Kuriamą grožį bjauros seni skauduliai(3)

Margarita RIMKUTĖ | margarita@kurjeris.lt

2013-04-29 14:48
Renaldo Malycho nuotrauka

Įsibėgėjus krantinės tvarkymui seną supuvusią tvorą savininkas sako pakeisiąs nauja. Renaldo Malycho nuotrauka

Pagaliau atėjo metas atsinaujinti pasididžiavimo vertai Tauragės vietai – Jūros upės krantinei. Europos Sąjungos dosnumo sulaukęs kalno šlaito viršuje besidriekiantis takas, vasaros estrada jau pradėti tvarkyti. Ties laiptais Prezidento gatvės gale bus tiesiamas pėsčiųjų tiltas per upę. Deja, kaip taisyklė, ne visi objektai „telpa“ į griežtas ES struktūrinės paramos nustatytas finansuotinas sritis. Dar šiemet riedant nauju trinkelėmis klotu taku akis badys tręštančios beveik 40 metų senumo tautodailininkų drožtos skulptūros, liūdnokai atrodo ant šono virstančios morališkai pasenusios gyvenamųjų namų tvoros.

 

Guminių granulių estrada

Šiuo metu, betonuodami atramas suoleliams, darbininkai pluša Vasaros estradoje. Naujais bus pakeisti seni bei įrengti treti į tribūnas vedantys raudonomis trinkelėmis kloti laiptai. Estrada bus padengta guminių granulių danga, aplink ją esantis takas išklotas pilkomis trinkelėmis. Suolų medinės lentjuostės bus pakeistos į medžio imitacijos plastikines. Kaip sako Žilvinas Majus, savivaldybės Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyriaus vyr. specialistas, nuo vasaros etrados bus nutiestas pėsčiųjų ir dviratininkų takas su apšvietimu, bus atnaujinta bei trinkelėmis išklota apžvalgos aikštelė ties laiptais. Krantinė bus tvarkoma dviem etapais. Visi išvardyti pasikeitimai krantinės laukia šiemet įgyvendinamo „Jūros upės pakrančių ir šlaitų kompleksinio sutvarkymo (I etapo)“ projekto metu.

Supuvusią tvorą keis

Šiuo metu ties pėsčiųjų taku įrenginėjami šlaitą turintys sutvirtinti betoniniai borteliai, takas ties jaunimo grafičiais išpiešta metaline tvora šiek tiek pažemintas, ruošiamasi jį lyginti ir kloti trinkelėmis. Už spalvingos tvoros į taką svyra medinė supuvusių lentučių tvora. Tiek projektą koordinuojantis vyr. specialistas Ž.Majus, tiek miesto seniūnas Virginijus Žilius teigė, jog tvoros savininkai greičiausiai nekeis, o Savivaldybė ar seniūnija privačiame sklype nieko liesti negali.

Namas, kurį tvora skiria nuo krantinės tako, jau kurį laiką negyvenamas. Kaip tvirtino greta „namo vaiduoklio“ J. Tumo-Vaižganto 25 ir 27 namuose gyvenantys kaimynai, tvora paskutinį kartą sulaukė dėmesio pernai ant jos užvirtus supuvusiai obeliai. Sulaukęs redakcijos skambučio, tvoros savininkas Romas Preikšaitis pritarė, jog gražėjant Jūros upės krantinei reikėtų tvorą pakeisti. Vyras patikino taip ir padarysiąs.

Išbraukė iš „sąrašo“

Kiek kitoks likimas gali laukti 1976, 1979 metais krantinę papuošusių liaudies meistrų skulptūrų, sukurtų tematika „Darbas, pergalė, taika“ bei lietuvių liaudies pasakų motyvais. Jos baigia supūti.

Anot Edmundo Mažrimo, Tauragės kultūros paveldo tarnybos vadovo, skulptūros pernai buvo išbrauktos iš Lietuvos kultūros paveldo registro, tad nebeturi saugomo kultūros paveldo objekto statuso. Komentuoti, ar pernykštis Valstybinės kultūros paveldo komisijos apsilankymas ir skulptūrų „nurašymas“ gali būti Savivaldybės inicijuotas, E.Mažrimas atsisakė. Romas Neverdauskas, rajono savivaldybės Statybos skyriaus vedėjas, ir Ž.Majus tvirtino nežinantys, ar skulptūros bus nuverstos. Savivaldybės atstovai sakė, kad skulptūros – paminklosaugininkų rūpestis, o E.Mažrimas išreiškė viltį jas kada nors atnaujinti.

Liks ir netoli jų esantys tarybiniais laikais „sveikatos laiptais“ vadinti akmeniniai laiptai, kuriais teka šaltinis. Tik į jį nebeturės progos nostalgiškai žvelgti greta esančių suolelių mėgstantis rinktis jaunimas. Suoleliai, kaip sakė Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyriaus specialistas, bus pašalinti, kad nesirinktų išgėrinėjantis ir krantinę šiukšlinantis jaunimas.

„Vieta buvo žinoma dar prieš projektą“

Šiais metais turėtų nusidriekti ir žadėtasis pėsčiųjų tiltas per Jūros upę. Nors dėl tilto vietos pernai virė diskusijos, buvo parengti keli projektuotojų sprendiniai, kur – Prezidento gatvės gale ar ties Vasaros estrada – tiltas geriau atrodytų, tačiau Dalita Matrutaitienė, Plėtros, investicijų ir turto valdymo skyriaus vyresn. specialistė, sako, kad tilto vieta buvo žinoma dar prieš keletą metų.

– Tilto vieta buvo numatyta 2008 metais sudarytame bendrajame miesto plane. Žinoma, norėta išrinkti jam tinkamiausią vietą, daugeliui norėtųsi matyti tiltą ties Vasaros estrada, tačiau esamas sprendimas pripažintas tinkamiausiu. Tiesiant tiltą nuo prie Vasaros estrados esančio parko būtų reikėję įrengti aukštus pylimus. Hidrologai sakė, jog šioje vietoje yra didelė potvynio tikimybė. Aukšti pylimai brangiai kainuoja. Kita blogybė buvo ta, kad nuo aukštų pylimų pailgėtų tilto nuolydis į hipodromą. Hipodromas negalėtų atlikti savo paskirties, nes puse jo driektųsi tilto nuolydis, – kodėl tiltas bus tiesiamas Prezidento gatvės gale, – aiškino projektą kuruojanti D.Martutaitienė.

Dviračiu – iki Lauksargių

Anot specialistės, 59 m ilgio tilto su 133 m nuolydžiu įrengimas kainuos 2,1 mln. Lt, rajono savivaldybė prisideda 210 tūkst. Lt. Iš miesto, pervažavus tiltą, pėsčiųjų takas drieksis per Butkelius, važiuojant Senvagės, po to Putinų gatvių bei greta Tilžės plento jau įrengtais dviračių takais pasieksime posūkį į Tauragės dvarą. Nuo šios atkarpos lygiagrečiai Tilžės plentui bus nutiestas asfaltu dengtas dviračių takas, pasisukantis į kairę ir pro Staiginės kapinaites vedantis prie Tauragės konvencijos paminklo. Nuo jo dviratininkų takas per Ežeruonos upelį, per kurį ves naujas tiltelis, drieksis iki Lauksargių.

Tiltui įrengti lėšos skiriamos pagal „Europos kaimynystės ir partnerystės priemonės Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos Federacijos (Kaliningrado srities) bendradarbiavimo per sieną programą“. Vienas programos strateginių tikslų – skatinti šių kaimyninių šalių gyventojų bendradarbiavimą. Tikimasi, kad suaktyvės turizmas, prasiplės mokymosi bei smulkiojo verslo kūrimosi čia ir anapus sienos galimybės.

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras