Savivaldybės bendrovėje „Dunokai" – daug paslapčių(26)

Arūnas STRIKAITIS | arunas@kurjeris.lt

2012-11-26 15:31
Renaldo Malycho nuotrauka

 „Dunokus“ nuo „priešų“ saugo eismą draudžiantys ženklai. Renaldo Malycho nuotrauka

Kad Tauragės rajono savivaldybei priklausančioje bendrovėje „Dunokai“ vyksta ne itin gražūs dalykai, redakciją informavo viena laikraščio skaitytoja. Redakciją pasiekusios informacijos, kad šios bendrovės vadovybė ir administracija lepinasi solidžiais priedais, niekas nesugebėjo nei patvirtinti, nei paneigti. Vos tik pradėta kamantinėti valdininkija arba teisinosi nežinanti, arba staiga prarasdavo atmintį. Motyvuodami, kad yra uždaroji akcinė bendrovė, bet kokią informaciją, susijusią su piniginiais priedais, atskleisti atsisakė.

Į „Tauragės kurjerio“ redakciją paskambinusi moteris pokalbį pradėjo nuo to, kad įmonę UAB „Dunokai“ reikia pervadinti į UAB „Giminės“.

– Bendrovės direktorius – geras žmogus, bet jis jau penkti metai dirba laikinumo režimu, mat į jo vietą numatytas aukšto Tauragės rajono valdžios atstovo sūnus. Apskritai šioje įmonėje nemažai šeimyninių ir giminystės sąsajų. Administracija lyg viena šeima dosniai dalijasi įmonės pinigus, pasiskirdama sau solidžius priedus už „gerą darbą“. Pernai metų pabaigoje išmokėti trylikti atlyginimai, o šiemet balandį vadovybė save pasilepino išsimokėdama trijų atlyginimų dydžio priedus. Kontrolės nėra, nes bendrovės valdyboje sėdi „savi“ žmonės. Bandymai kreiptis į Savivaldybės kontrolierius rezultato nedavė. Jie užsiminė, kad buvęs ilgametis „Dunokų“ direktorius, o dabar Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Algirdas Mosėjus uždraudė bet kokius tikrinimus. Keletą kartų įmonę tikrino auditoriai, bet jų tikrinimas – tik akių dūmimas. Įdomu, ką įmonėje veikia trys buhalteriai, dispečerė? Sandėlininkui, savam žmogui, dar priskirtas ir meistro etatas. Pavaduotojas Stanislovas Štangvaltas užsiima savu verslu, supirkinėja žemės sklypus ir miškus, užsiima statybomis, neretai jose dirba ir įmonės darbuotojai. Antai už didžiojo turgaus jis pasistatė du namus, vieną jų pardavė, kitame pats įsikūrė. O apie valdiškų automobilių naudojimą savo asmeninėms reikmėms net kalbėti neverta. Gaila, kad taip švaistomi Savivaldybės įmonės pinigai, – kalbėjo įsiskaudinusi moteris.

Kiek tiesos galėtų būti skambinusios moters žodžiuose? Pasiteiravome UAB „Dunokai“ vadovų ir bendrovės darbą tikrinančių asmenų.

Savivaldybės įmonės finansiniai rezultatai – paslaptis

Bendrovės direktorius Alvydas Lapinis teigė, kad kiek pelno uždirba įmonė, pasakyti negalintis. Supraskit – paslaptis.

– Mūsų įmonė turi 90 akcininkų, Tauragės rajono savivaldybė valdo 56 procentus įmonės akcijų. 2011 metais bendrovė dirbo pelningai. Mūsų bendrovė yra pelno siekianti organizacija, todėl be akcininkų sutikimo negalime skelbti finansinių rezultatų. Pelną paskirsto akcininkai, dirbome pelningai, todėl akcininkams išmokėjome dividendus, darbuotojams – vienkartines metines išmokas. Šių metų balandžio mėnesį buvo išmokos bendrovės administracijai, bet negaliu sakyti, kokio dydžio, – atsargiai kalbėjo direktorius.

Jis teigė, jog įmonė yra uždaroji akcinė bendrovė, todėl apie įmonės finansinius rodiklius informuojami tik tie akcininkai, kurie turi 10 ir daugiau procentų akcijų.

– Priklausomai nuo oro sąlygų bendrovės darbuotojai dirba ir savaitgaliais, todėl jie naudojasi įmonės transportu. Buvo priekaištų, kad tas pats asmuo dirba ir meistru, ir sandėlininku, bet čia toks etatas. Kai S.Štangvaltas statėsi namą, kiek prisimenu, jis naudojo bendrovės techniką, bet už tai sumokėjo. Nuomojame bendrovės techniką visiems, kurie už tai sumoka, kažkada ją nuomojome ir „Tauragės kurjeriui“, – lyg bandydamas teisintis, kalbėjo bendrovės direktorius A.Lapinis.

Tikina, kad „Dunokų“ technikos nenaudojo

Jo pavaduotojas S.Štangvaltas kalbėjo priešingai.

– 2002 metais Tėviškės ir Bočių gatvėse nusipirkau du sklypus, 2005 metais architektas parengė projektus ir pradėjau namų statybą. Pastačiau du namus, vieną pardaviau ir už gautus pinigus įsirengiau kitą. Kad nebūtų nereikalingų apkalbų, iš principo nenaudojau UAB „Dunokai“ technikos, samdžiau specialistus iš kitų bendrovių. Pavyzdžiui, šildymo sistemą mano name įrengė UAB „Višvilta“ iš Klaipėdos. Turiu nuosavą sunkvežimį, todėl statybines medžiagas atsivežiau savo transportu, – įtikinėjo S.Štangvaltas.

Bijo interesų konflikto

Buvęs UAB „Dunokai“ generalinis direktorius, dabartinis rajono savivaldybės administracijos direktorius A.Mosėjus, kategoriškai neigia kalbas apie jo sūnui numatytą įmonės direktoriaus vietą.

– Mano sūnus Audrius UAB „Dunokai“ dirba jau dešimt metų. Jo pareigos – vyr. mechanikas. Nebuvo kalbų, kad mano sūnų skirtų bendrovės direktoriumi. Kad nekiltų interesų konflikto, esu nusišalinęs nuo UAB „Dunokai“ reikalų, nes ten dirba mano sūnus. Mano pavaduotoja Aušrinė Norkienė yra „Dunokų“ valdybos narė, kalbinkite ją, jei norite ką nors apie bendrovę sužinoti, – į klausimus trumpai atsakė A.Mosėjus.  

Tiria raštu gautus skundus

Nieko konkretaus mums negalėjo atsakyti ir Tauragės rajono savivaldybės Audito skyriaus kontrolierė Kostė Čiapienė. Ji paneigė kalbas, kad neva A.Mosėjus galėjęs uždrausti joms atlikti patikrinimus minimoje įmonėje.

– Visiška nesąmonė, kad Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius A.Mosėjus uždraudė mūsų tarnybai tikrinti „Dunokus“. Mūsų tarnyba nepavaldi Savivaldybės administracijos vadovui. Mane į darbą priėmė Tauragės rajono savivaldybės taryba, todėl A.Mosėjus mūsų tarnybos darbui vadovauti negali ir nevadovauja. Aš Savivaldybės kontroliere dirbu dvejus metus. Per tą laiką skundų dėl UAB „Dunokai“ darbo negavome nei raštu, nei žodžiu. Skaitytojus noriu informuoti, kad Savivaldybės Kontrolieriaus tarnyba priima skundus raštu ir visus juos ištiria, jei jie yra mūsų kompetencijos ribose, – teigė K.Čiapienė.

Pasiūlė kreiptis į valdybos pirmininką

Tikėjomės, kad paslapties šydą padės praskleisti bendrovės valdybos narė Aušrinė Norkienė. Deja, ir ji dievagojosi jokių skaičių neprisimenanti ir pirštu bakstelėjo į kitą asmenį.

– Bendrovės valdybą sudaro penki nariai, valdybos pirmininkas – Batakių seniūnas Jonas Juozapaitis. Aš irgi esu valdybos narė. „Dunokai“ – vienintelė Tauragės rajono savivaldybės bendrovė, kuri tik už 2011 metais gautą pelną mokėjo dividendus. Pretenzijų, priekaištų bendrovės vadovams valdyba neturi. Skundų dėl bendrovės vadovų darbo nesame gavę. Tikslių bendrovės finansinės veiklos skaičių, kiek ji gavo pelno, neprisimenu, geriau šiuos skaičius žino UAB „Dunokai“ valdybos pirmininkas, – rekomendavo A.Norkienė.

Valdybos pirmininkas pasiuntė toliau

Pirmininkas irgi skundėsi prasta atmintimi ir pasiūlė skaičių ieškoti pačios įmonės buhalterijoje, kur jie slepiami po devyniais užraktais.

– Buvo priimtas UAB „Dunokai“ valdybos sprendimas už gerus darbo rezultatus bendrovės vadovams išmokėti premijas, jie tai ir padarė. Neturėtų būti paslaptis, kiek Savivaldybės valdoma įmonė turėjo pelno ir kiek išmokėjo dividendų. Aš neprisimenu, kiek to pelno buvo, žinau tik, kad keli šimtai tūkstančių litų. Turiu rūpesčių seniūnijoje, nenoriu dar ir „Dunokų“ skaičių nešioti galvoje.  Reikėtų skambinti į „Dunokų“ buhalteriją ir klausti, kiek to pelno buvo. Bendrovės valdybos pirmininku dirbu trejus metus, ir visus trejus metus bendrovė dirbo pelningai bei mokėjo dividendus. Pirmą kartą girdžiu, kad kažkas „Dunokais“ skundžiasi, niekada jokių skundų nesu girdėjęs, – tikino Batakių seniūnas, UAB „Dunokai“ valdybos pirmininkas J.Juozapaitis.

Nors apie pelningumą prieš tai kalbinta A.Norkienė kalbėjo kitaip.

Perdėtas slaptumas gimdo įtarumą

Rašinio pabaigoje sugrįžome prie to, nuo ko pradėjome – į „Dunokų“ buhalteriją. Tačiau iš ten, kaip jau rašėme pradžioje, jokios informacijos gauti nepavyko. Vienintelė oficiali informacija apie darbo užmokestį paskelbta įmonės internetinėje svetainėje. Jei tikėsime skaičiais, pirmąjį šių metų ketvirtį direktoriaus pavaduotojas gavo puse tūkstančio didesnį atlyginimą (5140 Lt) nei generalinis direktorius (4440 Lt). Tiesa, kitais ketvirčiais darbo užmokestis kiek sumažėjo ir nebebuvo begėdiškai didesnis už įmonės vadovo. Trečiąjį ketvirtį direktoriaus atlyginimas nurodomas 4560 Lt, pavaduotojo – 4100 Lt, vyr. buhalterės – 4100 Lt, vyr. mechaniko – 2690 Lt. Meistrams mokama po 2260 Lt, administracijos darbuotojams – po 1730 Lt, vairuotojams, mechanizatoriams – po 1370 Lt, o valytojai – 905 Lt.

Iš esmės ne taip jau svarbu, šimtą ar tris šimtus tūkstančių litų pelno uždirbo Savivaldybės įmonė, turinti kapinių ir miesto gatvių priežiūros monopolį, tačiau jei įmonės kontrolinį akcijų paketą valdo Savivaldybė, tai ir gyventojai turi teisę žinoti, kokie jos finansiniai rodikliai, kur ir kaip panaudotos uždirbtos lėšos, kas daroma, kad lėšos būtų panaudojamos efektyviai.

Perdėtas slaptumas gimdo įtarumą, kad šioje įmonėje ne viskas vyksta skaidriai, ir tai mes būtinai sužinosime ir informuosime visuomenę.

Skaityti komentarus (26) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras