„Lignesa“ skęsta skolų jūroje(27)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2013-12-05 15:15
Renaldo Malycho nuotrauka

Dar prieš gerą penkmetį sparčiai augusi ir klestėjusi žuvų perdirbimo įmonė  „Lignesa“ šiandien yra slegiama skolų naštos. Renaldo Malycho nuotrauka

Kažkada buvusią vieną didžiausių ir moderniausių įmonių Tauragės rajone klupdo skolos. UAB „Lignesa“ kaip skolininkė pastaruoju metu šmėžuoja teismų posėdžių tvarkaraščiuose ir taip bando spręsti reikalus su kreditoriais. Interneto portalo rekvizitai.lt duomenimis, dar vakar stambiausia žuvų perdirbimo įmonė buvo skolinga 84 668,4 lito, o Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) mokesčių apskaitos informacinės sistemos duomenimis, gruodžio 2 dieną „Lignesos“ skola valstybės biudžetui sudarė 310 390 litų.

Restruktūrizacija įsibėgėja

Vos prieš dvi savaites restruktūrizacija palietė pirmąją įmonę Tauragės rajone UAB „Stragutės mėsa“. Joje restruktūrizacija jau prasidėjo, darbą pradėjo teismo paskirtas administratorius.

Panašu, kad paskui šią bendrovę restruktūrizacijos keliu žengs ir viena stambiausių rajono įmonių – žuvies perdirbimu besiverčianti UAB „Lignesa“. Skolų smaugiamos ilgametis įmonės vadovas Jonas Dungveckis sako, kad kol kas procesas dar tik įsibėgėja. Kreditoriai tokiam bendrovės likimui dar nepritarė.

– Esu pensininkas, verslą perdaviau dukrai. Tačiau žinau, kad restruktūrizacija gali paliesti vos pusę turto. Tiesą sakant, dar anksti apie tai kalbėti. Įmonės kreditorių susirinkimo nebuvo, niekas nenusprendė, kad būtų kreipiamasi į teismą dėl galimybės pradėti restruktūrizacijos procesą. Kai kas nors šiuo klausimu įmonėje įvyks, būtinai informuosiu, – atidėdamas pokalbį ateičiai, sakė J.Dungveckis.

Su pašnekovo dukra, dabartine „Lignesos“ vadove Ligita Dungveckyte-Bakaitiene susisiekti nepavyko: jos mobilusis buvo arba užimtas, arba tylėjo.

Pradėjo turto dalybas

Redakcijos žiniomis, 1995 metais J.Dungveckio įkurtai įmonei neseniai pradėta ieškoti pirkėjų. Raseiniuose registruota įmonė „Norvelita“ susigundė „Lignesos“ teritorijoje veikiančia UAB „Taurų žuvys“, kuri užsiima žuvų mailiaus auginimu ir buvo įkurta „Lignesai“ sustiprinti 2009 m. lapkričio 29 d.

Su žuvininkystės įmonės „Norvelita“ vadovais redakcijai susisiekti nepavyko.

Oficialios skolos

Tauragės rajono apylinkės teismo atstovė spaudai Aistė Jurkšaitienė suskaičiavo, kad per 2013 m. iki vakar UAB „Lignesa“ atsakovė dėl skolų buvo 14-oje civilinių bylų.

SODROS duomenimis, vakar „Lignesoje“ dirbo 166 apdrausti asmenys. Įmonės skola Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui buvo 84 668,40 Lt.

VMI mokesčių apskaitos informacinės sistemos duomenimis, šių metų gruodžio 2-ąją UAB „Lignesa“ skola valstybės biudžetui sudarė 310 390,10 Lt.

Buvo vieni stipriausių rajone

1995 m. kovo mėnesį įkurta J.Dungveckio prekybos firma „Lignesa“, 2003 m. rugpjūčio 1 d. reorganizuota į UAB „Lignesa“. Įmonės internetiniame puslapyje nurodoma, kad „Lignesa“ turi filialus Vilniuje ir Alytuje. 2003 m. UAB „Lignesa“ įteiktas ES kokybės sertifikatas, suteikiantis galimybę eksportuoti produkciją į ES šalis. Tais pačiais 2003 m. įmonė buvo pripažinta geriausia Tauragės rajone.

Nuo įkūrimo pagrindinė įmonės veikla žuvų ir žuvų produktų paruošimas, perdirbimas ir konservavimas. Tauragiškiams puikiai žinomas platus „Lignesos“ produkcijos asortimentas. Pamėgta ir gerai įvertinta vytinta žuvis, daug įvairių karštai bei šaltai rūkytų, sūdytų žuvų, įvairių žuvų mišrainių. Įmonė savo produkciją realizuoja ne tik Lietuvoje, bet ir eksportuoja į užsienio šalis.

UAB „Taurų žuvys“ – akvakultūros įmonė, įkurta 2009 m. lapkričio 29 d. Įmonės veiklos sritis – vaivorykštinio upėtakio ir eršketo ikrų inkubavimas, mailiaus auginimas vandens telkinių įžuvinimui, vaivorykštinio upėtakio auginimas iki prekinio dydžio.

Restruktūrizacija – bankroto podukra

Restruktūrizacija yra tarsi bankroto byla, kurios metu bandoma finansinių sunkumų turinčią įmonę atgaivinti. Svarbiausias restruktūrizavimo požymis – kad restruktūrizavimo proceso metu įmonei yra suteikiama laikina apsauga nuo kreditorių. Stabdomi išieškojimai pagal vykdomuosius dokumentus, nuimami areštai nuo atsiskaitomųjų sąskaitų, turto, bendrovei negali būti iškelta bankroto byla, sustabdomas netesybų ir palūkanų už visų įmonės prievolių, susidariusių iki teismo nutarties iškelti įmonei restruktūrizavimo bylą įsiteisėjimo dienos, skaičiavimas, išskyrus delspinigius už išmokas, susijusias su darbo santykiais. Palūkanos kredito institucijoms restruktūrizavimo plano rengimo laikotarpiu gali būti mokamos atskiru susitarimu. Visi įsipareigojimai, susidarę iki teismo nutarties iškelti įmonei restruktūrizavimo bylą įsiteisėjimo dienos, yra užfiksuojami ir jų dengimas pagal įstatymą sustabdomas. Šios skolos mokamos patvirtinus Restruktūrizavimo planą pagal suderintą skolų grąžinimo grafiką, restruktūrizavimo plano vykdymo laikotarpiu, kuris gali trukti iki 4 metų (yra galimybė teismo sprendimu pratęsti iki 5 metų). Skirtingai nei bankroto atveju įmonės valdymas lieka akcininkų ir direktoriaus (vadovo) rankose, restruktūrizavimo administratorius prižiūri restruktūrizavimo procesą.

Restruktūrizuojama įmonė turi ir prievolių: restruktūrizavimo proceso laikotarpiu turi būti vykdomi visi einamieji mokėjimai, be teismo leidimo restruktūrizavimo plano rengimo laikotarpiu negali būti pardavinėjamas turtas, patvirtinus restruktūrizavimo planą bendrovė turi griežtai vykdyti restruktūrizavimo plane numatytus veiksmus. Nevykdant jų procesas gali būti nutrauktas.  

Skaityti komentarus (27) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras