Sodyboje – šuniškai varganas šunų gyvenimas(7)

Margarita RIMKUTĖ | margarita@kurjeris.lt

2013-05-23 14:59
Margaritos Pūdžiuvienės nuotrauka

Vaidotas Gudžiūnas, Tauragės VMVT viršininko pavaduotojas: „Tinkamai prižiūrimi šunys paprastai būna sargūs, loja gindami teritoriją, o šie baikštūs, prisiartinus gerinasi – jie alkani“. Autorės nuotrauka

Praėjusią savaitę redakciją pasiekė Joniškės kaimo (dar vadinamų Bernotiškės kolektyvinių sodų) gyventojos skambutis dėl viename sodo namelių neva laikomų neprižiūrimų šunų. Esą šunys ėmė gaišti, o gaišenomis šeimininkai šeria likusius augintinius, kuriuos lanko tik kartą per savaitę. Vietoje apsilankę ir gyvūnų gyvenimo sąlygas įvertinę Tauragės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovai įžvelgia netinkamą elgesį su gyvūnais, tad šeimininkams duota laiko sutvarkyti gyvūnų laikymo sąlygas, kitaip šio reikalo imsis policijos pareigūnai.

 

Inkštė ir braižė nagais duris

Anonimiška norėjusios likti sodietės skambutis redakciją pasiekė praėjusios savaitės trečiadienį. Moteris pasakojo iš vieno sodo namelių girdinti šunų kaukimą, inkštimą, esą šunų voljere pastebėta sudraskyto šuns gaišena. Jos pasakojimu, šunis lankančius šeimininkus tenka pamatyti tik kartą per savaitę.

Nuvykę kartu su Tauragės VMVT atstovais kieme pamatėme prie būdų pririštus 2 augintinius, dar 2 prie būdų buvo pririšti voljere, jų dubenėliuose vandens nebuvo. Keleto šunų inkštimas sklido ir iš sodo namelio, ir ūkinio pastato, girdėjosi, jog šunys viduje drasko nagais duris.

Didžiulis juodas senbernarų veislės šuo prie jo priėjus Vaidotui Gudžiūnui, Tauragės VMVT viršininko pavaduotojui, vizgino uodegą, gulėsi ant žemės. Kaziui Domarkui, vyriausiajam Tauragės VMVT veterinarijos gydytojui, atnešus vandens gyvūnas kaip mat ištuštino puodą.

Pakalbinti kitų sodų gyventojai sakė šunų šeimininkus paskutinį kartą matę prieš keturias dienas. Tačiau kaimynai buvo nekalbūs, sakė nenorintys nieko blogo sakyti apie savo kaimynus, nes tiesiog nenorį piktumų.

Nekėlė ragelio

Redakcijai skambinusi moteris pasakojo mėginusi susisiekti su sodybos šeimininkais telefonu, tačiau pastarieji arba nekelia ragelio, arba telefonas būna išjungtas. Moteris teigė skambinusi ir į seniūniją.

Apžiūrinėjant sodybą atvyko ir kaimiškosios seniūnijos seniūnės pavaduotojas Mindaugas Černeckas, su kuriuo moteris buvo susisiekusi. Jis sakė mėginęs prisiskambinti moters nurodytu telefonu, tačiau atsiliepęs vyriškis gynėsi nesąs tas, kuriam seniūnės pavaduotojas skambina.

Ne itin malonūs kvapai sklido iš sodo namelio. M.Černeckas teigė, jog tai primena dvėselienos kvapą:

– Gal viduje jau guli keli padvėsę?

Ketino laužtis vidun

Pasvarstyta, kad taip gali dvokti ir augintinių šėrimui palikta žalia mėsa. Patekti į vidų veterinarijos atstovai be policijos sakė neturintys teisės. M.Černeckas teigė prieš atvažiuodamas skambinęs policijos įgaliotiniui, tačiau šis nekėlęs ragelio. Nutarta su Tauragės apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu (AVPK) susisiekti vėliau ir paprašyti pagalbos patenkant į pastato vidų.

– Šunims nėra palikta vandens. Tinkamai prižiūrimi šunys paprastai būna sargūs, loja gindami teritoriją, o šie baikštūs, prisiartinus gerinasi – jie alkani. Šeimininkams už žiaurų elgesį su gyvūnais gali grėsti administracinė arba baudžiamoji atsakomybė, – sakė Tauragės VMVT viršininko pavaduotojas.

22 šunys

Pasitarę su seniūno pavaduotoju veterinarijos atstovai nutarė į sodybą atvykti dar kartą – su policija.

Laužtis vidun neprireikė, dar tą pačią dieną veterinarijos viršininko pavaduotojas su šunų savininkais susisiekė. Jo pasakojimu, ji tikino nuvažiuosianti pas šunis tą pačią dieną arba įpareigosianti tai padaryti savo motiną.

Sodyboje Tauragės VMVT dar kartą apsilankė kitą dieną. Pasak V.Gudžiūno, savininkai aprodė patalpas, kuriose buvo laikomi šunys, tik šį kartą ūkiniame pastate buvę šunys buvo įleisti į voljerą.

– Iš viso suskaičiavome 22 šunis: 12 sodo namelyje, 4 pririšti prie būdų, voljere vietoj 2 šį kartą buvo 6, – pasakojo V.Gudžiūnas. – Ūkinės paskirties pastate, kuriame buvo laikomi šunys, nors buvo atverti langai, buvo jaučiamas aštrus amoniako, kitaip tariant, šlapimo kvapas. Radome ir kitų pažeidimų, tad remdamiesi Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymu galime teigti, jog savininkai su savo augintiniais elgėsi žiauriai.

Tauragės VMVT viršininko pavaduotojas sakė įpareigojęs šunų savininkus per praėjusį savaitgalį surasti augintiniams naujus šeimininkus, ir jų perdavimą – gyvūno padovanojimą – patvirtinti raštiškai. Keletą augintinių leista pasilikti.

Ieško naujų savininkų

Pirmadienį, Tauragės VMVT duomenimis, savininkai jau buvo išdalinę 7 gyvūnus.

– Kadangi savininkai vykdo reikalavimus, medžiagos policijai neperduosime. Savininkas sakė ketvirtadienį pristatysiąs dokumentus, įrodančius, kad šunims rasti nauji šeimininkai, – kalbėjo V. Gudžiūnas.

Internetu buvo paskelbti minėtųjų savininkų skelbimai apie dovanojamas Jorkšyro terjero, pinčerio, Cvergšnaucerio veislės kalytes, pudelių porą. Pirmadienį pakalbinta šunų savininkė sakė dar ieškanti savininkų dviem šunims. Likusiuosius (13) ketinama, kaip tvirtino pašnekovė, auginti sodybos apsaugai. Moteris sakė šunis lankanti 2–3 kartus per savaitę: pridedanti jiems mėsos į būdas, pripilanti pilnus puodus vandens.

Į redakciją skambinusi kolektyvinių sodų gyventoja teigė, kad voljere guli apėsta šuns dvėseliena – likusios tik žarnos, kurias savininkė slepia po skuduru. Paklausta, ką dengia kaimynams įtarimą sukėlęs skuduras voljere, šunų savininkė paaiškinti nesugebėjo.

– Į voljerą jokių skudurų nemečiau. Ten jokios dvėselienos nėra. Kas taip sakė? Net neįsivaizduoju, kurioje vietoje tas skuduras. Nebent prie ūkinio galėjote matyti likusį nuo anksčiau, kai su skudurais nešėme mėšlą. Gal voljere skuduras, kurį žiemai buvau šunims patiesusi, – svarstė savininkė.

Anot jos, nenugaišo nė vienas šuo.

Skaityti komentarus (7) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras