Visuotinė tvarkymosi akcija „Darom“: pažadus tesėjo ne visi(10) 

„Tauragės kurjerio“ inform. | info@kurjeris.lt

2012-04-24 14:31
Birutės Slavinskienės nuotrauka

Birutės Slavinskienės nuotrauka

Šeštadienio pavakarę baigėsi visoje Lietuvoje penktą kartą surengta aplinkos tvarkymo akcija „Darom 2012“. Šįkart aktyviausiai darbuotasi už miesto, palei apleistus tvenkinius, krūmynuose ir  pakelėse. Tvarkydami savo mokyklų teritorijas, sąžiningai pasidarbavo moksleiviai, kad rūpinasi savo aplinka, įrodė ir bendruomenės. Vis dėlto daugybė teritorijų tvarkytojų rankų taip ir nesulaukė.

Kadangi konkrečių žinių apie akcijos rezultatus kol kas nėra, „Tauragės kurjerio“ žurnalistės tiesiog papasakojo, ką pamatė vaikščiodamos po miestą.

 

Kai kas susitvarkė iš anksto

 

Nors oras buvo nekoks, būriai talkininkų, daugiausia mokinių, po miestą pasklido dar penktadienį. Daugiausia jie tvarkė savo mokyklų aplinką, stadionus. Tie, kuriuos išgąsdino lietus, į talką nutarė susirinkti pirmadienį. Dar kiti susitvarkė anksčiau – dar ketvirtadienį.

Pasak akcijos „Darom 2012“ koordinatoriaus Tauragės apskrityje Algirdo Šaulio, dar sunku pateikti kokių nors duomenų apie tai, kaip akcija pavyko Tauragėje. „Dunokai“ ketino akcijos metu surinktas šiukšles pradėti vežti pirmadienį, o bent kiek konkretesnių žinių žada pateikti trečiadienį.  

A.Šaulys nesiryžo vertinti, ar akcija praėjo sėkmingai, negalėjo jis ir palyginti, daugiau ar mažiau nei kitais metais surinkta šiukšlių.

– Galbūt jų bus mažiau, nes anksčiau su akcijos priedanga daug žmonių išmesdavo ir šiukšles iš savo namų, kiemų. Dabar to daryti nebėra reikalo, nes įvesta visuotinė rinkliava, – svarstė A.Šaulys. – Be to, nors talkininkų mieste nebuvo gausu, miestas atrodo tvarkingai.

Labiausiai jis dėkingas bendruomenėms, kurios į kvietimą tvarkytis atsiliepia pirmiausiai

– Žinoma, tai tos bendruomenės, kurios aktyvios, stiprios, o jų nariai sąmoningi, – sakė A.Šaulys.  

Akcijos koordinatorius nenorėjo įvardinti, kas užsiregistravo dalyvauti akcijoje, tačiau to nepadarė:

– Tegul tai lieka ant jų sąžinės...

 

Dviguba nesėkmė: daug šiukšlių, o talkininkų nerasta

 

Miesto pakraščiuose – Oko pamiškėje, tuščiuose plotuose tarp miško, Bernotiškės bei Dariaus ir Girėno gatvių – A.Šaulio nuomone, padirbėti reikėjo daugiausiai. Bet ištiko dviguba nesėkmė:

minėtuose plotuose talkininkų neaptikome, o šiukšlių buvo visur pilna. Praslampinėjome dvi valandas.

Seni tauragiškiai mena gražų, savo vaga ramiai vandenį plukdantį Beržės upelį. Tačiau prie jo priartėjus Žalgirių mikrorajonui, statybininkams kažką neaiškaus nuveikus, atsirado didžiulės balos – uodų veisyklos, krūmokšniai prie upelio tapo šiukšlynu. Tačiau „Darom“ akcijos dieną ten nebuvo nė vieno aplinką švarinančio talkininko, iš savo daugiabučių namų neiškišo nosies gyventojai, kurių ne vienas yra prisidėjęs prie aplinkos teršimo. Talkininkų nebuvo nei Oko pamiškėje, nei miškininkų įrengtose poilsio aikštelėse, nei plotuose šalia namo-vaiduoklio ar prie nelegalių sodų.

O šiukšlių buvo visur pilna. Poilsio aikštelėse riogsojo butelių krūvos, saulėje žibėjo šukės.

Ieškant smėlio valstybinė žemė ties nelegaliais sodais iškasinėta, o į duobes priversta šiukšlių ir statybų atliekų. Prie namo-vaiduoklio pilna ne tik šiukšlių, bet ir medžių šakų, kelmų, matyti, kad šiame neteisėtame sąvartyne ugnies šeimininkauta. Medžių atliekos ten buvo kraunamos seniūnijai leidus, tačiau jos liko nepašalintos net ir po gaisro. Tokias vietas, kaip ši, teršia kas tik netingi. Prie nebaigto statyti namo riogso bet kaip sukrauti šiluminių trasų loviai, tolėliau, kitoje vietoje, jie tvarkingai sudėti. Kas ir kodėl ten juos pasidėjo – trasų renovuotojai ar šilumininkai? Tauragėje klesti mada savo nereikalingus daiktus, statybines medžiagas ir net šiukšles „sandėliuoti“ kažkur kitur. Jei visa tai reikėtų laikyti nuosavoje teritorijoje, gal būtų rastas tinkamas būdas, kaip visu šiuo „turtu“ atsikratyti?

Vakar ryte automobiliu aplėkėme tas vietas, kur pėsčiomis išvaikščiota. Tikėjomės, kad gal šeštadienį po pietų į tuos plotus kas nors buvo užsukęs padirbėti. Bet niekas nebuvo pasikeitę. Gal tik pamiškėse, poilsio aikštelėse, vienu kitu išgertu ar net sudaužytu buteliu buvo daugiau.

Tiesa, Beržės upelio pakrantėmis vaikščiojo du žmonės, vilkintys specialiomis liemenėmis, su maišais rankose, – už pašalpas turintys atidirbti tauragiškiai rinko atliekas. Bet tokiais tempais švarinant išniekinto upelio pakrantę šis darbas gali užtrukti dešimtmečius.

 

Krantinė jau švaresnė

 

Vis dėlto toks nykus vaizdas toli gražu ne visur. Štai Jūros krantinę tvarkė Savivaldybės darbuotojai. Nemažas jų būrys iš pat ryto pasklido Jūros šlaite, į maišus rinkdami popierius, butelius ir kitokias šiukšles.

Apie vienuoliktą valandą jie jau buvo nurinkę šiukšles didžiulėje teritorijoje nuo tilto iki Vasaros estrados, sukrovę jas į maišus ir, atsigaivinę vaisvandeniais, aptarę nuveiktą darbą, skirstėsi namo.

 

Plušėjo iš peties

 

Talkininkų pamatėme ir prie „Keramikos“ tvenkinio. Aplink jį su maišais rankose vaikštinėjo

Žemaičių partijos Tauragės skyriaus nariai, nesibaimindami išsitepti, traukė iš krūmų popierius, butelius, padangas. Nors jų gretos nebuvo gausios, darbuotasi iš peties. Priešpiet pakalbinti „žemaičiai“ sakė darbų pabaigos dar nematą.

Kur kas gausesnis talkininkų būrys darbavosi kiek tolėliau, prie kitų tvenkinių. Ten plušėjo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos Tauragės skyriaus nariai. Apie 20 žmonių būrys, susirinkęs anksčiau už kitus, 9 valandą ryto, prikrovė ir prie kelio nuvežė net du sunkvežimius šiukšlių.

– Čia šiukšlino gal kokius 30 metų, ir ne tik tie, kurie čia žvejojo ar poilsiavo, – net ir namų iš nesigėdydavo atvežti, – konstatavo vienas talkininkų Tomas Alijošius.

Čia darbavosi ir akcijos koordinatorius apskrityje A.Šaulys.

 

Juodežerio pakrantes tvarkė „Fotojūros“ nariai

 

Gėrėdamiesi mišku bei puikiu oru, šauniai pasidarbavo Tauragės fotografų klubo „Fotojūra“ nariai. Tiesa, jų susirinko nedaug – visiems savi rūpesčiai. Po talkos pakalbintas narys Romualdas Vaitkus pasakojo:

– Mūsų klubo pavadinimas irgi susijęs su vandeniu, todėl mielai priėmėme Broniaus Ambrozos, Šilinės girininko, kvietimą tvarkyti Juodežerio pakrantes. Rinkome šiukšles ne tik aplink ežerą – traukėme jas ir iš vandens, plaukdami valtimis.

Fotografai, girininkas ir jo pavaduotojas surinko daug plastiko butelių, kitokių šiukšlių – net aštuonis maišus. Jie tikisi, kad tvarkyti Juodežerio pakrantes taps tradicija.

 

Jovaruose žaliuos jovarai

 

Jovarų bendruomenė gyvuoja lygiai tiek, kiek ir ir akcija „Darom“ – penkerius metus. Bendruomenė taip ir įsikūrė – po gražios iniciatyvos sutvarkyti Jovarų pajūrį. Jubiliejinius metus jovariškiai pažymėjo sodindami medžius.

Yra sakoma, kad vaikas, pasodinęs medį, niekada jo nenulauš. Šiemet Jovaruose jaunimas pasodino net 70 medžių! Ateityje bus kur giedoti paukščiams: pasodinta penkiolika klevų, tiek pat raudonųjų ąžuolų, šešiolika liepų, keturi švediniai šermukšniai ir 20 jovarų.

Tiek dalyvių Jovarai dar nebuvo matę. Nuo Versmės gatvės iki pat geležinkelio tilto apie du šimtai talkininkų rinko šiukšles, šakas, grėbė pernykščius lapus, kūreno laužą, pjovė sausuolius, lygino gruntą, sodino, rišo ir laistė medelius...

Smagu, kad kasmet šiukšlių būna vis mažiau – visuomenė sąmoningėja, ir daugiau laiko galima skirti aplinkos gražinimo darbams. Jovariškiai turi daug gražių ateities planų, turi kuo pasidžiaugti ir dabar: turi kur praleisti laisvalaikį, ką parodyti svečiams.

Skaityti komentarus (10) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras