Stadiono atidarymą temdo bendrovių kivirčai(5)

Jovita STRIKAITIENĖ | jovitas@kurjeris.lt

2011-07-07 09:07
Renaldo Malycho nuotrauka

Kada šiame stadione prasidės varžybos, šiandien pasakyti negali niekas. Renaldo Malycho nuotrauka

Pirmadienį „Tauragės kurjerio“ redakcija gavo Vilniuje įsikūrusios bendrovės „Litmontažas“ gamybos direktoriaus Igor Lucenko kreipimąsi dėl nesklandumų, susijusių su rekonstruojamu Tauragės Vytauto stadionu. Kreipimesi, kuris buvo išsiųstas Tauragės rajono savivaldybei, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybai ir kitoms valstybinėms institucijoms, siūloma nedelsiant imtis priemonių, kad būtų užkirstas kelias galimai netinkamai atliktus darbus pripažinti tinkamais naudoti.

Paini situacija

Susidarė gana paini situacija dėl įvairius darbus Vytauto stadione atlikusių bendrovių tarpusavio nesutarimų, kurie nagrinėjami Vilniaus ir Kauno apygardų teismuose. Kaune įsikūrusi bendrovė „Projektų centras“ laimėjo Vytauto stadiono rekonstrukcijos konkursą. Generalinis rangovas metalo konstrukcijų gamybai ir montavimui pasamdė subrangovus – bendrovę „Ritorema“. Sutartis pasirašyta 2010 m. gegužės 7 dieną. Tačiau pastaroji šių darbų nedirbo, praėjusių metų rugpjūčio 20 dieną darbus atlikti pasamdė Vilniuje įsikūrusią bendrovę „Litmontažas“.

Šios bendrovės gamybos direktoriaus kreipimesi į įvairias institucijas rašoma, kad 2010 metų spalio 29 dieną „Ritoremai“ perduoti atlikti darbai, pateikta apmokėjimui PVM sąskaita-faktūra 482054,32 Lt sumai. Tačiau iki šiol ši bendrovė už atliktus darbus „Litmontažui“ nesumokėjo nė lito, nors generalinis rangovas su ja atsiskaitė, todėl teismuose bandoma prisiteisti uždirbtus pinigus. Tačiau „Ritoremos“ teismui pateiktuose dokumentuose esą teigiama, kad metalo konstrukcijas Vytauto stadionui gamino ir montavo ne „Litmontažas“, o Jonavoje registruota bendrovė „Iremas“, o kai kurie darbai atlikti nekokybiškai.

Samdo vienus, o dirba kiti

Paaiškinti, kokiu būdu šioje istorijoje atsirado bendrovė „Iremas“, paprašiau „Litmontažo“ gamybos direktorių I.Lucenko.

– Mes neturime licencijos minėtiems darbams, todėl konkursą laimėjusi „Ritorema“ dirbti patikėjo mums, o viską tvarkė per „Iremą“. Subrangovams apsimokėjo ne patiems dirbti, o mus samdyti, nes mes dirbome perpus pigiau. Tačiau už atliktus darbus bendrovė nenori mokėti, nors „Projektų centras“ su ja atsiskaitė. Tenka bylinėtis, tikimės bylą laimėti, nes turime dokumentus apie atliktus darbus. Priekaištus dėl kokybės atmetame, nes mes viską darėme pagal projektą. Neatmetu, kad gali būti projektuotojų klaidų, – teigė jis.

Sistema, kai samdomi vieni, o darbus dirba kiti, suprantama, gerokai pigiau, gana plačiai išsikerojusi, vieniems ji labai naudinga, o kitiems – nelaimintiems konkursų, neturintiems reikalingų licencijų, nuostolinga, kaip matome, ir gana pavojinga – bendrovė neatgauna uždirbtų pinigų –  beveik pusės milijono litų. I.Lucenko teigė, kad baiminasi dėl „Ritoremos“ bankroto, todėl ieško įvairių kelių, kaip susigrąžinti uždirbtus pinigus.

Pabaigtuvės atidėliojamos daugiau negu pusę metų

Mūsų miesto garbės projektą – Vytauto stadiono rekonstrukciją „Projektų centras“ turėjo baigti iki šių metų sausio 21 dienos, tačiau nebaigė. Susitarus su užsakovu Tauragės rajono savivaldybe jo baigimas buvo atidėtas lygiai pusmečiui – iki šių metų birželio 21 dienos, bet ir tada stadionas nebuvo pripažintas tinkamas naudoti. Rasta daug neatliktų darbų, kuriuos pagal susitarimą reikia atlikti per vieną mėnesį.

Dar vienas terminas – liepos 1-oji – irgi nuplaukė patyliukais. Todėl dabar iki liepos 21-osios eilinį kartą pasižadėta stadioną galutinai sutvarkyti. Ar galima tikėtis, kad tada jis bus baigtas, taip pat niekas negali pasakyti, nes dar reikia atlikti nemažai darbų, o ir pretenzijas kelia „Litmontažas“.

Dabar visi skuba: generalinis rangovas – baigti rekonstrukciją, savivaldybės administracija nori kuo greičiau gauti baigtą stadioną, „Litmontažas“ atgauti pinigus už atliktus darbus. Tačiau pastarojoje bendrovėje suprantama, kad pripažinus stadioną tinkamu naudoti viltys atgauti uždirbtus pinigus gali dar labiau nutolti ir net išblėsti, jei „Ritorema“ iš tiesų bankrutuotų.

Kerta iš peties – prašo stadiono nepripažinti tinkamu naudoti

„Litmontažas“ kerta iš peties: Tauragės rajono savivaldybei, teisėtvarkos institucijoms, žiniasklaidai pateiktame kreipimesi rašo, kad „Ritorema“ „Projektų centrui“ pateikė suklastotą išpildomąją lydimąją dokumentaciją dėl metalo konstrukcijų gamybos ir montavimo, ir prašo atlikti brangiai kainuojančius ir ilgai trunkančius konstrukcijų bandymus. Todėl pasinaudojant „Ritoremos“ kaltinimais dėl „Litmontažo“ atliktų darbų blogos kokybės šiuo vėzdu smogiama atgal.

„Esant tokiai situacijai prašome kuo skubiau inicijuoti UAB „Ritorema“ Tauragės Vytauto stadione atliktų metalo konstrukcijų gamybos ir montavimo darbų ir pastarosios darbus lydinčių ir UAB „Projektų centras“ pateiktų dokumentų tyrimą. Neįsitikinus „Ritorema“ atliktų metalo konstrukcijų gamybos ir montavimo darbų kokybe ir esant abejonėms dėl tokių darbų kokybės, siekiant išvengti galimų nelaimingų atsitikimų, būtina nedelsiant imtis atitinkamų priemonių ir užkirsti kelią galimai netinkamai UAB „Ritorema“ atliktų darbų pripažinimui tinkamais naudoti“.

Į tarpusavio rietenas nesikiša

Iškilus problemai, kad Vytauto stadionas vėl gali būti nepripažintas baigtu, rūpėjo sužinoti generalinio rangovo UAB „Projektų centras“ poziciją. „Projektų centro“ generalinis direktorius Aidas Lisonka, pakalbintas „Tauragės kurjerio“ apie „Litmontažo“ keliamas pretenzijas „Ritoremai“ dėl neatsiskaitymo už atliktus darbus, teigė nieko nenorintis komentuoti. Esą šios bendrovės pačios turi išspręsti savo tarpusavio pretenzijas, o jo vadovaujama įstaiga nė vienai iš jų nėra skolinga. Į klausimą, kada, tikimasi, Vytauto stadionas bus pripažintas tinkamu naudoti, atsakė:

–Tikiuosi, kad šią savaitę, manau, kad nebus jokių kliūčių.

Stadionui rekonstruoti jau išleista 3,5 milijono litų.

O ką apie šią situaciją galvoja Tauragės rajono savivaldybės administracijos direktorius Algirdas Mosėjus?

– Mums svarbu, kad iki liepos 21-osios būtų baigta stadiono rekonstrukcija. Už atliktų darbų kokybę atsako rekonstrukciją prižiūrinti bendrovė „Statybų strategija“, laimėjusi konkursą. Susirinkus birželio 21-ąją nurodyti trūkumai išgyvendinami – išplikusi veja pakeista, šalinami kiti trūkumai, montuojamos kėdės, dirbami kiti darbai. Tikimės, kad liepos 15-ąją susirinkusi valstybinė komisija Vytauto stadioną pripažins tinkamu naudoti. Už darbų kokybę atsako techninę statybos priežiūrą atliekanti bendrovė „Statybų strategija“. Savivaldybė su statybininkais atsiskaito laiku, o į generalinio rangovo, subrangovų ir samdytų firmų tarpusavio atsiskaitymus ir rietenas savivaldybė nesikiša. Jie viską turi išspręsti tarpusavyje arba kreiptis į teismą, – sakė A.Mosėjus.

Atrodo, kad tai painios istorijos pradžia, kurios finale vis tik kentės ne tik futbolo klubas, sirgaliai, bet ir biudžetas. Jau prarastas istorinis šansas pamatyti UEFA lygos varžybas mūsų mieste ir solidžiai papildyti biudžetą iš vakariečių sirgalių kišenių, kurių į „Tauro“ ir olandų FC „ADO Den Haag“ planavo atvykti apie 3 tūkstančius.

Skaityti komentarus (5) Spausdinti  |   Siųsti

Panašūs straipsniai

Jūsų komentaras