Amžina politinė dvikova – socialdemokratas prieš konservatorių(16)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2012-10-18 16:11
Renaldo Malycho nuotrauka

Renaldo Malycho nuotrauka

Sekmadienį Lietuva rinko naują Seimą ir tarė savo žodį patariamajame referendume dėl naujos atominės elektrinės statybų. Tauragėje rinkimų būta gana ramių, tačiau ir aktyvių.  Kaip ir prieš ketverius metus, į antrąjį rinkimų turą iškopė socialdemokratas ir konservatorius. Ir pavardės tos pačios. Vienas jų, kaip ir anuose rinkimuose, – Seimo narys Stasys Šedbaras. Kitas – vietoj ankstesniuose rinkimuose dalyvavusio Prano Petrošiaus į finišo tiesiąją stojęs sūnus Darius.

 

Konservatoriai nusiteikę optimistiškai

Po 20 valandos Tauragėje Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos skyriuje vyravo gera nuotaika. Dauguma buvo nusiteikę optimistiškai. Anot šios partijos Tauragės skyriaus pirmininko Antano Stankaus, kol nėra galutinių rezultatų, remiamasi agentūros BNS ir bendrovės RAIT  balsavusių rinkėjų apklausos duomenimis, o jie gana džiuginantys – konservatoriai su 18,5 proc. balsų lieka treti. Toks rezultatas juos tenkina.

Konservatoriai diskutavo apie rinkimų kampanijos eigą, galimus rezultatus. Paklaustas, ar rinkimų kampanija nebuvo pernelyg pasyvi, A.Stankus sakė manąs, kad kampanija vyko normaliai, tik gal konkurentai kiek perlenkė lazdą. Jis sakė pranešęs apygardos rinkimų komisijai apie pastebėtus pažeidimus.

Dabartinio Seimo nario ir kandidato į naująjį parlamentą Stasio Šedbaro padėjėjas Bronius Martinkus, paklaustas, kodėl S.Šedbaro nėra kartu su jais, sakė, kad Seimo narys Vilniuje, jis privalo dalyvauti televizijos laidoje. Pasak B.Martinkaus, ir rinkiminė kampanija negalėjo būti itin aktyvi todėl, kad S.Šedbaras yra ne tik Seimo narys, bet ir Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas, taigi yra labai užimtas. Net paskutinėmis rinkimų kampanijos dienomis, kai kiti kandidatai itin suaktyvino savo pastangas, S.Šedbarui teko valstybės reikalais vykti į komandiruotes. A.Stankus spėjo, kad į antrąjį turą Tauragės vienmandatėje rinkimų apygardoje pateks kandidatai S.Šedbaras ir D.Petrošius. Tačiau net jei Tauragės vienmandatėje apygardoje nelaimėtų, S.Šedbaras esą tikrai pateks į Seimą pagal sąrašą ir Tauragės neapleis – ir toliau ją „šefuos“.

Štabuose kvepėjo kugeliu

Darbo partijos rinkimų štabe kvepėjo kugeliu ir kitais gardumynais, tačiau nuotaikos buvo gana neapibrėžtos. Kandidatas į Seimą Vaidotas Globys, vis dar negalįs atleisti „Tauragės kurjeriui“ už tai, kad buvo pavadintas „darbininku“, sakė neabejojąs, kad išeis į antrąjį rinkimų turą, tačiau paklaustas, su kuo jame tikisi susigrumti, mįslingai atšovė nesakysiąs.

Toks pat svaiginantis populiariausio lietuvių patiekalo – pasak susirinkusiųjų, ekologiško, – kvapas pasitiko ir Valstiečių ir žaliųjų sąjungos rinkimų štabe. Ten susirinkę partijos nariai kartu su kandidate į Seimą Aušrine Norkiene tvirtino esą nusiteikę optimistiškai. Pasak jos, tikimasi, kad valstiečiai Seime gaus 7–10 vietų. Paklausta, kodėl jos rinkinė kampanija buvo tokia pasyvi, A.Norkienė sakė esą jų partija niekada nesiverčia per galvą, nemeluoja ir nežada to, ko negalės ištesėti, ir jų elektoratas – kaimo žmonės, ūkininkai – pats ištikimiausias.

Gana santūriai buvo nusiteikę partijos „Tvarka ir teisingumas“ nariai, rinkimų rezultatų laukti susirinkę laisvalaikio klube „Fortūna“. Nors ten nosį irgi kuteno kugelio kvapas, pasak partijos skyriaus pirmininko Silverijaus Statkaus, nuotaikos buvo ne pačios geriausios. Šiek tiek sumaišties į rinkimus įnešė tai, kad rinkimų biuleteniuose Rolandas Paksas buvo įrašytas pirmasis, tačiau už jį balsuoti nebuvo galima. Pasak S.Statkaus, rinkimų dieną jis sulaukė rinkėjų, norėjusių tai išsiaiškinti, skambučių. Paklaustas, ar ne daugiau balsų partija gautų, jei keltų vietinį kandidatą, partijos skyriaus pirmininkas sutiko, kad galbūt taip ir būtų, tačiau šis kandidatas, dabartinio Seimo narys Egidijus Klumbys – labai profesionalus, didelę patirtį ir autoritetą turintis politikas ir balsuodami už jį tauragiškiai tikrai neapsiriks.

S.Statkus prognozavo, kad nemažai balsų iš jų partijos gali „atimti“ „Drąsos kelias“.

 

Socialdemokratų rinkimų kampanija buvo intensyvi

Socdemai laukti rinkimų rezultatų susirinko Tauragės miesto seniūnijos salėje – savo štabe būtų netilpę. Tarsi per vestuves prie pasieniais sustatytų stalų susėdę partiečiai buvo puikiai nusiteikę. Kandidatas į Seimą vienmandatėje apygardoje Darius Petrošius, kandidatai pagal sąrašą partijos skyriaus pirmininkas Pranas Petrošius ir Vaclovas Karbauskis kaip vienas tvirtino, kad rinkimams buvo pasirengę gerai, todėl dabar ramiai gali laukti rezultatų.

– Visada sakiau, kad esame rimta partija, rimtai nusiteikusi, todėl ir rezultatų tikimės gerų, – sakė D.Petrošius. 

Paklaustas, kaip kovos antrajame rinkimų ture, jei į jį pateks, D.Petrošius sakė:

– Tikiuosi į jį patekti, tik dar sunku pasakyti, su kuo teks susirungti. Manau, kad rinkiminė kampanija keisis mažai – bus susitikimų, rinkiminės reklamos, kaip ir prieš pirmąjį turą. 

Labiausiai palaikė gimtasis kraštas

Sužinojęs, kad daugiausia balsų surinko savo gimtajame ir aplinkiniuose kaimuose, D.Petrošius neslėpė džiaugsmo – pasak jo, jei kraštiečiai palaiko, vadinasi, viskas gerai.

– Žinau, kad nė vienoje rinkimų apylinkėje nebuvau antras. Todėl noriu visiems nuoširdžiai padėkoti už pasitikėjimą. Toks didelis atotrūkis nuo konkurentų – tai ir didelis įpareigojimas. Tačiau kol kas laimėta tik kova, o ne mūšis, taigi teks labai mobilizuoti jėgas ir toliau tęsti  rinkiminę kampaniją. Prioritetai tie patys: kompetencija, kūrybiškumas ir jokio populizmo, – sakė jis.

Paklaustas, ką mano apie referendumo rezultatus, D.Petrošius sakė tokių jų ir tikėjęsis. Pasak jo, tik keista, kad kai kurių partijų lyderiai apie tai, kokie sprendimai turėtų sekti po tokių rezultatų, dabar kalba miglotai. Prieš atominės elektrinės statybą pasisakė per 60 proc. balsavusiųjų. Atrodytų, kas čia neaišku?

Referendumas – ne laiku

Žygaičiuose ir Laisvės rinkimų apylinkėse daugiausiai – per 20 proc. – balsų surinkęs Stasys Šedbaras rinkimų rezultatais irgi patenkintas.

–  Viskas tvarkoje. Svarbiausia, kad patekau į antrąjį turą, – sakė jis. – Rinkiminė kova tęsis, tačiau ji ir toliau bus kultūringa, korektiška. Pergalė bet kokia kaina man nepriimtina.

S.Šedbaras planuoja atvykti į Tauragę, dalyvauti susitikimuose, įvairiuose renginiuose. Jo iniciatyva mūsų mieste bus surengtas Konstitucijos 20-mečio minėjimas.

– Tai bus tarsi pašnekesių vakaras, kuriame dalyvaus mokslininkų, istorikų. Jokios rinkiminės agitacijos ten nebus, – tvirtino Seimo narys.

Referendumo dėl atominės elektrinės rezultatus jis sakė vertinąs savotiškai:

– Manau, kad žmonės paprasčiausiai patikėjo kai kurių partijų, kai kurios iš jų net nepateko į Seimą, teiginiais. Kita vertus, laikas referendumui buvo tikrai netinkamas. Politikai, mokslininkai patys dar gerai visko neišsiaiškino, apie daugelį klausimų dabar tik diskutuojama. Manau, kai kurie kandidatai šį klausimą panaudojo savo tikslams – savo reitingams pakelti.

Apygardos rinkimų komisijoje darbai nesibaigia

Pasak apygardos rinkimų komisijos pirmininkės Albinos Senkuvienės, paskutiniai duomenys iš didžiausių rinkimų apylinkių  – Dariaus ir Girėno ir Moksleivių – komisiją pasiekė 8 val. ryto.  

– Suskaičiuoti balsus taip ilgai užtruko todėl, kad, visų pirma, buvo trys biuleteniai, antra, visi duomenys iškart buvo įvedami į sistemą, ji ne kartą „lūžo“, neatlaikiusi duomenų kiekio, – pasakojo A.Senkuvienė.

Apygardos komisijos darbas nesibaigia. Pagal naująją tvarką, komisijai teks perskaičiuoti kompiuterio atsitiktine tvarka parinktų sąrašų balsus. Iš viso teks perskaičiuoti 26 devyniolikos apylinkių sąrašus.

Paklausta, ar pateikė šie rinkimai kokių nors staigmenų, ilgametė komisijos pirmininkė sakė, kad ją džiugina kiek didesnis rinkėjų aktyvumas.

– Gana daug sugadintų biuletenių. Sugadinti buvo net 645 referendumo biuleteniai. Nemažai išneštų – vienmandatėje 980, daugiamandatėje – 816, – sakė ji.

Iš viso apygardoje balsavo 15 638 rinkėjai – 13752 apylinkėse ir 1886 paštu.

Negalutiniais duomenimis, daugiausia balsų – 4945 (29,76 proc. nuo dalyvavusių rinkėjų balsų) surinko D.Petrošius, gana toli palikęs S.Šedbarą (2714 balsų arba 14,54 proc.). Jie ir susigrums antrajame rinkimų ture. „Už borto“ liko V.Globys (2131 arba 12,82 proc.), Žilvinas Macijauskas (1282 arba 7,71 proc.), Linas Stankus (1155 arba 6,95 proc.), A.Norkienė (923 arba 5,90 proc.), E.Klumbys (893 arba 5,71 proc.), Linas Janušonis (788 arba 5,55 proc.), Saulius Oželis (444 arba 2,84 proc.), Edis Budginas (335 arba 2,02 proc.),  Juozas Jankevičius (275 arba 1,65 proc.), Edas Matulis (50 arba 0,30 proc.).

Jau deramasi dėl koalicijos

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pateiktais duomenimis, kuriuos jau atsiuntė trys ketvirtadaliai iš 2017 apylinkių, daugiausia balsų (išrinkti 73 Seimo narių) turi Darbo partija, antra – Lietuvos socialdemokratų partija, ketvirtojoje vietoje įsitvirtino „Tvarka ir teisingumas“. Šios politinės jėgos jau pradeda derybas dėl koalicijos. Treti – Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, penktojoje – „Drąsos kelias“. Seimo barjerą peržengti padedančius 5 procentus balsų surinko Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis ir Lietuvos lenkų rinkimų akcija.

Antrasis rinkimų turas vyks spalio 28 dieną.

Skaityti komentarus (16) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras