Po gamtos smūgių – mažas stebuklas(2) 

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2012-07-16 16:26
Renaldo Malycho nuotrauka

Škvalui sugriovus Dragūnų tvartą griuvėsiuose likęs šeimininkas su dukra išsigelbėjo patys, gyvulius gelbėjo žmonės. Renaldo Malycho nuotrauka

Žygaitiškiai, praėjusį antradienį klausydamiesi žinių apie gamtos stichijos siautėjimo padarinius šalyje – Varėnos rajone žuvusį žmogų, Šalčininkuose nulaužtus medžius, nuplėštus stogus, – turbūt nepagalvojo, kad tos pačios dienos vakarą miestelį ir netolimą Gaudaičių kaimą užklupęs škvalas smogs ir jiems – sugriaus didžiulį mūrinį tvartą, prilaužys medžių. Tik laimingo atsitiktinumo dėka pavyko išvengti aukų – škvalui su žeme sulyginus tvartą jame su dvylikamete dukrele buvęs ūkininkas Jonas Dragūnas liko nesužaloti. Beveik nenukentėjo ir tvarte buvusios penkios kiaulės – atsipirko mėlynėmis. Šeimininkas su dukrele patys išsigavo iš tvarto, gyvulius iš po griuvėsių jiems padėjo ištraukti į pagalbą atskubėję kaimynai. Kitą dieną jie triūsė kartu su Dragūnų šeima, valydami griuvėsius. Nedraustas tvartas suniokotas nepataisomai. Tuoj po įvykio „Tauragės kurjerio“ užfiksuotose nuotraukose matyti šiurpūs gamtos stichijos padariniai.

Škvalas smogė ūkininkui

Nors antradieniui šalies sinoptikai pranašavo įvairius nemalonumus, Tauragės rajone turbūt niekam neatrodė, kad jie užklups ir mūsų kraštą, nebaugino pakilęs vėjas, pasipylęs lietus. Nesibaimino ir Gaudaičių kaimo vienkiemyje gyvenanti Dragūnų šeima. Šeimos galva su dvylikamete dukrele Lineda nuėjo į tvartą šerti kiaulių, šeimininkė su vyriausiąja penkiolikmete ir mažiausiąja septynmete dukromis buvo troboje. Pakilus vėjui mažoji dukra nuėjo uždaryti lango, bet dėl stipraus vėjo neįstengė to padaryti, jai į pagalbą atskubėjo mama. Vos uždariusi langą moteris pamatė, kaip akimirksniu sugriuvo didžiulis tvartas. Vėliau Ona pasakojo, kad neįtikėtinas šiurpus įvykis ją tiesiog suparalyžiavo – ji žinojo, kad tvarte liko vyras ir dukrelė Lineda. Atitokusi puolė skambinti pagalbos telefonu 112 ir kaimynams. Tačiau netrukus sulaukė neįtikėtino stebuklo – pamatė iš griuvėsių išlendančius gyvus ir sveikus vyrą su dukrele.

Tai buvo šio nelemto įvykio kulminacija, atskaitos taškas, visa kita – tvarto griūtis, padaryti nuostoliai, patirtas išgąstis, artimiausiems žmonėms išvengus baisios nelaimės, atsidūrė antroje vietoje.

Po tvarto griūties tuoj subėgo Dragūnų kaimynai, padėjo gelbėti griuvenų prispaustas, apdaužytas kiaules. Laimė, kad tai atsitiko vasarą, kai galvijai lauke, kitaip nuostoliai būtų dar didesni, sunkiau būtų ūkininkams atkurti ūkį, nes jie laiko apie 50 galvijų. Dabar irgi padaryta nemažai nuostolių – sugriautas mūrinis, prieš keliolika metų statytas apie 60 metrų ilgio tvartas, apgadintas Jono brolio Petro automobilis.

Laimė... nelaimėje

Rytojaus dieną apsilankiusi Dragūnų sodyboje pamačiau sugriuvusį didžiulį tvartą – mūro likučiai stovėjo tik pastato kampuose, visas stogas buvo suplotas. Griuvėsiuose triūsė nemažas būrys įvairaus amžiaus žmonių – ardė stogą, rūšiavo statybines medžiagas, kurias dar bus galima panaudoti, o kurias reikės vežti į sąvartyną. Kartu su visais dirbo Ona ir Jonas Dragūnai, trys jų dukros, po griuvusiu tvartu patekusi Lineda.

Jonas pasakojo, kad antradienį, apie 18 valandą, jiems su Lineda būnant tvarte kilo smarkus vėjas, ėmė lyti. Nuėjęs uždaryti tvarte esančios virtuvėlės vidinių durų, pamatė neįtikėtiną dalyką, kaip pro šiferio stogą į vidų gausiai srūva vanduo. Vos tik užvėrus duris driokstelėjo griūdamas didžiulis pastatas.

– Smūgis mane parmušė ant žemės, bet nesužeidė. Atsikėlęs puoliau ieškoti Linedos. Radau gyvą ir sveiką, tik viena ranka šiek tiek nubrėžta. Laimė, kad ji nespėjo išbėgti į lauką... – sakinio nebaigė santūrus vyriškis.

Lineda pasakojo griūties labai išsigandusi, puolusi ieškoti tėčio. Jį radusi iš išgąsčio ir džiaugsmo pravirko. Jiedu patys išsiropštė iš po griuvėsių. Liepos 10-oji jiems su tėčiu bus tarsi antrasis gimtadienis.

Nelaimėje pažinsi draugus

Būryje žmonių, ardančių sugriautą tvartą, iš veidų neatskirtum, kurie iš jų šeimininkai, o kurie talkininkai – visi linksmi, greiti. Pamatęs guvią, besišypsančią moterį, tempiančią lentas, nepagalvotum, kad tai ir yra gražiai tvarkomos sodybos šeimininkė, nes neretai ir dėl menkesnių bėdų žmonės puola į juodžiausią neviltį. Turbūt net praėjus daugiau negu pusei paros po nelaimės Ona negalėjo suvaldyti džiaugsmo, kad liko sveiki ir saugūs brangiausi jai žmonės, o turtas juk užgyvenamas. Moteris džiaugėsi suteikta pagalba:

– Kai turime gerus kaimynus, ir nelaimė ne tokia baisi, – sakė ji. 

O šeimininkas samprotavo, kad reikės statyti naują tvartą, sugriautojo atstatyti nėra prasmės. Teks imti paskolą, nes tvartas buvo nedraustas, kaip tik prieš nelaimę J.Dragūnas tarėsi su draudėjais, bet sutarties sudaryti nespėjo. Sakė, kad tvartą statys kitoje vietoje, didesnį, nes į senąjį galvijai vos tilpo.

Nuo stichijos nukentėjusius ūkininkus aplankęs Žygaičių seniūnas Vytautas Juška paragino rašyti prašymą Savivaldybės administracijai dėl medienos įsigijimo lengvatinėmis sąlygomis.

Tiki stebuklais 

Žygaičių miestelyje antradienį vėtra nulaužė nemažai medžių, o vienas didžiulis klevas lyg tyčia griuvo įstrižai, tik šiek tiek užkliudydamas stogo galą, sena troba liko sveika. Jos savininkė Ona Bastakienė tiki stebuklais.

– Antradienis man buvo pirma atostogų diena. Tą vakarą pas mane buvo atėjusios žygaitiškės draugės, su jomis dalinausi kartu su bendradarbiais iš „Švyčio“ patirtais kelionės į Suomiją įspūdžiais. Joms išėjus tvarkiausi virtuvėje, moksleivė duktė su drauge buvo kambaryje, ruošėsi eiti į gimtadienį, kai išgirdome trenksmą griūvant prie gatvės augusiam klevui. Jis griuvo tiesiai ant vartų. Baisu pagalvoti, kas būtų nutikę, jei tuo metu ten kas nors būtų ėjęs. Tikras stebuklas, kad didžiulis sunkus medis griuvo beveik nekliudydamas namo, padarydamas tik menkų nuostolių, – trečiadienį kalbėjo O.Bastakienė.

Ji džiaugėsi, kad seniūnija atsiuntė būrelį darbininkų nuvirtusiam medžiui sudoroti, kad pagaliau bus nupjautas ir kitas pavojingai pasviręs senas klevas.

Sunku gauti leidimą pjauti net pavojingus medžius

– Dar mano vyras rašė prašymą seniūnijai tuos pavojingus medžius nupjauti. Praėjo treji metai nuo jo mirties, o medžiai stovėjo tol, kol vėtra įsisuko. Negi reikia laukti nelaimės, kad būtų galima medžius pjauti? – klausė Ona.

Apie tai pakalbintas Žygaičių seniūnas V.Juška, pasiguodė, kad medžiams pjauti sunku gauti Savivaldybės komisijos leidimą. Pasak jo, teisės aktai labiau saugo medžius, o ne žmones.

– Senus arti namų esančius medžius reikėtų pjauti, išskyrus ąžuolus, kurie yra tvirti ir ilgaamžiai, bet sunku gauti leidimus, o gyventojai pyksta, kaltina seniūniją nerangumu, – aiškino seniūnas.

Padėti ketina Savivaldybės administracija

Rajono savivaldybės administracijos direktorius Algirdas Mosėjus sakė, kad apie gamtos stichijos padarinius žinios atėjo tik iš Žygaičių seniūnijos, kur buvo reikalinga pagalba, kitur vėjai aplaužė medžius, bet žmonės susitvarkys patys.

– Pavojingiems medžiams pjauti į Žygaičius nusiuntėme bokštelį, aplankysime ūkininkus Dragūnus, aiškinsimės, kokia jiems reikalinga pagalba, kuo gali padėti Savivaldybės administracija, – teigė A.Mosėjus.

Skaityti komentarus (2) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras