Apsaugos darbuotojui įgriso rūkaliai(5)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2012-07-12 13:54
Renaldo Malycho nuotrauka

Kad į „Aušros“ pagrindinę mokyklą nepatektų joks prašalaitis, įvestas apsaugininko etatas. Renaldo Malycho nuotrauka

Masinis moksleivių rūkymas galvos skausmu yra tapęs ne vienam pedagogui. Kaip su tuo kovoti, efektyvių priemonių rasti sunku, bet galima. Praėjusią savaitę teismą pasiekė netradicinė byla. Istorija prasidėjo dar mokslo metais, kai Tauragės „Aušros“ pagrindinės mokyklos apsaugos darbuotojas, nustvėręs prisirūkiusius paauglius, nutempė juos pas direktorę. Iškviesti policijos pareigūnai netruko surasti ir rūkalus vaikams pardavinėjusią moterį. Teigiama, kad policijai 28-erių tauragiškės Jurgitos Š. butas senokai žinomas kaip „taškas“. Dėl šio įvykio pradėtas ikiteisminis tyrimas, o tašką rūkalų pardavėjos byloje padėjo teisėja Gražina Gudžiūnienė.

 

Bauda – minimali

 

Teisėja sako, kad policija, surašiusi administracinio teisės pažeidimo protokolą, jokių cigarečių iš pažeidėjos nepaėmė – siekė nubausti tik už tai, kad ji pardavė nepilnamečiams rūkalus. Be to, pažeidėja nesispyriojo ir geranoriškai prisipažino pažeidusi įstatymą. Tad, atsižvelgęs į visas aplinkybes, teismas moterį nubaudė vos 100 Lt bauda.

Tuo tarpu tabakų gaminių pardavimas prekybos ir viešojo maitinimo įmonėse nesilaikant įstatymuose nustatytų apribojimų iškart užtraukia baudą nuo 500 iki 1500 litų su tabako gaminių konfiskavimu, o tabako gaminių nupirkimas ar kitoks perdavimas nepilnamečiui užtraukia baudą nuo 250 iki 500 litų.

 

Žinomas „taškas“

 

Tauragės policijos komisariato atstovė spaudai Simona Šniaukštaitė sako, kad nubaustosios butas pareigūnams yra žinomas kaip nelegalus akcizais apmokestinamų prekių prekybos „taškas“.

– Nelegali prekyba rūkalais čia buvo pastebėta jau ne kartą. Šįkart pagalbos į policiją kreipėsi mokykla. Sureaguota nedelsiant, ir įtarimai pasitvirtino – cigaretes su rusiškomis banderolėmis vaikams pardavė ta pati policijai jau žinoma moteris, – sako policijos atstovė.

 

Rūkalus užuodė apsauginis

 

„Aušros“ pagrindinės mokyklos direktorės pavaduotoja Rita Poškienė sako, kad šiai istorijai pradžią davė mokyklos apsaugos darbuotojas.

– Tai jis nustatė, kad iš lauko į mokyklą grįžtantys mokiniai gali būti rūkę. Tąkart pro duris į mokyklą skubėjo du vaikai. Nežinia, ar jie abu, ar tik vienas rūkė, bet apsaugos darbuotojas užuodė  nuo mokinių sklindantį tvaiką, ir nuvedė juos pas direktorę, – pasakoja R.Poškienė.

 

„Aušra“ didžiuojasi apsauga

 

– Esame viena tų mokyklų, kuri išsaugojo tokį etatą. Pastarasis atvejis įrodo, kad toks žmogus mokyklai yra reikalingas. Kai mokyklose budi mokytojai, pamokų metu mokykla lieka be apsaugos. O pas mus apsaugos darbuotojas atidžiai tvarką stebi ne tik pertraukų, bet ir pamokų metu. Nuskambėjus skambučiui, kviečiančiam į pamoką, šis žmogus apeina mokyklos teritoriją, užsuka į  berniukų tualetus, suranda į pamokas neskubančius vaikus, juos paragina. O ką jau bekalbėti apie tai, kad nei pertraukų, nei pamokų metu į mūsų mokyklą neįstengia prasprukti joks prašalaitis. Nežinau, kiek metų šis vyras dirba „Aušroje“, bet mūsų mokyklos mokinius apsaugos darbuotojas atsimena iš veidų ir kaipmat atpažįsta svetimus. Šiuo darbuotoju, jo teikiamomis paslaugomis ir jų kokybe esame ne tik patenkinti, bet galime prieš kitus tik pasigirti, – sako R.Poškienė.

 

Apsaugos darbuotojų nėra

 

Kadangi vasara – atostogų metas, į Švietimo skyriaus vedėjui Egidijui Šteimantui adresuotus klausimus sutiko atsakyti šio skyriaus vyr.specialistė Vitalija Okienė.

– Tikslios informacijos apie mokyklas saugančius asmenis, budėtojus mūsų skyrius neturi. Kadangi nepavyksta susisiekti su mokyklos direktore (ji irgi atostogauja – aut.past.), negaliu pasakyti, kaip tiksliai yra įvardintas šis etatas „Aušros“ pagrindinėje mokykloje. Manau, kad jis yra tiesiog budėtojas, kokius turi ir kitos mokyklos. Bėda ta, kad kiekviena mokykla pati sprendžia, kaip tvarkytis. Todėl kai kur yra naktiniai sargai, kai kur mokyklą saugo saugos tarnybos, o dienomis tvarką prižiūri patys mokytojai. Tačiau kurioje mokykloje kokia tvarka įvesta, šiandien pasakyti sunku – tokios apibendrintos informacijos mūsų skyrius neturi, – sako V.Okienė.

Pašnekovės nuomone, idėja aptverti mokyklų teritorijas tvoromis yra verta dėmesio. Saugumas, V.Okienės manymu, niekam nepakenktų. Be to, anot specialistės, mokyklų teritorijas būtų naudinga aptverti vien tik nuo šunų vedžiotojų.

 

Apsaugą „Aušra“ įsigijo pirmoji

 

Apsaugos specialisto atsiradimą „Aušros“ (tuomet dar šeštojoje vidurinėje) pagrindinėje mokykloje puikiai mena idėjos iniciatorius, ilgametis rajono Švietimo skyriaus vedėjas ir mokyklos direktorius Edvardas Kochas.

– Mokykla tuomet galėjo turėti tris sargus. Aš nutariau, kad vieną šių etatų būtų galima perdaryti į apsaugininko. Manau, kad mano idėja pasitvirtino. Mat tuo metu greta mūsų mokyklos būriavosi netinkamo kontingento jaunimas: mokiniai iš Profesinio rengimo centro, jaunimo mokyklos ateidavo pas mus pasišildyti, šiaip laiko praleisti... O mokykloje budinčios moterėlės su jau subrendusiais vyrais neįstengdavo fiziškai susidoroti. Tad atsiradus apsaugininkui – stipriam, jaunam vyrui, situacija labai greitai pasikeitė į gerąją pusę. Tuomet mūsų mokykla rajone tikrai buvo vienintelė, turėjusi apsaugininką, – prisimena E.Kochas.

Į klausimą, ar patartų ir kitoms mokykloms tokius etatus turėti, pašnekovas atsakė, kad viskas priklauso nuo vietos, aplinkos, kurioje stovi mokykla: jeigu vietovė rami, galbūt tokio etato ir nereikia. Idėjai aptverti mokyklas tvoromis buvęs ilgametis mokyklos direktorius, vadovavęs kolektyvui nuo mokyklos pastatymo (1990 m.), irgi pritartų – žinoma, jeigu atsirastų tam reikalingų lėšų.

– Manau, kad aptvertos teritorijos būtų ne tik saugesnės, bet ir švaresnės. Juk dabar prie mokyklų jaunimas mėgsta rinktis vakarais, nevengia ne tik pasivaikščioti, bet ir keturračiais pasivažinėti. Po tokio vakarinio „poilsio“ dažnos mokyklos stadionas, kiti žalieji plotai lieka suniokoti, o tvoros nuo to tikrai apsaugotų, – mano E.Kochas.

Skaityti komentarus (5) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras