Valdininkės namuose nebeliko vietos mamai(30)

Žydrūnė JANKAUSKIENĖ | zydrune@kurjeris.lt

2011-07-28 08:29
Žydrūnės Jankauskienės nuotrauka

Pirmadienį į savo namus pensininkė pateko tik policijos pareigūnų lydima. Žydrūnės Jankauskienės nuotrauka

Pirmadienį į savo namus 71-erių Salomėja Teišerskienė įėjo tik padedama policijos. Priežastis – ne sugedusi spyna ar pamesti buto raktai, o pašliję santykiai su dukra. Rima Marozienė – Tauragės rajono savivaldybės administracijos Bendrojo skyriaus vedėja, aiškina nebegalinti įsileisti senyvos motinos, nes ji esą nuolatos mušasi.  Motina, nusėta kraujosrūvomis, visą savaitę, kol dukra leido laiką Turkijoje, buvo palikta tiesiog gatvėje. Jos interesus ėmėsi ginti Tauragės mokytojų senjorų klubo pirmininkė Birutė Venckienė.

Kadangi R.Marozienė vakar atsisakė bendrauti su žiniasklaida, tenka pasakoti tik iš namų išguitos motinos lūpų išgirstą istoriją.

Paskutinis kantrybės lašas

Dukros R.Marozienės namus, pasak Salomėjos, ji paliko ne savo noru. Kiek daugiau nei prieš savaitę čia kilo eilinis dukters ir motinos konfliktas, kurį spręsti teko policijos pareigūnams. Kol jie kalbėjosi su dukra, motina buvo užrakinta kitame kambaryje. Išsiropštusi pro langą senolė paprašė pareigūnų ją nugabenti į ligoninę. Atvežta jon moteris nuėjo pasiguosti senai savo pažįstamai B.Venckienei, gyvenančiai greta ligoninės. Pamačiusi sumuštą senyvą moterį mokytoja senjorė apsisprendė: ilgiau tylėti ir slėpti šeimyninės dramos neįmanoma. Mat, jos žiniomis, tarp buvusios darbo kolegės Rimos ir jos mamos Salomėjos ginčai ir muštynės kyla metų metais. Tačiau motina nelinkusi viešai kaltinti vienturtės dukros. Tuo labiau, kad ji eina gana aukštas pareigas ir yra visuomenėje žinomas žmogus. Dukra, ko gero, irgi nebuvo linkusi viešai aiškintis santykių dėl tos pačios priežasties.

Atsidūrė gatvėje

Neva dukros priluptą Salomėją B.Venckienė ne tik išklausė, bet ir ėmėsi ją globoti. Pirmąkart ji kartu su sumuštąja nukeliavo pas dukros darbdavį – rajono merą Praną Petrošių.

– Jis pažadėjo pasikalbėti su pavaldine ir netrukus tai padaręs konstatavo, kad šios dvi moterys po vienu stogu negali gyventi. Dar meras priminė, kad Salomėja skubėtų namo, kur jos laukia dukra, besirengianti išvykai į užsienį, – prisimena B.Venckienė.

Jos žodžius tęsia Salomėja:

– Parskubėjusi dukros neradau namuose. Todėl nutariau jos palaukti. Maža kokių rūpesčių ji turi besirengdama savaitės poilsiui Turkijoje. Netrukus į kiemą įriedėjo dukros mašina, bet vos pradėjau prie jos artintis, Rima šoko atgal į automobilį ir nebegrįžo. Pralaukiau iki vakaro pas kaimynus, o ji nepasirodė. Todėl nebemačiau kitos išeities – nuėjau prieglobsčio ieškoti pas Birutę.

Visą savaitę – svetur

Abi moterys Birutės namuose šeimininkavo visą savaitę. Viešniai teko parūpinti tiek viršutinių, tiek apatinių rūbų – juk motina gatvėje atsidūrė, liaudiškai tariant, kaip stovėjo: be pinigų, be vaistų, be rūbų ir be maisto. Salomėja dukros namuose pragyveno maždaug 22 metus.

– Turėjau du namus, sodą – viską pardaviau ir pinigais rėmiau Rimos šeimą. Juk ji statėsi namą, kai buvo dar jauna bibliotekininkė, jos vyras nuolatinio darbo neturėjo. O ir galiausiai išėjo iš namų vos sužinojęs, kad dukra laukiasi antro vaikelio. Tąsyk dukra man pečius bučiavo, maldavo pareiti pas ją gyventi. Parėjau. Dirbau tuometiniame mėsos kombinate – valgio užtekdavo. Dar auginau bulius, kiaules, vištas, kad papildomai pinigėlio prasimanytumėme. Rūpinausi ne tik namų ūkiu, bet ir dviem Rimos vaikais. O kai ji suklydo – paviliojo kitos šeimos vyrą – visu kūnu ir siela stojau ginti savo dukros. Tai gali paliudyti ir kaimynai: juodą vadinau baltu, bet taip liepė mano motiniška širdis. Ir kas galėjo pamanyti, kad galiausiai viskas atsisuks prieš mane, – braukdama ašaras, Birutės namuose kalbėjo Salomėja.

Prisiklausė skaudžių žodžių

Namų netekusi tauragiškė neslepia iš dukros girdinti itin įžeidžių, užgaulių žodžių.

– Jau nebe pirmi metai Rima mane vadina psiche, grasina uždaryti į beprotnamį, susidoroti. Todėl buvau pas specialistus – teiravausi, gal tikrai man kažkas negerai. O šie nusijuokė ir paragino atvesti dukrą bei patikrinti jos sveikatą. Nors Rima visaip stengiasi mane išprovokuoti, o kai imu verkti – fotografuoja. Neseniai mūsų namuose vėl ėmė lankytis buvęs jos sutuoktinis. Šis įžeidžiančiais gestais mane žemina net ir kaimynų akivaizdoje. Dukra tuo tarpu stoja ginti ne manęs, bet ją palikusio ir sūnaus išsižadėjusio vyro. Ir ne tik gina, bet atseit dėl mano elgesio kviečia policiją. Man apmaudu, kad buvusįjį Rima maitina visokiais iš darbo parsineštais skanėstais, o mano kąsnius skaičiuoja ir net lašinius pažymi, kad neatsipjaučiau. O juk visą gyvenimą jos vaikai ir ji pati maitinosi tik iš mano pinigų, – lieja skaudžią gyvenimišką patirtį senolė.

Į namus atvežė pareigūnai

Vakar į Paparčių skersgatvį ilgametę namų gyventoją gabeno policijos automobilis ir du pareigūnai. R.Marozienė į namus įsileido tik pirmojo ekipažo narius, žurnalistė ir dvi senolės pažįstamos mokytojos liko už durų. Prieš pat joms užsitrenkiant dar spėjau R.Marozienės paklausti, kaip ji pakomentuotų susiklosčiusią situaciją. Buvau paprašyta truputį palaukti. Pralaukus gerą pusvalandį tarpduryje pasirodė pareigūnai, o R.Marozienė teigė persigalvojusi.

– Aš labai atsiprašau, bet galėsiu kalbėti tik po atostogų. Paskambinkite man į darbą po savaitės, – kultūringai atsiprašė namų šeimininkė.

Ydinga vaikų ir tėvų praktika

Tauragės advokatas Piotras Orlovas sutiko pakomentuoti šią šeimyninę dramą. Teisininkas įsitikinęs, kad prie šitokių santykių priveda lietuvių tautos bruožas – besaikis tėvų pataikavimas vaikams.

– Dukra motinos iškeldinti iš namų neturėjo jokios teisės: nei moralinės, nei juridinės. Jeigu dukra gali įrodyti, kad motina niokoja jos turtą, galima kreiptis į teismą dėl motinos iškeldinimo. Iki tol, kol įsiteisės teismo sprendimas (jeigu jis bus teigiamas dukros labui) motinos išmesti į gatvę negalima. O motinai šiuo atveju patarčiau kreiptis į pirminės teisinės pagalbos specialistus rajono savivaldybėje. Jie turėtų parengti reikiamus dokumentus, kad motina privataus kaltinimo tvarka galėtų kreiptis į teismą dėl dukros savavaldžiavimo, galbūt chuliganizmo ar smurto. Neaišku, kokie yra padaryti sužalojimai. Juos, beje, būtina užfiksuoti pas medicinos ekspertą, užregistruoti savavališko iškeldinimo iš namų faktą policijoje, – vardijo patarimus advokatas.

O svarbiausia, norint išvengti bereikalingų rūpesčių kitiems tėvams ir vaikams teisininkas pataria laiku ir deramai įforminti dovanojamas lėšas bei turtą.

Kai rašinys buvo paruoštas spaudai, redakcija sužinojo, kad S.Teišerskienė su visais daiktais persikraustė gyventi į B.Venckienės namus.

Skaityti komentarus (30) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras