Lengviau atsipūsta: atominio monstro statybos stabdomos(0)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2013-06-10 15:47
Nuotrauka iš blogi.rosatom.ru

Pradėti Karaliaučiaus atominės elektrinės statybos konservavimo darbai. Nuotrauka iš blogi.rosatom.ru

Praėjusią savaitę oficialiai paskelbta, kad Rusija stabdo Kaliningrado atominės elektrinės statybas. Kurį laiką ši informacija neigta, tačiau galų gale patvirtinta. Rusijos žiniasklaida skelbia, kad jos pagaminta energija galbūt būtų perteklinė, taigi pradėta svarstyti apie mažesnio galingumo elektrinės statybas. Tai įžiebė viltį, kad grėsmė turėti pašonėje atominį monstrą, dėl kurio aktyviai kovojo ir saugiai aplinkai neabejingi tauragiškiai, atsitraukia.

 

Žinios apie statybos stabdymą – nevienareikšmės

Rusijos atominės energetikos korporacija „Rosatom“, iki šiol oficialiai neigusi, jog įšaldo Baltijos atominės elektrinės (AE) Karaliaučiuje statybą, nurodė pradėti jėgainės konservavimo darbus, pranešė Rusijos naujienų portalas rugrad.eu.  „Atomenergoprojekt“ prezidentas Valerijus Limarenka pavedė padalinių vadovams pateikti patikslintus biudžetus ir planus, atsižvelgiant į objekto pakeitimus, rašo portalas. Be to, padalinių vadovai artimiausiu metu turi priimti sprendimus ir perkelti Baltijos AE statybose atsilaisvinusius darbuotojus į kitus objektus.

Anksčiau naujienų portalas rugrad.ru skelbė, jog Baltijos AE statyba yra įšaldoma. Prieš savaitę portalas rašė, kad elektrinė bus užkonservuota, daug darbuotojų bus išleista atostogauti. Kito rangovo teigimu, „statybos įšaldomos dvejiems metams“.

Bus statoma ne tokia galinga?

Lietuvos žiniasklaida praneša, jog gegužės 24 dieną Rusijos naujienų agentūra „Interfax“ paskelbė, kad Rusijos valstybinės atominės energetikos korporacijos „Rosatom“ generalinis direktorius Sergejus Kirijenko pavedė išsiaiškinti galimybes Baltijos AE naudoti mažesnės galios reaktorius nei planuota anksčiau.

Pasak „Interfax“ pranešimo, remiantis keliais neįvardintais šaltiniais, vietoj dviejų reaktorių po 1150 megavatų galios gali būti svarstoma dėl 640 megavatų (VVER – 640 tipo, suslėgto vandens) ir 40 megavatų galios (KLT – 40S tipo, povandeninių laivų reaktorių pagrindu) reaktorių.

Kaip nurodo „Interfax“, šiuo metu kalbama apie tai, kad turi būti pirmiausia išnagrinėta galimybė įdiegti mažesnės galios reaktorius, o tūkstantinės galios reaktoriai būtų eksploatuojami tuo atveju, jei būtų sutartys dėl elektros energijos pardavimo ir būtų elektros linijų schema. Tuo pačiu, šaltinių teigimu, įranga 1150 megavatų galios reaktorių statybai toliau gaminama.

Kaip skelbta anksčiau, 2300 MW galingumų statybos Karaliaučiaus srityje daugiausia buvo orientuotos į elektros energijos eksportą, nes pačiam regionui tokios galios būtų perteklinės. Tačiau Baltijos AE gaminamos elektros energijos eksportui į Baltijos šalis, Lenkiją, Vokietiją bei kitas Europos šalis būtina modernizuoti ir statyti elektros linijų infrastruktūrą.

Be to, kaip rašo „Interfax“, esama rizikos, kad Baltijos valstybės gali pasitraukti iš Rusijos sinchroninės energijos sistemos ir sinchronizuotis su europine sistema, o tai izoliuos Karaliaučiaus srities energetiką (šiuo metu Karaliaučiaus energijos sistema per Lietuvą sujungta su kitomis Baltijos valstybėmis ir Rusijos sistema, linijų su Lenkija Karaliaučius neturi).

„Tai pati geriausia žinia“

Verslininkas Sigitas Mičiulis – vienas tų, kurie neliko abejingi šalia statomos elektrinės keliamai grėsmei. Ne tik kaip aktyvus žmogus, bet ir kaip Tauragės verslininkų asociacijos prezidentas jis visomis įmanomomis priemonėmis stengėsi atkreipti visuomenės ir valdžios dėmesį į šią problemą. Dabar, paprašytas išsakyti savo nuomonę apie atominės elektrinės statybos stabdymą, neslėpė džiaugsmo.

– Tai pati geriausia žinia Tauragei, Lietuvai, Karaliaučiaus kraštui. Žinoma, kiekviena valstybė turi teisę spręsti, kur investuoti, tačiau šis projektas – prie pat Lietuvos sienos, todėl būtų turėjęs mums labai rimtų pasekmių. Suskaičiuota, kad šalutiniai šio projekto kaštai 1 kW pagamintos elektros energijos būtų 180 eurocentai – tai pasekmės žmonių sveikatai, gamtai, saugumui, investicijoms, žemės ūkiui ir kt. O visų svarbiausia, kad tokie projektai – tai žaidimas ateinančių kartų saugumu, – sakė jis.

Pasak jo, šis projektas buvo labai rizikingas. Įvykus avarijai pasekmės mūsų kraštui būtų negrįžtamos, jų mastas – sunkiai įsivaizduojamas. 

Be to, pasak S.Mičiulio, technologijos šiais laikais vystosi labai sparčiai, ir naudoti atominę energiją, tokią pavojingą ir brangią, darosi visiškai beprasmiška.

– Jau sukurtos technologijos, kaip gaminti elektrą iš vandens, – pasakojo jis – O vokiečiai jau išrado būdą, kaip išgauti elektros energiją iš žemės gelmių. Jau po šešių mėnesių pradės veikti elektrinė, kurios tokiu būdu pagaminta 1 kW elektros energijos kainuos 11–14  lietuviškų centų. Tokia elektrinė atsipirks per aštuonis mėnesius.

Pasak jo, investuoti į atominę energetiką – nesąmonė, tai jau atgyvena. 

Naujiena pradžiugino

Paklaustas, kaip sureagavo į žinią apie Kaliningrado atominės elektrinės statybos stabdymą, Tauragės rajono savivaldybės meras Pranas Petrošius sakė:

– Apsidžiaugiau. Kaip tikriausiai ir visi tauragiškiai, visa Lietuva ir didelė dalis Europos. Tai gera naujiena mums. Nes toks objektas, statomas visai mūsų pašonėje, kėlė daug nerimo. Būtų šaunu, kad tos statybos niekada ir neatsinaujintų.

Pasak P.Petrošiaus, ir tauragiškiai dėjo nemažai pastangų, kad atominė elektrinė Kaliningrade nebūtų statoma. Rajono savivaldybės taryba net dukart kreipėsi į Vyriausybę ir Prezidentę, Seimą, prašydama atkreipti dėmesį į šio projekto keliamą grėsmę, o ypač mūsų regionui. Ši tema svarstyta ir Regiono plėtros taryboje, irgi buvo priimti atitinkami dokumentai.  

Pagėgių meras Virginijus Komskis sakė irgi šia naujiena labai besidžiaugiąs.

– Ir visi, ką pakalbinu, džiaugiasi, – sakė jis. – Manau, kad daugelis giliai širdyje nelabai tikėjo, kad ta elektrinė bus statoma. Džiugu, kad taip ir yra. Suprantu, kad statyti elektrinę ar ne – lemia didžioji politika, mūsų žodis čia nieko nelemia.

Jis išreiškė viltį, kad atominės elektrinės statyba ne tik stabdoma, o bus priimtas sprendimas apskritai jos nebestatyti.

Lietuvos pozicija pasiteisino

Šalies žiniasklaidoje cituojamas Seimo opozicijos lyderis konservatorius Andrius Kubilius sakė, jog Lietuvos strateginė pozicija kategoriškai nepritarti Baltijos atominės elektrinės (AE) statyboms kaimyninėje Karaliaučiais srityje pasiteisino, o Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis siūlo išnaudoti unikalią progą ir prieš pat Lietuvos pirmininkavimą ES paskelbti apie numatomas derybas su Rusija dėl naujų atominių elektrinių statybos ribojimo šiame regione.

Skaityti komentarus (0) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras