Savaitgalį įsismarkavo kuro vagys(10)

Karolina STAŽYTĖ | karolina@kurjeris.lt

2012-02-09 15:50
Skaitytojo nuotrauka

Vagys paliko piršto storio skylę prabangaus automobilio kuro bake. Skaitytojo nuotrauka

Paspaudus speigams suaktyvėjo ir kuro vagys. Spaudoje kaskart pasirodo įspėjančių straipsnių apie tai, kad saugantis vagysčių ir apgaulių reikia būti atsargiems. Deja, sunkmetis ir rekordines aukštumas pasiekusios kuro kainos „augina“ vagysčių statistiką.

Pradūrė kuro baką

Tauragiškis Mindaugas papasakojo istoriją, kaip savaitgalį buvo apšvarintas. Naktį iš jo gana prabangios mašinos, stovėjusios Bažnyčių gatvės daugiabučio namo kieme, vagys ištraukė kuro atsargas.

– Ryte atėjęs prie mašinos pamačiau, kad atsuktas kuro bako dangtelis. Iš karto supratau, kad kažkas bandė ištraukti kurą. Mašina užsivedė ir rodyklė rodė, kad degalų likę apie pusę bako. Pagalvojau, kad vagims tiesiog nepasisekė. Tačiau pavažiavęs iš vietos, pamačiau didžiulę benzino balą. Nuvykęs į automobilių servisą sužinojau, kad mano bakas tiesiog pradurtas ir taip ištraukta dalis kuro, – pasakojo Mindaugas.

Šio tauragiškio piniginė ištuštėjo 300 litų.  Į policiją jis nesikreipė, nes, pasak vyriškio, tikimybė, kad vagys bus rasti, maža. O ir laiko rūpintis visais formalumais, registruojant policijoje pareiškimą, tiesiog nėra.

Padaugėjo vagysčių

Į policiją kreipiasi tik maža dalis nukentėjusiųjų. Vieni nesitiki, kad vagys bus surasti, kiti nesikreipia dėl nedidelių nuostolių. Simona Šniaukštaitė, Tauragės apskrities VPK atstovė spaudai, pakalbinta teigė, kad dėl šio tipo vagysčių kreipiasi daugiau nei įprastai žmonių.

– Per visą praėjusią savaitę, iki penktadienio, gavome tik vieną pranešimą, tačiau per savaitgalį sulaukėme jau penkių tokių pareiškimų. O kiek žmonių dar nesikreipia į policijos komisariatą. Visi besikreipusieji skundėsi, kad sugadintas kuro bakas, pavogta dalis ar visi degalai. Vienas asmuo kreipėsi ir dėl savos, ir dėl kaimynų mašinų, nes pastebėjo, kad vagys per naktį spėjo pavogti kurą net iš kelių šalia stovėjusių automobilių. Policija ragina būti budrius ir neabejingus: pamačius įtartinus asmenis, slankiojančius tarp mašinų, kuo skubiau pranešti policijai.

Duoda darbo servisams

Kai kuras vagiamas drastiškiausiu būdu – praduriant baką, nuostoliai labai išauga: prie pavogto kuro kainos prisideda ir remonto išlaidos.

Pakalbintas serviso „Autobrolis“ darbuotojas Dalijus Valantiejus teigė, kad pastaruoju metu kasdien sulaukia klientų su pradurtu kuro baku.

– Kreipiasi ir su pradurtais bakais, ir su nukirptomis žarnelėmis, ir su sugadintomis kuro bako užrakinimo spynelėmis. Klijai, kuriais užtaisomos bako skylės, kainuoja apie 120 litų. Tad kartais pigiau būna nusipirkti naudotą baką iš laužyno.

Vagims kliūčių nėra

Vagystės iš degalinių, kai atvažiuoja tariamas klientas ir išvažiuoja nesusimokėjęs, jau seniai ne naujiena. Daugelis jų lieka nesugauti, nes kameros užfiksuoja mašinas su padirbtais ar purvo sluoksniu paslėptais numeriai. Taip nutiko ir praėjusį savaitgalį Jurbarko rajone. Nestebina vagystės ir iš tolimaisiais reisais važiuojančių vilkikų, sunkvežimių ar kitų dideles kuro talpas turinčių automobilių.

O kaip vagiamas kuras iš lengvųjų automobilių? Lengviausias būdas – ištraukti kurą paprasčiausia žarnele, atsukus bako dangtelį. Tačiau tai tinka tik senesniems automobiliams, nes naujesnėse transporto priemonėse sumontuoti apsauginiai vožtuvai ir sieteliai, kad kuras avarijų metu lengvai neišbėgtų. Egzistuoja naujos sistemos – specialios degalų bako sklendės, kurios į pylimo angą leidžia įstatyti tik standartinius degalų pylimo įrenginius. Jos neleidžia ne tik ištraukti kuro, bet ir apsaugo nuo bandymo pripildyti baką kitokio tipo degalais. Kitas būdas – perpjauti plastmasinę žarną, kuria kuras keliauja iš bako į variklį. Bet tai įmanoma padaryti tik tokiu atveju, kai kuro padavimo žarnelė yra prie bako, o ne jame. Drastiškiausias būdas – tiesiog pradurti baką ir tiesiogiai iš jo ištraukti kurą. Paradoksali situacija: kuo naujesnis automobilis, tuo grėsmingiau jis gali būti suniokotas.

Pareigūnai spėlioti nelinkę

Kas ir kodėl vagia kurą iš automobilių? Kartais tie patys žmonės būna apvagiami po keletą kartų. Kalbama, kad didmiesčiuose net susiformavusios grupuotės, besiverčiančios tokiomis vagystėmis. Anksčiau vogdavo dėl to, kad dėl senų automobilių konstrukcijos buvo lengva tai padaryti. Pramogų ieškantys jaunuoliai tiesiog taip pasipildo savo motorolerių degalų talpyklas. Galima įtarti ir nuo narkotikų priklausomus asmenis. Policijos pareigūnai nenori daryti jokių prielaidų ar spėlioti, kokio amžiaus ir socialinio sluoksnio gali būti vagys. Pasak pareigūnų, Tauragės apskrityje  neištirtas nė vienas toks atvejis, sulaikytųjų nėra.

Manoma, kad kuras vagiamas dėl didelių jo kainų siekiant parduoti ir užsidirbti. Taip konkuruojama su nelegaliomis „degalinėmis“, parduoti skirtą kurą parsivežančiomis iš Kaliningrado srities.

Skaityti komentarus (10) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras