Tinklų gamybos bendrovėje – rūpesčių „mazgai“(68)

Margarita RIMKUTĖ | margarita@kurjeris.lt

2011-09-29 18:19
Redakcijos archyvo nuotrauka

Anot vadybos meistrės Reginos Eičienės, norinčiųjų įsidarbinti bendrovėje negąsdina įspėjimai, jog rišti tinklus - sunkus darbas. Redakcijos archyvo nuotrauka

Apie sunkų darbą ir patyčias norvegų kapitalo įmonėje „Egersund Net“ redakcijai papasakojo paskambinusi moteris. Ji teigė darbe patirianti pameistrių užgauliojimus ir psichologinį smurtą. Bendrovės vadovas Anders Myklebust buvo linkęs dėl neigiamo mikroklimato kaltę prisiimti sau, esą neapskaičiavo užsakymų gausos ir dėl to kolektyve kilo įtampa.

Jautėsi žeminamos

Darbo sąlygos sunkios, dirbame su kenksmingomis medžiagomis, patiriame įvairių traumų: pasitempiame, susipjaustome rankas, sąnarių skausmas yra įprastas dalykas. Tačiau ne tai svarbiausia. Daug labiau nesmagu, kai ant tavęs rėkia ir užgaulioja, – tęsė Lyda. – Salės darbuotojoms vadovauja pameistrės. Dalis jų, vos iš salės darbuotojų paaukštintos į pameistres, ima mus, salės darbuotojas, uiti. Kai kurios moterys jaučiasi labai prislėgtos. Mes tikrai stengiamės ir bendrom jėgom darbuojamės: reikia greitai tinklą „užtraukti“, sušokam visos, tempiam, kiek jėgų kas turi. Per tą skubėjimą kas nugriūva, kas ranką pasitempia ar susitrenkia. Bijom kam nors skųstis, nes pameistrės „užės negyvai“. O darbo prarasti nenorim, – dėstė į redakciją paskambinusi Lyda (vardas pakeistas, tikrasis vardas ir pavardė žinomi).

Nesusipratimus teisino skubėjimu

Atvykusi į gamyklą ir ieškodama gamybos direktoriaus dairiausi prašmatnaus ofiso, kur galėtų glaustis didžiulės gamybos bendrovės valdžia. Mano nuostabai, gamybos direktoriaus kabinetas buvo vos per porą metrų nuo pavaldinių – salės darbuotojų, įrengtas kukliai, už durų zujo besišnekučiuojantys darbuotojai. Nebuvo panašu, kad tarp darbuotojų vyrautų įtampa. Anders Myklebust mane sutiko šiltai.

Deja, jaukumas kabinete dingo papasakojus Lydos istoriją apie salės darbuotojas žeminančias pameistres. A.Myklebust kaltę dėl tarp pameistrių ir salės darbuotojų kylančios įtampos prisiėmė sau, sakė, kad taip gali būti dėl gamyklą užgulusios užsakymų gausos.

– Iš „Egersund“ būstinės Norvegijoje pernai priėmėme didelius užsakymus. Vos spėjome juos įvykdyti. Labai skubėjome. Prireikė daugiau darbuotojų, tad nusprendžiau plėsti gamybines patalpas. „Egersund Net“ buvo numačiusi mūsų patalpų statybai papildomų investicijų. Yra parengtas planas, susitarta su statybos darbus turinčia atlikti įmone, tačiau užstrigo dokumentacija. Gamtosaugininkai neleidžia nukirsti greta gamyklos esančių keleto medžių. Dar pavasarį kreipiausi į merą pagalbos, bet šis atsakė negalintis niekuo padėti. Nežinau jo motyvų. Mums nespėjus įvykdyti užsakymų dalis jų „nuplaukė“ į kitus „Egersund“ filialus Islandijoje, Turkijoje, – susijaudinęs kalbėjo A.Myklebust. – Turiu gerą planą. Į jūsų šalį atvykau ne kontrabandos vežti, o suteikti žmonėms darbo.

Apie tai, kaip bus sprendžiami tarp moterų kylantys konfliktai, su gamybos direktoriumi išsiaiškinti nepavyko – pašnekesį pertraukdavo skambučiai, pokalbiai telefonu norvegiškai trukdavo ilgai. Kartkartėmis jis išskubėdavo iš kabineto į gamybos salę, palikdamas mane su vadybos meistre Regina Eičiene. Moters teiravausi apie darbo sąlygas gamykloje. Ši patvirtino, jog reikalavimai darbuotojams didinami, tačiau kartu didinamas ir valandinis darbo užmokestis.

Sunkumus „švelnino“ didinant darbo užmokestį

– Gaminant tinklus reikia mokėti apie 300 skirtingų gamybos operacijų rankomis. Ne kiekvienas nori visas jas išmokti. Dabar reikalaujame, kad darbuotojai mokėtų jas visas, nes, kai dalis susirgdavo, nebūdavo kuo juos pakeisti. Darbas sunkus, kiekvieną ateinantį dirbti įspėjame, kad bus nelengva. Jie net sako: žinau, apie tai girdėjau iš čia dirbančiųjų, – pasakojo R.Eičienė.

Anot vadybos meistrės, pernai, apie kovo mėnesį, priėmus naujus užsakymus buvo padidintas ir valandinis darbo užmokestis. Šiuo metu nauji darbuotojai gauna 1440 litų algą. Didėjant darbo stažui didinamas ir atlyginimas: po pusmečio galima uždirbti ir 1760 litų. Bendrovėje dirba kineziterapeutė. Ji veda mankštos pratimus, darbuotojai pas ją gali apsilankyti masažui. Pertraukos skelbiamos kas dvi valandas. Šiuo metu Tauragėje devinti metai veikiančios „Egersund Net“ bendrovėje dirba per 116 darbuotojų.

Išklausė nusiskundimus

Lyda ir dar 42 darbe patirtas traumas besigydančios ar po operacijų sveikstančios moterys buvo sukviestos į susirinkimą su gamybos direktoriumi Anders Myklebust. Didžiausią nerimą moterims kėlė mintis, kad susirinkimas organizuojamas norint pranešti apie atleidimą iš darbo. Tačiau kitą dieną paskambinusi Lyda kalbėjo daug optimistiškiau, džiaugėsi susitikimu su UAB „Egersund Net“ gamybos direktoriumi Andersu Myklebust.

– Jis mus kvietė po vieną. Klausinėjo apie mūsų ligas, kaip su mumis elgiasi pameistrės, teiravosi apie kiekvieną atskirai, klausė, kuo jis mums galėtų padėti. Iki tol apie žeminimus jį pasiekdavo tik nuogirdos. Dabar galėjome jam išsakyti viską, – vildamasi, kad mikroklimatas darbe pagerės, kalbėjo Lyda.

Skaityti komentarus (68) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras