Tauragė – jau nebe regiono centras?(11)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2011-09-19 06:33
Jovitos Strikaitienės nuotrauka

Nuo 2012 metų čia liks tik „Sodros“ Šilalės skyriaus padalinys. Autorės nuotrauka

2010 metais panaikinus apskričių viršininkų administracijas buvo aiškinama, kad apskritys išlieka, o buvę apskričių centrai bus plėtojami kaip regionų centrai. Iki šiol taip ir buvo, buvusių apskričių centruose po įvairių reorganizacijų kūrėsi įstaigų padaliniai, aptarnaujantys visą regioną. Tauragė, kaip regiono centras, sulaukė didžiulių, beveik 50 milijonų litų investicijų. Tačiau šių metų liepos 13-osios LR Vyriausybės nutarimu dėl Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos (VSDFV) teritorinių skyrių reorganizavimo Tauragės skyrius nuo 2012 metų sausio 1-osios bus prijungtas prie Šilalės skyriaus!

Rajono valdžios nesiteiravo, apie reorganizavimą neinformavo

„Sodros“ skyriai apjungiami dešimtyje regionų, visur rajonų skyriai jungiami prie apskričių centruose esančių skyrių, išskyrus Tauragę ir Telšius. Telšių, Plungės ir Skuodo „Sodros“ skyriai kažkodėl prijungti prie Mažeikių skyriaus, nors Žemaitijos sostinė Telšiai yra regiono ir buvo apskrities centras. Pas mus pasielgta dar įdomiau, apskrities ir regiono centre esantis skyrius bus sujungtas su Šilalės skyriumi, toks pat likimas laukia Jurbarko (Pagėgių savivaldybėje tokio skyriaus nėra, ją aptarnauja Tauragė) ir dar vieno skyriaus iš Kauno regiono – prie Šilalės prijungiamas ir Raseinių skyrius.

„Tauragės kurjeris“ pasidomėjo, kaip į šią situaciją žvelgia rajono meras Pranas Petrošius, ar jis buvo supažindintas su planuojamais pokyčiai, ar žino, kokie jie bus.

– Apie planuojamus pokyčius dėl „Sodros“ skyriaus neturėjau jokios oficialios informacijos, apie Tauragės skyriaus prijungimą prie Šilalės skyriaus sužinojau tik neoficialiai. Norėdamas sužinoti, kodėl priimtas toks keistas sprendimas, kodėl regiono centre esantis skyrius jungiamas prie Šilalės skyriaus, kokie kriterijai tai nulėmė, paskambinau Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos direktoriui Mindaugui Sinkevičiui. Man buvo atsakyta, kad pradėtas negrįžtamas procesas – Vyriausybė priėmė nutarimą, paaiškinta, kad toks reorganizacijos variantas mūsų regione pasirinktas todėl, kad Šilalėje yra geresnės patalpos. Bet kas svarbiau: žmonės ar pastatai, ką prie ko reikia „rišti“? Tauragė yra ne tik regiono centras, bet ir geografiniu požiūriu įsikūrusi regiono centre, ją patogu pasiekti ne tik rajono, bet ir Jurbarko, Šilalės, Pagėgių savivaldybių gyventojams. Dėl to skambinau Premjerui, bet nepavyko prisiskambinti. Paskui numojau ranka – ką bepakeisi, jei Vyriausybė jau priėmė nutarimą? – apmaudžiai kalbėjo rajono vadovas.

Skyriai nebus naikinami, keisis tik jų statusas

Tauragės apskritis yra likusi be Vyriausybės atstovo, jo pareigos patikėtos Vyriausybės atstovui Marijampolės apskrityje Pauliui Uleckui. Paklaustas, ką jis žino apie „Sodros“ skyrių reorganizaciją, kodėl „Tauragė prijungta prie Šilalės“, atsakė visiškai nieko nežinantis, jo nuomonės nebuvo klausta, apie tai jis netgi nebuvo informuotas.

„Tauragės kurjerio“ pakalbintas „Sodros“ Tauragės skyriaus direktorius Žydrūnas Valančius pasiūlė susipažinti su išplatintu VSDFV direktoriaus pranešimu apie reorganizaciją. Jame teigiama, kad dėl vykdomos pertvarkos nenukentės klientų aptarnavimo kokybė, nesikeis paslaugų teikimo tvarka, nebus naikinamas nė vienas skyrius, tik jie jungiami. Optimizavus administravimo struktūrą pareigybių skaičius sumažės 435 etatais, arba 11,4 proc. Laukiamas efektas kasmet – apie 10,5 milijono litų. Pertvarka kainuos apie 3,3 milijono litų.

Kalbėdamas apie pokyčius Tauragėje Ž.Valančius teigė, kad visi darbuotojai (jų yra 53, dar keturi etatai yra laisvi) yra gavę atleidimo lapelius nuo 2012 metų sausio 1-osios.

– Tačiau iš darbo bus atleisti ne visi darbuotojai. Kalbėta, kad didžiajai daliai jų bus pasiūlytas darbas. Mūsų klientams – gyventojams ir įstaigoms – niekas nepasikeis, nerimauti nėra jokio pagrindo, – teigė „Sodros“ skyriaus vedėjas.

Paklaustas, kokią įtaką sprendimui Tauragės skyrių prijungti prie Šilalės skyriaus turėjo patalpos, jis atsakė, kad mūsų mieste patalpos neblogos, bet Šilalėje – dar geresnės: erdvesnės, neseniai statytos, modernios.

Atsižvelgta į darnesnę ir tolygesnę regiono plėtrą

„Tauragės kurjeris“ susisiekė su VSDFV Komunikacijos skyriaus vedėju Algirdu Meškausku ir paprašė pakomentuoti, kodėl reorganizuojant „Sodros“ skyrius nueita būtent tokiu keliu – Tauragės skyrius prijungtas prie Šilalės skyriaus.

Šio skyriaus vyriausiosios specialistės Jolitos Skinulytės-Niakšu redakcijai elektroniniu paštu atsiųstame atsakyme rašoma: „Formuojant naują Fondo administravimo įstaigų struktūrą ankstesnis šalies teritorijos suskirstymas apskritimis nebuvo lemiamas veiksnys. Centralizavus duomenų bazę informacija tampa pasiekiama bet kurioje darbo vietoje, todėl teritorinių skyrių pavaldumas nebėra svarbus.

Struktūrinės pertvarkos metu nėra naikinamas nė vienas skyrius, nesikeičia klientų aptarnavimo ir teikiamų paslaugų tvarka. Keisis tik skyrių juridinis statusas ir pavaldumas. Tai reiškia, kad nuo kitų metų Tauragės „Sodros“ skyrius netenka juridinio asmens statuso ir tampa pavaldus Šilalės skyriui, tačiau skyrius Tauragėje toliau veiks ir vadinsis Šilalės teritorinio skyriaus Tauragės skyriumi. Taigi ne tik tauragiškiai, bet ir jurbarkiškiai bei pagėgiškiai nepatirs jokių nepatogumų ir visas paslaugas gaus įprasta tvarka tose pat vietose, kaip iki šiol.

Formuojant teritorinių skyrių aptarnavimo zonas buvo siekiama suvienodinti darbo krūvius, todėl buvo atsižvelgiama į draudėjų ir išmokų gavėjų skaičių.

Svarstant, kurie skyriai bus reorganizuojami, o kuriuose įsikurs teritoriniai vadovavimo centrai, buvo atsižvelgta ir į Lietuvos regioninės politikos iki 2013 metų strategijoje išsakytus darnesnės bei tolygesnės regionų plėtros siekius. Šiuo metu didžioji dalis valstybinių įstaigų savo padalinius koncentruoja Tauragėje. Įgyvendinus struktūrines pertvarkas savo centrinius padalinius Tauragėje paliko Valstybinė mokesčių inspekcija, VĮ „Registrų centras“ ir Lietuvos darbo birža. Siekiant darnesnės regiono plėtros ir tolygesnio darbo vietų pasiskirstymo nuspręsta Fondo valdybos teritorinį skyrių steigti Šilalėje, prie jo prijungiant Jurbarko, Raseinių ir Tauragės skyrius.

Kitas svarbus kriterijus – turimos patalpos, jų tinkamumas klientų aptarnavimui, galimybė užtikrinti tinkamas darbo sąlygas darbuotojams. Šilalėje turimos patalpos geriau pritaikytos ir pakankamos, kad būtų galima steigti teritorinį vadovavimo centrą.

Kadangi nuo Naujųjų metų nelieka Tauragės „Sodros“ skyriaus kaip atskiro juridinio vieneto, visiems šio skyriaus darbuotojams įteikti atleidimo lapeliai. Didžioji dalis Tauragės „Sodros“ darbuotojų liks dirbti ir po pertvarkos. Šiuo metu Tauragės skyriuje patvirtinti 57 etatai (4 iš jų laisvi), po pertvarkos jų liks 40. Tačiau tai nereiškia, kad be darbo liks 13 žmonių. Daliai jų bus siūlomos pareigos Šilalės skyriuje. Taigi šiame etape dar negalime tiksliai pasakyti, kiek Tauragės „Sodros“ skyriaus darbuotojų realiai neteks darbo įstaigoje“.

Skaityti komentarus (11) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras