentarus (4) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras