Kam atiteks gardus „Lidl‘o“ kąsnis?(20)

Birutė SLAVINSKIENĖ | birute@kurjeris.lt

2012-08-07 07:00
Renaldo Malycho nuotrauka

Apleistą namą Gedimino bei Dariaus ir Girėno gatvių sankryžoje galbūt kada nors pakeis didžiulis prekybos centras. Renaldo Malycho nuotrauka

Dėl Vokietijos prekybos tinklo milžino „Lidl“ įsikūrimo Tauragėje pakovoti ketina ne vienas patrauklaus žemės sklypo savininkas. Prieš keletą metų sustabdęs planus plėstis Lietuvoje, šiandien jis vis aktyviau ieško vietos plėtrai. Ar taps gardžiu kąsniu tauragiškiams Europoje mažiausiomis kainomis garsėjantis prekybos tinklas, turėtume sužinoti dar šiemet.

Sulaukė vizito

Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Algirdas Mosėjus patvirtino, kad „Lidl“ atstovai lankėsi Tauragėje ir buvo susitikę su meru Pranu Petrošiumi.

– Tai buvo tik pradinis susitikimas, jie tik išreiškė savo ketinimus statyti Tauragėje, – sakė A.Mosėjus.

Nors meras Pranas Petrošius atostogauja, jis sutiko pasikalbėti apie galimybes „Lidl‘ui“ kurtis mūsų mieste.

– Iš tiesų maždaug prieš pusantro mėnesio, ieškodami vietos prekybos centrui, į Tauragę buvo užsukę „Lidl“ atstovai. Jie domėjosi, kokia būtų Savivaldybės pozicija, jei jie nupirktų kelis privačius sklypus miesto centre, prie Autobusų stoties, ir suformuotų iš jų maždaug 80 arų sklypą, kuriame ir pastatytų prekybos centrą. Tada jiems sakiau, kad jei prekybos centras bus tipinis, kokius jie stato visoje Europoje – itin neišvaizdus ir darkantis miesto vaizdą, panašus į sandėlį, kažin ar jiems bus leista tokį statyti pačiame miesto centre. Jie tvirtino pateiksią gražų šiuolaikišką projektą. Siūliau jiems paieškoti kito sklypo, pasidomėti Savivaldybei priklausančiu sklypu J.Tumo-Vaižganto ir Bernotiškės gatvių sankryžoje, tačiau jis jų nesudomino. Kiek žinau, savo sklypus siūlė ir Antanas Stankus, tačiau „Lidl‘ui“ jis irgi netiko. Tiesa, jie būtų norėję pirkti dalį turgaus, tačiau savininkai nesutiko. Po kelių dienų jie pranešė, kad vienintelė vieta, kuri juos domina Tauragėje, – keli privatūs sklypai prie Autobusų stoties.

Meras atsakė, kad nežinodamas tarybos narių nuomonės nieko negalįs atsakyti, o tarybos nariams būtų gerai pateikti vizualizaciją, kaip pastatas atrodys. Savivaldybei buvo atsiųsta jau kitame mieste pastatyto „Lidl“ prekybos centro nuotrauka. Pasak mero, pastatas išties gražus.

Daugiau jokio kontakto su prekybos tinklo atstovais, pasak mero, nebuvo.

O kaip P.Petrošius vertina pačią idėją į Tauragę įsileisti dar vietą prekybos tinklą?

– Tik teigiamai, – atsakė jis. – Manau, kad kuo didesnė konkurencija, tuo geriau pirkėjams. 

Viešoje erdvėje sklandantys gandai, kad meras siūlęs prekybos tinklui savo nuosavą sklypą, pasak jo, yra laužti iš piršto.

– Nei aš turiu ką siūlyti, nei siūliau. Mano šeima turi sklypą Rydštato gatvėje, tačiau jokiam prekybos tinklui jis netinkamas.

Siūlo ir kiti

Ką tik iš Rusijos grįžęs verslininkas Jonas Dargevičius neneigė irgi turįs vilčių parduoti savo sklypą Vokietijos prekybos tinklui.

– Skambinau jiems prieš kelionę, siūliau, – pasakojo jis. – Jie sakė, kad juos domina visi sklypai, ir ne tik Tauragėje, o visoje Lietuvoje. Tad paprašė atsiųsti dokumentus.

J.Dargevičius sakė prieš kelionę nebespėjęs tuo užsiimti, kad dabar, kai grįžo, ketina tai padaryti – jau kitą savaitę išsiųsti reikalingus dokumentui „Lidl‘ui“.  

Kalba nekonkrečiai

Susisiekę su „Lidl“ atstove domėjomės, kokie reikalavimai keliami sklypui, ar tiesa, kad išsirinktas sklypas priešais Autobusų stotį, kokio dydžio parduotuvę planuojama statyti, ar Savivaldybė nesudaro kliūčių ir kada planuojama priimti pirmuosius pirkėjus.

„Lidl“ atstovės Dainos Balčiūnienės pasirašytame atsakyme rašoma, kad Tauragėje, kaip ir kituose Lietuvos miestuose, ketinama statyti maisto prekių parduotuvę su maždaug 1200 kv.m ploto prekybos sale. „Šiuo metu svarstome keletą vietų, kurios būtų patrauklios pirkėjams. Laukiame ir svarstome visus pasiūlymus žemės sklypams įsigyti, tačiau siekiame parduotuves statyti vietose, kurios būtų patogios gyventojams, t.y. sklypas turėtų būti gerai matomas, lengvai privažuojamas arba pasiekiamas pėsčiomis. Mums svarbu sudaryti visas sąlygas, kad mūsų pirkėjai galėtų greitai ir patogiai apsipirkti“, – rašoma atsakyme.

Kol visos procedūros nėra baigtos, atstovė teigia negalinti komentuoti klausimų apie konkrečius sklypus. Ji pasidžiaugė, kad vyksta atvira ir konstruktyvi diskusija su visų miestų, kuriuose ketinama statyti parduotuves, savivaldybėmis, ir išreiškė viltį, kad šios diskusijos baigsis teigiamai ir tauragiškiai turės galimybę įsigyti geriausios kokybės prekes už prieinamą kainą.
Pasak D.Balčiūnienės, manoma, jog logistikos centro ir parduotuvių projektavimas ir statyba užtruks dar bent keletą metų, kadangi „Lidl“ veikia kaip sistema – vienu metu bus atidaroma keletas parduotuvių ir logistikos centras.

Su savininkais deramasi

Gedimino gatvės 1-uoju numeriu pažymėto seniai apleisto namo lange kabo skelbimas, kad namas parduodamas. Tačiau paskambinus skelbime nurodytu numeriu vyriškas balsas atsakė, kad jis nebeparduodamas.

Gretimame name, tik jau Kovo 11-osios gatvėje, dabar įsikūrusios mobiliųjų telefonų remonto dirbtuvės ir parduotuvė. Jos savininkas Andrius Žalandauskas buvo nekalbus, tačiau patvirtino, kad „Lidl“ nori pirkti 5 ar 6 sklypus:

– Prieš kurį laiką „Lidl“ skambinėjo vos ne kasdien, siūlė pasirašyti sutartį, kuria mes įsipareigotume parduoti visi kartu. Tačiau jau antra savaitė nebeskambina...

„Lidl“ – Europos lyderių dešimtuke

„Lidl“ pradžia siekia praėjusio amžiaus 4-ąjį dešimtmetį. Šiandien „Lidl“ yra Vokietijos mažmeninės prekybos maisto produktais lyderių dešimtuke ir tarptautinė įmonių grupė, turinti aktyviai veikiantį savarankiškų įmonių tinklą visoje Europoje.

Pirmosios „Lidl“ parduotuvės atidarytos 1973 metais Liudvigshafene Vokietijoje. 9-ajame dešimtmetyje buvo vykdoma tinklo plėtra šalyje. Paskutinis praėjusio amžiaus dešimtmetis buvo sėkmingo „Lidl“ įsitvirtinimo už Vokietijos ribų pradžia. Šiuo metu įmonė, stipriai lenkdama kitus konkurentus, valdo didžiausią žemų kainų parduotuvių tinklą visoje Europoje.

Plėtrą į Baltijos šalis „Lidl“ pradėjo dar 2002-aisiais. Nuo 2004 m. buvo aktyviai supirkinėjami sklypai ir pastatai, tinkami parduotuvėms įrengti. Tačiau 2006 m. bendrovė priėmė strateginį sprendimą stabdyti veiklą Baltijos šalyse, Bulgarijoje ir Rumunijoje. Prekybos milžinė turėjo sklypą ir Tauragėje, Bernotiškės gatvėje, kurį vėliau pardavė „Norfai“.

Susidarius palankioms ekonominėms sąlygoms 2011 metais „Lidl“ plėtra Lietuvoje įgavo naują pagreitį. Šiuo metu investuojama į žemės sklypus, kurie tiktų parduotuvėms statyti visuose didesniuose šalies miestuose, bei dirbama su projektuotojais.

„Šiame veiklos etape mums svarbi sklandi ir subalansuota plėtra. Dirbame sistemingai. Parduotuvės ir logistikos centras bus atidaromi vienu metu. Teritorijų planavimas, projektavimas, statybos darbai reikalauja didelių investicijų ir užtruks kelerius metus, todėl tiksli tinklo atidarymo data šiuo metu neskelbiama“, – rašoma D.Balčiūnienės laiške redakcijai.

Redakcijos žiniomis, šio tinklo atstovai lankėsi ne pas vieną Tauragės verslininką. Juos domina ne tik laisvi sklypai, bet ir pastatai, kuriuos nugriovus būtų galima statyti prekybos centrą. Svarbu, kad vieta būtų patraukli pirkėjams. Tačiau kol nėra konkrečių pasiūlymų, verslininkai apie tai kalbėti nepanoro.

Šiuo metu Tauragėje veikia 11 didžiųjų tinklų parduotuvių.

Skaityti komentarus (20) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras