Internetiniai žaidimai apnuogino privatumą(4)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2012-10-04 16:49
Renaldo Malycho nuotrauka

Renaldo Malycho nuotrauka

Vakar Tauragės rajono apylinkės teisme pradėta ir baigta nagrinėti civilinė byla, kurioje tiesos ieško Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro padėjėjas. Atsakovas šioje byloje – vidutinio amžiaus ūkininkas iš Mažonų seniūnijos. Vilnietis tauragiškį kaltina neteisėtu jo atvaizdo panaudojimu ir prašo 5 tūkstančių litų moralinės kompensacijos. Anot tauragiškio pinklėse atsidūrusio teisininko, į tokią situaciją gali pakliūti bet kuris interneto portalų vartotojas, besinaudojantis socialinių tinklų svetainėmis.

 

Ne ant to pataikė

– Nei su Taurage, nei su žmonėmis su Gečo pavarde manęs nesieja jokie ryšiai: nei giminystės, nei draugystės, nei darbo. Manau, kad manimi pasinaudojęs asmuo paprasčiausiai „ne ant to“ pataikė visiškai atsitiktinai. Taip gali nutikti bet kam, kas naudojasi socialiniais tinklais. Todėl, kai įsivėliau į šią nemalonią istoriją, iškart išsiregistravau iš visų portalų, kuriuose buvau sukūręs asmeninius profilius. Žinokite, labai nemalonu, kai reikia varstyti įvairių institucijų duris tokiais klausimais, – jau pasibaigus teismo posėdžiui kalbėjo Vilniaus prokuratūros darbuotojas Robertas.

Daug metų jautėsi esąs saugus

Teisininko išsilavinimą turintis ir vyriausiojo prokuroro padėjėju šiuo metu dirbantis Robertas prisimena, kad pažinčių, žaidimų portale www.draugas.lt jis užsiregistravo labai seniai – gal 2000-aisiais. Visi šio portalo vartotojai yra tarsi klubo nariai, skelbiama trumpa asmens anketa. Joje gali būti publikuojamos kelios pagrindinės ir daug papildomų nuotraukų, gali būti nurodoma gyvenamoji vieta, fiziniai duomenys, pajamos, užsiėmimas ir t.t. Robertas teisme pasakojo, kad jis iš tiesų ten buvo sukūręs savo profilį, retkarčiais jį atnaujindavo ir visada jautėsi saugus.

– Tačiau vienąkart, 2011-ųjų pabaigoje, pasinaudojau vadinamąja VIP paslauga – peržiūrėjau mano anketoje besilankiusiųjų sąrašą. Labai nustebau, kai pamačiau, kad mano anketą žiūrėjo asmuo vardu Katus. Į jį atkreipiau dėmesį ne šiaip sau – menamo vyro profilis buvo pažymėtas mano paties nuotrauka, jame buvo įrašytas ir realus mano amžius. Tiesa, kiti duomenys neatitiko tikrovės: aš negyvenu Tauragėje, neturiu privataus verslo ir neuždirbu daugiau nei 5 tūkstančių per mėnesį. Manau, kad tokie faktai fiktyviai sukurtoje anketoje buvo nurodyti tyčia – siekiant pritraukti kuo didesnį interneto lankytojų dėmesį, – pasakojo nemalonion situacijon patekęs teisininkas.

Istorija kartojosi

Pirmą kartą jaunas vyras ketino nemalonią istoriją nuleisti juokais – pamanė, kad tai gali būti interneto sistemos klaida. Pranešė apie aptiktą netikrą anketą svetainės administratoriui, pastarasis atrašė, kad anketa panaikinta, atrodė, kad viskas baigėsi. Tačiau po kurio laiko Robertas nutarė savo interesantų sąrašą patikrinti dar kartą. Jo nuostabai, istorija pasikartojo. Tiesa, šįkart nežinomas vyras buvo sukūręs anketą kitu vardu – Manto, o visa kita lygiai taip pat, kaip ir pirmuoju atveju. Tik dabar anketoje puikavosi jau dvi Roberto pagrindinės nuotraukos, o dar viena – užrakinta publikuojama papildomų nuotraukų sąraše. Tik gerokai vėliau nuo tauragiškių nukentėjusiam vilniečiui pavyko sužinoti, kas toje nuotraukoje vaizduojama.

– Vėl kreipiausi į draugas.lt administratorių, vėl sulaukiau pranešimo, kad anketa panaikinta. Skirtingai nuo pirmo sykio, sunerimau, bet nežinojau, kas ir kodėl taip elgiasi, todėl nieko nesiėmiau. Galiausiai ta pati istorija nutiko ir trečią kartą. Apie mano fiktyvią anketą sužinojau iš savo merginos. Ji man paskambino, apšaukė, kad jai nežinant ieškau naujų pažinčių. Nustebau, nes tuo metu savo profilį draugas.lt svetainėje dėl šventos ramybės buvau apskritai panaikinęs. Ketindamas išsiaiškinti nemalonią situaciją, fiktyvią anketą sukūriau ir aš: apsimečiau mergina ir suradęs „savo“ profilį parašiau tam asmeniui keletą komplimentų, paprašiau leisti peržiūrėti ir trečiąją nuotrauką. Ją pamatęs supratau, kad ilgiau delsti nebėra prasmės – reikia tam padaryti galą:  nuvykau į policiją ir parašiau pareiškimą, – prisimena Robertas.

Jauno teisininko žodžiais, trūko labai nedaug, kad kas nors iš jo vadovų arba žiniasklaidos būtų aptikę, kad jis internete demonstruoja savo lyties organus, ir jo, kaip teisininko, karjera būtų buvusi baigta.

Vietą, iš kur buvo kuriamos anketos, surado

Policija į juos besikreipusio vyriškio skundą perdavė Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai. Tada ir paaiškėjo, iš kurio kompiuterio buvo kuriamos Roberto paminėtos fiktyvios anketos. Tiesa, minėtoji inspekcija įvykį tirti atsisakė, mat ji tiria tik juridinių asmenų skundus. Turėdamas konkrečius duomenis, kad atsakovas Albinas Gečas gyvena Tauragės rajono Mažonų seniūnijos Lylavėnų kaime, vilnietis kreipėsi į Tauragės rajono apylinkės teismą.

Internetas – tėvo, kompiuteris – sūnaus

Atsakomybėn patrauktas A.Gečas ginasi, kad ne tik nesugeba kurti fiktyvių anketų internete – apskritai internetu moka atlikti vos keletą veiksmų.

– Internetas mūsų namuose atsirado kartu su sūnaus Mindaugo kompiuteriu. Jam kompiuterio prireikė, kai rengėsi laikyti vairuotojo teises. Kadangi sodyba ir telefono linija registruoti mano vardu, internetas irgi buvo prijungtas mano vardu. Kalbėjausi ir su sūnumi, ar jis kartais nesukūrė tų anketų. Jis man sakė, kad nekūrė, tokiais niekais neužsiima, ir aš savo vaiku tikiu. O daugiau niekas, be mudviejų, prie kompiuterio negalėjo prisėsti. Gyvename vienkiemyje, kuris nuolatos būna užrakintas. Galiausiai ir laiku, kuriuo, kaip rašoma, buvo jungiamasi prie interneto, manęs negalėjo būti namuose – tokiu metu visada su žmona prižiūrime gyvulius. Tiesa, sūnus tuo metu nei dirbo, nei mokėsi, – gynė savo teisybę ūkininkas.

Vyras neneigė, kad sūnus prieš dvi savaites paliko Lietuvą – išvyko į užsienį. Prokuroro padėjėjas Robertas atsakovui teismo salėje pakišo gerokai padidintą viešai publikuotą nuotrauką su vyriškais lyties organais ir klausė, ar antrajame plane matoma virtuvė yra jo namuose. Atsakovas tos nuotraukos kažkodėl labai nenorėjo matyti, bet teisėjos verčiamas vyras fotografiją įvertino ir kategoriškai paneigė, kad ji daryta jo namuose. A.Gečas nukirto, kad nei jis, nei jo sūnus neturi fotoaparato ir negalėjo tokių vaizdų fiksuoti savo namuose.

Žala – moralinė

Teismo posėdžio pradžioje savo teises ginti iš Vilniaus atvykęs teisininkas sakė, kad civilinį ieškinį yra pasirengęs sumažinti. Tačiau nagrinėjant bylą jis įsitikino, kad atsakovas nė neketina prisipažinti kaltas ar pripažinti, kad jo namiškiai galėjo prisidėti žeminant svetimo žmogaus garbę ir orumą. Todėl baigiamojoje kalboje prokuroro padėjėjas Robertas sakė, kad palaiko ieškinio sumą ir teismo prašo iš atsakovo priteisti 5 tūkstančius litų. Mat Civilinis kodeksas numato, kad už asmens nuotraukos be jo sutikimo publikavimą, kai tai žemina asmens garbę, orumą ar dalykinę reputaciją, galima teismo keliu reikalauti tiek turtinės, tiek neturtinės žalos atlyginimo.

– Pikta, kad atsakovas nė nepripažįsta savo kaltės. Nors įrodyta, kad net tris kartus anketos svetimu vardu buvo kuriamos iš jo namų kompiuterio. Todėl noriu pasakyti, kad įstatymas mus lydi kiekvieną dieną: nuo gimimo iki mirties, nepaisant to, ar tai mums patinka, ar ne. Tiesiog tai įstatymas. Gaila, kad apie tai susimąstoma tik kai su tuo susiduriama, – savo kalbą baigė ieškovas Robertas.

Tauragės rajono apylinkės teismas savo sprendimą šioje byloje skelbs mėnesio pabaigoje.

Skaityti komentarus (4) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras