Mero nusikalbėjimas ar rusų provokacija?(7)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2011-08-01 07:12
Renaldo Malycho nuotrauka

Rajono meras Pranas Petrošius neigia Rusijos-Baltijos žiniasklaidos centro parengtą ir BNS Spaudos centro išplatintą pranešimą, kad jis pritaria Baltijos atominės jėgainės statybai. Renaldo Malycho nuotrauka

Trečiadienio rytą per naujienų agentūros BNS spaudos centrą išplatintas pranešimas, kuriame pateikiama Tauragės rajono mero Prano Petrošiaus itin teigiama nuomonė apie Kaliningrado srityje, prie pat mūsų šalies sienos, statomą atominę elektrinę.

Šių metų gegužę kartu su visais tarybos nariais jis pritarė kreipimuisi į LR Prezidentę, Seimą, Vyriausybę dėl kaimynystėje pradedamos statyti atominės elektrinės grėsmės. Todėl kilo natūralus klausimas, kada meras buvo nuoširdus – gegužę, kai skambino pavojaus varpais, ar dabar, kalbėdamasis su Rusijos-Baltijos žiniasklaidos centro atstovu Denisu Pleščenko?

Gelbės verslą ir bedarbius...

„Jeigu mes kalbėtume apie naudą atskiroms įmonėms ir netgi Lietuvos piliečiams, gyvenantiems Tauragės rajone, ji akivaizdi ir neabejotina. Visų pirma, rajono gyventojų kaimynystėje įsikurs puikiai išsilavinę, gerai materialiai apsirūpinę ir didelę perkamąją galią turintys būsimos jėgainės darbuotojai bei Nemano miestas su ultrašiuolaikine infrastruktūra. Tai užtikrins abipusius turistinius srautus. Antra, anksčiau ar vėliau bus priimtas įstatymas dėl supaprastinto sienos kirtimo, tai yra rajono gyventojams atsivers naujos galimybės verslui. (...) Galvoju, jog atsiradus elektrinei, norinčių apsipirkti ar skoningai pailsėti žmonių iš srities vis daugės. O tai, savo ruožtu, paskatins Tauragės verslininkus įgyvendinti ir plėtoti turizmą, viešbučių ir restoranų  verslą, greitojo maitinimo sistemas, pramogų industriją. (...) Taigi, padidės surenkamų vietos rinkliavų srautai bei įplaukos į savivaldos biudžetą“, – cituojamas P.Petrošius. Jis esą reiškė įsitikinimą, kad daugės ir Lietuvos verslininkų, norinčių investuoti Kaliningrado srityje, kad joje pavyks susirasti darbo bedarbiams, ypač jaunimui. Teigiama, kad daugelis Tauragės rajono gyventojų dirba vachtiniu metodu Rusijos pasienio miesteliuose ir kaimuose (neaišku, kas tai galėtų būti? – J.S.) ir kad tokių darbuotojų skaičius išaugs, kai tik atsiras paklausa, inicijuota jėgainės statybos. Labiau į svaičiojimus nei į argumentuotas kalbas primenantis mero pasisakymas sukėlė abejonių.

Meras suglumo

„Tauragės kurjeris“ paklausė mero P.Petrošiaus, ką reiškia toks prieštaravimas tarp jo kartu su taryba išreikšto požiūrio į atominės jėgainės statybą Kaliningrado srityje ir išplatinto pranešimo. Išgirdęs apie tai, meras Pranas Petrošius suglumo, nes jo dar nebuvo matęs. Neneigė telefonu kalbėjęsis su iš Sankt-Peterburgo paskambinusiu Rusijos-Baltijos žiniasklaidos centro atstovu D.Pleščenko, bet BNS pranešime cituojamų dalykų teigia nesakęs. Paprašytas raštu pakomentuoti BNS pranešimą, iš pradžių meras pyktelėjo:

– Negi aš turiu paneiginėti, ką bet kas susigalvojęs parašys...

Susipažinęs su savo interviu, meras atsiuntė ne komentarą, o BNS Spaudos centrui siųstą pranešimą „Dėl informacijos patikslinimo“.

Jame rašoma, kad nekomercinės partnerystės Tarptautinio žurnalistikos plėtros paramos Rusijos-Baltijos žiniasklaidos centro, atliekančio atominės energetikos perspektyvų Baltijos jūros regione tyrimą, projektų vadovas D.Pleščenko su meru tikrai kalbėjosi telefonu. Rajono vadovas informavo jį apie tarybos kreipimąsi į Lietuvos aukščiausias institucijas dėl atominės jėgainės grėsmės šalies ir regiono gyventojams.

Neįžvelgia jokios naudos!

Ketvirtadienį Tauragės rajono savivaldybė išplatino pranešimą, kurį pasirašė rajono vadovas.

„Tauragės rajono savivaldybės meras Pranas Petrošius mano, kad Karaliaučiaus (Kaliningrado) srities Ragainės (Nemano) rajone statoma atominė elektrinė kelia grėsmę Tauragės rajono ir miesto gyventojams, kadangi Tauragės rajonas yra nutolęs nuo statomos elektrinės mažiau kaip 30 kilometrų ir galimos avarijos būsimoje atominėje elektrinėje atveju iškiltų pavojus ne tik Tauragės rajono gyventojams, bet ir Lietuvos egzistavimui. Dėl šių priežasčių rajonas taptų mažiau patrauklus turistams ir investuotojams, pablogėtų verslo aplinka. Be to, eksploatuojant atominę elektrinę galimas neigiamas poveikis mūsų krašto upių baseinams ir Kuršių marioms. Tauragės rajono savivaldybės meras neįžvelgia jokios Karaliaučiaus (Kaliningrado) srities Ragainės (Nemano) rajone statomos atominės elektrinės naudos Lietuvos piliečiams, gyvenantiems Tauragės rajono savivaldybėje“.

Vandenį drumsčia užsakyta viešųjų ryšių akcija

Ketvirtadienį per tą patį BNS spaudos platinimo centrą išsiuntinėtas kitas to paties Rusijos-Baltijos žiniasklaidos centro pateiktas pranešimas, kad esą LR Seimo narė Birutė Vėsaitė taip pat negali atsidžiaugti tuo, kad Kaliningrado srityje bus statoma atominė jėgainė, kritikuoja Lietuvos užmojus statyti savo atominę ir reiškia nuomonę, kad mūsų šalis turėtų  tartis su rusais dėl elektros pirkimo iš būsimos Baltijos jėgainės.

Nesvarstysime, ar būtent taip sakė Seimo narė, tik viena aišku, kad Rusija, pasitelkusi viešųjų ryšių specialistus padrumsti vandenį dėl atominių jėgainių statybos, bando formuoti nuomonę sau naudinga linkme. Taip elgtis šią šalį skatina tai, kad Lietuva siekia energetinės laisvės. Gali būti, kad tokių pranešimų atsiradimui turėjo įtakos ir tai, jog liepos viduryje nugriuvo dalis Leningrado srityje naujai statomos atominės jėgainės – gelžbetoninė siena. Verta paminėti, kad tokios pat jėgainės turi iškilti arti prie Lietuvos sienų – Baltarusijoje ir Kaliningrado srityje.

Kas užsakė šiuos tyrimus ir inicijavo tokios informacijos išplatinimą, redakcijai vakar sužinoti nepavyko. Su Denisu Pleščenko nurodytu telefonu susisiekti nepavyko.

Skaityti komentarus (7) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras