Įsisiautėjusį naujakurį tramdys teismu(11)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2012-07-23 14:43
Žydrūnės Jankauskienės nuotrauka

Gražiai tvarkoma ir prižiūrima šio daugiabučio teritorija piktina gyventojus - esą jiems grožybės trukdo prieiti prie elektros skydinės. Autorės nuotrauka

Tauragės rajono apylinkės teismą pasiekusi civilinė byla dėl savavališkos statybos Gaurėje tik iš pirmo žvilgsnio atrodo paprasta. Viktorą Rimkų dėl savavališkų statinių apkaltinę kaimynai, gyvenantys tame pačiame daugiabutyje, tokiu būdu bando sutramdyti, gauriškių žodžiais, įsisiautėjusį naujakurį. Atrodo, kad už skundo slypi ne tik noras nubausti savivaliautoją, bet ir baimė.

 

Sutikimo neduos

 

Vieno iš keturių butų savininkai yra Bronė Dabulskienė ir jos dukros šeima. Būtent šie žmonės ir nesutinka su kaimyno sumanymu daugiabučio kieme tvarkytis kaip jam patinka. B.Dabulskienė sako, kad su tokiu kaimynu kaip V.Rimkus geruoju sutarti neįmanoma.

– Jeigu jis elgtųsi kaip žmogus, iki to nebūtume priėję. O ir ant jo statinių projektų, kai jau Statybos inspekcija buvo aktą surašiusi, sutikome pasirašyti. Bet žmogus, akivaizdu, bijo pats savęs – todėl ir nesusitarėme, – svečiuojantis mums Gaurėje kalbėjo V.Rimkaus bendraamžė B.Dabulskienė.

Jai antrina ir jos žentas, padėjęs V.Rimkui pasistatyti dabar reikalaujamą nugriauti garažą.

– Niekada neturėjau tėvų, todėl į vyresnius žmones visąlaik žiūriu su pagarba, ne išimtis ir prieš tris metus atsikraustęs V.Rimkus. Tačiau, kad ir kaip bebūtų apmaudu, iš jo atsakomojo bendravimo nesulaukiu: šis vyras labai dažnai užgaulioja, įžeidinėja mano žmoną, užsipuola net mūsų mažametį sūnų. Tad baiminuosi vaiką į kiemą išleisti. Tuo tarpu kaimynas jaučiasi visagalis ir dargi grasina, kad mus visus į vietą pastatys. Sulaukiau net jo sūnaus grasinimų, kad atvažiuos, susitvarkys ir t.t. Taip ir gimė skundas dėl jo statybų. O kai jis atėjo ašarodamas prašyti parašo, buvome beveik sutikę – tik pareikalavome, kad jis paliktų mūsų šeimą ramybėje, nebeįžeidinėtų. Su tokia sąlyga jis nesutiko. Mat mes norėjome šią sutartį įregistruoti notariškai. Išgirdęs sąlygą V.Rimkus tada pasakė, kad mes norime jį į kalėjimą pasodinti. Gal tikrai jis jaučiasi neatsakingas už savo veiksmus, – svarstė Gintas Jokubauskas.

 

Įskundė kaimynai

 

Civilinė byla dėl įpareigojimo pašalinti savavališkos statybos padarinius atsidūrė ant teisėjo Egidijaus Mockaičio darbo stalo. Antradienį šios bylos proceso dalyviai rinkosi į parengiamąjį posėdį.

V.Rimkus bylos gimimą paaiškino kitaip.

– Iš pradžių su kaimynais sutarėme puikiai. Net ir tą patį garažą, kurį dabar esu raginamas nugriauti, ne kas kitas, o Jokubauskai padėjo statyti. Tik vėliau, nežinau dėl ko, kaimynai pradėjo man visko pavydėti. Ir greičiausiai iš pavydo sumanė įskųsti seniūnijai dėl nelegaliai ant valdiškos žemės pastatytų statinių: verandos ir garažo. O kadangi seniūnija neturi tokio specialisto, kaimynų skundas buvo persiųstas Valstybinei statybos inspekcijai, – pasakojo V.Rimkus.

 

Reikalauja nugriauti

 

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, įvertinusi valstybinėje žemėje stovinčius statinius, nusprendė įpareigoti pažeidėją statinius nugriauti. Statybos valstybinės priežiūros poskyrio vedėjas Gintautas Sabeckas teigė, kad statytojas statiniams turėjo parengti supaprastintą projektą. Tačiau per tuos 8 mėnesius, kol byla atkeliavo iki teismo, atsakovas V.Rimkus spėjo valstybinę žemę išsipirkti ir kaip privačią įregistruoti Registrų centre. Tad šiuo metu atsakovui jau reikia kitko – gauti bendraturčių sutikimą statyboms įregistruoti.

– Jeigu bendraturčiai, tai yra, kitų daugiabučio butų savininkai, nesutinka, kad tokie statiniai būtų jų kieme, bylos esmė nesikeičia – statinius reikės nugriauti, – teismui paaiškino G.Sabeckas.

 

Kaip pavyko privatizuoti žemę

 

B.Dabulskienės dukros šeimai ramybės neduoda dar vienas klausimas – kaip statybų niekaip neįstengiantis įsiteisinti V.Rimkus sugebėjo apeiti įstatymą ir vienas iš visų namo gyventojų įsiteisino žemės nuosavybę.

– Juk žemė yra solidesnis turtas nei mediniai pastatai. Kaip gali būti, kad žemę V.Rimkus galėjo įsigyti kaimynams nė nežinant? Juk mes to paties, tik kur kas anksčiau, irgi norėjome, bet seniūnijoje mums buvo atsakyta, kad žemės sklypo dalimis pirkti negalima – reikia visų namo gyventojų bendro noro. Tačiau viena iš bendrasavininkių jau daug metų čia nė negyvena, išvažiavo į užsienį. Tad likome laukti, kol situacija mūsų name pagerės ir galėsime susitvarkyti žemės dokumentus. Taip išeina, kad V.Rimkus mums tiesą sakė – jis tikrai mus visus „pastatys į vietą“, – piktinosi B.Dabulskienės žentas.

 

Niekam netrukdo

 

Šią savaitę teisėjas E.Mockaitis, įvertinęs byloje pateiktą medžiagą, pastebėjo, kad visi daugiabučio gyventojai naudojasi atskirais įėjimais, o V.Rimkaus priestatas yra tvarkingai įrengtas. Tvarkingai suręstas ir kitas priestatas – garažas. Todėl teisėjas statybos inspektorių klausė, ar atsakovas pažeidžia kitų gyventojų teises. G.Sabeckas atsakė, kad iš žmogiškosios pusės atsakovo suręsti statiniai neblogina situacijos, yra estetiškos išvaizdos ir netrukdo kitiems gyventojams (nieko neužstoja, netrukdo pravažiuoti), bet vadovaujantis Statybos įstatymu atsakovas normas pažeidžia. 

 

Statybas galima įteisinti?

 

Gaurėje kalbantis su V.Rimkaus kaimynais, šie retoriškai teiraujasi: negi įmanoma, kad kaimynas ne tik nenusigriaus kiemo viduryje susiręsto statinio, bet dar ir prisiteis iš jų teismo išlaidas? Mat V.Rimkus bylos nagrinėjimo pradžiai ketina pateikti teismui prašymą leisti įsiteisinti statinius be bendraturčių sutikimo. Statybos inspektoriai, dalyvavę parengiamajame teismo posėdyje, darė prielaidą, kad tokia galimybė išlieka. Tačiau teisėjas E.Mockaitis nusprendė, kad būtų naudinga į teismą kaip liudytoją iškviesti ir kaimyno statyboms prieštaraujančią B.Dabulskienę. Pastaroji, sužinojusi teismo ketinimus, sakė perrašysianti buto nuosavybę dukrai – kad tik reikėtų kuo mažiau turėti reikalų su įstatymo sergėtojais.

Skaityti komentarus (11) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras