Juodaodis Tauragės teismo malonės prašė klūpėdamas(14) 

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2011-08-10 10:14
Renaldo Malycho nuotrauka

Aime Eboma Kitenge teismo salėje Lietuvos Respublikos atsiprašė tris kartus: už savo tėvus, už savo vaikus ir už patį save. Renaldo Malycho nuotrauka

Tauragės rajono apylinkės teismas ketvirtadienį baigė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje kaltintas į Lietuvą atklydęs juodaodis iš Kongo Demokratinės Respublikos. Politinio prieglobsčio prašantis afrikietis penktadienį po teismo verdikto paleistas į laisvę, bet ja džiaugėsi vos kelias minutes. Nes tuoj pat išnagrinėta kita, administracinė byla, po kurios 35-erių Aime Eboma Kitenge išgabentas į Užsieniečių registracijos centrą Pabradėje.

Dokumento suklastojimu bei jo panaudojimu kaltinamas svetimšalis į mūsų šalį pateko atsitiktinai. Prancūziškai kalbantis užsienietis ketino apsigyventi Belgijoje. Tad ir jo turėti dokumentai – „belgiški“.

Rusai atsikratė, lietuviai sulaikė

Pažeidėją Panemunės pasienio punkte pasieniečiai sulaikė naktį iš liepos 6-osios į 7-ąją. Jis drauge su kitais keleiviais vyko maršrutiniu autobusus iš Kaliningrado į Vilnių. Tikrindami keleivių dokumentus, pasieniečiai aptiko akivaizdžiai suklastotą laikiną leidimą gyventi Belgijoje. Dokumento savininką – A.Eboma Kitenge – pareigūnai išlaipino ir liepė grįžti atgal į Rusiją. Deja, į Lietuvą išleidę, atgal rusai svetimšalio nebenorėjo įsileisti. Tad pabėgėliui teko pėdinti atgal į Lietuvos pasienio punktą. Ten jis buvo sulaikytas ir atgabentas į Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato areštinę. Po dviejų savaičių arešto juodaodis suimtas ir išgabentas į Šiaulių tardymo izoliatorių. Galiausiai, rugpjūčio pradžioje, su visais lagaminais užsienietis vėl grąžintas į Tauragę teismui.

Kitoks teismo suvokimas

Tauragės teismo salėje antrankiais surakintas smulkaus sudėjimo vyras elgėsi visai kitaip nei mūsų tautiečiai. Jis nesugebėjo atsakinėti trumpai – viską pasakojo pietietiškai: gestikuliavo rankomis, žodžius bėrė it žirnius taip, kad prancūzų kalbos vertėja nespėdavo sugaudyti kaltinamojo minčių. Teisėjas Egidijus Mockaitis ne kartą ir net ne dešimt pertraukė kaltinamąjį, įspėdamas, jog šis atsakinėtų trumpiau, bet tai negelbėjo. O drastiškiausia ir dramatiškiausia akimirka šiame teismo posėdyje buvo, kaltinamojo supratimu, nuoširdus jo gailėjimasis, apgailestavimas bei dėkojimas ir maldavimas pasigailėti. Teismui leidus užsieniečiui nusegti antrankius, pastarasis puolė prieš teisėją ant kelių ir eilinį kartą bėrė savo nuoširdų gailėjimąsi prancūziškai, lenkė žemyn galvą bei mušėsi ranka į krūtinę.

Politinis nusikaltėlis

Šių metų kovo pabaigoje A.Eboma Kitenge savo šalyje tapo nepageidautinas. Rugpjūčio 10-ąją 36-ąjį gimtadienį švęsiantis vyras pasakojo teismui, jog tąkart  politiniai oponentai naktį atvyko į jo bei žmonos ir trijų jų vaikų namus. Vyrui teko bėgti.

– Kinšase susisiekiau su vyru, kuris padeda norintiesiems pabėgti iš Kongo. Jis už 5 800 dolerių man parūpino dokumentus, su kuriais galėjau išvykti į Maroką. Iš ten išskridau į Rusiją. Teiravausi, kur yra vieta, skirta politiniams pabėgėliams, bet man buvo atsakyta, kad tokios vietos Rusijoje nėra. Todėl, norėdamas vykti į Šengeno šalį, Maskvoje prasitęsiau vizą ir atkakau į Kaliningradą, o iš ten susiruošiau per Lietuvą keliauti į Belgiją, - savo kelionės maršrutą dėstė kaltinamasis.

Politika šio afrikiečio gyvenime, anot jo paaiškinimų, iki šiol vaidino beveik pagrindinį vaidmenį. Į klausimą, kuo jis vertėsi Konge, kaltinamasis atsakė buvęs politinis aktyvistas, o Lietuvos pasienyje pareigūnams vietoje užsienio dokumentų vėlgi bandęs kišti savo partinį bilietą.

– Lietuvos pasieniečių ir muitininkų maldavau, verkiau ir atsiklaupęs prašiau įsileisti į savo šalį, nes man reikia politinio prieglobsčio, - prisiminė savo atvykimą į Lietuvą užsienietis.

Bausmę atliko iki teismo

Tauragės rajono apylinkės prokuroras Raimundas Aukštakalnis savo baigiamojoje kalboje pastebėjo, kad kaltinamasis tik iš dalies pripažįsta savo kaltę, nors, akivaizdu, žinojo, jog naudojasi suklastotais dokumentais.

– A.Eboma Kitenge patvirtino, kad savo tėvynėje dokumentus gavo ne ambasadoje, bet iš kelionių organizatoriaus. Nors Rusijoje jis jau žinojo, kad vizą galima gauti tik ambasadoje. Tai leidžia suprasti, kad kaltinamasis žinojo ir suprato, jog laikinasis leidimas gyventi Belgijoje, įsigytas už jo nurodytą sumą bei nepateikus jokių asmens dokumentų, yra netikras. Todėl manau, kad teismas gali priimti apkaltinamąjį nuosprendį, – dėstė prokuroras.

Įvertinęs visas galimas skirti bausmes prokuroras teismui siūlė rinktis 30 parų arešto bausmę. Tuo labiau, kad svetimšalis jau 20 parų yra sulaikytas. Dar prokuroras R.Aukštakalnis pastebėjo, kad politinio prieglobsčio prašymas nuo baudžiamosios atsakomybės Lietuvoje neatleidžia.

Teismas palaikė prokuroro siūlymą ir penktadienį, skelbdamas nuosprendį, skyrė A.Eboma Kitenge 30 parų arešto bausmę, kurią, laikoma, kaltinamasis buvo atlikęs iki nuosprendžio paskelbimo dienos. Tad antrankiai kaltinamajam buvo nusegti teismo salėje.

Tolesnis likimas – Pabradėje

Tą pačią dieną teisėjas E.Mockaitis išsprendė ir kitą bylą – dėl tolimesnio užsieniečio likimo. Mat net ir išteisintas A.Eboma Kitenge be tinkamų dokumentų negalėjo tęsti kelionės po Europos Sąjungą, o jo buvimas Lietuvoje lieka neteisėtas. Tad į mūsų šalį atkakusį svečią nuo šiol globos Užsieniečių registracijos centro darbuotojai. Šiai institucijai teisme atstovavusi Daiva Liubinskaitė minėjo, kad ten bus sprendžiamas klausimas ir dėl politinio prieglobsčio galimybės. Neatmetama, kad A.Eboma Kitenge į Lietuvą pasikvies ir savo šeimą. Tačiau visa tai, pasak teisėjo E.Mockaičio, dar tolimos ateities darbai. Penktadienį, tuoj po teismo nutarties paskelbimo, afrikietis iškeliavo į Pabradę. Ten jis bus sulaikytas tris mėnesius, kol bus priimtas galutinis sprendimas: išsiųsti afrikietį namo ar leisti jam pasilikti.

Skaityti komentarus (14) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras