Kadencija paženklinta valdžios griūtimi(9)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2011-02-25 10:20

Valstiečių liaudininkų, liberalcentristų, konservatorių ir liberalų demokratų atstovai Kęstutis Balašaitis, Irena Ričkuvienė, Darius Bredelis ir Silverijus Statkus kadencijos pradžioje 2007-aisais metais demonstravo valdančiųjų vienybę, o šiandien K.Balašaitis vadovauja kitos partijos skyriui, liberalcentristai ir konservatoriai yra opozicijoje, tik Silverijus Statkus po dviejų valdančiosios koalicijos griūčių užėmė vicemero postą. FOTO: Renaldas Malychas

Jau šį sekmadienį savivaldybių rinkimuose balsavimu dauguma rajono gyventojų išreikš savo valią, lemsiančią vienokią ar kitokią politinę kryptį. Kas valdys rajoną dar ketverius metus, netruksime sužinoti. Paskutinėmis dienomis pasipylė pažadai kaip iš gausybės rago, sausakimšos pašto dėžutės, nuomonių netrūksta politinės pakraipos laikraščiuose.

 

 

Štai Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų skyrius sveikina su Vasario 16-ąja ir kviečia „būti kartu“. Lankstinuku vilioja Liberalų sąjūdis. Socialdemokratai giriasi ant pirštų lenkdami  pradėtus projektus bei ketinamus atlikti darbus, žada neprivatizuoti įmonių, kurios teikia viešąsias paslaugas – bendrovių Tauragės šilumos tinklai, „Tauragės vandenys“, Tauragės autobusų parkas, „Dunokai“. Čia kažkas naujo, nes ne viena valdančioji koalicija kėsinosi privatizuoti šilumos tiekimo įmonę.

Apie būsimų pažadų (ne)įgyvendinimus tikrai informuosime savo skaitytojus, bet pravartu būtų pasižiūrėti ne kas ir ką žada, o kaip dirbta per beveik ketverius kadencijos metus?

 

Trylika – nelaimingas skaičius?

 

Po 2007 metų savivaldybių rinkimų nauja valdančioji koalicija rajono vadžias perėmė balandžio 13-ąją. Prietaringi žmonės įtarinėjo, kad perduodant valdžią senoji valdančioji dauguma dėl to, kad buvo nustumta nuo valdžios, tyčia Tarybos posėdžiui parinko tokią datą. O naujasis meras liberalcentristas Robertas Piečia tada teigė, kad jis neprietaringas, skaičius trylika jam yra laimingas, ir kibo į darbus.

Tačiau prietaringųjų baimės pasitvirtino, valdančioji koalicija, kurią sudarė keturios partijos – liberalcentristai, konservatoriai, valstiečiai liaudininkai bei liberalai demokratai (dabar partija „Tvarka ir teisingumas“) gyvavo tik iki 2008 metų birželio. Išstūmus konservatorius ir valstiečius liaudininkus, į naują valdančiąją koaliciją įžengė socdemai, į savivaldybę sugrįžo buvęs meras Pranas Petrošius, tapęs vicemeru.

Oficiali valdančiosios koalicijos griūties priežastis buvo nurodoma ta, kad vicemeras, konservatorius Raimondas Matemaitis, ėjo tartis su opozicijoje buvusiais socdemais. Sklandė ir kitokių gandų, kad valdančioji koalicija buvo sugriauta dėl vicemero konflikto su  verslininku Arūnu Pukeliu.

Tačiau naujos valdančiosios koalicijos idilė neišsilaikė iki kadencijos pabaigos. Atrodo, kad trylika iš tiesų nelaimingas skaičius – 2010 metų sausio 13-ąją socdemai, partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovai bei valstiečiai liaudininkai pasirašė naują valdančiosios koalicijos sutartį, už borto palikdami liberalcentristus.

Atsitiko tai, ką daugelis prognozavo iš pat pradžių, kad į Tarybą po griūties įžengusių socdemų viešai demonstruojama santarvė su liberalcentristais ilgai netruks, kad valdančioji koalicija vėl bus sugriauta. Iš griūties išlošė ne tik socdemai – gavo mero ir administracijos direktoriaus, mero patarėjo postus, bet ir partija „Tvarka ir teisingumas“, gavusi vicemero postą, bei valstiečiai liaudininkai, kuriems aiteko administracijos direktoriaus pavaduotojo ir mero padėjėjo postai.

 

Pokyčiai partijose

 

Pokyčiai vyko ir partijose, vienos stiprėjo, kitos silpnėjo ar išnyko. Tauragėje likvidavus Naujosios sąjungos skyrių didžioji dalis šios partijos narių perėjo pas socdemus, todėl ši partija Taryboje turi daugiausiai mandatų – aštuonis. Krikščionių demokratų partija susijungė su konservatoriais, bet pastarieji daugiau mandatų Taryboje neįgijo, liko šeši, kaip ir buvo, nes vienintelė krikdemė Kristina Jonušienė perėjo pas valstiečius liaudininkus, kurie Taryboje dabar turi keturis atstovus. Vieną iš trijų partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovų Taryboje Sigitą Kancevyčių, jam tapus Viešosios bibliotekos direktoriumi, pakeitė Rasa Kancevyčienė. Įvyko pokyčių ir liberalcentristų gretose – po mero atsistatydinimo iš Tarybos pasitraukė Jonas Dungveckis, vietoje jo sugrįžo partijos skyriaus pirmininkė Irena Ričkuvienė. Arūnas Gendrolius lygiai metus – iki šių metų vasario – buvo sustabdęs narystę partijoje.

 

Trimitavo viena, o darė kita

 

Liberalcentristas R.Piečia iš mero pareigų dėl pablogėjusios sveikatos atsistatydino praėjusių metų sausio 15-ąją. Jis įvairiais būdais buvo spaudžiamas tai padaryti – rašiniais respublikinėje ir vietinėje spaudoje, gandais apie apdaužytą automobilį ir materialines sūnaus ar net jo paties sąsajas su kontrabanda. Tačiau koalicijos griovėjai iki paskutinės minutės trimitavo, kad palaiko merą, nors jau sausio 13-ąją buvo pasirašyta nauja valdančiosios koalicijos sutartis.

R.Piečiai pasitraukus iš posto, pasiekus politinį tikslą, jo persekiojimas liovėsi – nebeliko kaltinimų dėl apdaužyto automobilio ir dėl sąsajų su kontrabanda. Gerokai vėliau į paviršių išplaukė pavardės kitų asmenų, kurie dėl Jatkančiuose sulaikytos kontrabandos prarado milijonines pinigų sumas.

Praėjus dviem mėnesiams po atsistatydinimo kalbintas R.Piečia teigė: „Su oponentais nesusipykau, kaip kad dažniausiai nutinka. Mes ir dabar bendraujame, politikoje negalima sudeginti visų tiltų.<...> Nesu piktas žmogus, gyvenimas mane užgrūdino. Keršto siekimas kenkia pačiam žmogui. Viską priimu kaip neišvengiamą dalyką, juk nežinome, kokį likimą mums ruošia Dievas ir Likimas“. Liberalcentristai valdantiesiems Taryboje visą laiką oponuoja konstruktyviai.

 

Bando išversti iš posto

 

Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų atstovai Taryboje vos meru išrinkus socdemą P.Petrošių užsimojo išversti jį iš posto – kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK), kad jis, balsuodamas Taryboje, supainiojo viešuosius ir privačius interesus. Po VTEK verdikto šis asmuo būtų turėjęs apleisti pareigas, bet sprendimas buvo apskųstas teismui, bylinėjimasis dar nebaigtas.

Po rinkimų ar kurdamos naują valdančiąją koaliciją partijos sudaro oficialią sutartį, pasidalina aukštais postais. Bet niekam nepaslaptis, kad egzistuoja ir kita, neoficiali, sutartis – kas užims atsilaisvinusius savivaldybės įstaigų, bendrovių vadovų ar jų pavaduotojų, seniūnų ir jų pavaduotojų bei kitus postus. Esant dideliam nedarbui atrodo, kad beveik visi „valdiški“ postai tampa „partiniai“ – be įtakingos partijos pagalbos sunku juose įsidarbinti. Pastaruoju metu čia labiausiai pasižymėjo partija „Tvarka ir teisingumas“ – du žmonės be konkurso buvo įdarbinti savivaldybėje, po „Tauragės kurjerio“ paviešintų faktų jie turėjo pasitraukti iš darbo.

Per beveik ketverius metus netrūko intrigų, postų dalybų ir naujų politinių pareigybių įkūrimo. Nežiūrint į tai, miestas ir rajonas pastebimai pasikeitė – naujos investicijos, Europos sąjungos parama leidžia pasidžiaugti nuveiktais darbais. Visa tai gražu, tik nerimą kelia valdančiųjų skubėjimas kuo daugiau parodytų nuveiktų darbų. Keistu pavyzdžiu galėtų tapti žiemą, šalčio kaustomoje minusinėje temperatūroje vykdomos statybos. Apie tokių darbų „pasekmes“ netruksime išgirsti.

 

Daugiau konkuruojančių

 

Sekmadienį vyksiančiuose savivaldybių rinkimuose dėl 25 rajono Tarybos mandatų kausis devynių partijų 262 atstovai ir vienas save išsikėlęs kandidatas. Juozas Jankevičius rinkėjus bando sugundyti nepartinio statusu, nors pats daug metų priklausė liberalcentistams ir iš šios partijos gretų pasitraukė ne taip jau seniai.

Realiai pretendentų gerokai mažiau, nes kai kurios partijos nepasidrovėjo į savo sąrašus įrašyti seniūnus, jų pavaduotojus, mokyklų vadovus, savivaldybės darbuotojus, kurių pareigos nesuderinamos su Tarybos nario pareigomis, tačiau ir atmetus juos dar yra iš ko rinktis.

Yra manančių, kad šiuose savivaldybių rinkimuose gali būti netikėtumų, susijusių su kai kurių žmonių revanšistiniais planais ir rinkėjų nusivylimu tradicinėmis partijomis, todėl labai svarbu, kad rinkėjai ateitų prie balsadėžių.

Skaityti komentarus (9) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras