Dėl 6 litrų degalų – teismų ir staigmenų maratonas(11)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2012-07-27 07:18
Renaldo Malycho nuotrauka

Tauragiškių šeimą nemalonumai ištiko kertant Rusijos–Lietuvos valstybių sieną: sūnus gabeno vos 6 litrais daugiau nei leidžiama degalų. Renaldo Malycho nuotrauka

Ginčas muitinėje dėl 6 litrų degalų tauragiškį Vaidą Karpą įsuko į teismų karuselę. Kol  vyriškis su ekspertais aiškinosi automobilio „Audi 100“ kuro bako talpos subtilybes ir skundė muitininkų veiksmus teismams, automobilis sėkmingai keliavo iš svetimų rankų į rankas. Vyriškis vieną dieną net žagtelėjo iš nuostabos, kuomet jo sūnus prasilenkė su savo paties automobiliu. Paaiškėjo, kad muitininkai automobilį jau senokai pardavę.

V.Karpas neslepia, jis dažnai vyksta į Rusiją pigesnio kuro. Muitinei įsigijus modernią kuro matavimo aparatūrą, tauragiškį užklupo nemalonumai – vyras metų pradžioje su pareigūnais susikirto dėl 6 litrų benzino. Ginčo pasekmė – teismai tebevyksta, o automobiliu, kuris faktiškai turėtų stovėti pas muitininkus, važinėja kiti asmenys.

 

Deklaravo ir buvo nubaustas

 

V.Karpas į užsienį važiuoja ne vienas, kartu su juo Rusijoje lankosi ir sūnus Ernaldas. Būtent šis vaikinas ir pakliuvo į muitininkų nemalonę. Administracinio teisės pažeidimo protokolas jam buvo surašytas už tai, kad jis savo automobiliu „Audi 100“ gabeno 96 litrus degalų, nors deklaracijoje nurodė vežąs tik 90.

Kuomet muitininkai nustato didesnį nei leistinas kiekį degalų, visas automobilio bake esantis degalų kiekis yra apmokestinamas. Kitaip sakant, Ernaldas tąkart ne tik buvo nubaustas už pažeidimą, bet ir privalėjo sumokėti 279 litų akcizo mokestį. Tai daryti tauragiškis atsisakė motyvuodamas tuo, kad kurą gabeno originaliame gamykliniame plastikiniame mašinos kuro bake.

 

Automobilį sulaikė

 

Sausio 5 dieną protokolą surašęs Klaipėdos muitinės vyriausiasis inspektorius Vidas Jasevičius E.Karpą informavo, kad jo pažeidimo byla bus nagrinėjama Klaipėdoje, o automobilį su degalais teks palikti Panemunėje. „Vairuotojas kuro talpykloje, siekiant išvengti mokesčių, bei nedeklaravus gabeno 6 l kuro daugiau nei deklaravo. Vairuotojui deklaravus ne visą gabenamą kuro kiekį bei gabenant kurą didesnėje, nestandartinėje kuro talpykloje lengvata gabenamam kurui netaikoma. Vairuotojas už gabenamą kurą sumokėti mokesčius – 279 Lt – atsisakė“, – rašoma protokole. Daiktų ir dokumentų paėmimo protokole minima, kad už nurodytą pažeidimą yra paimami tiesiogiai su pažeidimu susiję daiktai: automobilis, jo valstybiniai numeriai, transporto priemonės techninis pasas ir gabenti naftos produktai.

 

Pripažino kaltu

 

Klaipėdos teritorinės muitinės viršininko pavaduotojas Kęstutis Lebeckis, išnagrinėjęs E.Karpo bylą, sausio 19 d. konstatavo – tauragiškis yra kaltas ir jam turi būti skirtas sankcijoje numatytos baudos vidurkis. Tai yra pažeidimo nepripažįstantis E.Karpas be to, kad turi sumokėti muito už kurą mokesčius, buvo papildomai nubaustas dar 200 Lt bauda už pažeidimą. Bylos nutarime rašoma, kad sumokėjus mokesčius ir baudą, tiek automobilis, tiek juo gabentas kuras E.Karpui būsią sugrąžinti.

 

Užsispyrė eiti iki galo

 

Pažeidėjo tėvas Vaidas, kuris ir yra tikrasis automobilio savininkas, pasipiktino įstatymų sergėtojų veiksmais.

– Juk tos mašinos kuro bakas yra tikrai originalus. Iš kur muitininkai sugalvojo, kad jis turi būti tik 80 litrų talpos, nesuprantu. Kadangi žinau, jog sūnus įstatymo negalėjo pažeisti ir mes jaučiamės teisūs, savo teisybę įrodysiu bet kokiomis priemonėmis. Iš pat pradžių muitininkų prašiau, kad matavimas būtų atliktas iš naujo. Tačiau jie mano prašymo nenorėjo nė girdėti. Tiesa, man jau pavyko įrodyti, kad kuro bake vis tik gali būti 10 procentų rezervas. Bet tai sūnaus nuo atsakomybės neapsaugojo – muitinė nubaudė jį 200 Lt bauda, – kalbėjo V.Karpas.

Kilus ginčui sausio mėnesį tauragiškis pasakė, kad mašiną paliks muitininkų priežiūroje iki tol, kol bus atlikta kuro bako ekspertizė. Užsispyręs tauragiškis teigė apmokėsiąs visas automobilio transportavimo išlaidas, kad tik tokia ekspertizė būtų atlikta. Mat V.Karpas išsiaiškino, kad kuro bako originalumo ekspertizę galima atlikti tik didžiuosiuose šalies miestuose.  

 – Specialiai iš aikštelės mašinos neėmiau – tegul laiko uždarytą. O tai, jeigu sutiksiu pasiimti, dar apkaltins, kad kažką pakeičiau, – tuomet kalbėjo automobilio „Audi 100“ savininkas.

 

Automobilis perleistas kitiems

 

Kol vyko teisminiai ginčai, dėl savo turto – sulaikyto automobilio – tauragiškis jautėsi ramus. Tačiau tikras šokas tauragiškių šeimą ištiko pavasarį – Ernaldas važiuodamas kelyje prasilenkė su savo konfiskuota mašina.

– Negalėjau tuo patikėti – nuvažiavau į sulaikytų automobilių aikštelę – mano mašinos tikrai nebuvo. Klausiau prižiūrėtojų, kur dingo „Audi 100“, jie atsakė atidavę šeimininkams. Bet mes tos mašinos neėmėme. Todėl pradėjome aiškintis, kur ir kada iškeliavo mūsų automobilis, – prisimena V.Karpas.

Tauragiškiams pavyko surasti savo mašiną – susistabdė ją beriedančią keliu.

– Kai mašiną sustabdėme, prie vairo sėdėjęs jaunuolis mums paaiškino, kad automobilį nusipirko iš 72 metų moteriškės. Pastaroji, kiek pavyko sužinoti, mūsų mašiną nusipirko iš kažkokio Šikšniaus, o tas iš įmonės. Apstulbome. Man apskritai nesuvokiama, kaip tebevykstant teismams galima kaip įkaltį sulaikytą turtą parduoti. O čia išeitų, kad mums belaukiant mašinos kuro bako ekspertizės, kol muitinė duos „žalią šviesą“ jai atlikti, mūsų automobilis jau kuris laikas buvo sėkmingai perpardavinėjamas, – piktinasi automobilį praradęs tauragiškis.

V.Karpas prisimena, kad vis dar negalėdamas patikėti tuo, kas vyksta, prašė naujųjų automobilio šeimininkų parodyti mašinos variklio, kėbulo numerius. Viskas sutapo – mašina tikrai ta pati.

 

Nutarimą apskundė

 

E.Karpas klaipėdiečių muitininkų nutarimą Tauragės rajono apylinkės teismui apskundė. Birželio 8 dieną bylą nagrinėjęs teisėjas Egidijus Mockaitis priėmė sprendimą, kad tauragiškis E.Karpas – teisus: muitinė suklydo ir vaikinui baudos mokėti nereikia.

Muitinė savo ruožtu taip pat pasinaudojo apskundimo teise – Tauragės teismo sprendimas buvo

apskųstas aukštesnės instancijos teismui. Tad koks bus kitas teismo sprendimas, kol kas neaišku.

Vakar su Klaipėdos teritorinės muitinės atstove ryšiams su visuomene Rasa Rentauskiene susisiekti nepavyko. Paskambinus muitinės departamento atstovei spaudai Gintarei Vitkauskaitei, išsiaiškinome, kad R.Rentauskienė neatostogauja ir su „Tauragės kurjeriu“ susisieks pati. Tačiau nei prieš pietus, nei po pietų R.Rentauskienė į telefono skambučius neatsiliepė ir į raštu pateiktus klausimus atsakymų neatsiuntė.

Skaityti komentarus (11) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras