Gailestis virto skolomis(22)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2011-09-04 15:10
Redakcijos archyvo nuotrauka

Survilų šeima Tauragėje nebegyvena.

Iš trijų bankų paimtų paskolų suma – 12 tūkstančių litų, dar beveik du tūkstančiai – greitųjų kreditų ir laidavimas už 20 tūkst. litų paskolą. Neva tokią skolos kuprą dviem tauragiškiams „parūpino“ Žydrūnė Survilienė. Pasak irgi negalią turinčių jos „kreditorių“, ši moteris akiplėšiškai žengia per geraširdžių žmonių galvas. Tuo tarpu lengvai išdalinti pinigai bumerangu grįžta geraširdžiams – antstoliai lupa įmokas iš neįgalumo pašalpų.

2009 metais ši šeima „Darnios šeimos“ konkurse užėmė pirmąją vietą, o apie Survilus ištikusią bėdą, kai juos su visa manta į gatvę išgrūdo butą nuomojusi šeimininkė, rašė ne tik rajono, bet ir respublikos spauda.

Šį mėnesį imta vėl linksniuoti Survilų pavardę, tik šįkart ne iš pačios geriausios pusės.

Žiniasklaidoje pasirodė informacija, kad Ž.Survilienė su vyru ir mažamečiu sūnumi po praėjusių metų skandalo sulaukė daugybės žmonių paramos, užuojautos. Atsirado ir geraširdžių, kurie išnuomojo šeimai butą už ačiū – reikėjo sumokėti tik komunalinius mokesčius. Deja, buto savininkė liko it musę kandusi – Žydrūnė išsikraustė iš nuomoto buto, palikusi šeimininkei susikaupusius mokesčius už jos šeimai suteiktas paslaugas. Negana to, Survilai sugebėjo dalį bute buvusių baldų ir inventoriaus išdovanoti – esą šie rakandai buto šeimininkei nereikalingi. 

Atsirado daugiau nukentėjusiųjų

Tuoj po to, kai ši istorija pasklido šalies internetiniuose portaluose, į „Tauragės kurjerio“ redakciją kreipėsi nuo Ž.Survilienės nukentėjusi tauragiškių pora. Jauni žmonės pageidavo likti nežinomi, tad pavadinome juos Arūnu ir Ilona (redakcijai vardai ir pavardės žinomi). Abu jie turi neįgalumo grupes. Galbūt dėl to Arūnui su Ilona ilgą laiką buvo nuoširdžiai gaila jaunos, nuo mažų dienų prie invalido vežimėlio prikaustytos Žydrūnės. Geraširdžiai tauragiškiai ne tik gailėjo, bet ir stengėsi viskuo, kuo įstengia, padėti likimo sesei. Deja, pagalba užsitęsė pernelyg ilgai. Ir dar nežinia kiek būtų tęsusis, jeigu ne į jaunų žmonių namus pradėję eiti laiškai apie jų turimus įsiskolinimus bei įsipareigojimus įvairiems bankams, kredito unijai.

– Abu esame prisiėmę paskolų. Tačiau tos paskolos buvo skirtos ne mums, o Žydrūnei. Kiekvienąkart, kai jos skruostais risdavosi didžiulės ašaros ir ji guodėsi, kad neturi pinigų ir nebegali išmaitinti savo vaiko, suminkštėdavo mūsų širdys, ir sutikdavome paimti savo vardu dar vieną greitąjį kreditą, – antradienį pasakojo Ilona.

Dabar pašnekovė yra tikra, kad būtent tos didžiulės ašaros ir yra rodiklis, jog Žydrūnė, jos žodžiais tariant, sugalvojo planą-chuliganą.

Skolų debesis kaupiasi

Iš viso drauge gyvenantys Ilona ir Arūnas Žydrūnei ir jos šeimai savo vardu teigia pasiskolinę daugiau nei 14 tūkstančių litų. O kur dar Ž.Survilienės paimtas 20 tūkstančių litų kreditas gyvenamojo namo remontui. Imant pastarąją paskolą iš Tauragės kredito unijos abu neįgalūs žmonės dalyvavo kaip laiduotojai. Kiek apskritai paskolų yra paėmusi Survilų šeima, pašnekovai sako neįsivaizduojantys. Bet numano, kad daug. Antraip argi neįstengtų paskolų prisiėmusi šeima grąžinti kreditoriams bent dalies įsiskolinimų?

– Būdavo, mes sakydavome, skolinkis pati, savo vardu. O ji atšaudavo nebegalinti imti jokių paskolų, bankai esą jai neskolina. Nesupratome, kad darydami gera Žydrūnei skęstame skolose patys. Ir iki šiol nebūtume to supratę. Bet neseniai sulaukėme teismo sprendimo nuorašo, – traukdami atsineštus dokumentus, pasakoja sutuoktiniai.

Planas-chuliganas

Jų atsinešti popieriai – teismo sprendimas patenkinti UAB „Snoro banko lizingas“ reikalavimą – grąžinti vartojamąją paskolą bei delspinigius. Iš viso teismas iš Arūno priteisė 3003,90 Lt paskolos bei 267,36 Lt delspinigių ir 25 Lt teismo išlaidų. Ši paskola buvo paimta 2010 m. birželio 2 d. Skolintasi tąsyk 2400 Lt trejų metų laikotarpiui. Šių pinigų į redakciją atėjusieji tikina akyse nematę – paskola buvo reikalinga šeimos draugei Žydrūnei. Todėl geradariai nė nežinojo, ar Survilai moka bankui įmokas, kokio dydžio jas moka. Lygiai tas pats jau nutiko ir su paskola iš „Ūkio banko lizingo“. Arūnas, pasiėmęs savo vardu septynias paskolas Ž.Siurvilienei paremti, jau sulaukė teismo sprendimo ir dėl įsiskolinimo šiai bendrovei. Tad dabar iš vyro neįgalumo pensijos 570 Lt lieka tik 340 Lt – 230 Lt atsiskaičiuoja išvardintų bankų lizingo bendrovės.

– Bet kas bus, kai suplauks visų bendrovių ieškiniai, neįsivaizduoju. Todėl su žmona pasitarėme, kad atėjo laikas ir mums kažkur eiti, prašyti pagalbos – patys jau nebeišsisuksime, – svarsto Arūnas.

– Štai tau ir planas-chuliganas, – įsikiša jo pati.

Buvę draugais tapo priešais

Nors šie žmonės šiandien dar juokauja, akivaizdu, besikaupiantis virš galvų skolų debesis jiems neduoda ramybės. Mat iš tarptautinės kredito kompanijos Survilų naudai Arūnas pasiėmė 3 tūkstančių litų paskolą. Kadangi čia procentai auga lyg ant mielių, iki šios dienos vyras kreditoriams skolingas jau apie 7 tūkst.Lt. Kitos trys paskolos yra paimtos mobiliuoju telefonu: iš „SMScredit“ – 500 Lt, iš „Feratum“ –  400 Lt, iš „VIAsms“ – 550 Lt. Tik dabar Ilona su Arūnu atsitokėjo, kad šitokiu būdu pinigus besiskolinanti Žydrūnė jau tada žinojo, kad pinigų negrąžins, o jos geradariai galės suktis kaip išmano. Mat visi greitieji kreditai buvo imami skambinant ne iš Žydrūnės ar jos sutuoktinio, bet iš Ilonos arba Arūno mobiliųjų telefonų. Ilonai apmaudžiausia, kad jos vyras Arūnas šeimai tikrai norėjo padėti – ne tik skolinosi savo vardu pinigus, bet ir triūsė jų bute, remontavo, padėjo kraustantis.

– Atrodė, kad tikrai esame geri draugai ir galime vieni kitais pasitikėti. Kartais Žydrūnės teiraudavausi, ar ji sumoka bankui bent dalį įmokų. Atsakymas visada buvo teigiamas: „Moku, moku“. O gavome ir vieno, ir kito banko dokumentus, kad paskolos nė truputį nebuvo padengtos, paskambinau ir pasiteiravau, kaip čia yra. Tad nuo šiol esame didžiausios priešės: Žydrūnė arba apskritai į mano skambučius nebeatsiliepia, arba rėkia, kiek balso turi. Nors tą paskolą, kurią esu paėmusi savo vardu, dengiu kiek įstengdama pati iš savų pinigų, bet visų skolų mes su vyru tikrai neįstengsime padengti, – kalba sunerimusi Ilona.

Skyrė nemokamą teisinę pagalbą

Moteriškei ypač neramu dėl laidavimo Kredito unijoje. Juk ta paskola – 20 tūkstančių litų. O įstatymai tokie: jeigu klientas, paėmęs kreditą, tampa nebemokus, paskolos grąžinimo pareiga pereina laidavusiems asmenims, t.y. Arūnui su Ilona. Bet šiedu neįgalieji neturi nuosavo turto ir gyvena tik iš pašalpų.

Vedini intereso apsiginti nuo dar daugiau nemalonumų nei patiria šiuo metu, Ilona su Arūnu kreipėsi teisinės pagalbos. Šitaip jiedu tikisi sustabdyti įsismarkavusį paskolų išskaičiavimą iš ir šiaip jau varganos neįgalumo pensijos. Trečiadienį Ilona papasakojo, kad jau paskirtas advokatas jų interesams ginti. Tačiau kada pora kreipsis į teismą, dar neaišku.

Atleistas už pravaikštas

Trečiadienį kalbinta UAB „Tauragės butų ūkis“ direktorė Edita Vaitkutė-Zinkė patvirtino, kad šiuo metu bendrovėje Giedrius Survila nebedirba – teko jį atleisti už pravaikštas. Mat vyras į darbą po kasmetinių atostogų privalėjo grįžti rugpjūčio 29-ąją. Bet apie savo išėjimą iš darbo darbdavio darbininkas neinformavo nei baigiantis atostogoms, nei joms pasibaigus. Keisčiausia, kad šitokio atsiskaitymo su darbdaviu pageidavo darbuotojo žmona Ž.Survilienė.

– Sužinoję, kad mūsų kiemsargis nebeketina grįžti į darbą, ėmėme jo ieškoti, teirautis – reikia jį pakeisti kažkuo kitu. Pakalbėjus su juo telefonu vyras, iš pradžių tikinęs, jog pasirodys darbe ir iš darbo išeis savo noru, pažado neištesėjo. Tad suradome jo žmoną Žydrūnę. Ji paaiškino, kad Giedrius negali prieiti prie telefono, kad visus jo darbo reikalus reikia derinti tik su ja. Dar Ž.Survilienė pageidavo, kad jos sutuoktinį atleistume iš darbo už pravaikštas ir mestelėjo repliką, esą Butų ūkis yra kaltas dėl to, kad šiuo metu šeima vėl yra priversta ieškotis naujos gyvenamosios vietos, – trečiadienį „Tauragės kurjeriui“ sakė jau buvusi G.Survilos darbdavė.

Butų ūkis šioje istorijoje, pasak E.Vaitkutės-Zinkės, yra kaltas tik dėl to, kad siekė renovuoti daugiabutį. Aiškinantis gyventojų finansines galimybes ir paaiškėjo, kad buto, kurį nuomojosi Survilai, skolos jau pasiekė keturženklį skaičių.

Kredito unija į teismą dar nesikreipė

Nepanorusi prisistatyti Tauragės kredito unijos darbuotoja sutiko pakomentuoti situaciją. Pašnekovė prisiminė tą dieną, kai Ž.Survilienės šeimai buvo suteikta paskola.

– Pinigų Survilams tąkart prireikė po to, kai juos iš nuomojamo buto šeimininkai iškraustė tiesiog į gatvę. Pamenu, Ž.Survilienė tada tikino susiradusi kitą butą, kurį reikia šiek tiek suremontuoti, dalį pinigų šeima žadėjo investuoti į baldus. Tuo metu moteris mums pažadėjo, kad už invalidumą gaunamos pajamos nuo kredito pasiėmimo momento plauks į mūsų sąskaitą. Tačiau šito Ž.Survilienė nepadarė – savo pajamas ji pervedė į kitą banką, o sutarties sąlygų ji iki šiol nevykdo. Tad, savaime suprantama, dabar imsime reikalauti, kad kreditą mums grąžintų už Ž.Survilienę sutarties sudarymo metu laidavę tauragiškiai, – pasakojo Tauragės kredito unijos darbuotoja.

Kiek konkrečiai tuo metu pasiskolino Survilai, pašnekovė neatskleidė, tačiau kreditoriams šiuo metu jau žinoma, kad Survilų šeima yra gerokai įklimpusi į greitųjų kreditų skolas ir jų mokumas šiuo metu yra sumažėjęs iki minimumo. Tad paskolos grąžinimo klausimai greitu laiku bus nukreipti į laiduotojus. Paklausta, ar laiduotojų sveikata garanto suteikimo momentu kreditoriams nėra svarbu, darbuotoja atsakė neigiamai – užtenka tik vizualaus laiduotojo įvertinimo.

– Kredito sutarties su Ž.Surviliene sudarymo metu laiduoti atėję asmenys man neatrodė esą neįgalūs ar turintys psichinių sutrikimų, – atsakė Tauragės kredito unijos atstovė.

Jos vertinimu, šioje situacijoje į įsiskolinusiųjų reikalus galėtų įsikišti pašalpas neįgaliesiems mokanti įstaiga.

Savo istoriją atskleis kitąkart

„Tauragės kurjeriui“ pavyko telefonu pakalbinti Ž.Survilienę. Moteris kalbėjo guviu balsu, įtikinamai. Jos žodžiais, pasirodžius publikacijai Tauragės savaitraštyje šeimai nebeliko galimybių gyventi Tauragėje.

– Iškart po to ketinau atvykti į „Tauragės kurjerio“ redakciją ir papasakoti tikrąją įvykių istoriją. Juk anas laikraštis nerašo, kad buto šeimininkė išsigabeno aukso dirbinius, kitus daiktus, kad visa tai matė mūsų giminaičiai, galintys paliudyti, jog buto šeimininkei nelikome skolingi. Tad manau, kad radusi laisvo laiko, kai įsikursiu naujame bute, atvyksiu ir išdėstysiu savo istoriją, – trečiadienio popietę kalbėjo Ž.Survilienė.

Paklausta, ar jai žinomi mūsų rašinio herojai, pašnekovė atsakė, kad šios poros ji asmeniškai nepažįsta ir jiedu tikrai nėra jos šeimos draugai.

– Tai veikiau Giedriaus tėvų draugai, o ne mūsų. Tiesa, kartą gabenau juos į Marijampolę. Tąkart žmonės norėjo imti paskolą „BigBanke“. Kiek ir kokių paskolų jie yra prisiėmę, nežinau, ir tai ne mano reikalas. Aš už juos neatsakau. Mums jokių pinigų jie neskolino, – dėstė savo tiesą pašnekovė.

Priminus, kad būtent jie laidavo už jos pačios paskolą Kredito unijoje, Ž.Survilienė šį faktą patvirtino nė nesutrikdama.

– Bet tai ir viskas, kas mus sieja. Kredito unijai aš nesu skolinga, nes kiekvieną mėnesį pervedu po 600 litų. Tad tie kredito laiduotojai gali būti ramūs, jiems mano paskolos grąžinti neteks, – garantavo į kitą miestą gyventi persikėlusi Ž.Survilienė.

Moteris apgailestavo, kad iš Tauragės jai ir jos šeimai teko išsikelti tokiomis aplinkybėmis. O į mūsų redakciją besikreipusių jaunų žmonių reikalavimus Ž.Survilienė vadina absoliučiu pramanu. Tokių apkalbų ir net kaltinimų pašnekovė tikisi išgirsti kur kas daugiau.

Skaityti komentarus (22) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras