Gimtadienio torto „žvakutės“ – kaimynų namai(3)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2011-09-12 06:20
Žydrūnės Jankauskienės nuotrauka

Išklausęs nuosprendį Algimantas L. buvo nusiteikęs agresyviai – nenorėjo, jog žurnalistai užfiksuotų jo tėvų turimą turtą. Autorės nuotrauka

Trečiadienį Tauragės rajono apylinkės teismas tą pačią dieną ir išnagrinėjo baudžiamąją bylą, ir paskelbė nuosprendį kaltinamajam. Nuteistas prieš metus Tauragės Joniškės soduose siautėjęs nepilnametis Algimantas L. Vaikinas dėl savo nusikaltimų nesigailėjo ir nukentėjusiųjų neatsiprašė.

Į teismo salę sugužėję kaltinamojo sodo kaimynai šnibždėjosi, kad vaikinas nuo mažens buvo padūkęs: tai medžius nulaužęs, tai peiliu juos išraižęs, tai daržoves nuniokojęs. Bet kad jis dar pilnametystės nesulaukęs imtųsi tokio masto nusikalstamos veikos, ko gero, niekas nesitikėjo. Netgi į kaltinamųjų suolą jau trečią kartą sėdančio Algimanto tėvai: mama Danguolė ir įtėvis Edmundas.

Siautėjo soduose

Nusikaltimai, dėl kurių vaikinas šįkart sėdo į kaltinamųjų suolą, įvykdyti prieš metus – 2010-ųjų balandį–birželį. Teismas nustatė, kad Algimantas L. tąkart balandžio 29 d. pavakarę įsibrovė į Gitanos R. sodo namelį Joniškės soduose. Iš namelio vagis išsinešė televizorių, magnetolą, įvairių įrankių. Visą pagrobtą turtą šeimininkė įvertino 200 litų. Po mėnesio, švęsdamas savo 16-ąjį gimtadienį, Algimantas padegė net du namus. Gegužės 20-ąją, apie 13 val., sodų bendrijoje „Keramika“ užsiliepsnojo Akvilijai D. priklausantis sodo namelis. Dar nespėjus jo užgesinti, apie 15 val., ugnis jau rijo Romo P. sodo namelį. Abu nusikaltimus kaltinamasis padarė visuotinai pavojingu būdu ir labai panašiomis aplinkybėmis. Į abu namelius Algimantas pateko išdaužęs lango stiklą. Svetimuose namuose vaikinas pilstė benziną (į lovą, ant grindų), o netrukus skystį padegė. Tikriausiai dėl to ugnis sodo namelius prarijo akimirksniu, kartu pasiglemždama ir visą ten buvusį turtą. Akvilija jį įvertino beveik 72 tūkstančiais, Romas – 7 400 Lt.

Vagystės peraugo į smurtavimą

Pernai birželio 1-osios pavakarę Algimantas įsidrąsino smurtiniam užpuolimui – grasindamas peiliu ir mušdamas seną žmogų kėsinosi pagrobti jo automobilį. Ikiteisminio tyrimo metu jaunuolis prisipažino šiuos nusikaltimus padaręs apsvaigęs nuo narkotinių medžiagų. Teismo salėje apsvaigimo būdą ir išpuolį peiliu jis neigė. Tądien Algimantas apgaule nusiviliojo 1933-aisiais gimusį Petrą Albertą S. į greta augantį mišką – sakė, jog reikia pagalbos. Pagailėjęs pirmyn atgal bėgiojančio vaikino, jis nusekė pavymui. Ten ir paaiškėjo tikrieji Algimanto tikslai. Vaikinas pargriovė senolį ant žemės, spardė ir daužė beisbolo lazda. Medicinos ekspertas įvertino, kad tąkart 77-erių vyriškiui 16-metis į įvairias kūno vietas sudavė ne mažiau kaip 11 smūgių. Užpuolikas reikalavo atiduoti kieme stovinčio automobilio „Opel Astra“ raktelius. Tačiau senolis jų neturėjo, jie liko paslėpti mašinoje. Sužinojęs, kur rakteliai, ir palikęs sumuštąjį miške, jaunuolis grįžo į kaimyno kiemą, ėmė kraustyti automobilį: nuėmė automagnetolos skydelį, paėmė maišelį su asmens dokumentais, kuriuos vėliau išmetė į upelį, o aptiktus sodybos raktus nušveitė į kaimynų daržą. Sumuštas ir pažemintas senolis teismo prašė priteisti 2000 Lt moralinei žalai atlyginti.

Vėl vagystės

Taip jau sutapo, kad už vėliau įvykdytus nusikaltimus Algimantas nuteistas anksčiau. 2010 m. rudenį vaikinas Tauragės rajono apylinkės teisme išklausė pirmąjį nuosprendį baudžiamojoje byloje. Tąkart jis nuteistas už vagystę laisvės apribojimu. Tačiau teismo nurodymų nuteistasis nesilaikė. Todėl jau šių metų sausio 25 d. nuspręsta laisvės apribojimo bausmę pakeisti 45 parų arešto bausme. Tik ją atlikęs vaikinas vėl sėdo į teisiamųjų suolą – ir vėl už vagystes. Šįkart teismas balandžio 13 d. nuosprendžiu nuteisė Algimantą 1 metų 1 mėnesio laisvės atėmimu, bausmės vykdymą atidedant metams ir paskiriant dar vieną auklėjamojo poveikio priemonę – elgesio apribojimą 6 mėnesiams. Tad šiomis dienomis išgirstas trečiasis nuosprendis negalėjo būti kitoks – tik laisvės atėmimo bausmė. Kaltinamojo advokatas Romualdas Juščius apeliavo į tai, kad vaikinui greičiau reikalinga medikų pagalba, o ne bausmės sankcijos.

Prokurorė – negailestinga

Šioje byloje kaltinimą palaikiusi prokurorė Irina Paulauskienė kaltinamojo atžvilgiu buvo griežta. Teisininkė įvertino, kad kaltinamasis padarė vieną baudžiamąjį nusižengimą, pasikėsino padaryti vieną sunkų nusikaltimą ir padarė keturis apysunkius nusikaltimus. Teismo salėje, net savo advokato paragintas, kaltinamasis nepanoro atsiprašyti salėje sėdinčių nuo jo rankų nukentėjusių asmenų. Tad, prokurorės manymu, lengvinančių aplinkybių šioje byloje kaltinamojo atžvilgiu nenustatyta. O sunkina jo veiksmus tai, kad nusikalto jis būdamas apsvaigęs nuo alkoholio arba narkotikų.

Už vagystę iš Gitanos R. sodo prokurorė pasiūlė 8 mėnesių laisvės atėmimą, už sodo namelių sudeginimą – po 2 metus belangės,  už senolio sumušimą – 3 m., už jo turto vagystę – 45 paras arešto ir už dokumentų vagystę – 2 m. Turint omenyje šių metų balandžio nuosprendį, pasiūlyta bendra 3 metų 9 mėnesių laisvės atėmimo bausmė.

Teismas palaikė kaltintoją

Tauragės rajono apylinkės teismo teisėja Gražina Gudžiūnienė visiškai sutiko su prokurorės pasiūlytomis bausmėmis ir paliko jas galioti nuosprendyje. Paskirtąją laisvės atėmimo bausmę Algimantas privalės atlikti nepilnamečių pataisos namuose. Tačiau teismo salėje kaltinamasis nebuvo suimtas. Tai bus padaryta tik nuosprendžiui įsiteisėjus, t.y. po 20 dienų. Mat per tiek laiko nuosprendis dar gali būti skundžiamas Klaipėdos apygardos teismui.

Ieškiniai – ant tėvų pečių

Kadangi nuteistasis Algimantas yra nepilnametis, jo padarytus nuostolius greičiausiai teks atlyginti tėvams. Abu sutuoktiniai teismui paliudijo, kad supranta sūnaus bei įsūnio ant jų pečių užkrautą naštą. O priteista suma išties nemaža: Gitanai R. – 200 Lt, Akvilijai D. – 71978,29 Lt, Romui P. – 7537,85 Lt, Petrui Albertui S. – 2000 Lt. Jau po nuosprendžio paskelbimo kalbinti nukentėjusieji sakė, jog viliasi atgauti bent dalį prarasto turto. Pasak kaimynų, nuteistojo tėvai yra darbštūs žmonės, turi tiek kilnojamojo, tiek nekilnojamojo turto.

Skaityti komentarus (3) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras