Ministras tirpo iš meilės rinkėjams(12)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2012-03-20 13:51
Jovitos Strikaitienės nuotrauka

Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius kartu su ūkininkais piktinosi „šmėklomis“. Autorės nuotrauka

Penktadienį Tauragės ir Pagėgių savivaldybėse lankėsi žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius ir Seimo nariai Stasys Šedbaras ir Aurelija Stancikienė, Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų partijos atstovai. Juos lydėjo keletas Žemės ūkio ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų specialistų. Griežpelkiuose svečiai su Griežpelkių ir Pagėgių savivaldybės Lumpėnų kaimo bendruomenių atstovais kalbėjosi apie šį kraštą okupuojančias vėjo jėgaines ir planuojamos skalūnų dujų gavybos galimą neigiamą įtaką.

 

Rinkimams artėjant rinkėjai darosi mielesni

 

Kalbėdamas Tauragėje ir Griežpelkiuose, žemės ūkio ministras K.Starkevičius pažadėjo žemdirbiams atsiųsti pakankamą kiekį kvietimų į netrukus Kaune, naujojoje „Žalgirio“ arenoje vyksiančią parodą „Agrobalt“, Griežpelkiuose susirinkusių bendruomenininkų priešiškumą užgesino klausimu, kaip jiems sekasi gyventi šalia „šmėklų“. Dar labiau jiems įtiko pareiškęs, kad vėjo jėgainių statytojai nesukuria darbo vietų, nemoka mokesčių, o už jų pagamintą brangią elektros energiją turi mokėti visi vartotojai.

Gali kilti klausimas, kodėl žemės ūkio ministras į Tauragę atvyko su tokia didele svita, kodėl tirpo iš meilės rinkėjams, tačiau atsakymas numanomas – artėja rinkimai į Seimą. Galima pajuokauti: rinkimai artėja, rinkėjai darosi mielesni. Tačiau paprastai iš šios meilės „vaikų“ – ko nors naudingo – neatsiranda. Bet rinkėjai yra geri ir atlaidūs, nes ne dažnai jų bėdos sulaukia dėmesio, retai jiems sakomi paguodos žodžiai. Juk dėl to, kuo piktinosi bendruomenių atstovai, turėtų kalti jaustis ir susitikime dalyvavę valdžios atstovai. Seimo valdančioji dauguma pernai priėmė daugelio kritikuojamą įstatymo pataisą, palengvinančią vėjo jėgainių statytojų dalią. Rajono meras Pranas Petrošius su dar trimis socdemais Lauksargių seniūnijoje vėjo jėgainių statytojams pardavė po žemės sklypą. Trys iš jų yra rajono tarybos, kuri tvirtino detaliuosius planus vėjo jėgainių statyboms šioje seniūnijoje, nariai.

Beje, kalbėdamas apie žemdirbių reikalus, ministras nepamiršo tiesmukiškai priminti apie artėjančius Seimo rinkimus:

– Jei mane išrinksite, dirbsiu jūsų labui, jei ne, eisiu ūkininkauti.

Kaimo turizmo sodybos Griežpelkiuose savininkas Petras Dedūra neslėpė, kad ministras su svita į mūsų kraštą atvažiavo Griežpelkių bendruomenės kviečiamas. Jis garbiems svečiams tiesiai šviesiai išdrožė: „Vėjo jėgainių antplūdis – nusikaltimas žmoniškumui“.

 

Poveikio aplinkai vertinimo ataskaita – neteisėta

 

Kovinga „Lumpėnų strazdo“ bendruomenė įvairiomis priemonėmis bando sustabdyti vėjo jėgainių invaziją. Pirmininkė Gražina Jankauskienė svečiams įteikė dokumentą, įrodantį vėjo jėgainių statytojų nesąžiningumą. Pagėgių savivaldybė yra vienoje iš vėjingiausių teritorijų, todėl į ją atkakliai braunasi vėjo jėgainių statytojai. Šios savivaldybės Lumpėnų ir Piktupėnų seniūnijų žemės ribojasi su mūsų rajono kalvotomis vietovėmis, todėl jas ketinama apjuosti glaudžiu vėjo jėgainių žiedu.

Vėjo jėgainių statytojai nesibodėjo pateikti suklastotą poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą. Neseniai teko dalyvauti, kai UAB „Sweco Lietuva“ atstovai Lumpėnuose susirinkusiems gyventojams pristatė vėjo jėgainių statybos poveikio aplinkai ataskaitą. Esą jokio neigiamo poveikio nebūsią, nebent gali šiek tiek nukentėti praskrendančios žąsys ir įspūdingas kraštovaizdis. Bet tai esą lengvai pataisomi dalykai: ten, kur yra paukščių migracijos takai, siūloma ūkininkams uždrausti sėti javus, o sudarkytą kraštovaizdį galima pataisyti... tvarkant senas kapines ir sodinant medžius. Lumpėniškiai nepritarė ataskaitai, išsiskirstė jos iki galo neišklausę, tačiau formaliai laikoma, kad ataskaita visuomenei pristatyta, tuo pagrindu statybos dokumentai gali būti teikiami derinti kitoms institucijoms. Įtardama, kad jokie tyrimai nebuvo atlikti, kad ši ataskaita iš kažkur nurašyta, atkakli bendruomenė susisiekė su Valstybinio mokslinių tyrimų instituto Gamtos tyrimu centru.

Praėjusią savaitę iš šio centro gautame rašte pranešama: „Atsižvelgiant į tai, kad centras nėra sudaręs sutarties su UAB „Sweco Lietuva“ šiems darbams atlikti, o asmenys, atlikę tyrimus, neteisėtai pasinaudojo centro vardu, centras neatsako už ataskaitoje pateikto informacijos turinį ir kokybę bei neprisiima atsakomybės dėl pateiktų išvadų“. Reikalaujama iš poveikio aplinkai ataskaitos pašalinti Gamtos tyrimų centro pavadinimą ir informuoti suinteresuotas institucijas, to nepadarius grasinama kreiptis į teisėsaugą.

 

Sudarkys kraštovaizdį?

 

„Sweco Lietuva“ vėjo jėgainių statybų reikalai turi būti sustabdyti, nes faktiškai bendrovė nebeturi  poveikio aplinkai įvertinimo. Po susitikimo bendruomenės „Lumpėnų strazdas“ pirmininkė G.Jankauskienė „Tauragės kurjeriui“ sakė:

– Apie tai mes pranešėme Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentui. Vėjo jėgainių poveikio aplinkai vertinimo procedūra turi būti pradėta iš naujo. Dėl jau Pagėgių savivaldybės tarybos patvirtintų detaliųjų planų kreipėmės į Klaipėdos apygardos teismą. Ketiname eiti Vilkyčių bendruomenės iš Šilutės rajono pramintu keliu – pralaimėjus teismus Lietuvoje ketinama eiti iki Strasbūro. Suprantame, kad Lietuvai reikalinga elektros energija iš atsinaujinančių šaltinių, kad mūsų šalis turi įsipareigojimų Europos Sąjungai, bet siekiame, kad statytojai nesibrautų arti gyvenviečių ir gyvenamųjų namų.

Paklausta, kaip vertina aukštų valdžios atstovų apsilankymą, G.Jankauskienė sakė:

– Kai kalbiesi su kai kuriais Seimo nariais, jie mums pritaria, mums labai daug padeda A.Stancikienė, tačiau visi kartu valdantieji Seime neretai elgiasi taip, lyg jie būtų mažuma.

Valdžios atstovų susitikime su bendruomenių atstovais buvo iškelta kita problema: tose pačiose teritorijose, kuriose statomos vėjo jėgainės, ketinama išgauti skalūnų dujas. Šauksmas tyruose: ar šis kraštas bus visiškai suniokotas, nebetinkamas žemdirbystei, nepalankus gyventojams?

Apie ketinimą išgauti skalūnų dujas Lauksargių–Rambyno zonoje bei kitur Vakarų Lietuvoje  gyventojai sužinojo iš publikacijos „Tauragės kurjeryje“. Dar šiemet turi įvykti konkursas naftos ir dujų išteklių žvalgybai Tauragės apskrityje, paskelbtas konkurso nugalėtojas ir pasirašyta sutartis. Apie šiuos ketinimus iš spaudos sužinojo ir rajono meras Pranas Petrošius.

– Dėl skalūnų dujų gavybos manęs niekas nieko neklausė, net nepranešė, – teigė jis.

Seimo narė A.Stancikienė sakė žinanti apie ketinimą ieškoti skalūnų dujų. Tačiau ji apgailestavo, kad traukinys jau nuvažiavęs, žvalgybai numatyti du sklypai. Tačiau patikino, kad dėl to su geologais aiškinamasi, laukiama jų atsakymų.

Skaityti komentarus (12) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras